Cümlede Anlam Cümlede Anlam

uzun06

Öğrenci
Gözlerini söndürme muhtacım
Ben senin aydınlığına muhtacım
Yepyeni bir ilkbahar harcayıp
Rüzgâr gülünü arayacağım
Oran'da pernanbouc'ta tombuktu'da
Vinçler yine akşamları indirecekler
Yine karanlığa bulaşacağım
Gözlerin rüzgârda savrulacak

Bu dizelerle ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

A) İstekte bulunulmuştur
B) Soyutlamalara gidilmiştir
C) Karşıtlıklardan yararlanılmıştır
D) İstenmeyen durumlardan söz edilmiştir
E) Öznel durumlar dile getirilmiştir

arkadaşlar vakit ayırıp soruyu cevaplandırırsanız sevinirim.

yakamoz

Öğrenci
Rüzgâr gülünü arayacağım

A) İstekte bulunulmuştur

Hocam D diye düşünüyorum

uzun06

Öğrenci
cevap C şıkkı. ancak şiirde geçen ''aydınlık'' ve ''karanlık'' sözcükleri karşıtlık oluşturuyor. sanırım soru hatalı.

gözlerini söndürme derken istenmeyen bir durumu belirtmiş şair ben olsam C derdim sınav ya da denemede zira karşıtlık derken daha umumi anlamda bir karşıtlığı kastedilmiş olabilir.

Son düzenleme:

symo++

Kısıtlanmış Üyelik
Rüzgâr gülünü arayacağım

A) İstekte bulunulmuştur

ilginç hem ben bu tarz şiir yazmakta usta olduğumu düşünüyırum. hemde şairin aynı kişiliğinin pozitif versiyonunun bende saklı olduğuna inanıyorum. neyse yalnız cevap verdiğimde ben hep ayrıntılı ve neden göstererek konuşmayı seviyorum. ondan uzun yazacam :)

bence cevap A seçeneğidir.

1) istekte bulunulmamıştır. şairin "gözlerine muhtacım,..aydınlığına muhtacım " sözleri istek değil bir ihtiyaç durumunu ifade etmektedir.

2) soyutlamalar vardır ve bu açıktır. (gözlerin rüzgarda savrulması )

3)karşıtlık vardır ,çünkü vinç bir şeyleri kaldıran bir araçtır. vinç indirme işlemini de yapabilir ancak ilk çağrıştırıcı özelliği kaldırmadır. akşamların indirilmesi, istem ile gerçekleştirilmesi mümkün olmayan (yani bir oluş) eylem(i)dir. halbuki bir vinç ile bunun gerçekleştirilmesi dile getirilmiştir.vinçin akşamları indirmesi ilede aslında şairin istemediği birşeylerin gerçekleştiğinin ve bunun onu mutsuz ettiğini anlamak mümkündür.

4)istenmeyen durumlar mevcuttur hatta bu çok açıktır. çünkü karanlığa bulaşmak gerçek anlamı dışında ve istenmeyen olumsuz bir durumu ifade eder burada.

5) öznel durumlar dillendirilmiştir. çünkü şairin özlem ve tutku ile anlattığı ve iştiyak ile ulaşmak istediği öznenin aydın olup olmadığı şu haliyle nesnel bir yargı olamaz. subjektif bir anlatımdır.

Son düzenleme:

uzun06

Öğrenci
ilginç hem ben bu tarz şiir yazmakta usta olduğumu düşünüyırum. hemde şairin aynı kişiliğinin pozitif versiyonunun bende saklı olduğuna inanıyorum. neyse yalnız cevap verdiğimde ben hep ayrıntılı ve neden göstererek konuşmayı seviyorum. ondan uzun yazacam :)

bence cevap A seçeneğidir.

1) istekte bulunulmamıştır. şairin "gözlerine muhtacım,..aydınlığına muhtacım " sözleri istek değil bir ihtiyaç durumunu ifade etmektedir.

2) soyutlamalar vardır ve bu açıktır. (gözlerin rüzgarda savrulması )

3)karşıtlık vardır ,çünkü vinç bir şeyleri kaldıran bir araçtır. vinç indirme işlemini de yapabilir ancak ilk çağrıştırıcı özelliği kaldırmadır. bunun dışında istem ile gerçekleştirilmesi mümkün olmayan (yani bir oluş) eylem(i)dir. halbuki bir vinç ile bunun gerçekleştirilmesi dile getirilmiştir.vinçin akşamları indirmesi ilede aslında şairin istemediği birşeylerin gerçekleştiğinin ve bunun onu mutsuz ettiğini anlamak mümkündür.

4)istenmeyen durumlar mevcuttur hatta bu çok açıktır. çünkü karanlığa bulaşmak gerçek anlamı dışında ve istenmeyen olumsuz bir durumu ifade eder burada.

5) öznel durumlar dillendirilmiştir. çünkü şairin özlem ve tutku ile anlattığı ve iştiyak ile ulaşmak istediği öznenin aydın olup olmadığı nesnel bir yargı olamaz. subjektif bir anlatımdır.

İstek, ihtiyacın tezahürüdür. İhtiyaçlar, istekleri belirler. Kaldı ki dizede geçen 'gözlerine muhtacım', 'aydınlığına muhtacım' göndermeleri, karşıdaki kişiye duyulan özlemden-ihtiyaçtan kaynaklı bir istek biçimidir. zaten tdk'nın istek başlığının 4. maddesine bakarsanız ; ''Belirli bir gereksinimi karşılayacağı düşünülen nesne veya duruma karşı duyulan özlem, arzu'' ifadesini görürsünüz.

Ayrıca egonuzdan dolayı sizi tebrik ederim. Hatırı sayılır eserler vermiş, toplumun büyük bir bölümü tarafından beğeni görmüş çoğu şair bile sizin kurduğunuz cümleyi kurup '' ben bu tarz şiir yazmakta usta olduğumu düşünüyorum'' diyememiştir. Zaten böyle bir cümle kursalardı büyük ihtimalle kimseler tarafından tanınmıyor olacaklardı.