Bir meslek olarak akademisyenlik

jurnal25

Öğrenci
Sayın Hocalarım...
Akademisyenlik bildiğiniz gibi araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman ve sonrasında yar.doc. doc ve prof. ile sonlanan bir meslektir. Kendine has handikapları olan ve bazen öğrenme bazen öğretme ve bazende tatmin aracıdır. Bana sorarsanız sevdanız varsa bu yola çıkın.
Bende lisans bitirdim, yüksek yaptım ve doktoramın bitmesine az kaldı. Özel üniversite tecrübelerimle olsa bile işsizim ve sevdiğim akademisyenlik ile alakası olmayan bir süreç. Birilerine yaranamadığım için işsizim çok şükür. Hakkımla ben doktorama bitirmeye bakıyorum.

Beni geçelim şunu anlatmaya çalışıyorum. Ben hep takip ediyorum kanaatimce akademisyenligi sadece basamak olarak isteyenler var. Ikinci bir meslek olarak seçmek isteyen var. AkademisyenliÄ£in verdiği sosyal sermayenin tutkunu olanlar var. Bendede var ama bu meslek gerçekten sadece sevilince yapılır. Geceleri uyumayarak yapılır. Kadrolu olup odasında film sezonlarını indiren hocalar gördüm kendim yer bulamayinca kantinde makale okumasi yapmaktayim veya yapiyoruz.

Benim isteğim ve sorum şu. BU MESLEÄ¢I YAPACAK INSANLARI BURALARDA GORMEK. Bu mesleği ehil olmadan kazananlar sizlere acıyorum ben. Ama bu bizlere güçte veriyor. Güzel ülkemiz için birşeyler verebileceksek herşeye razıyız.

Biz bu mesleğin maaşını alamayanlar veya almayanlar;
1. Çalışkan olmak zorundayız ve çalışıyoruz.
2. Rehavete kapılmayız.
3. Kısır cekismelerde bulunmayiz.
4. Siyaset ve menfaat bizim için geri plandadır.
5. Umut ve hayallerimizle yaşarız ve bunlarla ayaktayiz.
6. Zor gibi görünsede bizim tasallutumuz ve bizim gelişme zembereğimiz bunlardır. ....

Bunları artirabiliriz. Ben içimi bir nebzede olsun döktüm. Benim gibi aynı hisleri paylaşan meslektaşlarımı buraya bekliyorum. Maaş ve makam kaygısı olmayan. İşi kendi hedefleri olan. Atm akademisyenleri olmayanları.

Not; buradaki ifadeler asla bir genelleme ve şahsa özellik değildir. Kocaman bir yaranın resmidir.

Saygılarımla. ..

BEN MUTLUYUM...

Son düzenleme:

biophysics

Öğrenci
Yazınızın genel içeriğine itirazım yok, katıldığım noktalar var. Ancak bir noktada alınganlık göstereceğim :) Ben de bir akademik uzman'ım yüksek Ales, Üds ve diploma notlarıyla atandım, üstelik yüksek lisans'ta yaptığım akademik çalışmaların da etkisiyle. Şu anda da doktora sürecinde hızla ilerliyorum, bir elin parmaklarındaki sayıyı geçen makalem var üstelik yasal olarak da akademik personelim. Öğretim elemanları kısmındaki kadrolarla benzer hatta bazen daha ileri şartlara sahip olduğum için, kadromun o listeye eklenmemesi gücüme gidiyor :confusion:

ysesen

Öğrenci
2006 yılından itibaren çalışıyorum. Lise bitirdikten sonra kısa bir süre özelde çalıştım. Ondan sonra üniversite kazandım (2 kere) ve öğrenciliğimle birlikte kenti okulumda yarı zamanlı çalışmaya devam ettim. Lisans bitti, arkasından memur oldum. Askerlik,evlilik, kredi borçlarına girmek v.s. devam etti. Yüksek lisansıma devam ettim ve yine akademik kadro için uğraştım.

10 yıldır meslek hayalim akademiydi. Ales, kpss,yds üçgeninde çalıştım durdum. 2009 dan itibaren çok sınava girdim, birçok mülakata girdim. Uzman yard., öğretim gör. ve Todaie'de mülakata girdim. Ama hep karşıma torpil, referans, kadroculuk, akrabacılık çıktı. Kendi okulunda yata yata okul bitirip gelen birçok yaşı ve kafası daha çocuk olan insanlar, büyük şehire gelince kendilerini aristokrat sınıfta görmeye başladılar."Ay memurlukmu üniversitede , ben 8-5 çalışamam havasında" üstten üstten konuşmalarıyla çok karşılaştım. Eşimin araştırma görevlisi olduğu fakülteden birçok hakim, savcı, kaymakam veya bu mesleklerden asistanlığa geçmiş(yada öyp'li) arkadaşıyla çok muhatap olmamayı tercih ediyorum. Çünkü seni hakir görmek için elinden geleni yapmakta adamlar. Aynı tepkiyi 50 d lilere yapıyorlar zaten. Senin akademik olarak çalışmaya devam etmen önemli değil. Sonuçta sen torpilli değilsin ve master yapsan ne yazar. Etiketin belli "Teknik hizmetlerde 2500 tl maaş alan bir memursun."

Ama bugün 657'nin kaldırılacağı zamanlara geldik. Artık daha mutluyum. Madem 657, 2547, Hakim ve Savcı Personel kanunu, Tsk Personel kanunu, Emniyet hiz. kanunu v.s. kaldırılacak. Herkes sözleşmeli olacak. 50 d, 33 a v.s. olmayacak. İşte bugün bende diyorum ki, ne uzman ne akademisyen olmak için uğraşmaya gerek kalmamıştır. Torpilin yoksa zaten ölüsün. Bunun yanında Lisans bitirdikten sonra yan gelip yatan, doktorası olmayan, ingilizceden 70 alamayan, toefl puanı olmayan bir kişinin bu ülkede aç kalması artık sıradanlaşacaktır. Bu durumda artık üzülmeyin derim..

biophysics

Öğrenci
Dün iki arkadaşım farklı bir şehirde kendileriyle hiçbir ilgisi olmayan bir kadronun sınavına girdi, o üniversiteden rakipleri olmasına rağmen sınavda başarılı olduğu için yerleşti (ikisi de farklı üniversite). Benim de aynı şekilde olmuştu. Biliyorum çok haksızlığın olduğu yerler var ama önemli olan yazılı sınav sonucu olduğu için çoğunlukla hakedenler yerleşiyor, bence lütfen ümidinizi yitirmeyin. Elbette içerisinde herşeyin yazılı olduğu "özel kadroları" ayırt ediyorum. Yılmadan açılan her kadroya evrak yollayın, bir gün mutlaka karşılık bulacak :)

A

Akademik Forum

Guest
2006 yılından itibaren çalışıyorum. Lise bitirdikten sonra kısa bir süre özelde çalıştım. Ondan sonra üniversite kazandım (2 kere) ve öğrenciliğimle birlikte kenti okulumda yarı zamanlı çalışmaya devam ettim. Lisans bitti, arkasından memur oldum. Askerlik,evlilik, kredi borçlarına girmek v.s. devam etti. Yüksek lisansıma devam ettim ve yine akademik kadro için uğraştım.

10 yıldır meslek hayalim akademiydi. Ales, kpss,yds üçgeninde çalıştım durdum. 2009 dan itibaren çok sınava girdim, birçok mülakata girdim. Uzman yard., öğretim gör. ve Todaie'de mülakata girdim. Ama hep karşıma torpil, referans, kadroculuk, akrabacılık çıktı. Kendi okulunda yata yata okul bitirip gelen birçok yaşı ve kafası daha çocuk olan insanlar, büyük şehire gelince kendilerini aristokrat sınıfta görmeye başladılar."Ay memurlukmu üniversitede , ben 8-5 çalışamam havasında" üstten üstten konuşmalarıyla çok karşılaştım. Eşimin araştırma görevlisi olduğu fakülteden birçok hakim, savcı, kaymakam veya bu mesleklerden asistanlığa geçmiş(yada öyp'li) arkadaşıyla çok muhatap olmamayı tercih ediyorum. Çünkü seni hakir görmek için elinden geleni yapmakta adamlar. Aynı tepkiyi 50 d lilere yapıyorlar zaten. Senin akademik olarak çalışmaya devam etmen önemli değil. Sonuçta sen torpilli değilsin ve master yapsan ne yazar. Etiketin belli "Teknik hizmetlerde 2500 tl maaş alan bir memursun."

Ama bugün 657'nin kaldırılacağı zamanlara geldik. Artık daha mutluyum. Madem 657, 2547, Hakim ve Savcı Personel kanunu, Tsk Personel kanunu, Emniyet hiz. kanunu v.s. kaldırılacak. Herkes sözleşmeli olacak. 50 d, 33 a v.s. olmayacak. İşte bugün bende diyorum ki, ne uzman ne akademisyen olmak için uğraşmaya gerek kalmamıştır. Torpilin yoksa zaten ölüsün. Bunun yanında Lisans bitirdikten sonra yan gelip yatan, doktorası olmayan, ingilizceden 70 alamayan, toefl puanı olmayan bir kişinin bu ülkede aç kalması artık sıradanlaşacaktır. Bu durumda artık üzülmeyin derim..
Hocam resmen kendimi buldum. En çokta göz göre torpil yapan insanların ben hakkımla girdim demesine deli oluyorum. Üniversitelere öğretim elemanı, öğretim üyesi ve uzman olarak ( Asistan hariç) girmek imkansız bunu hocalar bile kabul ediyor git birini bul deme noktasına geldi olay. Sen bn ales kasıyoruz 95+ puan alıyoruz yerleşemiyoruz ama yerleşenler genelde 70-75 puan arası alanlar. Şimdide burda çok görmeye başladım uzmanım hakkımla girdim merak ettiğim için soruyorum bir kurum torpilsiz çok zorda kalmadıkça adam almaz madem bu kurum çok ihtiyacı vardı sizi aldı nasl haftanın 3-5 günü doktora derslerine gitmenize izin veriyor hani bu kurumun size ihtiyacı vardı?

demircan_053

Araştırma Görevlisi
Tohum saç, bitmezse toprak utansın!
Hedefe varmayan mızrak utansın!

Hey gidi Küheylan, koşmana bak sen!
Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!

...

Necip Fazıl Kısakürek

biophysics

Öğrenci
Hocam resmen kendimi buldum. En çokta göz göre torpil yapan insanların ben hakkımla girdim demesine deli oluyorum. Üniversitelere öğretim elemanı, öğretim üyesi ve uzman olarak ( Asistan hariç) girmek imkansız bunu hocalar bile kabul ediyor git birini bul deme noktasına geldi olay. Sen bn ales kasıyoruz 95+ puan alıyoruz yerleşemiyoruz ama yerleşenler genelde 70-75 puan arası alanlar. Şimdide burda çok görmeye başladım uzmanım hakkımla girdim merak ettiğim için soruyorum bir kurum torpilsiz çok zorda kalmadıkça adam almaz madem bu kurum çok ihtiyacı vardı sizi aldı nasl haftanın 3-5 günü doktora derslerine gitmenize izin veriyor hani bu kurumun size ihtiyacı vardı?

Yalnızca kendi adıma cevap vermek istiyorum, elbette söylediğiniz profile uygun insanlar da vardır. Ben gayet yüksek puanlarla, benim için özel olarak açılmamış bir kadroya yerleştim. Buna inanmak istemeyebilirsiniz saygı duyuyorum, ancak bu gerçeği değiştirmez.

Ders konusunu ise yine kendi adıma şöyle açıklamak istiyorum. Dersleri çalıştığınız fakültede ve zamana (dönemlere) yayılmış şekilde alırsanız bu haftalık mesainizin birkaç saatini ancak alacaktır. Ayrıca çalışmış olmak sizin eğitiminizi engelleyen bir durum değil, bu duruma özel sektörde dahi saygı duyuluyor. Ayrıca bizden yetkili olan kişiler çalıştığımız insanlar da akademisyen olduğu için, bu konuda köstek değil destek oluyorlar. İşini aksatmadığın sürece kimse buna mani olmak istemez, çünkü mutlu olmayan birini zaten orada tutamazsın.

Dediğim gibi ben sadece kendi içerisinde bulunduğum koşullar adına konuştum, ancak herkesin aynı koşullarda bir yerlere gelmediğini bilmenizi isterim. Birgün aksi örnekleri görüp, yazdıklarınız konusunda pişman olabilirsiniz :)

Son düzenleme:
A

Akademik Forum

Guest
Yalnızca kendi adıma cevap vermek istiyorum, elbette söylediğiniz profile uygun insanlar da vardır. Ben gayet yüksek puanlarla, benim için özel olarak açılmamış bir kadroya yerleştim. Buna inanmak istemeyebilirsiniz saygı duyuyorum, ancak bu gerçeği değiştirmez.

Ders konusunu ise yine kendi adıma şöyle açıklamak istiyorum. Dersleri çalıştığınız fakültede ve zamana (dönemlere) yayılmış şekilde alırsanız bu haftalık mesainizin birkaç saatini ancak alacaktır. Ayrıca çalışmış olmak sizin eğitiminizi engelleyen bir durum değil, bu duruma özel sektörde saygı duyuluyor. Ayrıca bizden yetkili olan kişiler çalıştığımız insanlar da akademisyen olduğu için, bu konuda köstek değil destek oluyorlar. İşini aksatmadığın sürece kimse buna mani olmak istemez, çünkü mutlu olmayan birini zaten orada tutamazsın.

Dediğim gibi ben sadece kendi içerisinde bulunduğum koşullar adına konuştum, ancak herkesin aynı koşullarda bir yerlere gelmediğini bilmenizi isterim. Birgün aksi örnekleri görüp, yazdıklarınız konusunda pişman olabilirsiniz :)
Hocam hergün o dediğiniz günü görmek için yaşıyorum.

biophysics

Öğrenci
Hocam hergün o dediğiniz günü görmek için yaşıyorum.

İnşallah :) çok değil daha dün bunu gören iki arkadaşım oldu. Onlara şunu söylemiştim, nerede olursa olsun bir kadro açılmışsa ve sıralaman çok kötü değilse sınava git. Çünkü mülakat değil sınav sistemi olduğu için, torpilli olanları önü kapatılıyor (sadece torpilli kişiye önceden soru verilebilir, artık onu da bilme şansımız yok)

A

Akademik Forum

Guest
İnşallah :) çok değil daha dün bunu gören iki arkadaşım oldu. Onlara şunu söylemiştim, nerede olursa olsun bir kadro açılmışsa ve sıralaman çok kötü değilse sınava git. Çünkü mülakat değil sınav sistemi olduğu için, torpilli olanları önü kapatılıyor (sadece torpilli kişiye önceden soru verilebilir, artık onu da bilme şansımız yok)
Hocam sözlerim kesinlikle size değil o konuda yanlış anlaşılmak istemem bnde daha dün başıma gelen birşeyi söyleyim 2.sırada asistan alımında sıraya gireceğim mülakata ne hikmetse asistan alımında hizmet dökümüm yok diye sıralamaya giremedim. Ve bugün açıklanan sonuca göre tahmin edin kaçıncı sıradaki kişi alındı. Sırf o kişi sıralamaya girsin diye bir çok insanın sağlık raporu yok diye elendi(sağlık raporu başvuru evraklarında olması gerekiyormuş) ve bu dediğim bölümde ilk defa bu kadar düşük ales puanı ve dil puanıyla insan kadroya alındı. bu yakın bir geçmiş diye örnek veriyorum yoksa 100 ilanın 99 u böyle ve bunu sokakdan geçen insan bile biliyor bir enayi benmişim bende yavaş yavaş öğreniyorum.

biophysics

Öğrenci
Hocam sözlerim kesinlikle size değil o konuda yanlış anlaşılmak istemem bnde daha dün başıma gelen birşeyi söyleyim 2.sırada asistan alımında sıraya gireceğim mülakata ne hikmetse asistan alımında hizmet dökümüm yok diye sıralamaya giremedim. Ve bugün açıklanan sonuca göre tahmin edin kaçıncı sıradaki kişi alındı. Sırf o kişi sıralamaya girsin diye bir çok insanın sağlık raporu yok diye elendi(sağlık raporu başvuru evraklarında olması gerekiyormuş) ve bu dediğim bölümde ilk defa bu kadar düşük ales puanı ve dil puanıyla insan kadroya alındı. bu yakın bir geçmiş diye örnek veriyorum yoksa 100 ilanın 99 u böyle ve bunu sokakdan geçen insan bile biliyor bir enayi benmişim bende yavaş yavaş öğreniyorum.

Benim de geçmişte başvurduğum bir kadroda 31 adayın 30'u ösym sayfasından alınan Ales belgesinde onay yok diye elemişti :) ama ben yılmadım başvurmaya devem ettim. Dediğiniz gibi "bir şey bulsam da sınava almasam" denilen kadrolar da var ama öyle olmayan da çok fazla