2011 Ales İlkbahar Sözel 1 Mantıkı Soruları Soru 43-46 Çözümleri

betulsafak

Öğrenci
Arkadaşlar ales çalışmaya başladım çıkmış soruları çözüyorum. Sözel mantık kısmında yardım istediğim konular var. Ales 2011 sözel 1 mantık sorularından 15. soru, 43.,44.45.46 soruların çözüm yollarını bildirmeniz mümkün mü? edebiyatsoruları.com a baktım açıklamış ama anlaşılı değil. Bilen ve tablo ile güzel bir şekilde açıklaybilen varsa ya da nereden bulacağımı bildirebilecek biri olursa sevinirim.

Teşekkürler.

Podof

Araştırma Görevlisi
Dilim döndüğünce 43, 44, 46, 46. soruları sözel olarak açıklamaya çalışayım. Ben 3/3'lük tablo hazırladım öncelikle her çiçek üç kişi tarafından sevildiği için alt alta üç isim sıralamak yeterli geliyor. Üst tarafa çiçek isimlerini yazıp altlarına 3er kutucuk boş bıraktım. Tabloyu şu şekilde doldurdum:

Ali'nin papatya sevdiği aşikar zaten önce papatyanın altına Ali yazdım gitti bir kutu.
Erdem Burcu ve Hasan üçü aynı çiçeği seviyorsa bunları paket halinde alacağız demek. papatyanın altında üç kişilik boşluk yok, demek ki bu üçlü ya Güle gelecek ya Nergise.
Bunun üzerine aynı tablodan bir tane daha çizim "2. ihtimal tablosu" olarak. 1. ihtimalde bu üçlüyü gülün altına, 2. ihtimal tablosunda nergisin altına yazdım. (papatyayı zaten elemiştik)
Sonracığıma Gamze ile İrem ikisi aynı çiçeği sevdiğinden iki kişilik boşluğa ihtiyaç kalıyor, ama bu bilgiyi kullanabilmek için Denizle Cengiz'in aynı çiçeği sevmediği bilgisine ihtiyacımız var. Denizle cengiz aynı çiçeği sevmiyorsa onlardan birini Fırat'ın yanına, birini Gamzeyle İrem'in yanına vereceğiz demektir. Gamzeyle İremi'n yanına onlardan birini verdiğimizde 3 kişiye tamamlanıyorlar dolayısı ile tamamen boş bir sütuna ihtiyaç duyuyoruz.

İhtimal tablolarına tekrar baktığımızda 1. İhtimal Tablosunda boş olan sütun Nergis, İkinci İhtimal Tablosunda boş olan Gül.
Bu şartlar altında Fırat yanına Deniz ya da Cengizi alarak Ali'nin bulunduğu papatya sütununa yerleşmek zorunda kalıyor.

Eğer tabloyu bu şekilde doldurursanız soruların cevapları görünür hale geldiği için teker teker yazmıyorum ama isterseniz yazabilirim de tabi.
Umarım açıklayıcı olabilmişimdir malum göstermeden anlatmak biraz zor :)

yattarali

Öğrenci
Evet cevabı vereceğim ama her şıkkın cevabını yazarmıyım bilmiyorum her an üşenebilirim. Neyse ilk sorudan başlayalım.

Önce 3 sütunluk bir tablo oluşturuyorsunuz. Sırayla gül,nergis ve papatya başlıklarını verin. Kişi isimlerini sadece baş harfleriyle yazacağım dolayısıyla kafanız karışmasın

Öncüllere bakacak olursak;

A, papatya sever.
Her 3 çiçeği de üçer kişi seviyor.
E-B-H, aynı tür çiçeği seviyor.

G-İ ikilisi aynı çiçeği seviyorlar ancak F'den farklı bir çiçek seviyorlar.

C ve D farklı çiçekleri seviyorlar.

Yerleştirmeleri yapalım;

A'yı papatya kısmına yerleştirelim
E-B-H ya gül sever ya da nergis.
G-İ, C veya D ile kombine edilebilir, ancak F ile edilemez. Çünkü öncül de bu belirtilmişti.
O halde sorulara tek tek bakalım;

43.soru kesinlikle doğrudur?
A)E-B-H hem gül hem nergis sevebileceğine göre Erdem gül de sevebilir nergis de...O yüzden bir kesinlik yok.

B)Eğer E-B-H üçlüsünü nergise yerleştirirsek İrem sadece ya gül ya da papatya sevmek zorunda kalacak. E-B-H'yi güle yerleştirirsek bu esfer İrem nergis sevebilecek ancak bir kesinlik yok. İrem 3 çiçekten herhangi birini sevebilir.

C) Rastgele E-B-H'yi güle yerleştirelim.Gülde 3 kişi tamam. Nergise beraber olmak zorunda olduklarından ötürü G-İ'yi koyalım. Nergis için bir kişi daha lazım. Papatyaya Ali'yi mecburen koyduk. Soruda Deniz ve irem aynı tür çiçeği sevmektedir diyor. Eğer D'yi alıp Nergise koyarsak bu şekilde şık doğru olur. Ancak D'yi alıp papatyaya yerleştirelim (böylece papatyada A ve D oldu) yanlarına bir de F'yi atalım geriye sadece C kaldı. C'yi de nergise koyalım böylece her çiçeği 3'şer kişi sevmiş olur. Yani Deniz ve İrem aynı çiçeği sevdiklerinde de farklı çiçeği sevdiklerinde de kişileri tabloya doğru bir şekilde yerleştirebiliyoruz. Dolayısıyla bu şıkkında bir kesinliği yok.

D)Çiçeğin türü burada önemli değil. O halde rastgele E-B-H'yi güle koyalım. G-İ ikilisini nergise ekleyelim. A'yı mecburen papatya ya koyuyorduk. Sonuçta kişi sayıları Gül(3) Nergis (2) Papatya (1) soruda F ve C aynı tür çiçekleri sevmektedir diyor. Kesinlikle doğru olması için farklı tür çiçekleri sevmeleri lazım. F'yi nergise koyamayız çünkü G-İ ikilisi, F'den farklı bir çiçek seviyorlardı. O halde F mecburen papatyaya konulur. Geriye C ve D kaldı. Zaten öncüllerde C ve D farklı çiçekleri seviyor dendiği için C ve D paparya ve nergise dağıltılması lazım. O halde C'yi, papatyaya koyarsak F ile aynı tür çiçeği sevmiş olacak bu şekilde şık kesinlikle doğru olur ancak C'yi nergise de koyabiliriz. o halde bir kesinlik yok.

E)Rastgele kişileri tabloya yerleştirelim. E-B-H'yi güle koyalım. G-İ'yi papatyaya koyalım. A zaten papatya seviyordu papatya da 2 kişi oldu. Geriye F-C-D kaldı. Öncüle göre C ve D farklı çiçekleri sevdiğinden aynı yere bu ikisini yerleştiremeyiz. O halde Ali ve Gamzenin farklı tür çiçekleri sevmektedir diyor ve bu cevap doğrudur.

44.soru kimin hangi çiçeği kesin olarak sevdiği bilinmektedir?
E şıkkı Fırat çünkü mesela E-B-H'yi güle koyalım. papatyada Ali olduğu için G-İ'yi papatyaya koyamıyorduk(43.soru e şıkkında değinmiştik) o halde G-İ'yi nergise koyalım. Şimdi Fırat ya nergise ya da Papatyaya koyulabilir. Güle zaten koyamıyorduk E-B-H'yi oraya yerleştirdik. Nergise de koyamayız o halde Fırat mecburen papatyada olmalı. O halde neyi sevdiği kesindir. Fırat neden Nergisi sevemez çünkü G-İ nergisteyken (G-İ aliden dolayı papatyada olamıyordu ya:p) F'yide oraya eklersek C ve D papatya olmak zorunda kalacak. Sorunun öncülünde C ve D farklı çiçekleri sevmesi gerektiğinden cevap Fırattır.

Eeee buraya kadar anladıysanız gerisini yaparsınız zaten. Haaa yapamazsanız bu sınavdan umudunuz kesin:) Bu arada bi yerde yanlışlık yapmış olabilirim. Hatalarımı belirtirseniz sevinirim. Anlamadığınız bişey olursa sorun İnşallah bi daha girer bakarım:)

ahmetg

Öğrenci
Dilim döndüğünce 43, 44, 46, 46. soruları sözel olarak açıklamaya çalışayım. Ben 3/3'lük tablo hazırladım öncelikle her çiçek üç kişi tarafından sevildiği için alt alta üç isim sıralamak yeterli geliyor. Üst tarafa çiçek isimlerini yazıp altlarına 3er kutucuk boş bıraktım. Tabloyu şu şekilde doldurdum:

Ali'nin papatya sevdiği aşikar zaten önce papatyanın altına Ali yazdım gitti bir kutu.
Erdem Burcu ve Hasan üçü aynı çiçeği seviyorsa bunları paket halinde alacağız demek. papatyanın altında üç kişilik boşluk yok, demek ki bu üçlü ya Güle gelecek ya Nergise.
Bunun üzerine aynı tablodan bir tane daha çizim "2. ihtimal tablosu" olarak. 1. ihtimalde bu üçlüyü gülün altına, 2. ihtimal tablosunda nergisin altına yazdım. (papatyayı zaten elemiştik)
Sonracığıma Gamze ile İrem ikisi aynı çiçeği sevdiğinden iki kişilik boşluğa ihtiyaç kalıyor, ama bu bilgiyi kullanabilmek için Denizle Cengiz'in aynı çiçeği sevmediği bilgisine ihtiyacımız var. Denizle cengiz aynı çiçeği sevmiyorsa onlardan birini Fırat'ın yanına, birini Gamzeyle İrem'in yanına vereceğiz demektir. Gamzeyle İremi'n yanına onlardan birini verdiğimizde 3 kişiye tamamlanıyorlar dolayısı ile tamamen boş bir sütuna ihtiyaç duyuyoruz.

İhtimal tablolarına tekrar baktığımızda 1. İhtimal Tablosunda boş olan sütun Nergis, İkinci İhtimal Tablosunda boş olan Gül.
Bu şartlar altında Fırat yanına Deniz ya da Cengizi alarak Ali'nin bulunduğu papatya sütununa yerleşmek zorunda kalıyor.

Eğer tabloyu bu şekilde doldurursanız soruların cevapları görünür hale geldiği için teker teker yazmıyorum ama isterseniz yazabilirim de tabi.
Umarım açıklayıcı olabilmişimdir malum göstermeden anlatmak biraz zor :)

Hocam bu soru beni bunaltmıştı akşam akşam.. Açıklamanız imdadıma yetişti.. Çok teşekkürler.. Soruyu soran hocamız ada teşekkür ederim.. İnternette arayınca cevap bulabilmek güzel :)

A

Akademik Forum

Guest
hocam bir grafikte bu soruyu gösterebilirmisiniz kafama takıldı bir türlü çözemiyorum şimdiden çok teşekkürler

A

Akademik Forum

Guest
Ales 2011 ilkbahar sözel mantık

Ales 2011 ilkbahar sözel mantık sorusunda,

kişiler ve çiçeklerle ilgili soru söz konusu

Nergis gül papatya
ALİ
----- ------ ------

----- ------ ------

----- ------ ------

1. ALİ PAPATYA SEVMEKTEDİR. YERLEŞTİRDİK
2. HER TÜR ÇİÇEĞİ SEVEN 3 ER KİŞİ VAR ÇİZGİLERİ ÇİZDİK ORAYA KİŞİNİN İSİMLERİ GELECEK.
3. ERDEM+ BURCU+HASAN AYNI TÜR ÇİÇEĞİ SEVİYOR YANİ YA GÜL YA DA NERGİS SEVİYORLARMIŞ.
4. GAMZE+ İREM AYNI AMA FIRAT'TAN FARKLI- G+İ -F
5. CENGİZ İLE DENİZ FARKLI ÇİÇEĞİ SEVİYORMUŞ C-D

DİYELİM Kİ KİŞİLER E,B,H,G,İ,F,C,D

Nergis gül papatya
ERDEM ALİ
----- ------ ------
BURCU GAMZE
----- ------ ------
HASAN İREM
----- ------ ------

OLURSA KALANLAR FARUK CENGİZ VE DENİZ OLUR AMA C VE D AYNI ÇİÇEĞİ SEVMİYOR YANİ GAMZE+İREM PAPATYAYA GELEMEZ.

Nergis gül papatya
E G ALİ
----- ------ ------
B İ F G+İ-F
----- ------ ------
H C,D D,C C-D

BU BİRİNCİ İHTİMAL TABLO 1

Nergis gül papatya
G E ALİ
----- ------ ------
İ B F
----- ------ ------
C,D H D,C
----- ------ ------

BU DA İKİNCİ VE SON İHTİMAL TABLO 2

SORULARA BAKALIM

43. A) ERDEM GÜL SEVMEKTEDİR. -----NERGİS DE SEVEBİLİR KESİN DEĞİL.
B) İREM NERGİS SEVMEKTEDİR. ------ İREM GÜL DE SEVEBİLİR BİLEMEYİZ.
C) DENİZ VE İREM AYNI TÜR ÇİÇEĞİ SEVMEKTEDİR.------TABLOYA BAKILACAK OLURSA
DENİZ GÜL SEVDİĞİNDE İREM GÜL SEVEBİLİR FAKAT DENİZ PAPATYA SEVDİĞİNDE DE İREM GÜLÜ SEVEBİLİR ÇÜNKÜ DENİZ'İN YERİ NET DEĞİLDİR.
D) FIRAT'IN PAPATYA SEVDİĞİ KESİN AMA CENGİZ PAPATYA DA SEVEBİLİR GÜL DE SEVEBİLİR.
E) GAMZE VE ALİ FARKLI ÇİÇEĞİ SEVER EVET ALİ ZATEN PAPATYA SEVİYOR GAMZE'NİN PAPATYA SEVMESİ DURUMUNDA DİĞER BİLGİLERİN SAĞLANMADIĞINI GÖRMÜŞTÜK MECBUREN FARKLI YERDE OLMALIDIR.

CEVAP E

44. TABLOLARA BAKILDIĞINDA FIRAT'IN KESİNLİKLE PAPATYA SEVDİĞİ GÖRÜLMEKTEDİR.

CEVAP D

45) TABLO 2 İÇİN BURCU GÜL SEVİYORSA

Nergis gül papatya
G E ALİ
----- ------ ------
İ B F
----- ------ ------
C,D H D,C
----- ------ ------

CENGİZ NERGİS VEYA PAPATYA SEVEBİLİR KESİNLİKLE YANLIŞTIR.
CEVAP A

46) TABLO 1 İNCELENDİĞİNDE

Nergis gül papatya
E G ALİ
----- ------ ------
B İ F G+İ-F
----- ------ ------
H C,D D,C C-D

İREM'İN GÜL SEVDİĞİ KESİN OLARAK DOĞRUDUR.
CEVAP C

UZUN OLDU AMA ANLAŞILIR OLMASI İÇİN UZATTIM. TABLO ÇİZDİĞİNİZDE DAHA NET GÖREBİLİRSİNİZ.

UMARIM FAYDALI OLMUŞTUR. KOLAYLIKLAR...

A

Akademik Forum

Guest
2011 ales sözel mantık

Merhaba,
Tablolar nedense birleşmiş daha net anlaşılması için yeniden düzenlemek istedim.
Ales 2011 ilkbahar sözel mantık sorusunda,

kişiler ve çiçeklerle ilgili soru söz konusu

Nergis -gül -papatya
----------------ALİ
----- ------ ------

----- ------ ------

----- ------ ------

1. ALİ PAPATYA SEVMEKTEDİR. YERLEŞTİRDİK
2. HER TÜR ÇİÇEĞİ SEVEN 3 ER KİŞİ VAR ÇİZGİLERİ ÇİZDİK ORAYA KİŞİNİN İSİMLERİ GELECEK.
3. ERDEM+ BURCU+HASAN AYNI TÜR ÇİÇEĞİ SEVİYOR YANİ YA GÜL YA DA NERGİS SEVİYORLARMIŞ.
4. GAMZE+ İREM AYNI AMA FIRAT'TAN FARKLI- G+İ -F
5. CENGİZ İLE DENİZ FARKLI ÇİÇEĞİ SEVİYORMUŞ C-D

DİYELİM Kİ KİŞİLER E,B,H,G,İ,F,C,D

Nergis--- gül--- papatya
-----------ERDEM-- ALİ
----- ------ ------
----------BURCU---GAMZE
----- ------ ------
-----------HASAN--- İREM
----- ------ ------

OLURSA KALANLAR FARUK CENGİZ VE DENİZ OLUR AMA C VE D AYNI ÇİÇEĞİ SEVMİYOR YANİ GAMZE+İREM PAPATYAYA GELEMEZ.

Nergis --gül-- papatya

E --------G ------ALİ
----- ------ ------
B --------İ--------- F---------------- G+İ-F
----- ------ ------
H -------C,D----- D,C--------------- C-D

BU BİRİNCİ İHTİMAL TABLO 1

Nergis gül papatya
G-------E-----ALİ
----- ------ ------
İ -------B------- F
----- ------ ------
C,D----- H -----D,C
----- ------ ------

BU DA İKİNCİ VE SON İHTİMAL TABLO 2

SORULARA BAKALIM

43. A) ERDEM GÜL SEVMEKTEDİR. -----NERGİS DE SEVEBİLİR KESİN DEĞİL.
B) İREM NERGİS SEVMEKTEDİR. ------ İREM GÜL DE SEVEBİLİR BİLEMEYİZ.
C) DENİZ VE İREM AYNI TÜR ÇİÇEĞİ SEVMEKTEDİR.------TABLOYA BAKILACAK OLURSA
DENİZ GÜL SEVDİĞİNDE İREM GÜL SEVEBİLİR FAKAT DENİZ PAPATYA SEVDİĞİNDE DE İREM GÜLÜ SEVEBİLİR ÇÜNKÜ DENİZ'İN YERİ NET DEĞİLDİR.
D) FIRAT'IN PAPATYA SEVDİĞİ KESİN AMA CENGİZ PAPATYA DA SEVEBİLİR GÜL DE SEVEBİLİR.
E) GAMZE VE ALİ FARKLI ÇİÇEĞİ SEVER EVET ALİ ZATEN PAPATYA SEVİYOR GAMZE'NİN PAPATYA SEVMESİ DURUMUNDA DİĞER BİLGİLERİN SAĞLANMADIĞINI GÖRMÜŞTÜK MECBUREN FARKLI YERDE OLMALIDIR.

CEVAP E

44. TABLOLARA BAKILDIĞINDA FIRAT'IN KESİNLİKLE PAPATYA SEVDİĞİ GÖRÜLMEKTEDİR.

CEVAP D

45) TABLO 2 İÇİN BURCU GÜL SEVİYORSA

Nergis gül papatya
G-------E-----ALİ
----- ------ ------
İ -------B------- F
----- ------ ------
C,D----- H -----D,C

CENGİZ NERGİS VEYA PAPATYA SEVEBİLİR KESİNLİKLE YANLIŞTIR.
CEVAP A

46) TABLO 1 İNCELENDİĞİNDE

Nergis --gül-- papatya
E --------G ------ALİ
----- ------ ------
B --------İ--------- F---------------- G+İ-F
----- ------ ------
H -------C,D----- D,C--------------- C-D

TABLO 1

İREM'İN GÜL SEVDİĞİ KESİN OLARAK DOĞRUDUR.
CEVAP C

UZUN OLDU AMA ANLAŞILIR OLMASI İÇİN UZATTIM. TABLO ÇİZDİĞİNİZDE DAHA NET GÖREBİLİRSİNİZ.

KOLAYLIKLAR...