Doktora Sonrası İntihal Raporu

Werdety

Öğrenci
merhaba, ben intihal rapor zorunluluğundan kısa bir süre önce doktora savunmamı yaptım ve şu an doktorum ancak sonradan tarama yapınca bazı yerlerde "dipnot vermiş olmakla birlikte" cümle yapısını değiştirmeyi unutmuşum ya da gözümden kaçmış. 5-10 cümlede var. ileride sorun olur mu acaba, ne dersiniz? sorun olma ihtimali varsa şu noktada ne yapabilirim, savunmaya gireli 2 ay oldu.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
merhaba, ben intihal rapor zorunluluğundan kısa bir süre önce doktora savunmamı yaptım ve şu an doktorum ancak sonradan tarama yapınca bazı yerlerde "dipnot vermiş olmakla birlikte" cümle yapısını değiştirmeyi unutmuşum ya da gözümden kaçmış. 5-10 cümlede var. ileride sorun olur mu acaba, ne dersiniz? sorun olma ihtimali varsa şu noktada ne yapabilirim, savunmaya gireli 2 ay oldu.
İntihal yüzünden bizim enstitüde kısa süre önce bir doktora tezi iptal edildi ve ünvanlar geri alındı yani bunun zamanı yok ama sizinkinin oranı intihale yol açmaz en azından alıntı yaptığınız kaynaklar sizden şikayetçi olmadığı sürece kimse farkına da varmaz intihalin belli bir oranı var ve üniversitelere göre değişmektedir bazıları %15'i kabul ederken bazıları %10'la sınırlandırır ama 5-10 cümle o kadar etmez.

Mr December

Baş Editör

Zorunlu olmadan önce bile bu kural zaten geçerliydi. Akademik ahlaka her zaman dikkat etmek gerekiyor.

Werdety

Öğrenci
Zorunlu olmadan önce bile bu kural zaten geçerliydi. Akademik ahlaka her zaman dikkat etmek gerekiyor.

yanıtınız gerçekten incitici, adeta kasıtlı olarak yaptığım ithamında bulunmuşsunuz. ben kaynak gösterdiğimi ancak bazı yerlerde cümle yapılarının bir şekilde gözümden kaçmış olduğunu ifade diyorum. 5-10 cümleden bahsediyorum, bunun hepimizin gayrı iradi yapabileceği bir hata olduğu unutulmamalı...

Mr December

Baş Editör
yanıtınız gerçekten incitici, adeta kasıtlı olarak yaptığım ithamında bulunmuşsunuz. ben kaynak gösterdiğimi ancak bazı yerlerde cümle yapılarının bir şekilde gözümden kaçmış olduğunu ifade diyorum. 5-10 cümleden bahsediyorum, bunun hepimizin gayrı iradi yapabileceği bir hata olduğu unutulmamalı...

Öyle bir amacım yoktu, genel olarak cevap verdim. İnsanlar "intihal rapor zorunluluğu" gelmeden (ç)alıntı yapmanın gayet doğal olduğunu sanıyorlardı maalesef :s

qpuro

Kısıtlanmış Üyelik
Öyle bir amacım yoktu, genel olarak cevap verdim. İnsanlar "intihal rapor zorunluluğu" gelmeden (ç)alıntı yapmanın gayet doğal olduğunu sanıyorlardı maalesef :s

AİHM, 33 yıllık "intihal" tartışmasına noktayı koydu - Türkiye Haberleri - Radikal
Eski YÖK Başkanı İhsan Doğramacı

ÖSYM Başkanı Demir?in geçmişinden intihal çıktı | GAZETE VATAN
ÖSYM Başkanı Demir

Türkiye’de intihalle suçlananlar
İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu

kleistenes

Öğrenci
Lütfen yardım edin :(

Bir makalemizin yayımlanması için acil intihal raporu istediler; fakat daha önce hiç intihal raporu oluşturmadık; dahası herhangi bir programı kullanmayı da bilmiyoruz ve yüklü de değil. Ne yapabiliriz?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Lütfen yardım edin :(

Bir makalemizin yayımlanması için acil intihal raporu istediler; fakat daha önce hiç intihal raporu oluşturmadık; dahası herhangi bir programı kullanmayı da bilmiyoruz ve yüklü de değil. Ne yapabiliriz?
Yüklü değil derken zaten intihal programları online olarak konrtol ediyor mesela ithenticate kullanan birini bulmanız lazım :)

Hudavendigar

Öğrenci
Üniversitelerin kütüphane ve dökümantasyon başkanlıklarını arayarak bilgi alabilirsiniz. Şu an bütün üniversiteler yüksek meblağlar ödeyerek bu programları satın almaya çalışıyorlar.

seda nur01

Öğrenci
dipnot verdiğiniz için sorun olacağını düşünmüyorum; sehven intihal dir sizinkisi...yazım hatası derseniz sıkıntı olmaz, herhangi bir durumda..kaldı ki intihal için kullandığınız eserin sahibi çok önemlidir... o şikayetçi olmadıktan sonra hiç kimse sizi intihalle suçlayamaz..suçlayan öle bilgisyar programıyla felan suçlayamaz... içerikle...orjinallikle suçlayabilir...yani siz karşınızdaki kişi orjinal bir şey yazacak, siz onun yazdığını dipnot göstermeden aynen ve 8 satırı geçerek yazacaksınız, işte o zaman intihal doğar... diğer türlü intihalle ilgili söylenen herşey şehir efsanesidir kardeş...