Kaynakça

ÇİDEÇ

Öğrenci
Herkese merhaba! Arkadaşlar tezimi yazarken yüksek lisans ve doktora tezlerine de yer veriyorum, fakat bunları kaynakçada verirken yayınlanmış ya da yayınlanmamış yüksek lisans/doktora tezi olarak belirtmem gerekiyor. Bunların yayınlanıp yayınlanmadığını nasıl anlayabilirim? Mesela bir tezi google akademikten arattığımda elektronik ortamda x üniversitesinin dergisinde yer aldığını görüyorum onun. Bu durumda o tez yayınlanmış mı oluyor? Kafam karışık bu konuda yardım rica ediyorum :)

ruslan

Öğrenci
Herkese merhaba! Arkadaşlar tezimi yazarken yüksek lisans ve doktora tezlerine de yer veriyorum, fakat bunları kaynakçada verirken yayınlanmış ya da yayınlanmamış yüksek lisans/doktora tezi olarak belirtmem gerekiyor. Bunların yayınlanıp yayınlanmadığını nasıl anlayabilirim? Mesela bir tezi google akademikten arattığımda elektronik ortamda x üniversitesinin dergisinde yer aldığını görüyorum onun. Bu durumda o tez yayınlanmış mı oluyor? Kafam karışık bu konuda yardım rica ediyorum :)

Yök'ün tez tarama bölümünden aratarak öğrenebilirsiniz

A

Akademik Forum

Guest
Tezin kendisini referans veriyorsanız yayınlanmamış tez, tezden yapılmış yayın ise onun künyesi verilir.

ÇİDEÇ

Öğrenci
Sanırım tam olarak ifade edemedim sorumu :) Yapılmış olan tezi de örnek olarak gösteriyorum, aynı zamanda tezin içindeki bilgilerden de alıntı yapıyorum,orası sorun değil her ikisinde de tezi yapan kişiyi kaynakçada belirtiyorum zaten.. Sorun tezin yayınlanmış olup olmadığını nasıl anlayacağım? Tezin yayınlanmış olmasından kasıt nedir? Sorum tam olarak bu :)

A

Akademik Forum

Guest
Tezler zaten yayınlanmış değildir hiç bir tez yayınlanmış değildir. Tez yayınlandığında formatı herşeyi değişir kitap olur makale olur farklı bir yayındır artık