Prof.,Doç.,Yard.Doç. Bilgi

Merhaba Değerli Akademisyenlerimiz ve Akademisyen adaylarımız ,
İyi ki varsınız Allah sizleri başımızdan eksik etmesin :)
Öğrenmek istediğim bir takım soruların yanıtları var , google'dan öğrenebilirdim ancak işin mutfağında çalışan gerçek kişilerden öğrenmek daha akıllıca geldi .
Bilmek istediğim şunlar : Öğretim üyeleri yüksek lisans ve doktora derslerine girdiklerinde ders ücretlerinin ücretinde değişme oluyor mu ? Oluyorsa ne kadar ?
Makale , Konferans, bildiri , bilimsel danışman , kazı komiseri ,proje, yönetilen tezler gibi ek işlerden ücret alınıyor mu ? Alınıyorsa ne kadar ?

Bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim :) Değerli akademisyenler hepinize saygım sonsuz , gözüm maaşlarınızda değil bu yüzden araştırmıyoru.
Hatta bir banka müdürünün profesörden çok kazanmasını eleştiriyorum .
Mutlu haftasonları

Yaramıza tuz basmayın lütfen :)

Kısaca bilimsel faaliyetler hayır için yapılıyor. Genel itibariyle pek bir maddi getirisi yok hatta gideri oluyor, maalesef.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Tez danışmanlıklarından belli bir ücret alınıyor hatırladığım kadarı ile y.lisans tezlerinden 200 tl alınıyordu. Ders ücretleri değişmiyor, lisansüstü dersleri 3 saat görünür ama o kadar yapılmaz o yüzden getirisi daha fazladır. Tabiki proje yönetimi vs. ek işlerden her zaman bir ek ücret alınır ama ne yazık ki çok da fazla değildir. Özellikle idari görevler hiç bir ek ücret getirmez.

yanıt için çok saolun :) peki akademik üyeler yaz tatillerinde ne yaparlar ? boş okulda mı çalışmaya devam ederler yoksa araştırma için gidebilirler mi ? gerçekten her fakültede bu durum bölüm başkanına mı bağlı ?

- - - Güncellendi - - -

ben eğitim fakültesinde öğrenciyim .bir arkadaşım bir profesörün dekontunu gördüğünü ve 15,000,00 tl para yatmış olduğunundan bahsediyordu hesapta ... buna benzer şeyleri de 2 kişiden duydum , bu durum şehir efsanesi mi ? ban çok mantıklı gelmedi dekontta bütün kazancın toptan yer alması

Mr December

Baş Editör
yanıt için çok saolun :) peki akademik üyeler yaz tatillerinde ne yaparlar ? boş okulda mı çalışmaya devam ederler yoksa araştırma için gidebilirler mi ? gerçekten her fakültede bu durum bölüm başkanına mı bağlı ?

- - - Güncellendi - - -

ben eğitim fakültesinde öğrenciyim .bir arkadaşım bir profesörün dekontunu gördüğünü ve 15,000,00 tl para yatmış olduğunundan bahsediyordu hesapta ... buna benzer şeyleri de 2 kişiden duydum , bu durum şehir efsanesi mi ? ban çok mantıklı gelmedi dekontta bütün kazancın toptan yer alması

Sıfırları fazla görmüştür :)

makrizi

Öğrenci
bordroyu değil dekontu görmüş anlaşılan! ödediği borcun dekontudur :) belki de senettir!

yaz tatillerinde fakültenin yönetimine ve havasına göre durum değişebilmektedir. Boş okulda çalışabileceğin gibi evinde de çalışabilirsin :)

- - - Güncellendi - - -

Tez danışmanlıklarından belli bir ücret alınıyor hatırladığım kadarı ile y.lisans tezlerinden 200 tl alınıyordu. Ders ücretleri değişmiyor, lisansüstü dersleri 3 saat görünür ama o kadar yapılmaz o yüzden getirisi daha fazladır. Tabiki proje yönetimi vs. ek işlerden her zaman bir ek ücret alınır ama ne yazık ki çok da fazla değildir. Özellikle idari görevler hiç bir ek ücret getirmez.
"idari görevler hiç bir ek ücret getirmez" kısmına katılmıyorum nazmi hocam. örneğin dekanın ders yükü sıfırdır ve girdiği her ders ek dersten sayılır. yine dekan yardımcısının, örneğin bir doç. ders yükü beş saate düşer ve fazlası ek derstir. görev olmazsa bu durumda zorunlu ders yükleri bellidir. öğretim görevlisinde 12 saat, yrd. doç. ve doç. 10 saat. idari görevde ders yükü 5'tir.

Neyi gördüklerini bilmiyorum fakat her yaz okulu zamanı öğrenciler söylenirler şu hocanın bilmem maaş bordrosunu gördüm,şu kadardı falan gibilerinden. Ben daha hocalarla o denli samimi olmadığım için bilmiyorum.