Tübitak 2211/A Genel Yurt İçi Doktora Burs Programı 2020/1 dönemi için ALES geçerlilik Süresi nedir?

icefire

Öğrenci
Merhaba,

TÜBİTAK 2211/A Genel Yurt içi Doktora Burs Programının 2020/1 dönemine YÖK 100/2000 bursiyeri olarak başvurmak istiyoruz. Konu açmadan önce etraflıca araştırdım fakat temiz bir bilgiye ulaşamadım. Sorunumuz, söz konusu programdan yararlanmak için yapacağımız başvuruda ibraz edeceğimiz ALES sonucunun geçerlilik süresi hakkında. 3 yıl mı yoksa 5 yıl mı? Malumunuz 2017 öncesi ALES sonuçlarının geçerliliği konusunda Danıştay kararı ile yürütme durdurulmuştu.

Elimizde 21.12.2017 ve 30.12.2016 tarihli iki belgemiz var. Tahmin edeceğiniz üzere eski olanın puanı daha yüksek fakat 3 yıl engeline takılıyor. TÜBİTAK 2020 çağrı metninde "ALES belgelerinin geçerlilik süresi için ÖSYM’nin başvuru
tarihi itibariyle güncel uygulaması esas alınır." denilmektedir. Fakat bu cümle bana pek açık gelmedi. "başvuru tarihi itibariyle" ifadesi TÜBİTAK bursuna başvurulduğu tarihi mi ifade ediyor? Öyle olsa bile hala 2016 yılında yapılan sınavın 3 yıl mı yoksa 5 yıl mı geçerli olduğuna dair net bir bilgi vermiyor?

Bu konuda detaylı bilgi sahibi olan ya da daha önceden böyle bir durumu tecrübe eden oldu mu? TÜBİTAK'a telefonla ulaşmaya çalıştım fakat cevap veren olmuyor.

Teşekkürler.