Öğretmelikten Üniversiteye Geçişte Maaş Farkı Sorunu

denizbedir

Öğrenci
Miili Eğitimde öğretmenlik yapmakta iken 19 ocak tarihinde üniversiteye araştırma görevlisi olarak geçiş yaptım. Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Ocakta yatırılan maaşın naklen atama oluduğu (muvafakat ile geçiş) için geri alınmayacağını gittiğim üniversitenin 19 Ocak-15 Şubat arasındaki maaş farkını yapmaları gerektiğini söylediler. 15 Şubat itibariyle yatırılan maaşta bu farkın ödenmediğini gördüm. Üniversiteye bağlı strateji bölümüne gidip durumu anlattığımda bana bu konuda bilgilerinin olmadığını söylediler.

Daha önceden memurluktan akademisyenliğe geçenler ya da konu hakkında bilgisi olanlar tecrubelerini aktarbilirlerse çok memnun olurum.

lecturer23

Öğrenci
Hocam öncelikle hayırlı olsun!
Ben de öğretmenlikten akademiye geçtim. Buna benzer bir durum ben de yaşadım. Şöyle söyleyeyim hocam: Eğer doğru anladıysam 19 Ocak'ta işe başladınız. Buna göre dediğiniz dönemin farkının da yatırılması gerekiyor. Ancak genellikle fark ödemeleri maaştan sonra, ayrı olarak yatırılır. Muhtemelen 1 hafta-10 gün içinde yatar diye düşünüyorum. Bir sıkıntı olursa maaşınızı düzenleyen biriminizle irtibata geçin hocam. Tekrar hayırlı, uğurlu olsun...

denizbedir

Öğrenci
Hocam öncelikle hayırlı olsun!
Ben de öğretmenlikten akademiye geçtim. Buna benzer bir durum ben de yaşadım. Şöyle söyleyeyim hocam: Eğer doğru anladıysam 19 Ocak'ta işe başladınız. Buna göre dediğiniz dönemin farkının da yatırılması gerekiyor. Ancak genellikle fark ödemeleri maaştan sonra, ayrı olarak yatırılır. Muhtemelen 1 hafta-10 gün içinde yatar diye düşünüyorum. Bir sıkıntı olursa maaşınızı düzenleyen biriminizle irtibata geçin hocam. Tekrar hayırlı, uğurlu olsun...

Teşekkür ederim hocam fakat maaşla ilgilenen birim bu konu hakkında bilgi sahibi değil bu yüzden şuana kadar öğretmenlikten veya başka bir devlet kurumundan geçenler için maaş farkı düzenlemedik diyorlar. acaba bu durumu açıklayan yönetmelik vs var mı?

lecturer23

Öğrenci
Hocam devlet memurlarının ilk maaşı peşin olarak ödenir. Sizin bugünkü maaşınız size 14 Mart tarihine kadar çalışasınız diye ödenir. Dolayısıyla zaten çalışmış olduğunuz 19 Ocak-14 Şubat tarihleri için de ayrıca bir ödeme yapılır. Yani bunu herkes bilir. Maaş düzenleyen kişilerin bunu bilmemesi gerçekten çok garip. Yönetmelik falan zaten onlarda var. Bir de strateji genel para akışı ile ilgilenir. Bence siz doğrudan maaşınızı düzenleyen memur ile irtibata geçin hocam.

denizbedir

Öğrenci
Hocam devlet memurlarının ilk maaşı peşin olarak ödenir. Sizin bugünkü maaşınız size 14 Mart tarihine kadar çalışasınız diye ödenir. Dolayısıyla zaten çalışmış olduğunuz 19 Ocak-14 Şubat tarihleri için de ayrıca bir ödeme yapılır. Yani bunu herkes bilir. Maaş düzenleyen kişilerin bunu bilmemesi gerçekten çok garip. Yönetmelik falan zaten onlarda var. Bir de strateji genel para akışı ile ilgilenir. Bence siz doğrudan maaşınızı düzenleyen memur ile irtibata geçin hocam.

Bizim üniversitede ne yazıkkki bu konuyla ilgli ne mutemedin ne de stratejinin bir bilgisi var. Yök ün yaönetmeliğinde yardımcı doçentler doçentler vs bir üst kademeye geçince (yard doç tan doç luğa) geçtiği aydan sonra doçentlik maaşı alıyorlar yani maaş farkı ödenmiyor. sırf bu yüzden adamlar sizinkide ödenmez diyor.

sizin üniversite hangisi buarada hocam?

derscan

Öğrenci
Miili Eğitimde öğretmenlik yapmakta iken 19 ocak tarihinde üniversiteye araştırma görevlisi olarak geçiş yaptım. Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Ocakta yatırılan maaşın naklen atama oluduğu (muvafakat ile geçiş) için geri alınmayacağını gittiğim üniversitenin 19 Ocak-15 Şubat arasındaki maaş farkını yapmaları gerektiğini söylediler. 15 Şubat itibariyle yatırılan maaşta bu farkın ödenmediğini gördüm. Üniversiteye bağlı strateji bölümüne gidip durumu anlattığımda bana bu konuda bilgilerinin olmadığını söylediler.

Daha önceden memurluktan akademisyenliğe geçenler ya da konu hakkında bilgisi olanlar tecrubelerini aktarbilirlerse çok memnun olurum.

Hocam muvafakat süreciniz ne kadar sürdü acaba bizde muvafakat bekliyoruzda merak ettim.

denizbedir

Öğrenci
Hocam muvafakat süreciniz ne kadar sürdü acaba bizde muvafakat bekliyoruzda merak ettim.

Toplamda bir aydan fazla sure aldı.

- - - Güncellendi - - -

Hocam ben Fırat'tayım. Lakin anladığım kadarıyla çok ciddi bir hak kaybı söz konusu. Hakkınızı alana dek peşini bırakmayın.

Yarın bi dilekçe verecem bakalım sonuçta hangi maddeye dayandırıp da vermiyoruz diyecekler.

Hocam hayırlı olsun. Daha önce böyle bişey yapmadılarsa öğrensinler, sen dilekçe ver. Gerisini onlar düşünsün. Daha önce yapmadıysalar hiç mi yapmayacaklar. Dilekçe ver, sözle iş yapma hocam. Naçizane tavsiye. Hallederiz bakarız ederizlere güvenme.

denizbedir

Öğrenci
Dilekçeyi bugün vereceğim fakat hangi yönetmeliğin hangi maddesine göre vermeleri gerektiğini bulabilirsem sonuç almam kolay olur. Sanırım bu konuda bir fikri olan yok.
İlginiz için ayrıca çok teşekkür ederim

A

Akademik Forum

Guest
657 nin-169 uncu maddesinde; başka kurumlara atanan ve süresi içerisinde görevlerine başlayan memurların aylıklarının, işe başladıkları tarihi takip eden aybaşından itibaren yeni görev yerinde ödeneceği ve eski görev yerinde alınan aylıklar için kurumlar arasında herhangi bir hesaplaşma yapılmayacağı,

k.uzun.sh

Öğrenci
Hocam benimde bu konuda mağduriyetim oldu ancak olay şu üniversitem bu farkı bana da ödemedi araştırdım mahkemeye versem alırmışım falan filan bende haram olsun dedim açmadım dava... ancak şu da var ki personel rejimi olarak 657 den üniversiteye geçildiğinden (ki personel kanunu başkadır) kurumlar arası geçiş olmuyor her ne kadar da muvafakatname ile geçsek. Ayrıca bütçe (genel - özel kamu bütçesi) olarak fark oluşundan maaşın eski kuruma geri ödenmesi lazım geri ödeme yapıp üniversiteden de başladığınız günden itibaret kıst maaş (maaş farkı olarak değil) isterseniz vermeleri gerekir. Ben olayı çirkefliğe vurduklarından 1000 liranın peşine şimdilik düşmedim ancak bu hususta bir emsal karar çıkarılması için dava açılırsa müdafii olurum ve geriye dönük faiziyle hakkımı isterim.... Şimdiden hayırlı olsun ve bu durumun moral motivasyonunuzu olumsuz etkilemesine müsade etmeyin hocam bunun birde ahiretteki terazisi var....

MEHMET2346

Öğrenci
Dilekçeyi bugün vereceğim fakat hangi yönetmeliğin hangi maddesine göre vermeleri gerektiğini bulabilirsem sonuç almam kolay olur. Sanırım bu konuda bir fikri olan yok.
İlginiz için ayrıca çok teşekkür ederim

denizbedir hocam bende sizinle aynı durumdayım. MEB de öğretmen kadrosunda iken, 17 eylül de üniversitemde Dr. Öğretim Üyesi olarak başladım. 15 EKİM de maaş aldım ama 17 Eylül-15 ekim arasında çalıştığım maaş farkını vermediler. Sizi nasıl bir dilekçe yazdınız veya sonuç alabildiniz mi?

- - - Güncellendi - - -

Sayın hocam merhabalar sizinle aynı durumdayım. nasıl bir yol izlediniz dilekçe yazdınızmı mağduriyetiniz giderilebildimi?