Tez'de araştırma yöntemi hakkında

Ozandryl

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar:
Yüksek lisansta tez dönemindeyim. Hatta tezimin ilk iki bölümünü yazdım. Üçüncü bölümü yazmaya başlayacağım ve sonuçlandıracağım inşallah. Sorum şu:
Ben bazı gazetelerin tirajları ve bu gazetelerin internet sitelerinin HİT'leri üzerine bir araştırma yapıyorum. Yani internet sitelerinin tıklanması arttıkça tirajların bu durumdan nasıl etkilendiğine dair bir araştırma. Gazetelerin tirajları ve tıklanmalarına dair 2011-2015 yılları arasındaki veriler elimde mevcut. Bu kapsamda hangi araştırma yöntemini kullanmalıyım?
İkinci sorumda şu: Ben verileri yan yana koyup yıl yıl değerlendirme yapmak ve sonuca varmak istiyorum.
Örneğin: x gazetesi 2011 yılında 500.000 satmış, aynı yıl 3 milyon tıklanmış, 2012'de şu kadar 2013'te şu kadar satmış şu kadar tıklanmış diye gitmek istiyorum.(Toplamda 3 gazeteyi ve bunların internet sitelerini değerlendireceğim) yani elimdeki verileri analiz edeceğim. Elimdeki verilerden yıl yıl tablolar oluşturup yan yana koyup yorumlayacağım.
Bu bahsettiğim örneğe uygun yöntem nedir? Durumun adını koyamadım ve bu noktada tıkandım.
Yardımcı olursanız sevinirim, cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Edit: Sosyal bilimler alanında yüksek lisans yapmaktayım. Bölümüm basın ekonomisi ve işletmeciliği.

Son düzenleme:

sueno

Kısıtlanmış Üyelik
MERHABLAR ;

bilim alanınız tanımlanmamış !

bu yüzden yorum yapmak yerine örnek bir dosya paylaşıyorum ,bakın bakalım zor mu ,kolay mı ,mavi gözlü mü sarı saçlı mı ,işkence mi,balmı ...
ayrıca örnek bir grafiğe bakın ,bakar bakmaz bu grafiği tanıdınız mı?? onu bize söyleyin (diğer dosyaya bakmadan)
Ekli dosyayı görüntüle 5764
ona göre vakİt budukça yardımcı olamaya çalışalım .Ekli dosyayı görüntüle 5763

Ozandryl

Öğrenci
Merhaba;
Eklentilere tıkladığımda şu hatayı alıyorum: (Forum Mesajı
Aradığınız Eklenti geçersiz olarak belirlendi. Eğer geçerli bir bağlantıyı izlediğinizden emin iseniz ve böyle bir hata vermemesini düşünüyorsanız lütfen Forum yöneticisi ile bağlantı kurarak bu bölüm hakkında bilgi veriniz.)

Mesajımda alanımı ve bölümümü belirttim, eksik bilgi için özür dilerim.
Bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum

sueno

Kısıtlanmış Üyelik
merhabalar ;

kütüphaneden çıkış yapmak üzereyim.
açıkçası sosyal bilimci olduğunuzu soru şeklinizden tahmin etmiştim ,yinede tevazu gereği bunu söyleyemedim.
hocam ordaki dosyaları yüklesem de size ağır gelecektir. şunları yapmanızı öneriyorum ben ...
KORELASYON - DİYAGRAM
önce korelasyonun n olduğuna bakın ,bikaç formulede ulaşacaksınız ama her zaman sayısal bir değer bulmanızın zor bir formule dayanması gerekmez , şunları yapın .
araştırma konunuza muhattap verileri bulun. ( bir önsav oluşturun ancak teze bunu hemen yazmayın! önce hesap yapın ,verileri karşılaştırn)
karşılaştırmada ,
savınız ne idi bakın ( bunu bir kenara yazmıştınız aslında hesaba başlamadan önce )
sonra gerçek sonuçlar neyi gösteriyor (yıl yıl diyorsunuz ya)
bir de savınız olmadan ki önceki hali neydi yani tıklanma sayısı (gerçi tıklanma ilgili siteye zaten para kazandıran birşey ama tiraj popularite ise ) tıklanma sayısına görede korele edin.
ve bunu bir bir birkaç figür (grafik) yardımıyla gösterinz.

KORELASYON - FİGUR İÇİN

bazı programlar vardır ama ben olsam elimle de yapardım (hatta natureye bunu yazacam ,artistic çalışmalar belki iyi de olur.) korelasyon ilişki demektir. savunduğunuz şey ile ilişkisi yani.
bulut yöntemini kulanın ,eğer ilişki güçlü ise noktalar sıklaşır ve lineer (doğrusal) bir şekli andırır. fakatkorelasyon güçlü değil ise ,o zaman noktalar birbirinden uzaklaşır ,bulut gibi bir hal alır ,bu zayıg korelasyom (zayıf ilişki) demektr.
birkaç figürü ustaca kulanabilirseniz bence sizin durumunuzdaki biri için harika bir çalışma da olur. aferin bile alabilirsiniz. bunlar oldukça basittir ,paylaşmış olduğum dosyalar ise genelde mühendislik çalışlmalarında kulanılır. ve formulizaayınları ağır gelir.
haddizatında hiçbir sosyal bilimci de bu verileri yorumlayamaz kolay kolay yada pek olmaz.
dolayısıyla ustaca yapabilirseniz bence takdir bile alabilirsinz.
konu seçimindede eğer şüpheniz yok ise benim söyleyeceklerim bu kadar
temel analiz uzmanı ve fonksiyonel analistim.

başarılar.

Ozandryl

Öğrenci
teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Dediklerinizi araştıracağım. Size özelden bir mesaj atıyorum, rica etsem bir bakar mısınız?
Ayrıca bu araştırma yöntemi konusunda hala bir sonuca varamadım.

Okeanos

Öğrenci
Hocam, SPSS ile mi verileri analiz ediyorsunuz bilmiyorum ama biz öyle yapıyoruz. Sosyal bilimciyim.

iki grup arasındaki farkı ölçmek istiyorsanız - T testi
ikiden fazla grup arasındaki farkı ölçmek istiyorsanız - varyans analizi

Fakat eğer normal dağılım varsa ve örneklem homojense bunları kullanıyoruz( basıklık çarpıkık -1 ile +1 arasındaysa). Yok eğer öyle değilse

T testinin non-parametriği olan Mann Whitney U testini
Varyans analizinin non-parametriği olan Kruskal Wallis testini kullanıyoruz.

Bu yüzden bunları yapmadan önce, normal dağılım var mı ve basıklık/çarpıklık katsayıları +1 ile -1 arasında mı buna bakmak gerekecek

Ozandryl

Öğrenci
Hocam spss ile analiz yapmıyorum. Daha doğrusu daha analiz yapmaya başlamadım. Ben yöntem konusunda sıkıntı yaşıyorum. Hangi yöntemi kullanacağımı yada yaptığım şeyin hangi yöntem olduğunu bulamadım. Detaylı bi şekilde size mesaj atsam bi bakar mısınız?

sueno

Kısıtlanmış Üyelik
MERHABA tekrar

metni kaldırdım ..
Google bakın. ayrıca üstte arkadasın yazdığında hata görüyorum sanki.
yani varyans arttıkça , grafikte sivrilme olur..ancak varyans hiçbir zaman negatif bir değer alamaz. grafik yorumlayamayacaksanız , formulizasyon yapamayacaksanız T- dağılımı gibi.
V dağılımı gibi dağılımlara bulaşmayın. haber sunmuyorsunuz , belki de tezinizi bikaç ilgeç ile sunabilirsiniz ,ama emin olduğum bişi var. o parametreleri kullanan bir sözelci iyi bir çalışma yapamaz.
...
mesela ben bile V dağılımını kolay kolay gerekmedikçe yorumlamak istemem.

Son düzenleme:

Ozandryl

Öğrenci
Merhaba özelden yazmıştım fakat buradan devam ediyim.
Örneğin x gazetesinin 2011 tirajı ile internet sitesinin tıklanmasını nasıl korelasyon yapabilirim.

Ayrıca x gazetesinin tirajı 2012 yılında 2011 yılına göre azalmış, fakat 2012 tıklanması 2011 yılına göre artmış. bunu hangi testle ortaya koyabilirim? hangi yıl ile hangi yılı korelasyon yapacağım?
SPSS kullanmadan bu tabloları yorumlamak istesem -gözle görülür bir düşüş var zaten- bu uygun olur mu? Uygun olursa bu yorumlama hangi yönteme girer? Bu yöntemin adı nedir? Bana bu Bilimsel Araştırma yönteminin ismi lazım. Yani spss olmadan bu işi yapmam mümkün değil mi? incelediğim tezlerde adamlar tabloları aynen bu şekilde koymuş ve yorumlamış. Hiçbir araştırma yöntemi de belirtmemiş.

sueno

Kısıtlanmış Üyelik
Merhaba özelden yazmıştım fakat buradan devam ediyim.
Örneğin x gazetesinin 2011 tirajı ile internet sitesinin tıklanmasını nasıl korelasyon yapabilirim.

Ayrıca x gazetesinin tirajı 2012 yılında 2011 yılına göre azalmış, fakat 2012 tıklanması 2011 yılına göre artmış. bunu hangi testle ortaya koyabilirim? hangi yıl ile hangi yılı korelasyon yapacağım?
SPSS kullanmadan bu tabloları yorumlamak istesem -gözle görülür bir düşüş var zaten- bu uygun olur mu? Uygun olursa bu yorumlama hangi yönteme girer? Bu yöntemin adı nedir? Bana bu Bilimsel Araştırma yönteminin ismi lazım. Yani spss olmadan bu işi yapmam mümkün değil mi? incelediğim tezlerde adamlar tabloları aynen bu şekilde koymuş ve yorumlamış. Hiçbir araştırma yöntemi de belirtmemiş.
KORELASYON BİR İLİŞKİ VE DERECESİDİR ..DAHA ÖNCEDE DEDİĞİM GİBİ YANİ.

ŞÖYLE BAŞLAYIN:

sitenin tıklanma sayısı ile gazete satışı arasında bir ilişki var mııdr ?

başlangıç tamam yolun yarıs bitti.

verileri kıyaslayın , bir ilişki varsa yani msela tıklanma sayısı artarken ,gazete satışı da artıyorsa (pozitif ilişki)yada tıklanma sayısı artarken gazete satışı düşüyorsa (ters ilişki)

varsa tamam ,ama tklanma sayısı arttı ,gzate satışı da arttı tıklanma sayısı artmaya devam ettiği hald gazete satışı sonra zalıyporsa ve bu sirkülasyon devam ettikçe bu duurma göre korelasyon ya yoktur yada ,çok düşüktür. mesela insan kromozom sayıs ile morfoloj, arasında bir korelasyon olmaması lazım
metrodaydım son cevabımdı vınn bağlantı..