Ah şu misafirler!!

kiterunner90

Öğrenci
Sayın Nazmi Hocam ve moderatörler,

Forumu yaklaşık 2 aydır takip ediyorum gerçekten harika paylaşımların olduğu bir forum Bunda şüphe yok. Lâkin Nazmii Hocam, misafirlerle ilgili gerekli şikayetler iletilmesine rağmen hala bir uygulama yapılmadı. Bu size şüphesiz bir kâr sağlıyor belli ki çünkü bu siteye üye ve aktif olan üyeleriniz bu durumu kaç kez ifade etmesine rağmen bir çözüm yolu sunulmadığna göre aklıma bundan başka bir şey gelmiyor. Yani bu forumu bi çok kişiye önermiş biri olarak, neden bizim isteğimiz hala kaale alınmıyor ve neden forumun kalitesi bu şekilde düşürülüyor düşürülmeye çalışılıyor ısrarla çok merak ediyorum :) Neyse, nacizane fikrim budur, hata ettiysek affola....Hayırlı gunler herkese...

physio

Öğrenci

Forumu yaklaşık 2 aydır takip ediyorum gerçekten harika paylaşımların olduğu bir forum Bunda şüphe yok. Lâkin Nazmii Hocam, misafirlerle ilgili gerekli şikayetler iletilmesine rağmen hala bir uygulama yapılmadı. Bu size şüphesiz bir kâr sağlıyor belli ki çünkü bu siteye üye ve aktif olan üyeleriniz bu durumu kaç kez ifade etmesine rağmen bir çözüm yolu sunulmadığna göre aklıma bundan başka bir şey gelmiyor. Yani bu forumu bi çok kişiye önermiş biri olarak, neden bizim isteğimiz hala kaale alınmıyor ve neden forumun kalitesi bu şekilde düşürülüyor düşürülmeye çalışılıyor ısrarla çok merak ediyorum :) Neyse, nacizane fikrim budur, hata ettiysek affola....Hayırlı gunler herkese...
Hocam misafir iyidir bazen güzel trollüyorlar :)

ahmetist1181

Öğrenci
Misafirlerin bir kısmı bilip bilmeden bazen de sadece trollemek için abuk sabuk mesajlar atıyorlar. Genel olarak misafir uygulamasını doğru bulsam da, uygulamada sorunların çıktığı aşikar. Umarım hem misafirleri kırmayacak/engellemeyecek hem de bizlerin sinirini hoplatmayacak bir çözüm yolu bulunur.

Sercan

Profesör

Hocam bu durumla ilgili çalışmalar aslında bitti gibi. Nazmi hocamız malesef geçtiğimiz bir aylık süre içerisinde aramızda çok fazla olamadı. Bu sebeple uygulanması, hayata geçmesi biraz gecikti ancak en yakın zamanda gerek yeni forum tasarımı, gerek misafirler kullanıcılar ile ilgili olacak bölümler ile birlikte yeni bir forum deneyimi bizleri bekliyor olacak. :encouragement:

47

Moderator
Hocam bu kısır bir döngü, misafirliği kapatsak "bu bir darbe girişimidir, halkın sesine kulak tıkamaktır, taleplerimizi gözardı etmektir, herkesi üye yapmaya zorluyorsunuz" diyenler oluyor.
Misafirliği açıncada bu kez foruma emek veren insanlar sıkıntı çekiyor.

Benim bu konudaki fikrim şu yönde "misafir misafiri sevmez, ev sahibi hiçbirini sevmez" :D

ahmetist1181

Öğrenci
Hocam bu kısır bir döngü, misafirliği kapatsak "bu bir darbe girişimidir, halkın sesine kulak tıkamaktır, taleplerimizi gözardı etmektir, herkesi üye yapmaya zorluyorsunuz" diyenler oluyor.
Misafirliği açıncada bu kez foruma emek veren insanlar sıkıntı çekiyor.

Benim bu konudaki fikrim şu yönde "misafir misafiri sevmez, ev sahibi hiçbirini sevmez" :D

Ben her ikisini de diyorum!!! Arızayım galiba... Birara misafirlerin sadece bazı konularda yazabilmesi gibi bir durum konuşulmuştu, bu uygulama makul olabilir. İnsanların bilgilerini paylaşmadan soru sorma ve forumu takip etme hakları tabiki olmalı. Ama bu hakkın fütursuzca kullanılması, bilgilerini paylaşan insanlarla alay edilmesi veya yanlış yönlendirilmesi de engellenmeli. Zor bir durum modlara kolay gelsin...

(Modlara işkence için her misafir mesajının mod onayından sonra yayınlanması sistemi de getirilebilir)

Sercan

Profesör
Ben her ikisini de diyorum!!! Arızayım galiba... Birara misafirlerin sadece bazı konularda yazabilmesi gibi bir durum konuşulmuştu, bu uygulama makul olabilir. İnsanların bilgilerini paylaşmadan soru sorma ve forumu takip etme hakları tabiki olmalı. Ama bu hakkın fütursuzca kullanılması, bilgilerini paylaşan insanlarla alay edilmesi veya yanlış yönlendirilmesi de engellenmeli. Zor bir durum modlara kolay gelsin...

(Modlara işkence için her misafir mesajının mod onayından sonra yayınlanması sistemi de getirilebilir)

Hocam misafir kullanıcıların sadece belli zamanlarda, belli konularda yapmış oldukları, tabir caiz ise "Trol" lemeleri var. Bu kullanıcılar ÖYP puan paylaşımı sırasında gelir, diğer zamanlarda inzivaya çekilirler. Ancak forumda bazen çok faydalı misafir kullanıcı soruları geliyor, cevapları herkes okuyor. Bunu da geçtim, bazen harika misafir kullanıcı cevapları geliyor. İşi bilen, bizzat yaşamış, belki Yrd. Doç., belki Doç, belki de bir Prof. yazıyor bunları. Bilemiyoruz tabi ki.

Son düzenleme:

Kutadgu

Moderator
Hocam misafir kullanıcıların sadece belli zamanlarda, belli konularda yapmış oldukları, tabir caiz ile "Trol" lemeler var. Bu kullanıcılar ÖYP puan paylaşımı sırasında gelir, diğer zamanlarda inzivaya çekilirler. Ancak forumda bazen çok faydalı misafir kullanıcı soruları geliyor, cevapları herkes okuyor. Bunu da geçtim, bazen harika misafir kullanıcı cevapları geliyor. İşi bilen, bizzat yaşamış, belki Yrd. Doç., belki Doç, belki de bir Prof. yazıyor bunları. Bilemiyoruz tabi ki.

Mesela ben bazen şifremi unuttuğumda guest olarak bağlanıyorum. :)

Yusufsan21

Araştırma Görevlisi
Misafirler baş göz üstüne ama bazıları açıkça iyi niyeti suistimal ediyorlar. Gerçi zaten suistimal olmasa şifreye, üyeliğe, gizliliğe ne gerek var? Keşke bazıları misafir rahatlılığıyla her ağızlarına geleni söylemeselerdi de bu konu da açılmamış olsaydı.

Neyse ki forum yöneticileri yakında bu sorunları giderecekler. Hep dediğim gibi, İyi ki varlar! :)

Klimatolog

Öğrenci
Hocam misafir kullanıcılar içerisinde iyi bir katılım içerisinde olanlar da var konuyu çok farklı yere taşıyanlarda bence mesajları denetimden geçtikten sonra yayınlansın böylece hiç kimse kırılmamış olur

Kutadgu

Moderator
Bende atıp tutanlardan çok hoşnut olmamakla birlikte forum iç düzeni bozulmadan misafir uygulamasının devam etmesi gerektiğine inanıyorum. O kadar forum var belki çok azı belki hiçbirisi bunu yapamıyor. Stresli uye olma işleriyle, aktivasyonla ve gereksiz onlarca e-mail bildirimiyle insanı stres ediyorlar.. Ancak bu forumda bu güzel bir şekilde işliyor şimdiye kadar. Uye olmadan da mesaj yazabilme, özgürce soru sorma , paylaşımda bulunma çok güzel bir olaydır. Su istimar edilmediği surece tabiki. Bu kullanım imkanı online ortam da belkide bir örnek olacak diğer forumlara. Daha özgür kullanım, daha paylaşımcı bir topluluk için..

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici

Forum kısmından herhangi bir kâr sağlanmıyor, forumların özellikle kalabalık forumların hammallık olduğu tüm forum yöneticileri bilir hatta ne kadar fazla soru o kadar fazla yük demek o yüzden bana sorarasanız sadece misafirlerin değil hiç kimsenin soru sormasını istemem :D Bu arada size de cevap olabilecek yazım biraz aşağıdadır, uyarılarınız için teşekkür ederim.

Hocam misafir kullanıcılar içerisinde iyi bir katılım içerisinde olanlar da var konuyu çok farklı yere taşıyanlarda bence mesajları denetimden geçtikten sonra yayınlansın böylece hiç kimse kırılmamış olur
Evet, bu şekilde daha uygun olacaktır zaten kişisel düşüncem de buna yönelikti. Öncelikli olarak üye olmanın avantajlarını sergilememiz lazım mesela yeni tasarımda üyelere reklam gösteriminin yapılaması (veya minimize edilmesi veya üyelerin çıkarları doğrultusundaki kampanyalar haricinde artık sistem neye izin verirse) dediğiniz gibi üye olanların mesajlarının hemen yayınlanması ancak misafir grubunun mesajlarının onayda beklemesi, üyelerin mesajlarının öncelikli olarak cevaplanması ve sadece üyelerin yazabilecekleri özel bölümler gibi hizmetler sunmalıyız ki üyelik cazip olsun onun için uğraşacağız böylece üye olmadan mesaj yazmak istemeyenleri de kırmadan ama üye olanları da daha özel hissettirecek şekilde bir düzenleme planlıyoruz 20-25 gün içinde bazı kayıtlarımız ve lisanslarımız onaylanacak bunu 4. yaşımızı kutlayacağımız Ekim ayına yetiştirmeyi istiyorum umarım oyle de olur :)

(tüm arkadaşlara) bu arada fikirleriniz bizim için değerlidir o yüzden eleştirilerinizi biraz da sorunların nasıl çözümleneceğine dair fikir vererek yaparsanız bizim de ufkumuzu açmış olursunuz :) teşekkür ederim.

sempati

Öğrenci
Siz de uzun süre aynı sayfaya baktığında reklamları görmeme durumu (reklam körlüğü) başlamış :D tedaviye gerek yok böyle devam edin :)

vayy be nazmi hocam normal bi insan mış bizim gibi ,espri yapabiliyor mesela :) ne bilim en az yrd.doç.dr dir kendisi tahminim ...ondan çok ciddidir diye ,öle düşünüyorum yahni :)