Tez Yazımı İçin

caG1

Öğrenci
Tez Yazımı için başlıca tavsiyeleriniz, sürece adapte olabilmek için önerileriniz nelerdir?
Tecrübe sahibi olanların geride bırakıp derin bir oh çekip rahatladığını anlıyorum daha önceki okuduklarımdan.
Peki bu iş için öncelikli olarak nelere dikkat etmek gerekir?
Hangi işlevleri belirlemek zorunludur?
Tez konusunu tespit ettikten sonra kodlama, başalam vb. şeyler sorunmuş sanırım.
Bunlar nelerdir?
Biraz karışık oldu sanırım ama kafadan ötürü çünkü o da karışık :)

Teşekkürler.

ebuyusuf

Öğrenci
yüksek lisans tez öneriler?

Tez Yazımı için başlıca tavsiyeleriniz, sürece adapte olabilmek için önerileriniz nelerdir?
Tecrübe sahibi olanların geride bırakıp derin bir oh çekip rahatladığını anlıyorum daha önceki okuduklarımdan.
Peki bu iş için öncelikli olarak nelere dikkat etmek gerekir?
Hangi işlevleri belirlemek zorunludur?
Tez konusunu tespit ettikten sonra kodlama, başalam vb. şeyler sorunmuş sanırım.
Bunlar nelerdir?
Biraz karışık oldu sanırım ama kafadan ötürü çünkü o da karışık :)

Teşekkürler.

merhaba,

ben de beklemekteyim. y.lisans tezi önemi nedir. nasıl olmalı, amaç ne olmalı tez yazımında öğrenci acısından, bölüm arap dili ve beleğatı. tecrübeli arkadaslardan tavsiyeler...

Podof

Araştırma Görevlisi
Tez konunuz belli olduktan sonra sonra tez önerinizi hazırlıyorsunuzve danışmanınıza götürüyorsunuz. Kimi üniversitelerde doktorada zorunlu olmasına rağmen yüksek lisans için bunu zorunlu tutmayabiliyorlar. Benim önerim bunu zorunlu olmasa da yapmanız. Kafanızdakileri kabaca anlatmak yerine bu öneriyi götürmek hem danışmanınızın sizi anlamasını sağlar hem de sizin kafanızdakileri netleştirmenizi sağlar. Tez önerisi örneği: http://sosbilens.ankara.edu.tr/files/2013/02/tezhazirlamayonergesi.pdf

Bu örneği takip ettiğiniz zaman zaten nelerin önemli olduğunu görüyorsunuz. Ben bu çalışmayı neden yapıyorum, alana katkısı ne olacak, neleri kapsayıp neleri dışarıda bırakacak gibi soruların cevabını net bir şekilde verebiliyorsanız doğru yoldasınız demektir. Eğer yanlış ya da eksik bir şeyler varsa yine bu öneriyi hazırlarken fark etmeniz kolaylaşır.

Benim tavsiyem literatür taramasına daha tez konusuna karar verirken başlamanız, tez dönemine bırakmamanız. Çünkü karşınıza çıkan yeni şeyler tezinizin içeriğini ciddi biçimde değiştirebiliyor. Tez dönemine tezin ana hatlarını belirlemiş olarak girerseniz çok rahatlarsınız. Ben bu yüzden teze başlamadan önce içindekiler bölümünü yazdım ki bütünlüklü göreyim. (elbette milyon kere değişti ama faydası oldu)

Bundan sonra nasıl yazdığınız tamamen sizin nasıl rahat ettiğinize bağlı. İsterseniz baştan başlayın sırasıyla önce kavramsal çerçeveyi yazıp sonra araştırmalarını yapın, isterseniz parça parça yazıp en sonunda birleştirin gerisi size kalmış :)

- - - Güncellendi - - -

merhaba,

ben de beklemekteyim. y.lisans tezi önemi nedir. nasıl olmalı, amaç ne olmalı tez yazımında öğrenci acısından, bölüm arap dili ve beleğatı. tecrübeli arkadaslardan tavsiyeler...

Yüksek lisans tezinin amacı siz bilimsel bir çalışma yapabiliyor musunuz onu ölçmektir. Doktora tezinde "alana katkı yapma" zorunluluğu vardır ama yüksek lisans tezinde öyle çığır açmasınza tamamen bambaşka bir bakış açısı falan geliştirmeniz gerekmez. Önemli ve özgün bir konu yeterlidir ve en ön planda olan o konuyu nasıl işlediğiniz.

Nasıl işlediğinizden kastım mevcut literatürü araştırmanız, literatürdeki farklı yaklaşımları ortaya koyarak sizin hangi yaklaşım içerisinen çalıştığınızı belirtmeniz ilk aşama. Kullanacağınız terimler, sizin çalışmanızı yorumlamanızı sağlayacak ya da tutarlılık gösteren şeyleri nasıl kullandığınız nasıl neye göre seçtiğiniz önemli. Tezin ikinci bölümü ise mevcut literatüre sizin ne kattığınız olacak. Yaptığınız araştırma, araştırmanın evreni, örneklemi, örneklemin evreni temsil kabiliyeti önemli. Yani teziniz sonucunda hangi yargıya varıyorsanız bu yargıya nasıl vardığınız açık olmalı.

Tüm bunları yaptığınızda "ben bilimsel çalışmayı böyle" yaparım demiş oluyorsunuz bu tezde. Önemli olan da bu zaten.