Kongre Katılım Ücretleri

ÇİDEÇ

Öğrenci
Arakadaşlar diyelim ki 4 kişi sözel sunmak için bir çalışma hazırladık ve bunu kongrede/ sempozyumda sunacağız... Fakat çalışmada adı geçen iki kişi sunum yapmaya gelmedi diyelim. böyle bir şey mümkün mü? Yine çalışmada adı geçmeye devame der mi yoksa illa sunum yapmaya gitmeli mi kongreye? Ve Kongre ücreti 600 lira ise 4 kişide ayrı ayrı mı bu ücreti öder yoksa ortak olarak 4 kişi için mi 600 lira ödenir?

K

kadimmm biri

Guest
hatalı bir başlık açmış olabileceğinize yürekten inanıyorum ,tabi hatalı olabilirm ben önce söyleyeyim söyleyeceklerimi de ;

hocam kongre ve sempozyuma sunuyu yapmak üzere katılanlar genellikle doç ve üstü olur hatta prof olur dinleyici kısmındakilri bilmiyorum ama sunu kısmında olanlar böyledir.eğer en az profesörseniz o zaman yol sizin meydan sizin (en az deiğime bakmayın gerçekten öle , çünkü profesor olunca tamam ben herşeyi öğrencim ve artık bu alan bundan ibaret benim öğrenebileceğim birşey kalmadı ,ben profesörüm ve benden akıllı daha kimse olamaz yada bu kişi de en az profesör olabilir demek oldukça hatalıdır ,zaten alanlar yükseldikçe birbiriyle de alaklı olabiliyor (interdisplin) öyle oluncada nereye profesör tamam herşey bitti olmaz ki ..

neyse ...eee o zaman ,lan en az doç veya en az profesör deilsem ne yapacam ben ,bende b,şey yapmak istiyorum bilim yapmak bunlara mı has olan bişey ,yok canım onu kim dedi aa lütfen ,lütfen valla be asla öle bişi demem çok kırlırım zaten bende kuru bir yüksek lisans öğrencisyim(doktora olmalıydım gerçi hata ama) çok zeki olduğumu idda eder dururum ama bu sitedekiler beni sevmiyor anlamadım pek..zaten türk insanı pek mantıklı olmuyor kaçmak istiyorum bu saçma insanlardan (aşağıyı okuyun)özellikle birisi ,neyse ne yapacaz.

hocam seminer vereceksin ..mesela bende bir proje geliiştirdim boğaziçi sorun yaptı gibi , ama seminer verebilrsiniz dediydi hatırlıyorum (dilekçe veriyosun önce) neyse,ama ben projeyi taslak metni üç parça ve total 22 sayfa olcak şekilde hazırlayıp harvarda gönderdim ,hala iletişim halindeyim bu kurumla. geçen bi e-posta attılar bana resmen şunu demişler

"kuzum senin amacın ne ..." onlar böle diyince bende
"seninle olmak istiyorum canımmm" yazdım ..

şşey çüşş :eagerness: bunlar işin şakası ama sordular ,araştırmanız için çok teşekkürler ,size tam olarak nasıl yardımcı olabiliriz denildiğinde biriki paragrafta açıkladım succintly açıklayın demişler çünkü neyse

hayatımda aradığım tek şey saygınlık olduğundan ,bu research projesini bu saygın kurumda saygın kurumda yapmak istediğimi yada komite olarak proje hakkındaki düşüncelerini benimle paylaşmalarını rica ettim.

yani böyle ..

hadi başarılar diliyorum sevgili arkadasım ..

K

kadimmm biri

Guest
canım hatalı başlık açmış olduğunu haklı olarak düşündüğümden , soru yanlış bikere bizde bikere olmuştu mesela kongre o bizim fakültenin bi hocası (ki beni severdi örnek öğrencisiiydim) neyse o sempozyumun başkanıydı ama sempozyuma katılan türkiyenin dört bir yanından bildiğim kadarıyla 100 den fazla profesör katılmış sayıyı tam hatırlamıyorum. işte bizim fakültenin bu hocası başkandı bu sempozyuma.yalnız dinleyici olarak katılmanıoz mümkündür ,şahsi alıyorsunuz biletinizi istenen şekilde.

siz seminer vereceksiniz o da ücretsizdir.yani kendi çalılmanızı sunacak iseniz.

ama dediğim gibi çok iyi olduğınuzu düşünüyorsanız boğaziçöi üniversitesindede bunu yapabilirsiniz ,yani bana öle dediler başka ilgili alanlardan hocalar da gel,ir sizi dinler. yani benimki çok displinli ve güzel bi konuydu ,neyse gel gelelim bence bu ülkede artık iyi bir üniversite kavramı yoktur.

boğaziçi bu yazıyı yazan arkadasa göre kötü bir üniversitedir.

saygılarımla.

ÇİDEÇ

Öğrenci
canım hatalı başlık açmış olduğunu haklı olarak düşündüğümden , soru yanlış bikere bizde bikere olmuştu mesela kongre o bizim fakültenin bi hocası (ki beni severdi örnek öğrencisiiydim) neyse o sempozyumun başkanıydı ama sempozyuma katılan türkiyenin dört bir yanından bildiğim kadarıyla 100 den fazla profesör katılmış sayıyı tam hatırlamıyorum. işte bizim fakültenin bu hocası başkandı bu sempozyuma.yalnız dinleyici olarak katılmanıoz mümkündür ,şahsi alıyorsunuz biletinizi istenen şekilde.

siz seminer vereceksiniz o da ücretsizdir.yani kendi çalılmanızı sunacak iseniz.

ama dediğim gibi çok iyi olduğınuzu düşünüyorsanız boğaziçöi üniversitesindede bunu yapabilirsiniz ,yani bana öle dediler başka ilgili alanlardan hocalar da gel,ir sizi dinler. yani benimki çok displinli ve güzel bi konuydu ,neyse gel gelelim bence bu ülkede artık iyi bir üniversite kavramı yoktur.

boğaziçi bu yazıyı yazan arkadasa göre kötü bir üniversitedir.

saygılarımla.

siz ne demişsiniz ya okudum ama anlamadım :/ Büün araştırma görevlileri sempozyumlarda kongrelerde hazırladıkları çalışmaları sunuyorlar, başlık nedne hatalı olsun ki?? Bir sempozyuma ve kongreye gidilirken de sempozyum ya da kongre katılım ücreti oluyor bende bunun hakkında gayet detaylı bir şekilde yazdığım soruyu soruyorum.. Fakat sizin dediklerinizden tek bir şey dahi anlamadım

I

ibrahim_ben

Guest
Ben size cevap vermeye calisayim arkadasim...

Kongrede sunulacak calismada kac kisinin isminin gectiginden bagimsiz olarak tek bir kisi dahi gidip sunabilir, bir sorun yok. Unvanla falan da alakasi yok bu isin. Digerlerinin calismada adi gecmeye devam eder.

Kongre katilim ucreti de katilimci basina odenir. Yani 4 kisinin isminin gectigi bir bildiri bir kisi tarafindan sunulacaksa ve kayit ucreti 600 TL ise, kisi basi 150TL toplanir ve bir kisi kayit yaptirarak gider, sunar ve gelir.

Bazi kongreler sadece dinleyici olarak (bildirisiz) katilacaklar icin daha dusuk ucretli (ornegin 600TL degil de 350TL) kayit imkani sunar. Ornegin siz bildiri sunmak icin bu 600TL yi odeyip kayit yaptirdiktan sonra, sizin yardimci yazariniz da bu dusuk ucretli (350TL) kayit imkanindan faydalanip, sizi dinlemek icin gelebilir.

Bir cok kongrede de her katilimci sadece bir bildiri sunabilir. Yani sunacaginiz her bildiri icin 600TL odenmesi gerekir.

Umarim net olustur. Net olmayan husus varsa yeniden sorabilirsiniz.

K

kongreci__

Guest
Arakadaşlar diyelim ki 4 kişi sözel sunmak için bir çalışma hazırladık ve bunu kongrede/ sempozyumda sunacağız... Fakat çalışmada adı geçen iki kişi sunum yapmaya gelmedi diyelim. böyle bir şey mümkün mü? Yine çalışmada adı geçmeye devame der mi yoksa illa sunum yapmaya gitmeli mi kongreye? Ve Kongre ücreti 600 lira ise 4 kişide ayrı ayrı mı bu ücreti öder yoksa ortak olarak 4 kişi için mi 600 lira ödenir?

Ben size cevap vermeye calisayim arkadasim...

Kongrede sunulacak calismada kac kisinin isminin gectiginden bagimsiz olarak tek bir kisi dahi gidip sunabilir, bir sorun yok. Unvanla falan da alakasi yok bu isin. Digerlerinin calismada adi gecmeye devam eder.

Kongre katilim ucreti de katilimci basina odenir. Yani 4 kisinin isminin gectigi bir bildiri bir kisi tarafindan sunulacaksa ve kayit ucreti 600 TL ise, kisi basi 150TL toplanir ve bir kisi kayit yaptirarak gider, sunar ve gelir.

Bazi kongreler sadece dinleyici olarak (bildirisiz) katilacaklar icin daha dusuk ucretli (ornegin 600TL degil de 350TL) kayit imkani sunar. Ornegin siz bildiri sunmak icin bu 600TL yi odeyip kayit yaptirdiktan sonra, sizin yardimci yazariniz da bu dusuk ucretli (350TL) kayit imkanindan faydalanip, sizi dinlemek icin gelebilir.

Bir cok kongrede de her katilimci sadece bir bildiri sunabilir. Yani sunacaginiz her bildiri icin 600TL odenmesi gerekir.

Umarim net olustur. Net olmayan husus varsa yeniden sorabilirsiniz.

A

Akademik Forum

Guest
Kongre veya sempozyum bildiri kabul ediyorsa sıkıntı yok bir kişinin kayıt yapıp sunması yeterli eğer 4 kişi de katılacaksa etkinliğe hepsinin aynı miktarı vermesi lazım sadece siz katılacaksanız da katılım ücretini 4 e bölüp diğer kişilerden alabilirsiniz veya sadece siz verebilirsiniz

K

kadimmm biri

Guest
siz ne demişsiniz ya okudum ama anlamadım :/ Büün araştırma görevlileri sempozyumlarda kongrelerde hazırladıkları çalışmaları sunuyorlar, başlık nedne hatalı olsun ki?? Bir sempozyuma ve kongreye gidilirken de sempozyum ya da kongre katılım ücreti oluyor bende bunun hakkında gayet detaylı bir şekilde yazdığım soruyu soruyorum.. Fakat sizin dediklerinizden tek bir şey dahi anlamadım

aa evet ar.görler de katılabiliyormuş örneğine baktım çünkü. ama bilmiyorum ya , bizim okula gelende 44 tane professör katılmıştı onu hatırlıyorum. dinleyici olarak katılabilirsiniz diye biliyordum ben.

pekala herşeyi bilmiyorum tabiki.:)

K

kadimmm biri

Guest
Hahahahahahaahh gece gece iyi güldüm Allah da sizi güldürsün :) :) :) :)

niye güldün yaf gece mi yayınladılar ..
o mephistoyla sizin muhabbetinizi okuyorum hoşuma gitti benim.
valla sana baktığımda kendimi görüyorum zaman zaman ,saf temiz gülüşler.mephisto felan. ama dikkatli ol. bu sitede saçma sapan adamlar var çünkü.

eminim ki bir muhabbette bir üstünlük yarışı varsa ,orada bilimsellik yoktur. bilimsel olabilmesi için , objektif olmak şarttır. amaç ta üstünlük değil bir bulmak esastır.

ama bu sitede hemen herkes bunu yapıyor. birde kötü niyetli olanlar var. ve bunlardan eminim.

finduilas

Profesör

Yukarda yazan arkadasi bosverin hocam, takiliyor kendi kendine. :) Sunum yapmaya 4 kisi birden gidilmez zaten hocam, aralarindan sadece biri gidip sunar. Digerleri de isterlerse dinleyici olarak katilabilirler. Katilim ucretini de herkes kendisi icin ayri ayri oder.

serden

Öğrenci
hocam katılmak isteyenlerin katılım ücreti ayrı izleyici olarak , sunusu varsa sunuyu yapacak kişinin vereceği ücret ayrıdır.

ran

Doçent
* Belirtilen katılım ücreti, her katılımcıdan ayrı ayrı tahsil edilir. Herkes kendi adıyla vs. kayıt olur.
* Sunumda 546515 kişi de olsa 1 kişinin katılıp sunması yeterlidir. Yayında 546515 kişinin adı geçer.

Bazen aynı dönemlerde iki kongre oluyor mesela. 2-3 artık kaç kişiyse birileri x'e gidiyor, diğerleri y'ye... Bir kişi sunduğu sürece herhangi bir sorun olmaz.

diferansiyel

Öğrenci

Arkadaşım, bu zamana kadar gördüğüm kadarıyla katılım ücretleri hep ayrı isteniyor. Çünkü her katılımcıya bir masraf da yapılıyor (Hediyeler ve ikramlar gibi). Sunum meselesine gelince 4 kişi de sunum yapabilir elbette ama ben en fazla 2 kişinin yaptığını gördüm. 4 abartı geldi. Sonuçta sunulan şey bütün bir proje değil ki! Sunum yapmaya gelmeyen kişilerin adı yazılı olarak zaten yer alacaktır. Sunum esnasında yer alıp almaması diğer iki kişiye bağlıdır. Onlar emeği geçen arkadaşlarını anarlarsa ki doğru olan budur, adları sunumda da geçer.

horozigo

Araştırma Görevlisi
Hocalardan duyduğum kadarıyla, istenirse iki kişi de sunabiliyor ama genelde tercih edilmiyor. Tek kişinin sunması yeterlidir diye biliyorum.

Kadim olan arkadaşa takılmayın, zira kendisi kovulup yeni nick almaktan utanmış olmalı ki misafir olarak giriş yapıyor. Kendisinin eski nick'lerini de forumu takip edenler iyi bilir; gelir, konuyla alakası olmayan bir şeyler yazar. Takılmayın ona.

sueno

Kısıtlanmış Üyelik
[MENTION=35453]horozigo[/MENTION] [MENTION=88281]finduilas[/MENTION]

Hocalardan duyduğum kadarıyla, istenirse iki kişi de sunabiliyor ama genelde tercih edilmiyor. Tek kişinin sunması yeterlidir diye biliyorum.

Kadim olan arkadaşa takılmayın, zira kendisi kovulup yeni nick almaktan utanmış olmalı ki misafir olarak giriş yapıyor. Kendisinin eski nick'lerini de forumu takip edenler iyi bilir; gelir, konuyla alakası olmayan bir şeyler yazar. Takılmayın ona.

Hhaha ne utanacak mışım yaf ..sölesinlerde utanacak ne yaptım ben. pekala herşeyi bilmiyorum ki..hatta bunu yazmıştım o misafir nickle de ama yayınlanmadı,ben bizim okula gelen broşuru hatırlayarak gözlemlerimi yazmışım ama farketmedim tabiiki katılabiliyormuşsunuz.

hepiniz çok garip ve çoğunuz da objektif değilsiniz. ve kendiniz de söylüyorsunuz aslında ne zaman ilginç yada olmaması gerekn bişey olsa "burası türkiye" diye. banlanmak ..ben uatanacak hiçbirşey yapmadım hiç! (kalksın mertçe çıksın söylesin varsa biri editörde olabilir hiç farketmez! ben banlanacak veya suç içeren ne yaptım !? umrumda değil siz gibiler!)

hiçbizaman da forumda özel bi problemimi veya argo küfür kulanmadım ve bununla gurur da duyuyorum. forumun sakinleri ve editörleri içersinde garip insanlar varsa o zaman bu benim suçum öyle mi..

bakalım zaman ne söyler. elbette herkes ne hata yaptığını eninde sonunda görür.
bu forum çok kıymetli değil. sizlik değil ülkesel olarak öyle burası ,baksanıza forumda en çok şunlar soruluyor

1) bu kadroya nasıl yerleşirim 2) şu kadroda böyle bir problem oldu nasıl giderilir. 3) bu kadroda almam gereken ödeneği alamadım , nasıl olmalı 4)bir BAP çalışmam var tübitak destekli olsa ne kadar para ödenir 5) zaten türk olmanız aslında sizin dezavantajlı veya başarısız olmuş olmanız için yeterldir. şu aşağıdakilerin tamamının sizin kişiliğinizden çok farklı kimseler olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

*** mari curie *** florence nightingale *** albert einstein ***sofia kovalevsky ** minoru yamasaki ** wolfgang amadeus mozart *** ludvig van beethoven *** jean vanier *** agatha christie ***pablo picasso *** princess diana ***julia morgan***terry fox ***stephen hawking ***isadora duncan**vincent van gogh ***mother teresa ***daha yazrdım ezbere en çok aklımda kalanlar bunlar lise hazırlıkta görmüştük bakabilrsiniz (milada broukal what alife! longman)

siz bu şekilde kaba saba hakaret eden bir şekilde davrandıkça ((hakaret edilmiştir!! bu açık ve seçiktir), bilim yapmak yerine bunu bir üstünlük yarışı gibi gördükçe asla zaten yapamazsınız.(özellikle bu konuda florence nightinagle bakın derim) gidin bakın o üsteki insanlar hiç öyle sizin gibi değiller.

ha ama biri de çıkıp alanıyla ilgili kimse bir şey paylaşmıyor. hata bikaç şey paylaşınca deli oluyorsun(işte bu bir hakaretir hemde hakaretin alasıdır! ve bu bana söylendi!) , üstelik maşallah yani bu sözü kullananlara , ee bakın sürekli anasayfa yönlendirmeli bir-birkaç ilanda "genç bilim insanları ödüllendirildi" ilanlarını görüyorum çok maşallah (gülüyorum bunlara)

peki sayın kardeşim ,sen ne üretebildin. hani edison -newton harikulade keşiifler yapmıştı ya ,sen ne yaptın ... yada yapabilecek o kapasite var mı sende ... ama ödüller dağıtılıyor. :)

benim yaptığım en fazla oldukça usule uygun eleştiri bu kadar yada yanlış bilebiliyorum ,yukarıdaki durumu düzeltmek isterdim ,hatalı içerik var ve özür dilerim.

ben banlanacak birşey yapmadım. mahremiyete dair kendi prensiplerim gereği hiçkimseyi de rencide etmeyeceğım

bana göre bir mülahazada bir istişarede bir üstünlük yarışı var ise ,orada bilim yoktur , orada ben haklıyım çalışması vardır. halbuki bilim dili objektif olmayı gerektirir.

Son düzenleme:

horozigo

Araştırma Görevlisi
Normalde polemiğe girmeyi sevmem ki bu size son mesajım olacaktır: Ben veya başka birisi burada size "haklaret" etmedi. Forum kaliteli değilse gidersiniz ki ülkedeki en iyi forumlardan birisi. İnsanlar burada dertlerine veya sorunlarına çözüm aramak adına yazıyorlar ancak sürekli (bakın yalnızca bu konuda değil, gördüğüm tüm konularda) konu dışı yorumlar yapıyor ve kendinizden örnekler veriyorsunuz. Forum kaliteli değilse, kaliteyi düşüren etmenlerden birisi de sizsiniz. Moderatörler de "kaliteli" olmayabilir, hadi kaliteli değiller diyelim. Yahu kimse kimseyi tanımıyor, niye beni veya başkasını değil de sizi "engelliyorlar"? Picasso başta olmak üzere saydığınız kişiler zaten beceri ve zeka olarak normal insanlardan üstün kişiler, bunun konuyla hiç alakası yok. Ayrıca, atanınca üreteceğiz tabii ki. Atanana kadar geçen sürede bölümümüzle ilgili kitaplar, makaleler okuyup kendimizi geliştirmeye çabalıyoruz emin olun. Hatta şöyle bir faydası da var ki, dilimizi katletmiyoruz.

Mesela neye göre garibiz? Bir üye soru sormuş, vereceğiniz cevap iki veya üç cümle olsun. Yukarıda verilen net cevapları da okumuşsunuzdur. Yahu niye yok yurt dışına gideceğim, yok bu alanda çalıştım diye yazıyorsunuz? Ne alakası var, ne gereği var? Niye mesajlarınızın çoğunu "ama yine de ben herkesi seviyorum..." modunda bitiriyorsunuz anlamıyorum.

Hiç dostunuz veya arkadaşınız yok diye tahmin ediyorum. Bu sizin hayatınız ancak kendi hayatınızda, iç dünyanızda olan sorunları bu şekilde dışa vuramazsınız.

Not: Bu mesajım konu dışı olduğu ve polemiğe olağan bir durum oluşturabileceği için muhatabım olan şahıs dışındaki herkesten özür dilerim. Moderatörler gerekli görürse bu mesajımı zaten silecektir.

sueno

Kısıtlanmış Üyelik
atanınca yapacağız , bir arkadasım vardı hukuk fakültesinde , abi dersleri halledeyim onu sonra yaparım demişti ama sonra hiç yapamadı.
ve bu şekilde asla yapamayacağınızdan emin olabilirsiniz. yalnız mıym hiç öyle değilim.zeki olduğunu düşünen bir insan zaten bu anlamda kimseye ihtiyac duymaz! ama yalnız değilim. iltifatı bile nasıl anladığınız açık seçik ortada o siizn kabalığnız üstteki metinde yazım hataları var doğru ,ama çoğunda bunu belirtiyorum zaten. bu da bir bahane değildi anlamamak için.metni tekrar okuyunuz.

o moderatörün kendi takdiri ve kendi sorumluluğunu nasıl kullandığı beni ilgilendirmez!. başka forum zaten kulanıyorum. yabancı dilde, zaten siz kastedileni anlıyamamısınız. metni tekrar okuyunuz.istenen anlaşılır düzeydedir.

Son düzenleme:

finduilas

Profesör
Normalde polemiğe girmeyi sevmem ki bu size son mesajım olacaktır: Ben veya başka birisi burada size "haklaret" etmedi. Forum kaliteli değilse gidersiniz ki ülkedeki en iyi forumlardan birisi. İnsanlar burada dertlerine veya sorunlarına çözüm aramak adına yazıyorlar ancak sürekli (bakın yalnızca bu konuda değil, gördüğüm tüm konularda) konu dışı yorumlar yapıyor ve kendinizden örnekler veriyorsunuz. Forum kaliteli değilse, kaliteyi düşüren etmenlerden birisi de sizsiniz. Moderatörler de "kaliteli" olmayabilir, hadi kaliteli değiller diyelim. Yahu kimse kimseyi tanımıyor, niye beni veya başkasını değil de sizi "engelliyorlar"? Picasso başta olmak üzere saydığınız kişiler zaten beceri ve zeka olarak normal insanlardan üstün kişiler, bunun konuyla hiç alakası yok. Ayrıca, atanınca üreteceğiz tabii ki. Atanana kadar geçen sürede bölümümüzle ilgili kitaplar, makaleler okuyup kendimizi geliştirmeye çabalıyoruz emin olun. Hatta şöyle bir faydası da var ki, dilimizi katletmiyoruz.

Mesela neye göre garibiz? Bir üye soru sormuş, vereceğiniz cevap iki veya üç cümle olsun. Yukarıda verilen net cevapları da okumuşsunuzdur. Yahu niye yok yurt dışına gideceğim, yok bu alanda çalıştım diye yazıyorsunuz? Ne alakası var, ne gereği var? Niye mesajlarınızın çoğunu "ama yine de ben herkesi seviyorum..." modunda bitiriyorsunuz anlamıyorum.

Hiç dostunuz veya arkadaşınız yok diye tahmin ediyorum. Bu sizin hayatınız ancak kendi hayatınızda, iç dünyanızda olan sorunları bu şekilde dışa vuramazsınız.

Not: Bu mesajım konu dışı olduğu ve polemiğe olağan bir durum oluşturabileceği için muhatabım olan şahıs dışındaki herkesten özür dilerim. Moderatörler gerekli görürse bu mesajımı zaten silecektir.
Hocam ugrasmayin, harcadiginiz zamana yazik gercekten. Hic ugrasmaya da sinirlerinizi bozmaya da degmez. He diyip gecin, hatta okumadan gecin bosverin. :)

Olan [MENTION=88539]ÇİDEÇ[/MENTION] hocamizin sorusuna oldu da ona uzuldum. Hocam siz ilk sayfayi okuyun yeter. :)

Sent from my SM-N920T using Tapatalk

yakamoz

Öğrenci
niye güldün yaf gece mi yayınladılar ..
o mephistoyla sizin muhabbetinizi okuyorum hoşuma gitti benim.
valla sana baktığımda kendimi görüyorum zaman zaman ,saf temiz gülüşler.mephisto felan. ama dikkatli ol. bu sitede saçma sapan adamlar var çünkü.

eminim ki bir muhabbette bir üstünlük yarışı varsa ,orada bilimsellik yoktur. bilimsel olabilmesi için , objektif olmak şarttır. amaç ta üstünlük değil bir bulmak esastır.

ama bu sitede hemen herkes bunu yapıyor. birde kötü niyetli olanlar var. ve bunlardan eminim.

Çanlar kimin için çalıyor :D:D