Tezlerde alıntının miktarı

liebetag

Öğrenci
Tezlerde alıntı ile ilgili bir sorum olacaktı. Mesela tezde Fransa Danıştayı hakkında 10-15 sayfa bir yazı yazacaksın. Fransa Danıştayı tarafından yazılmış raporlar, faaliyet raporları haricinde çok bir veri yok. ne yoğunukta yazabilirsin.

Veya Türk Sayıştayının Performans denetimini diğer ülkelerle karşılaştıracaksın. Sayıştay tarafından düzenlenen performans denetim rehberinden ne kadar yararlanabilirim.

Net bir örnek gerekirse kamu mali yönetimi ile ilgili tez yazıyorsun. Kamu mali yönetimi ve kontrol yasasından ne kadar yararlanabilirim. bir oran var mı?

eczak

Yardımcı Editör
Tezlerde alıntı ile ilgili bir sorum olacaktı. Mesela tezde Fransa Danıştayı hakkında 10-15 sayfa bir yazı yazacaksın. Fransa Danıştayı tarafından yazılmış raporlar, faaliyet raporları haricinde çok bir veri yok. ne yoğunukta yazabilirsin.

Veya Türk Sayıştayının Performans denetimini diğer ülkelerle karşılaştıracaksın. Sayıştay tarafından düzenlenen performans denetim rehberinden ne kadar yararlanabilirim.

Net bir örnek gerekirse kamu mali yönetimi ile ilgili tez yazıyorsun. Kamu mali yönetimi ve kontrol yasasından ne kadar yararlanabilirim. bir oran var mı?

Hocam tezde intihal oranı toplamda %30'u geçmemeli (enstitüden enstitüye değişebilmekle beraber). İntihal araştırması yaparken kaynaklar çıkarılmalı ve %1'in altındaki intihaller dahil edilmemelidir.
Bu şekilde örneğin turnitin kullanarak tezinizdeki intihal miktarı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

liebetag

Öğrenci
öncelikle cevap verdiğin için teşekkürler.
hocam ama benim sormak istediğim o değil. ben 10 sayfa yazdım. turnitende baktım %0 intihal. ama sorun şu. Araştırmam bir kurumun araştırması ve 7-8 sayfası o kurum faaliyet raporları ve resmi web sitesinden. burda sorun olur mu?

eczak

Yardımcı Editör
hocam ama benim sormak istediğim o değil. ben 10 sayfa yazdım. turnitende baktım %0 intihal. ama sorun şu. Araştırmam bir kurumun araştırması ve 7-8 sayfası o kurum faaliyet raporları ve resmi web sitesinden. burda sorun olur mu?

Hocam bahsettiğim şey tezler ve yayınlar ile ilgili genel olarak. Spesifik bir 10 sayfalık ödev için nasıl bir intihal raporu gerekebilir emin değilim. Eğer yazdığınız ödev/ araştırma kurumun araştırma raporlarıyla ilgili bir derleme ise neden intihale girsin? İstenilen şey o olmuş olur.

Tarko

Doçent

İlgili rapor veya araştırmalara kaynak verdiğiniz sürece dilediğiniz kadar bölümü kullanabilirsiniz. Özellikle iki idari yapıyı vb. karşılaştırdığınız çalışmalarda haliyle ilgili yasaları, yönetmelikleri vs kullanmak zorunda kalacağınızdan bu durum sorun teşkil etmez. Lakin elbette asıl önemli olan tez çalışmanızın özgünlüğü, metodoloji kullanımı, vardığınız sonuç vb tezinizi size ait kılan unsurların kuvvetli olmasıdır. Bu konularda danışmanınız çalışmayı yeterli buluyorsa sorun çıkmaz. İyi çalışmalar.