Kongre, sempozyum gibi etkinlikler hakkında

Ugurs

Öğrenci
Merhaba,

Uzman olarak görev yapmakta olduğum üniversiteden farklı bir üniversitede doktora yapıyorum. Mayıs ayında katılmayı düşündüğüm bir sempozyum var. Başvurumu akademik unvanla değil öğrenci olarak yapmayı planlıyorum. Konuyla ilgili kafama takılan iki nokta var:

1-Başvurumu öğrenci olarak yaptığımda yıl sonunda akademik teşvik başvurusunda sunduğum bildiri bana puan getirir mi?

2-Yine aynı şekilde yardımcı doçent kadrosu başvurusunda doktora öğrencisi unvanıyla sunduğum bildiri dikkate alınır mı?

Bir de konuyla doğrudan alakası olmasa da kongre, sempozyum tercihlerinde hangi noktalara dikkat etmemiz gerektiği konusunda da tecrübeli arkadaşlarımız fikir verirse bizler için çok faydalı olacak.

Teşekkürler.

pinko_34

Öğrenci
Merhaba,

Uzman olarak görev yapmakta olduğum üniversiteden farklı bir üniversitede doktora yapıyorum. Mayıs ayında katılmayı düşündüğüm bir sempozyum var. Başvurumu akademik unvanla değil öğrenci olarak yapmayı planlıyorum. Konuyla ilgili kafama takılan iki nokta var:

1-Başvurumu öğrenci olarak yaptığımda yıl sonunda akademik teşvik başvurusunda sunduğum bildiri bana puan getirir mi?

2-Yine aynı şekilde yardımcı doçent kadrosu başvurusunda doktora öğrencisi unvanıyla sunduğum bildiri dikkate alınır mı?

Bir de konuyla doğrudan alakası olmasa da kongre, sempozyum tercihlerinde hangi noktalara dikkat etmemiz gerektiği konusunda da tecrübeli arkadaşlarımız fikir verirse bizler için çok faydalı olacak.

Teşekkürler.

bende merak edıyorum bunu acıkcası.

eczak

Yardımcı Editör
Merhaba,

Teşekkürler.

Hocam merhaba,

Başvurunuzun nasıl yapıldığı değil sizin isminizin olup olmadığı, kaçıncı sırada olduğu, corresponding/ presenter vs olup olmadığı, kaç kişi ile yapıldığı daha önemlidir. İnternette hesaplama araçları var bu bilgileri girerek bir bildirinin ne kadar puan getirdiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
Yardımcı doçent kadrosu için doktora süresince yapmış olduğunuz tüm çalışmalar, ödüller, projeler vs. dikkate alınır. Yine de yrd. doç. kadrosuna başvuracağınız üniversitenin atama kritlerine bakmakta fayda var. Her biri için farklı yardımcı kritlerler aranıyor. Kendi konunuzdan çok bağımsız farklı bir çalışmada adınız geçerse bu dikkate alınmayabilir hatta eleştiri bile alabilirsiniz bu nedenle katıldığınız sempozyumlara ve katıldığınız konuya dikkat etmenizi öneririm.
Kongre, sempozyum tercihleri için uluslararası kongre olması, yapacağınız bildirinin tam/ özet bildiri olması, bildirinizin basılıp basılmayacağı, kongrenin SCI'li bir dergi tarafından desteklenip desteklenmediği (bildirinin daha sonradan yayın halinde basılabilirliğini artırmak için), poster veya oral sunum seçeneklerinin değerlendireleceği, bildiri yapacağınız konu başlıkları ile ilgili sempozyumda konu bulunması önemlidir.
Bir de daha önceden gitmediğiniz ülkelerden seçerseniz daha güzel olur farklı yerler gezmiş olursunuz :)

çvrmhnds

Öğrenci
Merhabalar, merak ettiğim konu bir sempozyuma birden fazla bildiri göndermemiz durumunda sempozyum ücretinde nasıl bir değişim olur? Teşekkür ederim.

eczak

Yardımcı Editör
Merhabalar, merak ettiğim konu bir sempozyuma birden fazla bildiri göndermemiz durumunda sempozyum ücretinde nasıl bir değişim olur? Teşekkür ederim.

merhaba,
Sağlık bilimleri alanı için söylemem gerekirse şu ana kadar bildiriye göre fiyat değiştiren bir kongreye katılmadım. Bildiri göndermeseniz de bir tane veya daha fazla göndersenizde, kayıt ücreti kayıt tarihine göre (erken kayıt veya geç kayıt) firma, akademisyen, öğrenci olma durumuna göre ve sempozyum boyunca katılacağınız ekstra sectionlara göre değişiyor.

Ink Bottle

Moderator

Konferansa göre değişiyor, özellikle IEEE, INFORMS gibi çok saygın kurumların düzenlediği ve ciddi katılımın olduğu konferanslarda bir kayıt ücreti yatıran kişinin 1 bildiri sunmasına (ve bildiri kitabında 1 bildirisinin basılmasına) izin verilir.

Bazı başka konferanslarda ek paper için bir ücret belirlenir isteyen o ücreti ödeyerek ek paper sunabilir. (Normal katılım ücreti mesela $300 ise ek paper $100 gibi bir şeydir. )

Birden fazla submission'ı 1 kayıt ücreti ile kabul eden bir konferansa ben denk gelmedim belki olabilir bir şey diyemem. Bu konuda konferansın kayıt sayfasını incelerseniz veya komite ile bağlantı kurarsanız o size detaylı bilgiyi verecektir.