Gri (hizmet) pasaportla ingiltere'ye gitmek

vedder

Öğrenci
bu konuya nasıl başlayacağımı bilmiyorum ama maddeler halinde yazmak sanırım daha iyi ve anlaşılır olacaktır.
1. kongreye katılacağınız kesinleştikten sonra ilk yapmanız gereken kurumunuza gri pasaport için başvuru yapmanız (görevlendirmeniz).
2. görevlendirme yazınızı da alarak emniyete gri pasaport başvurusu yapmanız. (burda alt başlık açmak zorundayım zira en canınıza sıkacak bölüm burası)
a- hizmet pasaportu başvuruları en erken 20-25 gün önceden yapılabiliyor. emniyet subesine göre değişiyor.
b- benim başvurduğum şube 27 gün öncedeni kabul etmediği için 23 gün önceden bir daha gitmek zorunda kaldım. (ingiltere vize başvurularının ortalama 3 haftada tamamlandığı neredeyse her sitede yazdığı için sıkıntı oluşturuyor bu durum)
c- pasaport harcınıda unutmayın tabi bu arada. (gerekli belgeler e-pasaport sitesinde yazıyor)
3. pasaportunuz yaklaşık 2-3 iş günü içerisinde size ulaşmış oluyor. ingiltere vize başvurusu için randevu alma zamanınız gelmiş bulunmakta.
4. vize başvurusu randevusu için konsolosluğun kendi sitesinde bulunan uzunca "online bir form" mevcut. buradaki tüm bilgileri eksiksiz girmeniz isteniyor.
5. hangi vizeye başvuracağınızı seçeneklerin içinde fazla aramayıp direkt TURİSTİK VİZE başvurusu yapmanız yeterli.
6. tabi bide vize başvurusu randevusu ücretini ödemeniz gerekiyor. (113 dolardı bizimki)
7. gerekli evraklara geldik şimdi.
a- sitelerde herşeyi almanız gerektiği yazıyor. çünkü hiç bir yer gri pasaportla ingiltereye nasıl gidilirin tam cevabını bilmiyor. konsolosluğun kendisde yeterli açıklamalarda bulunmuyor.
b- asıl önemli olanları buraya yazacağım.çünkü konsolosluğun sayfasunda tüm belgelerin ingilizce olması gerektiği ve çevirisi yapılanlarında çevirmen (yeminli tercüman) tarafından ıslak imzalı olması gerektiği yazmakta.
c- biz 6 kişi belgelerin tamamının tercüman tarafından çevrilmiş ingilizce(2 kişi maliyeti 600-700 tl arası oluyor), bir kısmımız kendi çevirip tercümana izmalattığı ( evrak başı 25 lira falandı) ve sadece ingilizce dökümanlarını bulduklarını ingilizce olarak, diğerlerini türkçe verenler olarak üç gruba ayırdığımızda değişen tekşey BİR İŞ GÜNÜ OLDU.
d- SANIRIM Kİ EN ETKİLİ ŞEY DIŞ İŞLERİ BAKANLIĞINDAN ALINACAK NOTA (görevlendirme yazınız ve pasaport numaranız lazım)
e- katılacağanız kongrenin davet mektubu-kabul mektubu, kurumunuzdan alacağınız çalışma ve izin belgesi, uçak biletleriniz, kalacağınız yer ve maddi durumunuzu ingilizce olarak sunmanız ve dış işlerinden alacağınız nota vize başvurunuzun olumlu sonuçlanmasına yeterli olacaktır.
8. randevu günü geldiğinde hazırladığınız evraklarla birlikte randevu merkezine gidin. size parmak izi taraması ve biyometrik fotoğraf çekimi bu merkezde yapılacak. sundukları pahalı hizmetleri almak isterseniz alabilirsiniz.
9. başvuru sırasında "ortalama 3 haftada çıkar---çok riskli---daha önce bu kadar sürede çıkmadı" gibi şeyleri duyabilirsiniz. daha hızlı cevap verilmesi için 250-500 pound arasında hızlı vize cevabı verilen hizmetlerini söyleyeceklerdir. GEREK YOK
10. vize başvurusuda bittikten sonra evinize dönüyorsunuz. cevap sürelerini şöyle söyleyeyim.salı günü başvurduk, cuma-pazartesi günü cevap geldi.
11. Bu arada vize başvurusu randevusu gitmemizden 14 gün önceydi. yetişir mi yetişmez midiye baya bir canımız sıkılmıştı.
12. aklıma gelmişken pasaportunuz emniyetten geldikten sonra kurumunuza yurtdışına çıkmak istediğinize dair bir dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor. pasaport ve kimlik fotokopisi ile. (OHAL kaynaklı bir uygulama sanırım)

özet olarak gri pasaportla ingiltere gitmek o kadarda zor değil. tüm bu süreçte bize yol gösteren bir şey olmadığı için paylaşmak istedim.umarım faydalı olur.

eczak

Yardımcı Editör
Hocam çok teşekkürler bilgiler için.

Ankara'dan İskoçya'ya gri pasaport ile gitmiştim. İngiltere'den vize alınıyor. Ankara'da pasaport için emniyete vize isteyen yerlere 21 iş günü öncesinden vize istemeyen yerlere 14 iş günü öncesinden başvuru yapılabiliyor.
Sheraton Otel'in altında İngiltere vize başvurusu alan firma bulunuyor. Oradan başvuru yapmıştım. Hemen yanında da danışmanlık firması var danışmanlık almaya gerek duymadım. evrak olarak online form dışında kongre onay belgesi, uçak biletleri ve otel rezervasyonu götürdüm birde maaş bordrosu götürdüm. Başka evrak götürmemiştim. 1 hafta içinde vizem çıktı tekrar aynı yerden gidip aldım.
Bu arada Kırıkkale oldukça tenha oluyor gri pasaport için oraya gidebilirsiniz. Başka bir kongre için oradan almıştım hiç sıra beklemedim bundan sonrada oraya gidebilirim diye düşünüyorum.

A

Akademik Forum

Guest
Peki mesela görevlendirme tarihimizden iki üç gün önce gitmek istiyoruz ya da görevlendirme tarihimizden sonra iki hafta yıllık izin kullanmak istiyoruz. Bu durumda gri pasaportla geçişte havaalanında bir problem çıkma olasılığı nedir? bu pasaport sadece kesin olarak görevlendirme aldığımız tarihleri mi kapsıyor?

eczak

Yardımcı Editör
Peki mesela görevlendirme tarihimizden iki üç gün önce gitmek istiyoruz ya da görevlendirme tarihimizden sonra iki hafta yıllık izin kullanmak istiyoruz. Bu durumda gri pasaportla geçişte havaalanında bir problem çıkma olasılığı nedir? bu pasaport sadece kesin olarak görevlendirme aldığımız tarihleri mi kapsıyor?

Çıkmıyor hocam. görevlendirildiğiniz ülkeye istediğiniz zaman girip çıkabiliyorsunuz. Pasaport görevlendirilme tarihleri için zorunlu değil önemli olan pasaportun geçerlilik süresi ülkeye göre 6 ay ile 12 ay geçerli pasaport veriyorlar. Bende çoğu kongre katılımlarımda erken gittim geç döndüm, hatta aynı ülke içinde farklı şehirlere gittim önce oralardan geri döndüm. Bir problem yaşanmıyor bu konularda.

vedder

Öğrenci
yıllık izini ile birlikte üniversiteden o tarihlerde orda olacağınızı bildirdiğiniz yazıyı alırsanız sıkıntı çıkmaz. bizde kongreden önce gittik. rektörlük yıllık izin aldığımıza dair onay yazısı verdi. bir sorunda olmadan gittik geldik.

adil berk

Öğrenci
merhaba

3-5 temmuz arası ingilterede
17-21 temmuz arası portekiz'de bir kongreye katılacağım.

bu aradaki on iki günlük sürede avrupadaki bir kaç üniversite kütüphanesini kullanmak istiyorum. biri norveç öteki almanya'da.

bir kaç sorum var:

-benzer şekilde birden fazla ülke için görevlendirme aldınız mı? sorun yaşadınız mı?

-gri pasaport ile görevlendirme dışı ülkelere geçebilir miyiz? almanaya'da iken isviçreye mesela? sorun olur mu?

-ingiltere vizeyi konferans günü ile sınırlı olarak mı veriyor?

bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

eczak

Yardımcı Editör
merhaba

3-5 temmuz arası ingilterede
17-21 temmuz arası portekiz'de bir kongreye katılacağım.

bu aradaki on iki günlük sürede avrupadaki bir kaç üniversite kütüphanesini kullanmak istiyorum. biri norveç öteki almanya'da.

bir kaç sorum var:

-benzer şekilde birden fazla ülke için görevlendirme aldınız mı? sorun yaşadınız mı?

-gri pasaport ile görevlendirme dışı ülkelere geçebilir miyiz? almanaya'da iken isviçreye mesela? sorun olur mu?

-ingiltere vizeyi konferans günü ile sınırlı olarak mı veriyor?

bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

hocam merhaba,

- Gri pasaport alacağınız zaman emniyet müdürlüğüne yazacağınız kurum onaylı olan matbu dilekçeyi her iki görevlendirme içinde yazın. formun en altında gidilecek ülke kısmı var oraya iki ülkeyi de yanlarında tarih olacak şekilde yazın. Tarih birbirine çok yakın olduğu için tek bir gri pasaportta iki görevlendirme verilebiliyor. Eskiden bu şekilde aralarında 1-2 ay fark olan kongrelere katılabilmiştim.

- Önce ingiltere görevlendirmeniz olduğu için ve ingiltere vize istediği için 30 gün öncesinden başvuruda bulunabilirsiniz. haziranın başında pasaportunuzu her iki ülke için uygun şekilde görevlendirip almış olursunuz ve ingiltere vizesine başvurursunuz.

- Gri pasaportta farklı ülkelere girip çıkmak biraz risk içerse de bazı arkadaşlarım kongre yerine başka ülkelerden gelip geri Türkiye'ye başka ülkelerden dönmüşler ve sıkıntı yaşamamışlardı. Ben böyle bir risk henüz almadım. Böyle bir şey yapacak olsam gri pasaport değil bordo pasaport alıp ingiltere ve şengen vizelerine ayrı ayrı başvurabilirdim belki. Ama pasaport kontrolü ve böyle bir şeyin anlaşılması zor olduğundan çevremde örnekleride olduğundan olabilirliği vardır diyebilirim. Bu nedenle dediğiniz şekilde almanyadan isviçreye geçmeniz mümkündür.

- İngiltere vizeyi başvurduğunuz süreye göre veriyor. En kısa 6 aylık başvuru yapabilirsiniz 10 yıla kadar başvuru şansınız var. Harç ücreti çok artıyor. 6 aylık başvurup işinizi garantiye alabilirsiniz hemde çok yüksek harç vermemiş olursunuz.

iyi seyahatlar şimdiden