ALES Say-1 Soru

bigthunder

Doçent
BALIK kızartmak için kullanılan bir tavada en fazla 3 balık konabilmekte ve 1 balık 30dk da pişmektedir. Buna göre 13 balık en az kaç dakika da pişer?

MATEMATİK kelimesi harfleri ile anlamlı veya anlamsız harfler yazılacak.

9 harfi anlamlı veya anlamsız kaç kelime yazılır?

M ile başlayıp e ile biten 9 harfli kaç kelime yazılır
Aynı harfler yan yana olmak şartıyla 9 harflı kaç kelime yazılır

pepetye

Öğrenci
MATEMATİK sorusunun çözümü:

a) Tekrarlayan 2 tane M, 2 tane A, 2 tane T olduğundan 9!/2!.2!.2!=45360 kelime yazılabilir.
b) M ile başlayıp E ile bitiyorsa yeri belli olduğu için diğer harflerle ilgileniriz, tekrarlayan 2 tane A, 2 tane T olduğundan: 7!/2!.2!=1260 kelime yazılabilir.
c) MM=X, AA=Y, TT=Z olarak gösterirsek, XYZEİK sorulmaktadır.6!=720 kelime yazılabilir.

Balık sorusu için beklentim 150 dk'nın altı ama varsa kombinasyonu henüz göremedim, bulursam paylaşırım.

Kolay gelsin ;)

bigthunder

Doçent
MATEMATİK sorusunun çözümü:

a) Tekrarlayan 2 tane M, 2 tane A, 2 tane T olduğundan 9!/2!.2!.2!=45360 kelime yazılabilir.
b) M ile başlayıp E ile bitiyorsa yeri belli olduğu için diğer harflerle ilgileniriz, tekrarlayan 2 tane A, 2 tane T olduğundan: 7!/2!.2!=1260 kelime yazılabilir.
c) MM=X, AA=Y, TT=Z olarak gösterirsek, XYZEİK sorulmaktadır.6!=720 kelime yazılabilir.

Balık sorusu için beklentim 150 dk'nın altı ama varsa kombinasyonu henüz göremedim, bulursam paylaşırım.

Kolay gelsin ;)

cevapladıklarınız doğru bende çözmesini öğrenmiş oldum:) 150dk altı var birileri anlattı ama doğrumudur bilmem balığı çevirererek pişirme felan bana garip geldi

- - - Güncellendi - - -

İlk soru 2,5 saat mi?

malesef hocam o değil

C

ch.accepted

Guest
150dk altı var birileri anlattı ama doğrumudur bilmem balığı çevirererek pişirme felan bana garip geldi

:D :D hocam böyle ALES sorusu mu olur kim uydurdu bunu hangi yayın insanlar uzak dursun :D Böyle bir soru çıkarsa da cevabı 2 buçuktur.

ben de şöyle bir ALES sorusu sorayım o zaman. Bir tabanca tek seferde 3 mermi atıyor. 11 kuşa 2 defa sıkıldığında kaç kuş kalır?

(cevap: hiç kalmaz çünkü ilk sıkışta sesi duyan diğer kuşlar kaçar)

bigthunder

Doçent
:D :D hocam böyle ALES sorusu mu olur kim uydurdu bunu hangi yayın insanlar uzak dursun :D Böyle bir soru çıkarsa da cevabı 2 buçuktur.

ben de şöyle bir ALES sorusu sorayım o zaman. Bir tabanca tek seferde 3 mermi atıyor. 11 kuşa 2 defa sıkıldığında kaç kuş kalır?

(cevap: hiç kalmaz çünkü ilk sıkışta sesi duyan diğer kuşlar kaçar)

pegem akademi:)

sidneh

Profesör
Pegem almayacağız o zaman. :) Ya da birisi gelip 2,5 saatten az olduğunu mantıklı bir şekilde açıklarsa biz de öğrenmiş olacağız.

bigthunder

Doçent
En az dediği için bence şöyle düşünmeliyiz : Balıkları üçer üçer yerleştirelim 3 seferde 9 balık pişiririz ve 3X30=90 dk sürer. Geriye 4 balık kalır. Bunlardan 3 ünü alıp tavaya koyalım. Yani dışarıda pişmemiş olan bir balık kalsın . 15 dk da tavadaki 3 balığın tek tarafını pişirelim.Sonra bir balığı alalım onun yerine dışarıdaki balığı koyalım . tavadaki diğer iki balığı da öteki taraflarını pişirmek için ters çevirelim. 15 dk sonra iki balık tamamen pişmiş olur sonradan koyduğumuz balığın ise tek tarafı pişmiş olur. Ve toplamda 120 dk geçer . Geriye ise bir tarafı pişmiş diğer tarafı pişmemiş olan 2 balık kalır . Bu 2 balığın pişmemiş kısımlarını da 15 dk da pişiririz. Dolayısıyla 120+15=135 dk.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ya da şöyle düşünebiliriz: Bir balığın 2 tarafı olduğuna göre 13 balığın 13x2=26 tarafı vardır. Bir balık 30 dk da pişiyorsa tek tarafı 15 dk da pişer. Ve de tava 3 balık aldığından 15 dk da aynı anda 3 balığın tek tarafını pişirebiliriz. 8 seferde ; 8x3=24 tek taraf pişiririz ve 8X15=120 dk sürer . geriye kalan iki taraf ta bir seferde 15 dk da pişer. 120+15=135dk.

C

ch.accepted

Guest
En az dediği için bence şöyle düşünmeliyiz : Balıkları üçer üçer yerleştirelim 3 seferde 9 balık pişiririz ve 3X30=90 dk sürer. Geriye 4 balık kalır. Bunlardan 3 ünü alıp tavaya koyalım. Yani dışarıda pişmemiş olan bir balık kalsın . 15 dk da tavadaki 3 balığın tek tarafını pişirelim.Sonra bir balığı alalım onun yerine dışarıdaki balığı koyalım . tavadaki diğer iki balığı da öteki taraflarını pişirmek için ters çevirelim. 15 dk sonra iki balık tamamen pişmiş olur sonradan koyduğumuz balığın ise tek tarafı pişmiş olur. Ve toplamda 120 dk geçer . Geriye ise bir tarafı pişmiş diğer tarafı pişmemiş olan 2 balık kalır . Bu 2 balığın pişmemiş kısımlarını da 15 dk da pişiririz. Dolayısıyla 120+15=135 dk.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ya da şöyle düşünebiliriz: Bir balığın 2 tarafı olduğuna göre 13 balığın 13x2=26 tarafı vardır. Bir balık 30 dk da pişiyorsa tek tarafı 15 dk da pişer. Ve de tava 3 balık aldığından 15 dk da aynı anda 3 balığın tek tarafını pişirebiliriz. 8 seferde ; 8x3=24 tek taraf pişiririz ve 8X15=120 dk sürer . geriye kalan iki taraf ta bir seferde 15 dk da pişer. 120+15=135dk.

hocam bu yorumları yapamazsınız ki. bunlar bilmece değil neticede soruda verilmeyen hiç bir şeyi kullanamayız üstteki yazımda şakayla karışık onu ifade etmeye çalıştım ben aslında.

1. balıkların tek tarafının pişirilip sonra başka balıklarla diğer tarafının pişirilebileceğine dair veri yok.
2. balığın tek tarafının 15 dakikada piştiğine dair bir şey yok. genellikle ilk taraf daha geç pişer ikinci tarafı ateşe çevirdiğinizde zaten öncekinden bir miktar pişmiş olacağından daha kolay pişer. yani bu soru için ilk taraf 20 ikinci taraf 15 dk da pişer belki belki de sizin dediğiniz gibidir yani veri olmadığı için bir şey diyemeyiz. ALES sorularındaki en az'dan kasıt analitik yollarla mümkün olan en küçük değerdir o da bu soru için 2,5 olarak görünmekte.

pepetye

Öğrenci
Ben de arkadaşa katılıyorum, pişme kavramı da kişiden kişiye göre değişebilir ayrıca.Balığın 2 yüzünü çevirme olayını ise aklımın ucundan bile geçirmedim o derece yani.Sadece kombinasyonları denedim o da hiçbir durumda 150 dk'nın altına inmiyor.Örneğin:

Balıkları a,b,c,d,e,f,g,h,i,j,k,l,m harfleriyle numaralandıralım.Bu kombinasyonlar balığın tek bir yüzünün tavaya konup 30 dakikada piştiği varsayımıyla elde edilir:

0. dakika ---> a, b
15. dakika ---> a, b, c
30. dakika ---> c, d, e (a ve b pişti)
45. dakika ---> d, e, f (c pişti)
60. dakika ---> f, g, h (d ve e pişti)
75. dakika ---> g, h, i (f pişti)
90. dakika ---> i, j, k (g ve h pişti)
105. dakika --> j, k, l (i pişti)
120. dakika --> l, m (j ve k pişti)
135. dakika --> m (l pişti)
150. dakika --> Tüm balıklar pişti

Daha farklı kombinasyonları da denedim ama hiçbirinde pişme süresi 150 dk.'nın altını görmüyor.

Bu soru bana daha çok halk arasında insanların birbirine zeka sorusu olarak eğlence olsun diye sorduğu soruları çağrıştırıyor.ALES'te sorulacak bir soru olduğunu düşünmüyorum; çünkü ALES sorularında bu soruda olmayan katı bir netlik var.

Kolay gelsin ;)

sidneh

Profesör
hocam bu yorumları yapamazsınız ki. bunlar bilmece değil neticede soruda verilmeyen hiç bir şeyi kullanamayız üstteki yazımda şakayla karışık onu ifade etmeye çalıştım ben aslında.

1. balıkların tek tarafının pişirilip sonra başka balıklarla diğer tarafının pişirilebileceğine dair veri yok.
2. balığın tek tarafının 15 dakikada piştiğine dair bir şey yok. genellikle ilk taraf daha geç pişer ikinci tarafı ateşe çevirdiğinizde zaten öncekinden bir miktar pişmiş olacağından daha kolay pişer. yani bu soru için ilk taraf 20 ikinci taraf 15 dk da pişer belki belki de sizin dediğiniz gibidir yani veri olmadığı için bir şey diyemeyiz. ALES sorularındaki en az'dan kasıt analitik yollarla mümkün olan en küçük değerdir o da bu soru için 2,5 olarak görünmekte.

Aynen katılıyorum, eğer balığın tek tarafının 15 dakikada pişeceği belirtilmiş olsaydı o zaman 135 dakika diyebilirdik.

Salper

Öğrenci
Balıkların iki taraflı olarak pişirildiği ve işlemin 30 dakika gerektirdiğini söyleseydi kullanabilirdik hatta o zaman daha şık bi soru olurdu bence. Ama sadece balığın 30 dakikada piştiği biliniyor. Ters düz kızartma gibi keyfi şeyleride hesaba katacak olsak o zaman bende tava 3 balık alsa bile 13. balığı 4 e bölerim parçalarıda diğer balıkların üstlerine yanlarına tepiştiririm kızartırım :D öle şey olur mu hiç :p

Bu soruda birini önce birini sonra atma veya biraz pişirip kenara koyup sonra tekrar pişirme gibi şeyler süreyi kısaltmaz, hatta kullanılan yönteme göre uzatadabilir çünkü her gecikmeli attığınız balık süre israfı, en iyi ihtimalle aynı sürede pişerler... Pişirmesi en kısa yöntem en basit olan yöntemdir şöyleki; Azdan düşünüp çoğa gidersek, 3 tane balığın olduğunu farzedin, tava 3 tane alıyor. Hepsi 30 dakikada pişiyor. En kısa ne kadar sürede pişer? 30 dakika dimi.. o zaman 3 er tane balığı koy kızart koy kızart... 30x4 = 120 dakka yani 12 balık en kısa 2 saatte pişer bu çok aşikar. Dışarda 1 tane daha balık kaldı, e balık sayısı pişme süresinden bağımsız yani 3 balık 30 dakikada pişerse bir balık kaç dakikada pişer diye bir olay olmadığına göre o halde 2.5 saat.

aynen katılıyorum hocam.