İstifa

ekrem0670

Öğrenci
Merhabalar herkese, ben başka bir kurumda yine aynı kadroda bir ilana başvurmuştum olumlu sonuçlandı. Muvafakat verilmedi, istifa ettim.
1. Rektör istifayı reddedebilir mi?
2. Ne zamana kadar dilekçeme yanıt verilmek zorunda?(ben 1 ay diye duydum??)
3. Bir ayın sonunda 10 gün işe gitmez isem dava açılıp, soruşturma yapma hakları var mı?
4. 10 günlük süreçte hizmet belgemi nasıl alırım?
Deneyimleyen varsa yardımlarınızı bekliyorum.

somebodyelse

Öğrenci
Merhabalar herkese, ben başka bir kurumda yine aynı kadroda bir ilana başvurmuştum olumlu sonuçlandı. Muvafakat verilmedi, istifa ettim.
1. Rektör istifayı reddedebilir mi?
2. Ne zamana kadar dilekçeme yanıt verilmek zorunda?(ben 1 ay diye duydum??)
3. Bir ayın sonunda 10 gün işe gitmez isem dava açılıp, soruşturma yapma hakları var mı?
4. 10 günlük süreçte hizmet belgemi nasıl alırım?
Deneyimleyen varsa yardımlarınızı bekliyorum.

2013’te muvafakat verilmediği için başka bir üniversiteye istifa ederek geçmiştim. Sorularınızı o dönemden hatırladığım kadarıyla yanıtlamaya çalışayım.
1. Rektör ilk istifanızda uygun görmediği cevabını verebilir. İstifa tarihinden sonraki 30 gün dolduğunda ilk istifa tarihinizi ve uygun görülmediğini, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu 94/b maddesi uyarınca tahmini yazışma süresi kadar ekleyerek görevinizden ayrılmak istediğinizi belirten ikinci dilekçenizi verirsiniz. Bu madde ikinci istifayı kabul etmek zorunda olduğunu ifade ediyor. Yazışma sürecini hesaba katarak ayrılacağınız günü belirtin, maddi kaybınız daha az olsun. Ben istifa dilekçemin günü ile ilişik kesmek istemiştim, 5 günde onaylandı, 5 günlük maaşı fazladan geri ödemek zorunda kalmıştım.
2. Yasal olarak dilekçeye yanıt süresi 15 gün diye biliyorum, araştırıp teyit etmeniz iyi olur. Dilekçeyi verdiğinizde kayıt altına alındığını kesinleştirmek için evrak numarasını isteyin. İşleme almayıp bekletmeye kalkmasınlar.
3. Akademik kadrolarda bir sorun yok, devletin diğer kurumlarında işe gitmeme sebebiyle ilişik kesilmesi yeniden atanmada sorun çıkarır.
4. İlişik kesmeden yeni kurumda işlem yapamazsınız, ilişik kesilince bu belgeleri düzenleyip tarafınıza vermeleri gerekiyor.
Diğer kurum naklen değil de açıktan atama yoluyla sizi başlatacak, bu durumla ilgili ne yapmak gerektiğini yeni kurumdan öğrenirsiniz.
Ek bir bilgi: personel daire başkanlığında özlük işlerine bakan mevzuatı bilen deneyimli bir memur bulmaya bakın, o sizi çok güzel yönlendirecektir. Benim sürecimde yanlış hatırlamıyorsam bana daire başkanı ikinci istifanın mecbur kabul edildiğini ve bu maddeye dayandığını anlatmıştı.

ekrem0670

Öğrenci
Teşekkür ediyorum yanıt içim ancak 1. Madde ile ilgili bir sorum olacak, 2. İstifayı da 1 ay bekletebilir o zaman. Benim durumum biraz sıkıntılı çünkü gideceğim üniversitenin zaman sınırı var. O yüzden bekleme durumum yok, 1. Dilekçeden sonda 10 gün işe gitmemeyi planlıyorum, ancak hizmet belgemi nasıl alacağımı bilmiyorum.

somebodyelse

Öğrenci
İkinci de uzatmazlar sanıyorum, bölüm başkanı, dekan imzalayıp rektörlüğe gönderecekler. Yapacakları bir şey yok çünkü, dilekçesi ektedir, bilgilerinize diyerek üst yazı ile gönderiyorlar sadece.

ekrem0670

Öğrenci
Hocam teşekkür ediyorum yanıt için, şu noktayı anlayamadım. 2. istifayı kabul etmek zorunda demişsiniz. Yani birincisi için 1 ay, 2.si için 1 ay bekleyip en geç 2. ayın sonunda mı ayrılabiliyoruz??Bunların yasal dayanağı nedir?

eagleshadow

Öğrenci
Hocam teşekkür ediyorum yanıt için, şu noktayı anlayamadım. 2. istifayı kabul etmek zorunda demişsiniz. Yani birincisi için 1 ay, 2.si için 1 ay bekleyip en geç 2. ayın sonunda mı ayrılabiliyoruz??Bunların yasal dayanağı nedir?

657 sayılı kanun 94.madde

Madde 94 – Devlet memuru bağlı olduğu kuruma yazılı olarak müracaat etmek suretiyle memurluktan çekilme isteğinde bulunabilir. (Ek hüküm: 31/7/1970 - 1327/75 md.) Mezuniyetsiz veya kurumlarınca kabul edilen mazereti olmaksızın görevin terk edilmesi ve bu terkin kesintisiz 10 gün devam etmesi halinde, yazılı müracaat şartı aranmaksızın, çekilme isteğinde bulunulmuş sayılır. Çekilmek istiyen memur yerine atanan kimsenin gelmesine veya çekilme isteğinin kabulüne kadar görevine devam eder. Yerine atanan kimse bir aya kadar gelmediği veya yerine bir vekil atanmadığı takdirde, üstüne haber vererek görevini bırakabilir. Olağanüstü mazeretle çekilenler, üstüne haber vermek şartiyle bir ay kaydına tabi değildirler.

Serously

Öğrenci
Merhaba, başka bir üniversiteye araştırma görevlisi olarak atandım. Çalıştığım üniversite muvafakata onay vermedi. Dolayısıyla istifa etmem gerekecek. Bu durumda istifa dilekçemi verdikten sonra bölüme gitmek zorunda mıyım? Sadece resmi yazışmaları takip edip ilişiğimi kesmek için beklesem olmaz mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme:

rnapolimeraz

Öğrenci
Merhaba, vakıf üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışıyorum. İşten kendi rızamla istifa edeceğim fakat sözleşmemin süresi 31 Haziran 2021 tarihine kadar. İstifa ettiğim takdirde vakıf üniversitesinin herhangi bir yaptırımı olur mu? Ne gibi bir süreç izlemem gerekiyor?

mdphantom

Öğrenci
İş kanununa bağlı olarak çalıştığınız için ihbar sürelerini dikkate alarak istifa edin onun haricinde bir sıkıntı olmaz.