Devlet üniversitelerinde mi vakıf üniversitelerinde mi akademik personel olmak avantajlı?

Selamlar, universite tercihi konusunda kararsiz kaldim. Devlet üniversitesi mi vakıf üniversitesi mi akademik personeller(öğretim görevlisi) için daha avantajlı olur? Artıları ve eksileri nelerdir(maaş, çalışma saatleri, yan haklar vs.)? Bu konuda bilgi veya tecrübe sahibi olan arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yorumlarınızı paylaşmaktan çekinmeyin lütfen :)

kariyerim

Öğrenci
Çok bilgi sahibi değilim ama bence Vakıf veya Özel üniversiteler daha avantajlı. Bunun nedeni maaş olarak değil kariyer anlamında daha çok bilgi ve eğitim imkanı var diye duydum. Tabi ki tecrübeli arkadaşlardan bilgi bekliyoruz.

suleymanevsen

Öğrenci
Selamlar, universite tercihi konusunda kararsiz kaldim. Devlet üniversitesi mi vakıf üniversitesi mi akademik personeller(öğretim görevlisi) için daha avantajlı olur? Artıları ve eksileri nelerdir(maaş, çalışma saatleri, yan haklar vs.)? Bu konuda bilgi veya tecrübe sahibi olan arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yorumlarınızı paylaşmaktan çekinmeyin lütfen :)
Bunu sormaya bile gerek yok hocam.
Kesinlikle devlet daha garanti.
Özellerde maaşlar genelde çok daha düşük (çok az üniversiteside eş değer), Özellerde ders yükü çok daha fazla değer çoğu arkadaşa 24-25 saate kadar ek ders ödemediklerine dair duyumlar oluyor fakat şartları güzel vakıf üniversitesileride vardır.Çalışma koşullar vb kıyaslamaya gerek yok.Özelllerin laboratuvar makine techizat vb konusunda devlet üniversitelerinde daha önde olduğunu söylemek haricinde. Çok bir artısı olduğunu düşünmüyorum.En azından kendi çevremdeki arkadaşlarimdan vakıfta olanlar çok şikayetçiler özellikle maaş ve özlük hakları konusunda gideceğiniz üniversiteside çalışan personellere ulaşıp sormak her zaman daha doğru bilgiye ulaşmanızı sağlayacaktır.