Normal Dağlım testi (Sample K-S)

omarfako2

Öğrenci
Slm arkdaşalar bilindiği üzere herhangi bi çalşmada analize başlamadn önce verilere hangi analizlerin uygulanayacağını belirlemek için normallik testi yapılır. Normal dağılım gösteren veriler için parametrik; göstermeyenler için non-parametrik testler yapılması gerekir. Ancak pek çok tez ve makalede bu kurala uyulmadığını gördüm daha doğrusu normallik testi yapılmadığını. Şimdi benim sorun şu y.lisan tez hazırlıyorum, analiz kısmındayım. Toplamda 5 boyuttan oluşan bi anketim var. Şimdi smple k-s testi yaptığımda 4 boyut normal dağılım gösteriyor, bir tanesi normal dağılıma uymuyor. Bu durumda nasıl bir yol izlemeli? 4 boyut için parametrik, kalan 1 boyut için de non parametrik testler uygulayacak olsam bile mesela bu normal dağılıma uymayan boyut ile normal dağılıma uyanlar arasında ilişki analizi yapck olursam nasıl bir yol izlemeliyim? Ayrıntı bir soru ama yardımcı olabiliecek varsa çok makbule geçer.

Mr December

Baş Editör
Slm arkdaşalar bilindiği üzere herhangi bi çalşmada analize başlamadn önce verilere hangi analizlerin uygulanayacağını belirlemek için normallik testi yapılır. Normal dağılım gösteren veriler için parametrik; göstermeyenler için non-parametrik testler yapılması gerekir. Ancak pek çok tez ve makalede bu kurala uyulmadığını gördüm daha doğrusu normallik testi yapılmadığını. Şimdi benim sorun şu y.lisan tez hazırlıyorum, analiz kısmındayım. Toplamda 5 boyuttan oluşan bi anketim var. Şimdi smple k-s testi yaptığımda 4 boyut normal dağılım gösteriyor, bir tanesi normal dağılıma uymuyor. Bu durumda nasıl bir yol izlemeli? 4 boyut için parametrik, kalan 1 boyut için de non parametrik testler uygulayacak olsam bile mesela bu normal dağılıma uymayan boyut ile normal dağılıma uyanlar arasında ilişki analizi yapck olursam nasıl bir yol izlemeliyim? Ayrıntı bir soru ama yardımcı olabiliecek varsa çok makbule geçer.

Birkaç kişiden daha veri toplama imkanınız varsa veri toplayın derim ben.
Ayrıca bazeı testler mesela ANOVA normalliğe karşı dayanıklı. Normal olmayan veriler ile de yapılabilir diye hatırlıyorum.

omarfako2

Öğrenci
Cvp için tşkkrler. Peki acaba verileri döndürmsem normal dağılıma uyması için? Ardından ilişki analizi yapacagmz zaman o döndürülmş verileri mi kullanıcam yoksa başka bi işlem de gerekir mi?

omarfako2

Öğrenci
Paremtrik testleri kullanmaya karar verirsem korelasyon, regresyon, bağımsız t testi, one way anova. Non-parametriklerde ise bunların karşılığı olan kruskal wallis, mann whitney testlerini. Elimde 212 anket var. Daha fazla yaptıramam. Bu arada döndürme işlemini de denedm ama yine normal dağılıma uymadı.

asistan82

Öğrenci
faktör analizini yapabilirsen eğer zaten normalleşme var demektir zaten anket için seçilen örneklem yeterlidir ve normallik vardır demektir anket yapıp parametrik test yapmak balyozla çivi çakmaya benzer.

Moderatör tarafında düzenlendi: