tez yazmaya bir türlü başlamayanlara tavsiyeleriniz

selii

Öğrenci
Merhabalar,

Arkadaşlar tez yazmaya bir türlü başlayamadım sürekli olarak erteleyip duruyorum bu durum canımı sıkıyor ama başlayamıyorum da...:(

chilecAsh

Araştırma Görevlisi
Her gün bi paragraf yazarak başla. 10 gün böyle git. Sonra 2 paragrafa çıkar 10 gün boyunca. Sonra 3.. Sonra 4.. :shame:

finduilas

Profesör
Cok alakali bir yere konu acmissiniz tebrikler. IELTS'de de tez yaziliyordu cunku. Hayir ayni konu da var zaten ama iste naparsin.

ran

Doçent
Tam başlayacağınız zaman aklınıza bir şey geliyor ya. Hani dur şuna bir bakayım da öyle başlayayım diyorsunuz ya. Heh işte o "şeye" bakmaktan vazgeçin ve teze odaklanın.

Cazzcazzy

Öğrenci
En az 3 ay sosyal medya hesaplarini dondur.Mumkunse sosyal hayatini es dost arkadas gorusme surelerinide min.e indir.Bir sure sonra icine giripte belli bir tempo tutturunca daha kolay ilerledigini gorup galiba olacak diyip devam ediyorsun.[emoji4]

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

A

Akademik Forum

Guest
şu 1 eylül khksı öncesinde doktora tezimin giriş ve birinci bölümünü yazdım 2 ayda.yok öyp idi, yok 50d idi, yok geri çeğrıldık, yok senet devam, yok 33a olalım derken 1 eylülden beri tek satır yazamadım. bizi böyle saçma şeylerle yorup, çalışmalarımıza yoğunlaşmamıza engel olan ve enerjimizi, şevkimizi tüketenleri Rabbime havale ediyorum....ve lanetliyorum...

A

Akademik Forum

Guest
Hocalarım böyle bir konu ve fırsat bulmuşken izninizle ben de bir şey sormak istiyorum. Ben şu an ders dönemindeyim. Güz ve bahar döneminde dönemlik 6 ders alacağım. Dolayısı ile haftada 4 gün okuldayım. Sorum şu, tez döneminde de uyulması gereken bir ders programımız oluyor mu? Yani danışman hocalarımız her hafta bizlerle görüşüp bilgilendirme alıyorlar mı? Sizler bu dönemde haftada kaç gün okula gidiyorsunuz yahut gittiniz? Benim endişem ders olmayacaksa program da olmaz, program olmaz ise düzen de olmaz. Danışmanımızın peşinden mi koşacağız diye endişe ediyorum. Şimdiden teşekkürler...

A

Akademik Forum

Guest
İlk başlarda zor olur masa başına oturmak ilk cümleleri yazmak konuya nereden gireceğine karar vermek. Başladıktan sonra tempo yavaş yavaş yükselir. Hele süre bitmek üzere olunca sabahlamaya bile başlanır.

A

Akademik Forum

Guest
Hocalarım böyle bir konu ve fırsat bulmuşken izninizle ben de bir şey sormak istiyorum. Ben şu an ders dönemindeyim. Güz ve bahar döneminde dönemlik 6 ders alacağım. Dolayısı ile haftada 4 gün okuldayım. Sorum şu, tez döneminde de uyulması gereken bir ders programımız oluyor mu? Yani danışman hocalarımız her hafta bizlerle görüşüp bilgilendirme alıyorlar mı? Sizler bu dönemde haftada kaç gün okula gidiyorsunuz yahut gittiniz? Benim endişem ders olmayacaksa program da olmaz, program olmaz ise düzen de olmaz. Danışmanımızın peşinden mi koşacağız diye endişe ediyorum. Şimdiden teşekkürler...

Sizin ve danışmanınızın müsaitlik ve ilgi durumuna göre farklılaşan periyotlar halinde görüşmeler oluyor.

Genellikle sen tezinle ilgili yaptığın çalışmaları tez formatında yada sunum olarak hocana veriyorsun (veya sunuyorsun) ve kendisinden sana yazılı veya sözlü öneriler/yönlendirmeler geliyor.

Sıklık olarak sorduğun için şöyle cevap vereyim: her hafta tez görüşmesi yapanlar da var, tez dönemi boyunca 2-3 kere görüşenler de var. O yüzden ilk cümlede söylediğim durum ve karşılıklı anlaşma önemli.

A

Akademik Forum

Guest
Özellikle tez aşamasının başlarında fazla görüşme olmaz zaten. Öncelikle konu hakkında araştırmalar bir olgunlaşmalı. Araştırmalar ilerlemeden ne danışacaksın? Yazım aşamasına geçildiğinde görüşmeler daha verimli olur.

A

Akademik Forum

Guest
Sizin ve danışmanınızın müsaitlik ve ilgi durumuna göre farklılaşan periyotlar halinde görüşmeler oluyor.

Genellikle sen tezinle ilgili yaptığın çalışmaları tez formatında yada sunum olarak hocana veriyorsun (veya sunuyorsun) ve kendisinden sana yazılı veya sözlü öneriler/yönlendirmeler geliyor.

Sıklık olarak sorduğun için şöyle cevap vereyim: her hafta tez görüşmesi yapanlar da var, tez dönemi boyunca 2-3 kere görüşenler de var. O yüzden ilk cümlede söylediğim durum ve karşılıklı anlaşma önemli.

Hocam 2-3 kez görüşülüp, kabul edilecek bir tez çıkarmak mümkün mü? Söyledikleriniz beni hem korkuttu, hem de dehşete düşürdü. Peki tez dönemi başlarında danışmanımız ile yoğun bir iletişim içine girmiyor muyuz? Tez konusu belirleme vb. için. Yoksa bu söyledikleriniz bütün bu süreci mi kapsıyor?

340070007

Öğrenci
doktora tezini yazan birisi olarak önerilerde bulunmak isterim..

arkadaşlar tez yazacağım diye bilgisayar başına oturunca inanın yazılmıyor. onun yerine başlık başlık yazın. materyal yöntemi oluşturun boş zamanlarınızda. sonra da bulgularınızı ve sonuçlarınızı. giriş bölüm tam bir işkence. tam haline getirmeden ilgili yayınlardan notlar çıkartıp word dökümanı oluşturursanız sonra çok faydası oluyor.

ha en önemlisi odaklanmanıza yardımcı olacak bir şey bulun.. mesela benimkisi yavaş, sözsüz müzikler ve kesintisiz kafein. bu şekilde aralıksız saatlerce ve sayfalarca çalışabiliyorum bilgisayar başında.

tezinizi kafanızda tamamlamadan sakın danışmanınıza göstermeyin. vereceği her düzenleme kafanızda oluşturduğunuz planı bozup size zaman kaybettirecektir. siz önce taslağınızı tamamlayın, daha sonra hocanıza sunun. ben 200 sayfaya gelinceye kadar benim hocam hiç görmedi bile.

A

Akademik Forum

Guest
"arkadaşlar tez yazacağım diye bilgisayar başına oturunca inanın yazılmıyor. onun yerine başlık başlık yazın. materyal yöntemi oluşturun boş zamanlarınızda. sonra da bulgularınızı ve sonuçlarınızı. giriş bölüm tam bir işkence. tam haline getirmeden ilgili yayınlardan notlar çıkartıp word dökümanı oluşturursanız sonra çok faydası oluyor. "

Önce okumalar yapmak çok önemli. Okuduğunuz makale ve kitaplardan notlar çıkarıp -ki bugün Word dökümanı- olarak öneriliyor (Biz elle kağıtlara yazardık buna fişleme denir) konu başlıkları verip tasnif edildiğinde yazarken kolaylık olur.
Bir de tezin giriş bölümü en son tez bittikten sonra yazılır.

selii

Öğrenci
ilk defa konu açıyorum... acemilik diyelim. ama bu yargılamanızı gerektirmezdi.

- - - Güncellendi - - -

ilk defa konu acıyorum acemilik diyelim ama bu yargılamanızı gerektirmezdi....

- - - Güncellendi - - -

tezin giriş kısmındayım ve zorlanıyorum 3 haftadır baslayacam baslayamadım....dıyelim ki bi makaleden bsyler okudum oldugu gıbı mı alayım brz cumlelerımle egiştiriyor muyum vve cumlelerımle degstrdgm takdırde yıne kaynak gösteryr ö-muyum. Arkadaslar yenıyım o yuzden soruyorum bılgım yok dogrusu

finduilas

Profesör
ilk defa konu açıyorum... acemilik diyelim. ama bu yargılamanızı gerektirmezdi.

- - - Güncellendi - - -

ilk defa konu acıyorum acemilik diyelim ama bu yargılamanızı gerektirmezdi....

- - - Güncellendi - - -

tezin giriş kısmındayım ve zorlanıyorum 3 haftadır baslayacam baslayamadım....dıyelim ki bi makaleden bsyler okudum oldugu gıbı mı alayım brz cumlelerımle egiştiriyor muyum vve cumlelerımle degstrdgm takdırde yıne kaynak gösteryr ö-muyum. Arkadaslar yenıyım o yuzden soruyorum bılgım yok dogrusu

Okuma yazmayi da ilk defa mi ogreniyorsunuz da IELTS ile tez yazmayi iliskilendirebildiniz? Yani kendinizi acemi olarak gosterip savunmaniz sadece komik. Neyse size kolay gelsin tez yazarken, aman diyim metodu da gidip sonuclarin altina yazmayin. Iyi gunler.

selii

Öğrenci
Okuma yazmayi da ilk defa mi ogreniyorsunuz da IELTS ile tez yazmayi iliskilendirebildiniz? Yani kendinizi acemi olarak gosterip savunmaniz sadece komik. Neyse size kolay gelsin tez yazarken, aman diyim metodu da gidip sonuclarin altina yazmayin. Iyi gunler.

Cevap verme sekliniz üslubunuz sizin nasıl bır karaktere sahip olduğunuzu zaten gösteriyor. Ben sebebini izah ettim ama siz haddinizi aşıyorsunuz! Sırf laf sokmak ınsanı rahatsız etmek için cevap yazıyorsunuz resmen saldırıyorsunuz. Şayet rahatsız olduysanız cevap vermezsınız görmezden gelirsiniz ama anladığım kadarıyla kendisiyle barışık olmayan bir yapıya sahipsiniz. çok yazık.....:))))))))))))

finduilas

Profesör
Cevap verme sekliniz üslubunuz sizin nasıl bır karaktere sahip olduğunuzu zaten gösteriyor. Ben sebebini izah ettim ama siz haddinizi aşıyorsunuz! Sırf laf sokmak ınsanı rahatsız etmek için cevap yazıyorsunuz resmen saldırıyorsunuz. Şayet rahatsız olduysanız cevap vermezsınız görmezden gelirsiniz ama anladığım kadarıyla kendisiyle barışık olmayan bir yapıya sahipsiniz. çok yazık.....:))))))))))))

Cok yazik bana, tuh tuh tuh, ne kadar uzuldum kendime anlatamam. :D

Bazinga

Öğrenci
ben bu sene bu başlığı 'tez günlüğü' olarak kullanacağım galiba :D
şuana kadar yazma kısmıyla ilgili tek yaptığım giriş başlığını yazmak (ve başlığa bakarken derin düşüncelere dalmak(arada bir anime sezonu bitirdim)), hoff neden böyle oluyor ki:p