lisans okurken yüksek lisans yapılır mı?

gamzegamzeee

Öğrenci
arkadaşlar meraba ben öğretmenlik 3 sınıf öğrencisiyim 4.sınıfta yüksek lisansa başlanıyor diye bir haber okudum fakat yökün böyle bir açıklamasını bulamadım gerçeklik payı var mıdır şimdidien teşekkür ederim.

Hasanimo

Araştırma Görevlisi
Yüksek lisans yapmak için lisans diplomasına sahip olmak gerekir. Lisansın tüm derslerinden başarılı olmadan mezun olmadan y lisans yapamazsın

eczak

Yardımcı Editör
anlayamadım rica etsem ayrıntılı açıklar mısınız?

Yükseklisans alım ilanlarına bakarsanız başvuru koşullarında "..." bölümünden mezun olmak ibaresi bulunuyor. En azından 4 yıllık fakülte mezunu olmak bile yazıyor. Bu nedenle bir lisans diploması olmadan daha başvuru bile yapamıyorsunuz. Bunu demek istedim.

eczak

Yardımcı Editör
peki size atmış bulunudğum sayfadaki yazılanlar nedir?

Sizin gönderdiğiniz sayfayı okudum ama ondan bağımsız konuştum biraz. Yüksek lisans alım ilanlarında başvuru koşulu olarak belirtiliyor "....." lisans mezunu olmak diye. Yani lisans okurken yüksek lisans yapmanız mümkün bile olsa koşulları sağlayamıyorsunuz.
Eğer yüksek lisans yapacağınız yerde başvuru koşullarında "herkes başvurabilir" gibi bir ibare varsa veya "lise mezunu başvurabilir" veya "lisansında hali hazırda öğrenci olanlar" başvurun tabiiki.
Her şeyi teorik bilgi olarak değerlendirmemek lazım biraz mantıklı da düşünmek gerekir. Akademik disiplin gereği önce lisans mezunu olmanız gerekir ki lisanstan bir sonraki aşama olduğu için yüksek lisans denilmiştir. Bu nedenle böyle bir ilana başvursanız bile sözlü/ yazılı mülakatı geçebileceğinizi düşünmüyorum en başta anabilim dalı/ bölümün yaklaşımı ters olacaktır.

- - - Güncellendi - - -

peki size atmış bulunudğum sayfadaki yazılanlar nedir?

Bu arada bir sonraki aşamayı düşünün. Lisansı bitiremiyorsunuz derslerinizden kalıyorsunuz. Yüksek lisansa başladınız bitirdiniz. Sonra doktora yapmak için yüksek lisans yapmış olmak şansı aranıyor bunu sağlayabiliyorsunuz. Doktoraya başlayabilirsiniz demektir buda. Doktorayı bitirdiğinizde hala bir lisans bitirmemiş olabilirsiniz. Gerekli ölçütleri dışardan bile sağlayıp doçent olabilirsiniz. bu durumda lise mezunu bir doçent olmuş olursunuz. Biraz saçma gelmiyor mu?

A

Akademik Forum

Guest
Son sınıfta yüksek lisans yapılabiliyor özel öğrenci statüsünde oluyorsunuz belli bir not ortalamasına sahip olmanız isteniyor genellikle bölüm birincisi gibi zaten 1 2 tane kontenjan açıyorlar ama bunu sizin talep etmeniz gerekli kendi hocalarınızdan ve sanırım bir de proje yaparsanız hocalar daha kolay kabul ediyorlar benim bu dediklerim sayısal bölümler için sözel bölümler için bir bilgim yok

finduilas

Profesör
Son sınıfta yüksek lisans yapılabiliyor özel öğrenci statüsünde oluyorsunuz belli bir not ortalamasına sahip olmanız isteniyor genellikle bölüm birincisi gibi zaten 1 2 tane kontenjan açıyorlar ama bunu sizin talep etmeniz gerekli kendi hocalarınızdan ve sanırım bir de proje yaparsanız hocalar daha kolay kabul ediyorlar benim bu dediklerim sayısal bölümler için sözel bölümler için bir bilgim yok

O yuksek lisans yapmak degil, sizin de dediginiz gibi ozel ogrenci statusunde oluyorsunuz, yuksek lisans derslerini aliyorsunuz sadece. Yuksek lisans ogrencisi olmuyorsunuz, lisansi bitirince otomatik olarak devam etmiyorsunuz, bir programa basvurup kabul almaniz gerekiyor once. Kabul alip yl ogrencisi olabilirseniz o zaman aldiginiz dersleri saydirabiliyorsunuz.

merzer

Doçent
Anlatana kadar göbeği çatlamış herkesin :)
Lisans okurken yl yapılmaz.
Anlamadıysanız o paylaştığınız sayfayı bir kez daha okuyun.Hala anlamadıysanız bir daha sonra bir kez daha. O arada lisansı bitirip YL yaparsınız zaten...

T

Tuos

Guest
Önlisans- yüksek lisans

Merhaba. Birşey soracağım. Ben 4 yıllık jeofizik müh. Mezunuyum. Üç yıl oluyor mezun olalı. Bu sene oylesine yks ye girdim ve 2 yıllık bi önlisans programı okuyayım diyordum. Fakat maden mühendisliğindende yüksek lisans yapmak istiyordum. Şuan yks tercihleri başladı ve tercih yapıp tutturursam önlisans okurken aynı zaamanda yüksek lisansta yapabilirmiyim ?