Son 3 yıldır ales'ten 69.76, 69.58, 69 alan birisi olmam

S

symo++

Guest
ne sormuşsunuz ki pardon?? , anladığım kadarıyla neden ben..neden yapamıyorum böyle haleti ruhiyenizi dertten meyyal bişekilde anlatmak istemişsiniz, ben matematik bilimciyim. bende en son 70-74 almış ve 2-3 dönem üst üste bidaha girmedim .ancak çok zor olduğunu da düşünmüyorum ,zaten hiçbiçalışma yapmamıştım girdiklerime ..

ama bakınız arkadaslar paylaşıyorlar etkinliklerini..genel kabulde marifette bu sınavın konu muhtevasından çok hızı ayarlamak olduğundan bolca deneme çözmeniz gerektiği ...

ben onuda yapmamıştım pek açıkçası..halihazırda yurtdışı planlarım var. hatta ben analiz uzmanıyım ama özel olarak uzay analizi ile ilgilenmekteyim. bu nedenle çok uzmanlaşabilirsem günün birinde değil türkiyenin dışına çıkmayı bu dünyanın dışına bile tartışmak kendim için ihtimal gördüğüm birşeydir. :D

zaten bir projem var. ama kurum daha sessizliğini koruyor, umarım olumsuz bi dönüt almam ,kendime çok güveniyorum ..

ya bu sınavı da hatta hiçbirini lütfen dünyanın en önemli görevi gibi görmeyin, zamanında bende yapmıştım..şimdi başka amaçlarım veya yer yer sorunlarım var. bildiğim bişey lütfen güzelce çalışın bide. insanlar size çalışmadan 92 aldım diye o güzel kaslarını gösterebilirler veya 95 alan ayşe , o gün bir prenses edasıyla bunu size gülümseyerek söyleyebilir lütfen buna da aldanmayın bi, kalkıp eh çalışmadan yapılabiliyırmuş hissine kapılırsanız , senin yapmış olduğun şey cin olmadan adm çarpmaya çalışmaktan öteye gitmez, ihtimal o ayşenin nazik bacakları arasında yada mehmettin şahane kasları arasında ezilebilirsin benden sölemesi.

ran

Doçent
Sınav sonuçları size mealen şöyle diyor:

Sevgili lojistik1985,

Ya hiç çalışmıyorsun ya da aynı şekilde çalışıyorsun ve bu yüzden puanların hep aynı seviyede oluyor. Bu şekilde geleceksen hiç gelme, zira 70 TL'ne yazık oluyor. Bence çalışma yöntemini değiştir, bir de öyle dene.

Sevgiler,

ÖSYM ALES

fztfzt

Öğrenci
Bu gösteriyor ki çalışma yönteminiz yanlış...hemde çok yanlış...

Benim kendi şahsi görüşüm ales'ten 80-85 bandının altında bir puan almak demek fazlaca konu eksiği var demektir...Ki siz 69 civarında dolaşmışsınız...öncelikli olarak sizin konu anlatımı çalışmanız gerek...Konuları iyice özümsedikten sonra...belli başlı pratik yöntemleri gördükten öğrendikten sonra full soru çözme aşamasına geçmeniz gerekiyor...

Not: Bana göre hangi kaynaktan çözerseniz çözün ösym kadar orijinal olmuyor sorular :)

lojistik1985

Öğrenci
cevabınıza içtenlikle okuyup katılıyorum. bende eacıyım ve geo hiç bir zaman yapamadım. kalan kısmı matematik ve geometri üzerine temellendirdim ve ya zaten 69 deyip 1 puanı alırım diye aşırı soru çözmedim sanırım bu hatayı yaptım bende.
Sizin geleceğinize dair planlarınız da başarılar dilerim. 45 şehir ve 3 ülke gezebilen biri olarak. Önce ülkemizde yapmaya çalışın olmuyorsa İngiltere derim :)

- - - Güncellendi - - -

ne sormuşsunuz ki pardon?? , anladığım kadarıyla neden ben..neden yapamıyorum böyle haleti ruhiyenizi dertten meyyal bişekilde anlatmak istemişsiniz, ben matematik bilimciyim. bende en son 70-74 almış ve 2-3 dönem üst üste bidaha girmedim .ancak çok zor olduğunu da düşünmüyorum ,zaten hiçbiçalışma yapmamıştım girdiklerime ..

ama bakınız arkadaslar paylaşıyorlar etkinliklerini..genel kabulde marifette bu sınavın konu muhtevasından çok hızı ayarlamak olduğundan bolca deneme çözmeniz gerektiği ...

ben onuda yapmamıştım pek açıkçası..halihazırda yurtdışı planlarım var. hatta ben analiz uzmanıyım ama özel olarak uzay analizi ile ilgilenmekteyim. bu nedenle çok uzmanlaşabilirsem günün birinde değil türkiyenin dışına çıkmayı bu dünyanın dışına bile tartışmak kendim için ihtimal gördüğüm birşeydir. :D

zaten bir projem var. ama kurum daha sessizliğini koruyor, umarım olumsuz bi dönüt almam ,kendime çok güveniyorum ..

ya bu sınavı da hatta hiçbirini lütfen dünyanın en önemli görevi gibi görmeyin, zamanında bende yapmıştım..şimdi başka amaçlarım veya yer yer sorunlarım var. bildiğim bişey lütfen güzelce çalışın bide. insanlar size çalışmadan 92 aldım diye o güzel kaslarını gösterebilirler veya 95 alan ayşe , o gün bir prenses edasıyla bunu size gülümseyerek söyleyebilir lütfen buna da aldanmayın bi, kalkıp eh çalışmadan yapılabiliyırmuş hissine kapılırsanız , senin yapmış olduğun şey cin olmadan adm çarpmaya çalışmaktan öteye gitmez, ihtimal o ayşenin nazik bacakları arasında yada mehmettin şahane kasları arasında ezilebilirsin benden sölemesi.

cevabınıza içtenlikle okuyup katılıyorum. bende eacıyım ve geo hiç bir zaman yapamadım. kalan kısmı matematik ve geometri üzerine temellendirdim ve ya zaten 69 deyip 1 puanı alırım diye aşırı soru çözmedim sanırım bu hatayı yaptım bende.
Sizin geleceğinize dair planlarınız da başarılar dilerim. 45 şehir ve 3 ülke gezebilen biri olarak. Önce ülkemizde yapmaya çalışın olmuyorsa İngiltere derim :)

- - - Güncellendi - - -

Sevgili lojistik1985,

Ya hiç çalışmıyorsun ya da aynı şekilde çalışıyorsun ve bu yüzden puanların hep aynı seviyede oluyor. Bu şekilde geleceksen hiç gelme, zira 70 TL'ne yazık oluyor. Bence çalışma yöntemini değiştir, bir de öyle dene.

Sevgiler,

ÖSYM ALES

gülümseyerek okudum haklısınız sanırım 1 puan alırım diyerek alamadığım 70ı sonunda aşırı soru cozerek bu sefer almam lazım.

- - - Güncellendi - - -

Sevgili lojistik1985,

Sevgiler,

ÖSYM ALES

gülümseyerek okudum haklısınız sanırım 1 puan alırım diyerek alamadığım 70ı sonunda aşırı soru cozerek bu sefer almam lazım.

- - - Güncellendi - - -

sizde cok guzel yazmıssınız tesekur ederim. bu sefer bakalım mayıstan sonra puanımı yazacagım sizlere de

nihalrtvs

Öğrenci

Sevgili lojistik1985,

Sevgiler,

ÖSYM ALES

:) ne guzel bır anlatım :)

- - - Güncellendi - - -

Sevgili lojistik1985,

Sevgiler,

ÖSYM ALES

:) ne guzel bır anlatım :)

sueno

Kısıtlanmış Üyelik

MERHABA;

üç ülke gezdiğinizi söylemişsiniz, doğum tarihiniz 1985 sanırım ,yinede fena değil. ancak Yazınızın tarzına baktım ,sorsam ki neden öneriniz bu şekilde ,vakıf oldum ki altta yatan pessimistic düşünmeye sevkedecek deneyimleriniz olmuş. yani haklısınızdır sanıyorum , o nedenle cevaplandırmanızı istememeketeyim. ancak kendim için şöyle cümleler kurabilmekteyim

*** üretken olduğumu düşünüyorum
*** ders çalışırken sese duyarlıyım (gürültüden hoşlanmam).
*** hemen herkesi seven bir yapım var (koyyu hümanist)
*** 2. nitelik şart olarak algılandığında ,üzerine uygun sıcaklıkta bir ortam da şart olarak baz alınırsa , yoğun çalışabilirm (ilk niteliğe de dikkat edin lütfen)

*** zeki olduğunu düşünen oldukça mutlu ve iyimser bir kişiliğim.

şimdi bu sebeplerden dolayı , dünyanın öteki ucuna bile gitsem bence küçük şeylerle mutlu olabilirm ,ama buyuk şeyler de yapabileceğimi düşünüyorum (ilk niteliğe bakın)

bazı arkadaslarımın beni sevdiklerini / samimi olduklarını düşünüyorum , sanki hakkımda halen de iyi bir yere gelmediğimden üzülüyorlar gibi bunu algılıyorum söylemlerinden konuşmalarından. onları ben de çok seviyorum. 5 kuruş param yok evet ,ama kesinlikle mutsuz ve endişeli değilim.

*** eğer bu dunyadan 5 param olmadan gitsem dahi üzülmeyeceğim. servetlerin sarayların sahibi olsanız ,onlar son nefesinizden sonra burada kalacaklar ,fakat birilerinin kalbini kazanabilirseniz ,ölseniz de onlar sizi iyilikle yad edecekler..

ayrıca gerçekten bilgi/ilim değerlidir.

kaldı ki zaten niteliklerimi yazmışım...şimdi siz elinizden gelen her şeyi yapsanız bile her zaman oluyor mu..olmayınca kendinizi mi paralayacaksınız ..allah'ın takdirine bırakmak lazım. ..

ben kötü düşünmüyorum.zaten 26 yaşındayım ki..daha bissürü imkan var bence..ve her girişim henüz neticelenmedi.

siz de pozitif düşünün..

..:: INSAN DEĞERLİ/ONURLU BIR VARLIKTIR ::..

symo++

Son düzenleme:

scienziato

Öğrenci
Hep aynı sonucu aldığınıza göre aynı muameleye tabi tutuyorsunuz demektir :D Şaka bir yana bence güncel kaynaklardan önce güzelce konuyu öğrenin ve varsa taktik geliştirin. Niçin tatik diyorum, çünkü konuyu öğrenirseniz yanlızca normal şartlarda (yani ales sınav süresince yetiştiremeyeceğiniz sürede) çözümü öğrenmiş oluyorsunuz. Taktik derken de, taktik veren kaynaklar da var, ama bence en iyi taktik kişinin kendisinin geliştirdiğidir. Çünkü sınav anında o panikle bazen taktik filan hatırlayamaz, karıştırırsınız. Ozaman şöyle bir sonuç çıkıyor, kendi çözüm yolunuzu oturtunuz ve ardından hızlandırınız. Ben kursta öğretilen taktiği görünce farkettimki aslında ben zaten yıllardır o yollla çözüyormuşum, o yüzden matematikte ve sözel,sayısal mantık sorularında hiç sorun yaşamamıştım.

Geometri demişsiniz, o biraz yetenek işidir. Farklı açılardan düşünmek gerekir, bence biraz hayal etme özelliğinize bakar, ona bir yöntem söyleyemeyeceğim bu yüzden.

Türkçe soruları da kesinlikle okuduğunu anlama. Bu yüzden bol bol metin okumanızı tavsiye ederim.

Başka bir şey yok şimdilik, kolay gelsin.

Ek olarak, ben normal şartlarda çalışmadan 78-80 alıyordum. Tabi çalışma sürenizi (sınavdan kaç ay önce başlayacağınızı) ve çeşitli kaynaklardan çalışma dozunuzu ona göre ayarlamalısınız. Bildiğimiz üzere doz her konuda çok önemli :D

Son düzenleme:

lojistik1985

Öğrenci
MERHABA;

üç ülke gezdiğinizi söylemişsiniz, doğum tarihiniz 1985 sanırım ,yinede fena değil. ancak Yazınızın tarzına baktım ,sorsam ki neden öneriniz bu şekilde ,vakıf oldum ki altta yatan pessimistic düşünmeye sevkedecek deneyimleriniz olmuş. yani haklısınızdır sanıyorum , o nedenle cevaplandırmanızı istememeketeyim. ancak kendim için şöyle cümleler kurabilmekteyim

*** 2. nitelik şart olarak algılandığında ,üzerine uygun sıcaklıkta bir ortam da şart olarak baz alınırsa , yoğun çalışabilirm (ilk niteliğe de dikkat edin lütfen)

şimdi bu sebeplerden dolayı , dünyanın öteki ucuna bile gitsem bence küçük şeylerle mutlu olabilirm ,ama buyuk şeyler de yapabileceğimi düşünüyorum (ilk niteliğe bakın)

bazı arkadaslarımın beni sevdiklerini / samimi olduklarını düşünüyorum , sanki hakkımda halen de iyi bir yere gelmediğimden üzülüyorlar gibi bunu algılıyorum söylemlerinden konuşmalarından. onları ben de çok seviyorum. 5 kuruş param yok evet ,ama kesinlikle mutsuz ve endişeli değilim.

*** eğer bu dunyadan 5 param olmadan gitsem dahi üzülmeyeceğim. servetlerin sarayların sahibi olsanız ,onlar son nefesinizden sonra burada kalacaklar ,fakat birilerinin kalbini kazanabilirseniz ,ölseniz de onlar sizi iyilikle yad edecekler..

kaldı ki zaten niteliklerimi yazmışım...şimdi siz elinizden gelen her şeyi yapsanız bile her zaman oluyor mu..olmayınca kendinizi mi paralayacaksınız ..allah'ın takdirine bırakmak lazım. ..

ben kötü düşünmüyorum.zaten 26 yaşındayım ki..daha bissürü imkan var bence..ve her girişim henüz neticelenmedi.

siz de pozitif düşünün..

symo++
evaplandırmanızı istememeketeyim.
Bu CÜMLEDEN CEVAPLANDIRMANIZI İSTEMEMEKTEYİM Mİ ÇIKMIŞ TAM ANLAYADIM :)

- - - Güncellendi - - -

MERHABA;

siz de pozitif düşünün..

symo++

sueno

Kısıtlanmış Üyelik

MERHABA tekrar :)

ya anladığım kadarıyla ,güzel ,sert olmayan bir dille anlatsam bile bazen okuyucu uzun cümleler arasında boğulabiliyor , izah edeyim :

demişsiniz ya önerinizde 45 şehir ve 3 ülke gezebilen biri olarak. Önce ülkemizde yapmaya çalışın olmuyorsa İngiltere derim . evet bu bir öneridir , kötü bir tarafı da yok ayrıca bu yaptığınız başarı olarak da değerlendirilebilir. fakat ben ağır mali bir problem olmadıkça dünyanın her yerinde yaşayabileceğimi düşünüyorum/umuyorum , neden önerinizde böyle bikısıtlama yaptı aceba diyede kendi kendime düşündüm , açıklama yapma ihtimaliniz vardı. işte o açıklamada belki bazı olumsuz tecrübelerinizin de olabileceğinden korktum.. yalnızca bunu öğrenmek istemediğimi söyledim. o kadar. çünkü herhangi bir örnek te bile kişiler aynı şeyi düşünemezler. yaşamadığımız birşey bize kolay gelir. (bekara ...boşamak kolaydır..gibi) ondan dolayı da her ne yaşadıysanız çok yüksek ihtimal haklıydınız zaten. yalnızca öğrenmek istemedim. çünkü başka ülkeler planımın içinde ve açıklasaydınız o sınırlamayı belki ben de yapacaktım. bilmiyorum belkide ben çok fazla derinleştiriyorumdur :) ,matematikçiyim ,ve matematikte her şey neden-sonuç dizgesinin içindedir. eğer ağzınızdan çıkan cümlenin NEDENINI gösteremiyorsanız ,siz ya saçmalıyorsunuz ,ya da boş konuşuyorsunuzdur. :) , bu bölümün zor olmasının söylnmesi aslında bu sebepten ,öğrenci kağıda uzun uzun bişiler anlatmıştır. iyide nerden biliyorsun ,kanıtın nedir ,hangi teoremi kullandın..? kağıtta bu soruların cevabı olmadığından o cevap sıfır puandır. tabiii, yazdığı her şeyi doğru olan ,ancak soruyla uzaktan yakından alakası olmayan bir sürü bilgi aktaran nadide ve güzide ayşelerimiz -mehmetlerimizde mevcuttur. :) ,umarım sıkmadın uzun yazdım gene .

horozigo

Araştırma Görevlisi
Hocam her ne kadar son mesajlara doğru konudan sapılmış olsa da şunu söylemek isterim; imkanınız varsa yayınevi ayırd etmeksizin çözümlü deneme sınavı çözmeniz. Soru şekli olarak mantık haricindekiler genelde aynı oluyor. Onlara nasıl çalışacağınızı ister not edersiniz ister aklınızda tutarsınız ve umarım hedeflediğiniz puanı alırsınız. Doğru yaptığınız soruların dahi çözümünü görmek büyük fayda sağlar.

bi-muhaba

Öğrenci
Merhaba, 2014'te sınava girmiştim ve 83 almıştım. Bu başarıyı şahsen bol bol kitap okumakla yakaladım. Sınava bir ay gibi bir süre kala da bir kaç tane deme çözdüm. Bu sınav bilgi sınavı değil bilakis hız ölçme sınavı... Dolayısıyla kitap okumuyorsanız bu şekilde puan almaya devam edersiniz... Başarılar...

lojistik1985

Öğrenci
merhaba, 2014'te sınava girmiştim ve 83 almıştım. Bu başarıyı şahsen bol bol kitap okumakla yakaladım. Sınava bir ay gibi bir süre kala da bir kaç tane deme çözdüm. Bu sınav bilgi sınavı değil bilakis hız ölçme sınavı... Dolayısıyla kitap okumuyorsanız bu şekilde puan almaya devam edersiniz... Başarılar...

hocam kitap okumayı çok severim hatta 293 dakikada kelime okurum hızlı okuma kursuna bile gittim az diye. Benim geometri hıc yok ve matematik ve türkçeden puan alma niyetinde olunca böyle oluyor. Ama mantık soruları türkçe içindeki çok karışık olunca sanırım ondan da karıştırıyorum. Biraz daha bol soru yapacagım bu sefer insallah bende sizin gibi bir puan alabilirim. Cok tesekkur ederim. Ea

- - - Güncellendi - - -

Merhaba, 2014'te sınava girmiştim ve 83 almıştım. Bu başarıyı şahsen bol bol kitap okumakla yakaladım. Sınava bir ay gibi bir süre kala da bir kaç tane deme çözdüm. Bu sınav bilgi sınavı değil bilakis hız ölçme sınavı... Dolayısıyla kitap okumuyorsanız bu şekilde puan almaya devam edersiniz... Başarılar...

HOCAM KİTAP OKUMAYI ÇOK SEVERİM HATTA 293 DAKİKADA KELİME OKURUM HIZLI OKUMA KURSUNA BİLE GİTTİM AZ DİYE. BENİM GEOMETRİ HIC YOK VE MATEMATİK VE TÜRKÇEDEN PUAN ALMA NİYETİNDE OLUNCA BÖYLE OLUYOR. AMA MANTIK SORULARI TÜRKÇE İÇİNDEKİ ÇOK KARIŞIK OLUNCA SANIRIM ONDAN DA KARIŞTIRIYORUM. BİRAZ DAHA BOL SORU YAPACAGIM BU SEFER İNSALLAH BENDE SİZİN GİBİ BİR PUAN ALABİLİRİM. COK TESEKKUR EDERİM. EA

- - - Güncellendi - - -

TEŞEKKÜR EDERİM.

sueno

Kısıtlanmış Üyelik
Hocam her ne kadar son mesajlara doğru konudan sapılmış olsa da şunu söylemek isterim; imkanınız varsa yayınevi ayırd etmeksizin çözümlü deneme sınavı çözmeniz. Soru şekli olarak mantık haricindekiler genelde aynı oluyor. Onlara nasıl çalışacağınızı ister not edersiniz ister aklınızda tutarsınız ve umarım hedeflediğiniz puanı alırsınız. Doğru yaptığınız soruların dahi çözümünü görmek büyük fayda sağlar.

sanki tüm başlılarda olmuyorda :) facede bile oluyor be sevdiğim arkadasım..bir öğretmen arkadasımız bi başlık açmış mat.öğretmenleri grubunda bi bakıyosun bi muhabbet ,içini dökmeler sıcağı sıcağına sanırsın 40 yıllık dostlar yeni kavuşmuş ,öyle olmuş benimki de biraz..:)

çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı üzür dileriz. göstereceğiniz anlayıltan dolayı da teşekür edeceğimizi sakın unutmayın! :)

Son düzenleme:

horozigo

Araştırma Görevlisi
Hocam amacım polemik yaratmak değil. Demişsiniz ki feysbuk'ta da oluyor. Bırakın da buranın farkı olsun. Yoksa kimseye anlayış göstermek haddim değil, o yöneticilerin işi. Ancak kişisel görüşüm, gerek dili yeterince kullanmamanız, imla kurallarını uygulamamanız ve en önemlisi alakasız yorumlarınızı uzatmanız dolayısıyla okurken yoruldum, yoruluyorum. Tabii bu kendi problemim, ancak yazma gereği hissettim. İstediğiniz üyeye özel mesaj yoluyla da istediklerinizi aktarabilirsiniz.

Başarılar dilerim.

sueno

Kısıtlanmış Üyelik
merak etme hepsini bilinçli yaptığımdan emin olabilirsin ama burdaki sebep de herşeye vaktinizin olmayışı...

ama elbetteki çok önemli bir kurumla ,üst düzey bir birimle görüşürken dikkat edilir ,mesela az önce SCI editörüne yazdım..emin ol nezaket , hitabet üst düzey daha fazlasını göremezsin :)

hakkaten özür diliyorum burdakiler için.(zaten belirtiyorum çoğunda imla hataları vardır felan)

Genelde özel konulara girmem / küfür argo hiç/asla ve zaten! kullanmam / benim face hesabımdada birçok akademisyen var/ akademik sayfalar da oluyor. /bu sayfayı da o kadar buyutme,daha güzel platformlarda var, ki, yrd.doç hatta doç arkadaslarımda var. hocam deil arkadasım byy

Son düzenleme:

horozigo

Araştırma Görevlisi
Hocam bakın, ben sizin SCI editörüne attığınız mesajla ilgilenmiyorum. Oradaki nezaketiniz de benim ilgilendiğim bir şey değil. Ben burada ne yazdığınıza bakıyorum. Bilerek yapıyormuşsunuz ki bu bence en basit tabirle hoş olmayan bir durum. Bir de nezaket niye sadece üst düzey birileriyle konuşurken önemli olsun ki? Buradakiler nezaketi hakketmiyor mu? Troll desem değilsiniz ama bilerek yapıyorum diyorsunuz. Bilmiyorum garip geliyor bana.

Konuyu açan arkadaştan son iki mesajım için özür dilerim, konu dışı oldu.

S

Symo++

Guest
Edit&supplement

Dedigim sayfalar ingilizce bu arada. Facede de var evet. Yani bilmiyorum ben de cok hakarete ugramistim bu sitede. Ve turkiyede iyi seyler gerceklestirmenin cok zor olduguna kanaat getirdim. Bu yuzden yurtdisi programlara ve imkanlari arastiriyorum. Yani burada yazdiklarimi da editorler de yanlis anlamasin. Sablon/taslak/levha bir kural yok (bence ulusal problemimiz BELLI BI DISIPLIN YOK) bu sitede benim gordugum ,mesela siyaset yasak denildi,ama bissuru siyasi konusmalar var. Hakaret argo zaten olmamali e ama yapiyolar ,ben hic yapmadim ve eminim. Ayrica diksiyonum hitabetim de iyidir Hatta ust duzeydir. Yurtdisina oraya buraya gonderdigim raporlari gorseniz hak verirdiniz. Neyse telden girince tum yazilarinizi goremiyorum ama ben son bi cumle soyliyecegim.

*** BEN KOSULSUZ HERKESI SEVIYORUM ***

:)

lojistik1985

Öğrenci
arkadaşlar karşılıklı konuşma olacaksa maille yapabilirsiniz. Bende sueno arkadaşımızın uzun cevaplarını okurken yoruldum ama burda akademikpersonel olan yada olmak isteyen arkadaşlarımız var biraz daha konuya yönelik yazarsanız cok sevınırım. horozigo verdiğiniz bilgiler dolayısla tesekkür ederim.