İyi Bir CV'si Var Ama Neden Yar. doç. ?

ideolog

Öğrenci
merhabalar

geçenlerde lisans tan hocalarımın akademik cv lerine baktım meraktan, bir hocamız vardı çok kaliteli değerli bir akademisyen, yar doç şuanda, cv si ise bence mükemmel yabancı dili 90, 3 hakemli 7 hakemsiz dergide yayını ve 4 de kitabı varmış hepside tek yazar kendi (bizim alandan değildi ama bölüm hocamızdı) ayrıca ulusal ve uluslar arası birçok sempozyum panel vs. katılmış konuşmacı olarak buna rağmen neden hala doçent olmamış olabilir ki?? 4 kitap 10 yayın 6 puan ediyordur heralde

başka hocalarımız da vardı onların cv sine baktığımda dili 50 olduğunu gördüm bu yüzden doçentliğe başvuramıyordur ama ilk bahsettiğim hocanın şimdiye doç olması gerekirdi doktoradan 3 yıl önce mezun olmuş ve girişken biridir ben bu duruma şaşırdım doğrusu...

sebebi hikmeti ne olabilir acep ?

Son düzenleme:

Sercan

Profesör
merhabalar

geçenlerde lisans tan hocalarımın akademik cv lerine baktım meraktan, bir hocamız vardı çok kaliteli değerli bir akademisyen, yar doç şuanda, cv si ise bence mükemmel yabancı dili 90, 4 hakemli 6 hakemsiz dergide yayını ve 4 de kitabı varmış hepside tek yazar kendi (bizim alandan değildi ama bölüm hocamızdı) ayrıca ulusal ve uluslar arası birçok sempozyum panel vs. katılmış konuşmacı olarak buna rağmen neden hala doçent olmamış olabilir ki?? 4 kitap 10 yayın 6 puan ediyordur heralde

başka hocalarımız da vardı onların cv sine baktığımda dili 50 olduğunu gördüm bu yüzden doçentliğe başvuramıyordur ama ilk bahsettiğim hocanın şimdiye doç olması gerekirdi doktoradan 3 yıl önce mezun olmuş ve girişken biridir ben bu duruma şaşırdım doğrusu...

Yayın şartını sağlıyordur ama doçentlik jurisinden geçemiyordur hocamız belki de. Yanılmıyorsam Juride 3 kere başarısız olursanız juri üyeleri değişiyor artık.

ideolog

Öğrenci
kitapları değilde kitap bölümü diyormuş ordan puan az geliyordur puanla alakalıdır heralde değil mi ??yoksa sayı olarak çalışmaları çok aslında. yok dil ve puan meselesi değilse başka ne ihtimal insanı yar doçluktan doçluğa yükseltmez ki diye merak ettim- - - Güncellendi - - -
Yayın şartını sağlıyordur ama doçentlik jurisinden geçemiyordur hocamız belki de. Yanılmıyorsam Juride 3 kere başarısız olursanız juri üyeleri değişiyor artık.
hımm olabiliyor yani böyle bir durum yayın ve dil şartlarını sağlayıp jüride geçememek kötü bir durum olur

Son düzenleme:

qpuro

Kısıtlanmış Üyelik
Az önce Akdeniz üni. Kamu yönetimi Ar.Gör'lerin CV'lerini inceledim. 10 senedir Ar.Gör olan 6-7 kişi var. Doktora biteli 3-4 yıl olmuş çoğunun. 10 sene çabala yeni başlayan biriyle aynı rütbede benzer maaşı al.

Son düzenleme:
A

Akademik Forum

Guest
Doçent olmak için jürinin yayınları beğenmesi ve nitelikli bulması da gerekir. O yüzden yayınlatın içeriğine bakın, anlarsınız. Çok yayını olabilir ama ordan burdan aktarma bilgiyle makale yazılmaz. Fakat çoğunun öyle. Jüri sağlam değilse doçent olmak kolay fakat jüri sağlamsa biraz zor. Bir örnek vermek istiyorum. Bikaç ay önce benim hocama doçent olmak isdeyen birinin dosyası geldi. Makaleler
bize gösterdi, şaştık kaldık. Örneğin milliyetçilik üzerine makalle yazmıs 5 sayfa ama tamamen aktarma, işte giddens ne demiş vs vs... Yemin ederim biz hocaya öyle ödev dahi vermiyoruz, kabul etmez. Dolayısıyla hoca da görünce çileden çıktı. Yine uluslararası hakemli dergide yayın yapmış olmak gerekiyor ya, mesela uludağ üni.nindi galiba uluslararası hakemli dergisinde yayın yapmış ama hakemler arasında 1 tane uluslararası kişilik yok:) herkes Türk:) Sanırım puan için kurulmuş bir dergi, günahını da almayayım ama... Sonuç olarak hoca Olumsuz görüş bildirdi. Öyle oluyor yani o işler, sayıya aldanmayın.

hayalci

Öğrenci
Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikle çok iyi bir konu açmışsınız tebrik ederim. Evet Doç.'luk jurilerinde bazen böyle sorunlar çıkmaktadır. Fakat, dediğiniz kadar iyi biri ise ileride o problemi aşacağından eminim.

Fizikçi bir arkadaşım, biri NATURE olmak üzere SCI kapsamında 4 adet (3'ü A sınıfı biri B sınıfı) makalesi olup (tabi uluslarası/ulusal bildiriler, araştırmacı olarak çalıştığı projeler hariç), doktorasını tamamlamış ve ardından doktora sonrası araştırmacı (PostDoc) olarak 2 sene çalışmış birinin yardımcı doçent olamayıp şu anda bir imam hatip lisesinde sözleşmeli ingilizce öğretmenliği yaptığını biliyorum! Yani demem o ki, hak eden her zaman hak ettiği yerde olmuyor maalesef!!!! Bunu da hoca aşacaktır elbet...

ideolog

Öğrenci
Doçent olmak için jürinin yayınları beğenmesi ve nitelikli bulması da gerekir. O yüzden yayınlatın içeriğine bakın, anlarsınız. Çok yayını olabilir ama ordan burdan aktarma bilgiyle makale yazılmaz. Fakat çoğunun öyle. Jüri sağlam değilse doçent olmak kolay fakat jüri sağlamsa biraz zor. Bir örnek vermek istiyorum. Bikaç ay önce benim hocama doçent olmak isdeyen birinin dosyası geldi. Makaleler bize gösterdi, şaştık kaldık. Örneğin milliyetçilik üzerine makalle yazmıs 5 sayfa ama tamamen aktarma, işte giddens ne demiş vs vs... Yemin ederim biz hocaya öyle ödev dahi vermiyoruz, kabul etmez. Dolayısıyla hoca da görünce çileden çıktı. Yine uluslararası hakemli dergide yayın yapmış olmak gerekiyor ya, mesela uludağ üni.nindi galiba uluslararası hakemli dergisinde yayın yapmış ama hakemler arasında 1 tane uluslararası kişilik yok:) herkes Türk:) Sanırım puan için kurulmuş bir dergi, günahını da almayayım ama... Sonuç olarak hoca Olumsuz görüş bildirdi. Öyle oluyor yani o işler, sayıya aldanmayın.
evet sayıya aldanmamak lazım dediğiniz gibi niteliksiz ve çok sayıda ise yayın doç olamamak normalleşir. ama bahsettiğim hocam hakkaten değerli biri ve nitelikli eminim yayınlarıda öyledir iki yüksek yapmış birde. ilkin çok şaşırdım o uzun cv yi görünce ama şimdi anlıyorum ki ya yukarıdaki arkadaşın dediği başka alanda doç. luk almaya çalışıyor yada jüriyle alakalı bir durumdur

- - - Güncellendi - - -

Merhaba Arkadaşlar,Öncelikle çok iyi bir konu açmışsınız tebrik ederim. Evet Doç.'luk jurilerinde bazen böyle sorunlar çıkmaktadır. Fakat, dediğiniz kadar iyi biri ise ileride o problemi aşacağından eminim. Fizikçi bir arkadaşım, biri NATURE olmak üzere SCI kapsamında 4 adet (3'ü A sınıfı biri B sınıfı) makalesi olup (tabi uluslarası/ulusal bildiriler, araştırmacı olarak çalıştığı projeler hariç), doktorasını tamamlamış ve ardından doktora sonrası araştırmacı (PostDoc) olarak 2 sene çalışmış birinin yardımcı doçent olamayıp şu anda bir imam hatip lisesinde sözleşmeli ingilizce öğretmenliği yaptığını biliyorum! Yani demem o ki, hak eden her zaman hak ettiği yerde olmuyor maalesef!!!! Bunu da hoca aşacaktır elbet...
aynen hocam malesef öyle :( ama değerli insan değerlidir, hak ettiği yerde olmazsa da onların değerini bilenler mutlaka olur. ama tabi sizin arkadaşınızın durumu hakikaten çok üzücü, sözleşmeli öğretmenlik nedir yahu ! ülkemiz adına utanılacak bir durum...

physio

Öğrenci
merhabalar

geçenlerde lisans tan hocalarımın akademik cv lerine baktım meraktan, bir hocamız vardı çok kaliteli değerli bir akademisyen, yar doç şuanda, cv si ise bence mükemmel yabancı dili 90, 3 hakemli 7 hakemsiz dergide yayını ve 4 de kitabı varmış hepside tek yazar kendi (bizim alandan değildi ama bölüm hocamızdı) ayrıca ulusal ve uluslar arası birçok sempozyum panel vs. katılmış konuşmacı olarak buna rağmen neden hala doçent olmamış olabilir ki?? 4 kitap 10 yayın 6 puan ediyordur heralde

Hocam zaten nitelikli ise bu dönemde doç olamaması normal keşke böyle insanların orda burda dayısı olsa dedirtiyor artık şu kokuşmuş sistem

çokooprensss

Öğrenci
merhabalar

bnm bildiğim şu şekilde. ösym yard. doç için başvuruyorsunuz ( önce şartları sağlamanız lazım dil yayın vs vs ) onlarda size 5 hakem belirliyor. sizde bu hakemlere cv nizi yayınlrınızı gönderiyorsunuz eğer yayınlarınızı onaylarsa eğer 5 hakemin en az 3 ü size ok demeli , eğer 3 hakemden onay alırsanız mülaket sorular vs vs toplanır prosedür başlar eğer olmassa bir dahaki bahara :)

L

Le garçon

Guest
Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikle çok iyi bir konu açmışsınız tebrik ederim. Evet Doç.'luk jurilerinde bazen böyle sorunlar çıkmaktadır. Fakat, dediğiniz kadar iyi biri ise ileride o problemi aşacağından eminim.

Fizikçi bir arkadaşım, biri NATURE olmak üzere SCI kapsamında 4 adet (3'ü A sınıfı biri B sınıfı) makalesi olup (tabi uluslarası/ulusal bildiriler, araştırmacı olarak çalıştığı projeler hariç), doktorasını tamamlamış ve ardından doktora sonrası araştırmacı (PostDoc) olarak 2 sene çalışmış birinin yardımcı doçent olamayıp şu anda bir imam hatip lisesinde sözleşmeli ingilizce öğretmenliği yaptığını biliyorum! Yani demem o ki, hak eden her zaman hak ettiği yerde olmuyor maalesef!!!! Bunu da hoca aşacaktır elbet...
Çok üzücü ama maalesef bir Türkiye gerçeği. Yeni açılan üniversitelerde görevlendirilmiş yard. doç. ları gördükçe burada ne işim var diyorum. Çoğu, kimse alınmasın ama kıytırık üniversitelerden mezun, adı sanı duyulmamış dergilerde 1-2 tane yayını olan, hadi onu geçtim kaç senedir üniversitede görevde olmasına karşın hiçbir araştırma geliştirme faaliyetinde bulunmamış kişiler. Doktora tezlerinin makalesiyle duruyorlar. Ve kimse alınmasın ama kıytırık üniversitelerden mezun bu başarısız kişiler eziklik yaşadıkları/yaşayacakları için nitelikli, iyi dil bilen ve iyi üniversitelerden mezun olmuş kişileri bölüm bünyesine katmıyorlar. Öte yandan dekanlarda bu işte çok belirleyici. Her yerde memleketçilik, akrabalık, fraksiyonculuk vs vs. Böylesi kokuşmuş bir yüksek öğretim sistemi eninde sonunda toslayacak... Ben de maalesef aynı durumdayım. Odtü matematik mezunuyum, Londra da burs alarak dr yaptım, yayınlarım var. Fakat o kadar yard. doç. kadrosuna başvurdum, benden başka kadroya başvuran olmasa bile beni almıyorlar. O nedenle ben de şuanda Ankara'da garsonluk yapıyorum. Tek çarem öğretmen olmak sanırım, onu bekliyorum. Umarım imam hatipe atanmam. Gerçi oradaki çocuklara da yazık....

ideolog

Öğrenci
Çok üzücü ama maalesef bir Türkiye gerçeği. Yeni açılan üniversitelerde görevlendirilmiş yard. doç. ları gördükçe burada ne işim var diyorum. Çoğu, kimse alınmasın ama kıytırık üniversitelerden mezun, adı sanı duyulmamış dergilerde 1-2 tane yayını olan, hadi onu geçtim kaç senedir üniversitede görevde olmasına karşın hiçbir araştırma geliştirme faaliyetinde bulunmamış kişiler. Doktora tezlerinin makalesiyle duruyorlar. Ve kimse alınmasın ama kıytırık üniversitelerden mezun bu başarısız kişiler eziklik yaşadıkları/yaşayacakları için nitelikli, iyi dil bilen ve iyi üniversitelerden mezun olmuş kişileri bölüm bünyesine katmıyorlar. Öte yandan dekanlarda bu işte çok belirleyici. Her yerde memleketçilik, akrabalık, fraksiyonculuk vs vs. Böylesi kokuşmuş bir yüksek öğretim sistemi eninde sonunda toslayacak... Ben de maalesef aynı durumdayım. Odtü matematik mezunuyum, Londra da burs alarak dr yaptım, yayınlarım var. Fakat o kadar yard. doç. kadrosuna başvurdum, benden başka kadroya başvuran olmasa bile beni almıyorlar. O nedenle ben de şuanda Ankara'da garsonluk yapıyorum. Tek çarem öğretmen olmak sanırım, onu bekliyorum. Umarım imam hatipe atanmam. Gerçi oradaki çocuklara da yazık....

hocam sizin durumda üzücü de imamhatip çocuklarına neden yazık ?

bu sistem değişmeli böyle tablolar oldukça gelişmekte olduğumuz söylenecek ülkemiz için ama gelişmediğimiz açık bilinç düzeyi olarak. bir ülkenin aydınları olarak anılması gereken kesimde şahıslarında en ufak bir pırıltı olmayan insanlar var: hak etmediği yerde olmak ve hak etmeyenleri o makamlara getirmek gibi etiğe aykırı durumları meydana getiren kişiler karanlıklar içindedirler aydın diye anılsalar da..

hayalci

Öğrenci
evet sayıya aldanmamak lazım dediğiniz gibi niteliksiz ve çok sayıda ise yayın doç olamamak normalleşir. ama bahsettiğim hocam hakkaten değerli biri ve nitelikli eminim yayınlarıda öyledir iki yüksek yapmış birde. ilkin çok şaşırdım o uzun cv yi görünce ama şimdi anlıyorum ki ya yukarıdaki arkadaşın dediği başka alanda doç. luk almaya çalışıyor yada jüriyle alakalı bir durumdur

- - - Güncellendi - - -

aynen hocam malesef öyle :( ama değerli insan değerlidir, hak ettiği yerde olmazsa da onların değerini bilenler mutlaka olur. ama tabi sizin arkadaşınızın durumu hakikaten çok üzücü, sözleşmeli öğretmenlik nedir yahu ! ülkemiz adına utanılacak bir durum...

Evet hocam, durum içler acısı gerçekten. Benim de kadrom yok bende doktora yapıyorum. Böyle olayları gördükten sonra insanda bilim adına heves kalmıyor arkadaş!!!

- - - Güncellendi - - -

- - - Güncellendi - - -

Evet hocam, durum içler acısı gerçekten. Benim de kadrom yok bende doktora yapıyorum. Böyle olayları gördükten sonra insanda bilim adına heves kalmıyor arkadaş!!!

akademik88

Öğrenci
merhabalar

ilk olarak doktoradan 3 sene sonra docentlik diye birsey neredeyse imkansiz (ozellikle iyi universitelerde). cok asiri zeki ve basarili biriysen istisnalar olabilir ama genelde yok. baska bir bolumde de bahsettigim uzere mesela Avrupa da habiliation diye birsey var. yani yard.doc. olmak icin doktora sonrasi tez gibi birsey hazirliyorsun, genelllikle postdoc sirasinda. bu da doktora sonrasi en az 2 sene demek. yani yard. doc. olmak icin bile en az 2 sene beklemen lazim.

ayrica sunu iyi anlamak gerek artik bircok kisi postdoc yapiyor. ozellikle iyi universitelerde calismak istiyorsan doktora yeterli degil, cunku rakiplerin postdoc yapiyor. bu sirada yayin da yapiyorlar. benim bizzat tanidigm, bahsetmis oldugun yard. doc. hocadan fazla yayini olan postdoc arkadaslarim var. yani daha yard. doc. bile degiller. biraz bu acidan bakmak lazim. baska bir ornek, tanidigim biri Turkiye deki en iyi 3 universiteden birine (ismini vermeyecegim :)) yard doc. icin basvurdu, reddedildi. sebep olarak ise yayin sayin az demisler, halbuki adamin belki bircok docent ten fazla yayini var ama cita hergecen gun yukseldigi icin bu tur durumlar yasanabiliyor.

Turkiye de bildigim kadariyla docentlige gecis ortalama 5 sene. yani docentlik icin sartlari sagliyor olmak atanacak olmayi gerektirmez, kadroyla ilgili. yoksa docentlik sartlari cok cok dusuk (sinav haric) (tanidigim bir yard. doc 5 sene de 5 yayin yapti - yanlis hatirlamiyorsam sadece 2 tenesi dergi diger 3 u konferans - docent oldu, bakinca o surede 5 yayin hicbirsey degil).

Son düzenleme:

lethy

Öğrenci
ben daha yeni atanan bir araştırma görevlisiyim.bunları okudukça tedirgin oldum.daha yolun başındayım bana tavsiyeleriniz olur mutlaka değil mi:)