Lisans Eğitiminden Profesörlüğe Süreç

o1*

Öğrenci
Çok merak ediyorum okul bitti ve araştırma görevlisi olarak başladım yüksek lisans yaptım doktorami yaptım şimdi bundan sonra ki yol haritam nedir doktora tezini teslim ettik kabul edildi diyelim bundan sonra süreç nasıl işliyor minimum ve maximum süreleriyle birlikte profluga giden yolu anlatır misiniz buna çok ihtiyacım var şimdiden teşekkür ediyorum

klimanjero

Öğrenci
sureler esnektir. mesela itude doktora biraz uzun surebilir bazi bolumlerde, ozellikle asistanlar icin. ama yurdisina 2 senede muhendis, 1 yilda yuksek, 2 yilda post -professor ya da doktora docentlik sonraki 2 yilda belki profesorlugu alabilirsin ve paralidir egitimleri
eskisi gibi kara duzen egitim anlayisi olmasada izlerini gormek mumkun. soyle ki yurdumuzda daha cok hocalarinin istedikleri calismalari yapmak durumundasin, kendi istedigin konuda calisma yapma imkanini bulamayabilirsin

aktan

Doçent
Çok merak ediyorum okul bitti ve araştırma görevlisi olarak başladım yüksek lisans yaptım doktorami yaptım şimdi bundan sonra ki yol haritam nedir doktora tezini teslim ettik kabul edildi diyelim bundan sonra süreç nasıl işliyor minimum ve maximum süreleriyle birlikte profluga giden yolu anlatır misiniz buna çok ihtiyacım var şimdiden teşekkür ediyorum

İlkokuldayken hangi üniversitede okuyacağınızı biliyor muydunuz? Lisans eğitimi sırasında da 15 yıl sonrasında ne iş yaptığınızı kestirmek zor. Ancak, tüm eğitimleri Türkiye'de aldığınızı varsayalım 15 sene içerisinde profesör olabilirsiniz. Bu ortalama üstü bir başarı olur.

cerhan

Öğrenci

doktora bittikten sonra yeni açılan üniversitelerde hemen yardımcı doçentlik kadrosu alabilirsiniz (biraz şans biraz torpil lazım olacaktır).Daha sonra doçentlik sınavını hem kriterler hemde sınav olarak geçmeniz gerekir. Eğer jüri onay verirse doçent olursunuz. Eğer doçentlik kriterlerini sağlıyorsanız yardımcı doçent olmadan da doçent olabilirsiniz (ama genelde hiçbir jüri doktorasını yeni bitireni hemen doçentliğe kabul etmez). 5 yıl doçentlikten sonra gerekli kriterleri sağlıyorsanız profesör olursunuz.