Editör Olunan Dergide Hakemlik Yapılabilir mi?

Aburcubur

Öğrenci
Arkadaşlar bir konuda pek emin olamadım.
Bir dergi için alan/bölüm editörlüğü görevinin yürüten biri aynı dergide hakemlik yapabilir mi?
Prosedür nedir ne olmalıdır etik vs. açısından.
Şimdiden teşekkür ediyorum cevap veren arkadaşlara.

Ink Bottle

Moderator
Arkadaşlar bir konuda pek emin olamadım.
Bir dergi için alan/bölüm editörlüğü görevinin yürüten biri aynı dergide hakemlik yapabilir mi?
Prosedür nedir ne olmalıdır etik vs. açısından.
Şimdiden teşekkür ediyorum cevap veren arkadaşlara.

Eğer bahsettiğiniz kişi baş editör olsa (Editor-in-chief) çalışmayı hakemlere bile göndermeden kendisinin okuyup doğrudan kabul etme hakkı var, ancak alan editörlerinin böyle bir şey yapması benim ne duyduğum ne gördüğüm bir şey. Zaten böyle bir şeye baş editör de izin vermez sanırım. Yani düşük bir ihtimal gibi görünüyor. Fakat eğer o konuda hakem bulmak aşırı derecede zorsa baş editör de olumlu görüş bildirirse belki olabilir. Tabii dergi politikalarına göre alan editörüne ek olarak bir ya da iki hakemin daha değerlendirme yapması lazım.

A

Akademik Forum

Guest
Eğer bahsettiğiniz kişi baş editör olsa (Editor-in-chief) çalışmayı hakemlere bile göndermeden kendisinin okuyup doğrudan kabul etme hakkı var, ancak alan editörlerinin böyle bir şey yapması benim ne duyduğum ne gördüğüm bir şey. Zaten böyle bir şeye baş editör de izin vermez sanırım. Yani düşük bir ihtimal gibi görünüyor. Fakat eğer o konuda hakem bulmak aşırı derecede zorsa baş editör de olumlu görüş bildirirse belki olabilir. Tabii dergi politikalarına göre alan editörüne ek olarak bir ya da iki hakemin daha değerlendirme yapması lazım.

Makul olan da bu zaten ama sayıca oldukça az da olsa karşılaştığım için sormak ihtiyacı hissettim. Çok teşekkür ederim hocam aydınlattığınız için.

sweetman

Öğrenci
Doktora yeterliliği verdim. Daha tezim tamamlanmadı. Dr. unvanım yok. Bilimsel bir dergiden hakemlik daveti aldım. Hemen kabul ettim.

Son düzenleme: