Doktorasını Bitiren ÖYP'linin Durumu

hamo

Öğrenci
Ben zorunlu hizmeti bulunmayan, yani herhangi bir belge ve senet imzalamayan batıdaki bir üniversiteye öyp ile araştırma görevlisi olarak atandım. Doktoramı yeni bitirdim ama bölüm başkanı ile olan sorunumdan dolayı burada kesin olarak bana kadro açılmayacak. Ben kendim başka bir üniversiteye Yrd.Doç. olarak geçemezsem (ki malum torpil lazım) YÖK beni başka bir üniversiteye gönderebilir mi (ki ben de gitmek istiyorum)?, Ben emekli olana kadar burada Dr. Araştırma Görevlisi olarak mı kalacağım? Ya da bölüm başkanı bana ihtiyaçları olmadığına dair YÖK'e yazı yazabilir mi? Yani kısacası doktora bitirip de Yrd. Doç. kadrosu alamayan ve torpil bulup da başka bir üniversiteye de geçemeyen Öyp'li araştırma görevlilerin durumu ne olacak, YÖK'ün bununla ilgili bir yönetmeliği ya da uygulaması var mı?

A

Akademik Forum

Guest
Siz 33alı olduğunuz için kapı önüne koyamazlar mobbinge uğrar mısınız onu bilemem veya bir yıldırma politikası uygulanır mı. 3 yılda bir yeniden atama konusunda sorun çıkarma vs. Zaten şuanki yönetmeliğe göre hocayla/dekanla vs. kanka bile olsanız yök isteyince kadro açılıyor ve sizinle beraber söz gelimi herhangi bir bakanlıkta çalışan doktora yapmış bir uzman yardımcısıda şartları sağlıyorsa (dil puanı, yayın kriteri vs.) başvurabiliyor.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Ben zorunlu hizmeti bulunmayan, yani herhangi bir belge ve senet imzalamayan batıdaki bir üniversiteye öyp ile araştırma görevlisi olarak atandım. Doktoramı yeni bitirdim ama bölüm başkanı ile olan sorunumdan dolayı burada kesin olarak bana kadro açılmayacak. Ben kendim başka bir üniversiteye Yrd.Doç. olarak geçemezsem (ki malum torpil lazım) YÖK beni başka bir üniversiteye gönderebilir mi (ki ben de gitmek istiyorum)?, Ben emekli olana kadar burada Dr. Araştırma Görevlisi olarak mı kalacağım? Ya da bölüm başkanı bana ihtiyaçları olmadığına dair YÖK'e yazı yazabilir mi? Yani kısacası doktora bitirip de Yrd. Doç. kadrosu alamayan ve torpil bulup da başka bir üniversiteye de geçemeyen Öyp'li araştırma görevlilerin durumu ne olacak, YÖK'ün bununla ilgili bir yönetmeliği ya da uygulaması var mı?
Hayır başka üni.ye göndermez bir şekilde kadro alırsınız ya da başka üni.ye geçmeyi denersiniz. Öyle bir yönetmelik bulunmuyor sadece size sözleşmenizi yenilemeyerek sorun çıkartabilir.

Murathan

Öğrenci

Hocam bence sizin alanınızda bir hocaya ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz üniversitelerle bağlantı kurmaya çalışın. Hiç bir bağlantınız yoksa randevu alıp görüşün veya en olmadı mektup yazıp durumunuzu anlatın. En nihayetinde birisi sizin gelmenizi isteyecektir.

A

Akademik Forum

Guest
Hayır başka üni.ye göndermez bir şekilde kadro alırsınız ya da başka üni.ye geçmeyi denersiniz. Öyle bir yönetmelik bulunmuyor sadece size sözleşmenizi yenilemeyerek sorun çıkartabilir.
sözleşmeyi yenilememeleri bu kadar kolay mı peki?

hamo

Öğrenci
Maalesef hocam, bir iki yerle temasa geçtim sadece moralim bozuldu. İhtiyaç olmasına rağmen almıyorlar yani torpilsiz olmuyor. Bir dekan yardımcısı, doktora yapan bir arkadaşımızın doktorasını bekliyoruz dedi mesela.

- - - Güncellendi - - -

Sayın hocalarım bir sorum daha olacak: Doktora bitirmiş biri olarak başka bir üniversiteye tekrar araştırma görevlisi olarak atanabiliyor muyuz?

Ink Bottle

Moderator
Önerilerim:

-Bölüm başkanıyla bir şekilde tekrar iyi geçinmeyi deneyebilirsiniz.
-Yayınlarınız iyiyse başka üniv'lere de başvurunuz.
-Yayınlarınız yetersizse post doc'a falan gidebilirsiniz yurtdışına.
-Yurtiçi yurtdışı konferanslarda farklı üni'lerden çevre edinip farklı üni'lerde açık kadroları soruşturabilirsiniz.

Hiç bir şey olmasa da bölüm başkanı o görevde daimi değil neticede. Bir süre sonra değişecektir. Belki yeni gelen hocayla aranız iyi olur. Tabii bölümde tüm hocalarla sıkıntınız varsa bilemem.