KPSS'ye Hazırlanmak mı Daha Mantıklı Yoksa ALES'e mi Öncelik Vermeliyim?

özzlemm

Öğrenci
Merhaba ben sitenin yeni bir üyesiyim. İngilizce Öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim. Son yıl için aklımda bir çok soru var ve burada ihtiyacım olan cevapları bulacağıma inanıyorum.Lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim. Son 1 aya kadar KPSS önceliğimdi hatta dersaneye bile kayıt yaptırdım bunun için ama bu ara MEB' den ziyade yüksek lisans yapma isteğimin daha ağır bastığına karar verdim gerçi henüz alan konusunda bir karara varamadım ama eğitim bilimleri programları üzerine araştırma yapıyorum bu ara. Benim danışmak istediğim sizce bu yıl KPSS ile vakit kaybetmek yerine ALES'e öncelik vermeli miyim? Zaten alanım dil olduğu için az bir çalışmayla YDS' de de yüksek bir puan yapacağıma inanıyorum. Ama ALES istediğim gibi geçmezse KPSS 'ye de hazırlanmadığım için açıkta kalıp daha sonra pişman olur muyum? Kesin kararımı verip ona göre dersaneyle görüşmem gerek bu ara çünkü ALES için de dersane yardımına ihtiyacım olacak. Lütfen tecrübeli kişilerden rica ediyorum fikirleriniz, önerileriniz benim için çok önemli :confused:

RAGİ

Öğrenci
Merhaba ben sitenin yeni bir üyesiyim. İngilizce Öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim. Son yıl için aklımda bir çok soru var ve burada ihtiyacım olan cevapları bulacağıma inanıyorum.Lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim. Son 1 aya kadar KPSS önceliğimdi hatta dersaneye bile kayıt yaptırdım bunun için ama bu ara MEB' den ziyade yüksek lisans yapma isteğimin daha ağır bastığına karar verdim gerçi henüz alan konusunda bir karara varamadım ama eğitim bilimleri programları üzerine araştırma yapıyorum bu ara. Benim danışmak istediğim sizce bu yıl KPSS ile vakit kaybetmek yerine ALES'e öncelik vermeli miyim? Zaten alanım dil olduğu için az bir çalışmayla YDS' de de yüksek bir puan yapacağıma inanıyorum. Ama ALES istediğim gibi geçmezse KPSS 'ye de hazırlanmadığım için açıkta kalıp daha sonra pişman olur muyum? Kesin kararımı verip ona göre dersaneyle görüşmem gerek bu ara çünkü ALES için de dersane yardımına ihtiyacım olacak. Lütfen tecrübeli kişilerden rica ediyorum fikirleriniz, önerileriniz benim için çok önemli :confused:

madem ki kararsızsın alese sonbaharda gir kasım 15ten sonra kpss'ye calısmaya baslarsın eger alesin kotu gecerse ki alesten sonra 7 ayın dha var kpss calısmak ıcın ; yeterli bi sure..su anda alese 4 ay var oda yeterlı alese hazırlanmak ıcın :encouragement:

- - - Güncellendi - - -

ama tabiki birini tercih edip ona yoğunlaşmak daha mantıklı ve vizyon meselesi kendını nerede gördüğünle alakalı bı durum özellikle ales yolu(akademisyenlik)

özzlemm

Öğrenci
Ales'e bu dönem tamamen kendimi denemek amaçlı girmeyi düşünüyordum bu kadar kısa sürede çalışıp yüksek bir puan yapmam çok zor çünkü mat. benim içim baya sıkıntı sözel kökenli olduğum için. Aslında MEB benim için 2.planda yani yüksek lisans önceliğim ama yüksek lisans olmadığı takdirde önümde bir seçenek daha olması açısından kpss yi de bir kenarda tutsam mı o konuda kararsızım ama sırf bunun için de bütün bi yılımı kpss ye harcamak da mantıksız geliyor yani para+zaman açısından değer mi bilemedim :S teşekkürler bu arada cevabınız için her fikir ve öneri bu aşamada benim için oldukça önemli

mehmet12

Öğrenci
kpss atamalarınızda kadro açılması kesinse.Kpssye kesinlikle çalışın.Kpssde çalıştığınız matematikle alesin mat 1 i kolaylıkla yaparsınız.Türkçesi de düzgün ve hızlı okuyabilenler için pek zor değil açıkçası.
Alese de dil sınavına da ilk kez gireceksiniz sanırım.Sonbahardaki sınavlara girin bakın ne durumdasınız.
Ben mesela kpssye çalışırken öğrendiğim matematikle mat 1 35 doğru yaptım ama sonradan gördüm ki sözelci için matematik pek bir katkı sağlamıyor.En son sınavda 12 tane yapabildim süreden dolayı ama bu sefer türkçelerin hepsini cevapladım ve 35 tane yaptığım sınavdan 15 puan fazla aldım.
Tabi alesten kaç puanı hedeflediğinizde önemli.85-90 üstü puanlarda asıl zorluk başlıyor.70-80 arası çalışmadan kolaylıkla yapılabilir.
Bu arada dil mezunu olmanıza rağmen,çıkan sorulara göz gezdirmenizi tavsiye ederim.Nasılsa dil mezunuyum diye sınavda ters köşe olmayın :)

A

Akademik Forum

Guest
İmdaaat

Merhaba şuanda bende aynı sizin durumunuzdayım hangi yolu seçtiniz cevap verirseniz çok minnettar kalırım

ayshee

Öğrenci
kpss calış. .. alesı gecıp dılı gecsen bıle torpil ile üniversiteye yerleşe bilirsin oyp dusunursen o ayrı mesele ondada alım cok az oluyor kpss mantık soruları zaten soruluyor ales ıle kpss birlikte yurutulecek sınavlar kpssden atanmaz ısen yuksek lısans yaparsın atansan bıle ales puanın cepte olur yuksekte yaparsın ales dersane gerektıren bı sınav değil cok basıt bı sınav basarılar :)

A

Akademik Forum

Guest
bence kpss çalışmak daha mantıklı öypde kadrolar çok az kpssde çok kadro var ayrıca kpssde 85 alsan bile atanabiliyorsun ama öypde sağlık,hukuk,turizm vs. bölüm mezunları dışında en az 85 alman gerekiyor batıda bir yere yerleşmek için hatta bazı bölümlerde 90 üstü alman lazım.

yolcu_20

Öğrenci
arkadşlr 2011 de mezun oldum
kahredici olsa da 4 yıldır tam bir yol belirleyemedim
özelde çalştm
2016 kpss ye sıkı bir çalışma yapmak istyrm
tüm arkadaşlarımla irtibatım zayıfladı kimseye derdimi anlatamıyorum
alese geçen yıllarda girdim tekrar girmenin kpsye etkisi olacağını düşünüyorum siz ne dersiniz

anaveisfoties

Öğrenci
kesinlikle kpss en azından belli bir puanı alınca atanacağın garanti. ales ve yds puanım bölümüme göre çok iyi hangi üniversite olsa ön değerlendirmeye kalıyorum ancak 3 senedir bilim sınavı denilen sınavdan başarılı olamadım bilmem anlatabildim mi :)

A

Akademik Forum

Guest
arkadşlr 2011 de mezun oldum
kahredici olsa da 4 yıldır tam bir yol belirleyemedim
özelde çalştm
2016 kpss ye sıkı bir çalışma yapmak istyrm
tüm arkadaşlarımla irtibatım zayıfladı kimseye derdimi anlatamıyorum
alese geçen yıllarda girdim tekrar girmenin kpsye etkisi olacağını düşünüyorum siz ne dersiniz

Ben de 2012 mezunuyum ve durumum aynı. Gönlüm akademiden yana fakat kaç yıl kadro beklenir belli olmuyor. Bu sebeple kpss çalışacağım.

durumsuz

Öğrenci
bu sene kütüphaneye gide-gele bir arkadaş grubu edindim. 7-8 kişi falanız, parça parça beraber çalışırdık, herkes birbirine eksiği konusunda yardımcı olurdu. ben ales-yds ikilisine diğerleri kpss'ye çalışırdı. matematik falan konusunda bana baya yardımcı oldular. bende onlara sözel mantık-eğitim bilimleri anlatırdım.

her neyse, kütüphane de sabahladığım arkadaşlarımın hepsi şuan türkiye'nin dört yanına dağılarak öğretmen oldular. bense elimde muhtemelen atanmaya yetecek puanlarımla son öyp'yi bekliyorum ve aşırı gerginim.

eylül ayından beri kpss'ye çalışmadığım her güne lanet ediyorum açıkcası. içimdeki akademisyenlik şevki baya kırıldı, bize yapılan muameleleri görünce, bu kadar kırılgansam bu konuda, anlatıldığı gibi üniversitedeki araştırma görevlilerine yapılan muameleyi kaldıramam, büyük kavga ederim, can sıkarım, hiç bir lafın altında kalamam,

bunlar da benim başıma büyük belalar açacak gibi duruyor anlatılanlara göre. aralık ayında öyp ile atandım atandım. atanırsam ve canımı çok sıkarlarsa mobbing vb şeyler yapmaya kalkarlarsa, okulla ilişkim kesilene kadar ya da davalık olana kadar bana o tür muamele yapanlara hayatı zindan ederim. gerek fiziksel gerek sözlü. çekincem yok bu konuda. yapılan her şeyin bir bedeli olmalı. bedelsiz bırakılmamalı bu tip insanlar.

ha kazanamazsam aralık ayında, oturup 5-6 ay kpss'ye çalışıp öğretmen olmayı düşünüyorum.

yani diyeceği o dur ki, yaşamadan insan bilemiyor hangisinde karar kılacağını. Bende geçen sene çok ikilemde kalmıştım hangisi diye. Tarafımı akademisyenlik olarak seçtim. ama şuan pişmanım.

Son düzenleme:
A

Akademik Forum

Guest
durum yok

Ben matematik bolumu 4. Sinifa geçtim. Ayni ikilemde bende kaldim alesmi KPSS mi ingikizce seviyem çok kotu. Yuksek lisans yaparken gelistirebikecegimi düşünüyorum ama bir yandan da KPSS te calisip kendimi güvence altına almak istiyorum

Y

Yaseminpdr

Guest
Kararsızlık

Arkadaşlar şu an aynı durumu bende yaşıyorum uykularım kaçıyor resmen tam kpss çalışıyorum aklıma ales ve yds geliyor tam alese çalışıyorum ya da dile o zaman aklıma kpss geliyor uykularım kaçıyor ve bazen çok verimsizleşiyorum tükenmiş hissediyorum kendimi 😞 kpss de çok konu var afallıyorum çalışırken napıcam ben bilmiyorum ya:(:(:(