Farklı Kadro Dereceleri Ne Anlama Geliyor?

alperz

Öğrenci
Merhabalar,

Ben akademik personel (Uzman) olarak üniversitede yeni başladım. Bazı şeylere de yabancıyım. Bordromda farklı dereceler var. Öncelikle bunlar ne anlama gelmektedir? Yardımcı olabilir misiniz? Bunlardan hangisi maaşı belirler? Özeldeki deneyimim herhangi bir şeye katkı sağlar mı ve derece yükselmem nasıl gerçekleşir?

Kıdem Ay / Yıl 1 / 0
Derece / Kademe 7 / 1

Derece / Kademe (Emekliliğe Esas) 9 / 1

Şimdiden teşekkür ederim.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Merhabalar,

Ben akademik personel (Uzman) olarak üniversitede yeni başladım. Bazı şeylere de yabancıyım. Bordromda farklı dereceler var. Öncelikle bunlar ne anlama gelmektedir? Yardımcı olabilir misiniz? Bunlardan hangisi maaşı belirler? Özeldeki deneyimim herhangi bir şeye katkı sağlar mı ve derece yükselmem nasıl gerçekleşir?

Kıdem Ay / Yıl 1 / 0
Derece / Kademe 7 / 1

Derece / Kademe (Emekliliğe Esas) 9 / 1

Şimdiden teşekkür ederim.

Kıdem dediği çalışma yılı/ayıdır daha yeni başladığınız için ilk ayınız oluyor o yüzden ay 1 yazıyor yıl ise daha 0.

Derece/Kademe ise standarttır akademisyenler için 7/1'den başlar (Mühendis ve mimarlar 6/1'den başlar) ve her yıl bir kademe artar yani seneye 7/2 olucaktır. 3 yılda bir ise 1 derece alırsınız yani 3 yıl sonra 6/1 olacaksınız bu da maaşınızı belirleyecek olan derecelendirmenizdir. Ayrıca yüksek lisans bitirirseniz 1 kademe, doktora bitirirseniz de 2 kademe alırsınız bunun yanında da eğer lisede ingilizce hazırlık okumuş iseniz bunun belgesini götürerek 1 kademe daha arttırabilirsiniz derecenizi.

Emekliliğe esas olanın ise herkesde olduğu gibi iki derece farkınız vardır pek bir işe de yaramaz. Özeldeki deneyiminiz kademe yükseltmez ama erken emekli olmanıza yarar.

A

Akademik Forum

Guest
XtRQ6M

Hocam oypli ar.gorum kadro derecesi 4 yaziyor.Birde hocam 2 sorum var 1.doktora oncesi yapilan yayinlari docentlikte kullanimiyormuyuz 2.yuksek lisans ve doktora tezinden cikan makalelerin yardoclukts puan getirisi yok mu cok tesekkurler cevaplar icin

kaamos

Araştırma Görevlisi
Kadro derecesi 4, bağlı bulunduğunuz üniversite bünyesindeki kadro durumu.
Dr öncesi yayınlar, yrd. doç. atamasında kullanılabilir, ama Doçentlik için geçmez. Tezden çıkan makalelerin yrd. doç. kadrosunda istenip istemeyeceği ilgili üniversitenin atama ve yükselme koşullarına bağlı, her yerde farklı olabilir.

korayse

Öğrenci
Merhabalar,
Araştırma görevlisi iken görev aylığına esas derece ve kademem 4/2 idi. Doktora sonrası iki kademe daha alarak 3/1 oldum. Yardımcı doçent kadrosuna atanınca otomatik olarak 5/1 olması gerektiğini söylediler ve kararnameye de bu şekilde yazdılar. Söz konusu durumda sizce bir yanlışlık var mıdır?

Mr December

Baş Editör
Merhabalar,
Araştırma görevlisi iken görev aylığına esas derece ve kademem 4/2 idi. Doktora sonrası iki kademe daha alarak 3/1 oldum. Yardımcı doçent kadrosuna atanınca otomatik olarak 5/1 olması gerektiğini söylediler ve kararnameye de bu şekilde yazdılar. Söz konusu durumda sizce bir yanlışlık var mıdır?

Ödemeye esas olan 3/1 olmuştur büyük ihtimalle, diğeri emekliliğe esas olandır. Emekliliğe esas olan 9 dan başlıyor çünkü.

arch48

Öğrenci
Merhaba benim de 7/4 yazıyor maaşa esas derecemde. Hizmette ilk yılım, mimarlı mezunuyum, lisede hazırlık okudum ve yüksek lisans mezunuyum bunun için benim ekstra bir dilekçe vermem gerekiyor mu otomatik mi derece/kademe ilerliyor? Şimdiden teşekkür ederim..