ÜDS İçin Kelime Ezberleme

34marmara

Öğrenci
merhaba arkadaşlar ben ÜDS'den 35 almıştım geçen sene...ancak 50 ve daha üzerine çıkarmak gerek..ve bu uzun uğraş grektiren bir iş...kelimee ezberlemek istiyorum amaa yöntem olarak sizlere danışmak istedim...önerebileceiğinz bir şey,bir kitap veye yöntem var mı? google'E en çok çıkan kelimeler diye arattırdım bir sürü kelime çıktı...ilk onları ezberlemekle mi başlasam başlangıç için...şimdiden teşekkürler

emre_...

Öğrenci
onlarıda ezberle hocam sık çıkan kelimeler die..bir de get ready for üds ydi sanırım onun voc. kitabını çok beğenirim tavsiye ederim...kursta o yayını kullanmıstık set halınde..

mavera21

Öğrenci
exam dictionary
suat gürcan-rıdvan gürbüz
irem yayınları.
Keliemeler, cümle içinde kullanımları, cümlelerin türkçe çevirileri ve kelimelerin eş anlamlıları zıt anlamlıları verilmiş. ayırca her harfin sonunda kelimeleri pekiştirmek için testler verilmiş. kelime sorununu halletmek için faydalı bir kitap.

sleven

Öğrenci
Kelime ezberlemeyi düşünüyorsan eğer son 10 yılın üds de çıkmış kelime sorularında ki kelimeleri ezberlemeye çalış... Toplam 20 sınav her birinde de 25 kelime olduğunu düşünürsek 500 kelime yapar... Bu bana az gelir diyosan Kpds de çıkmış kelimeleri de ezberlemeni tavsiye ederim. Önceki senelerde çıkmış bi soruda ki yanlış cevap daha sonraki sorularda doğru cevap olarak geliyor genelde... Zaten bu kelimeler parağraf sorularında sık sık karşına çıkar... Kolay gelsin...

minimenna

Öğrenci
bende aynı dertteyim. uzun zamandır kelime ezberlemeye çalışıyorum. ama o kadar sıkıcı ki.. üstelik bir kelimenin birden çok anlamı olabiliyor. ben bunun için bademci.com sitesinden üds sözlüğünü indirdim. gerçekten çok güzel bir pdf ve işine yarayacak, yaramayacak kelimeleri de söylüyor. kağıtlara yazıp ezberlemeye başladım. ama bir ay sonra girdiğim kpds de puanımı 30 dan malesef ki 47.5 e yükselttm. hala ezbere devam ediyorum doğal olarak. şuan bayaa ilerledim ve gördümki çoğu kelime zaten eş anlamlı. eş anlamlı kelimeleri bularak çalışman daha kolay olur diye düşünüyorum.. ve şunu söyleyebilirim, soruları anlayarak çözmek, teknikle çözmekten daha zevkli.

merzer

Doçent
Bende 20 den 46 ya çıkarmıştım...Sadece kelime ezberleyerek . Bir yerden sonra kelime ile olmadığını anlıyorsunuz orta -üst gramer seviyesine çıkmanızı öneririm.
wordtest.com u kullanıyorum kelime için bir de reader at workten günde 2 parça okuyup onun kelimelerini çıkarıyorum faydası olacak mı bu sınavda göreceğiz...

Mr December

Baş Editör
Bende 20 den 46 ya çıkarmıştım...Sadece kelime ezberleyerek . Bir yerden sonra kelime ile olmadığını anlıyorsunuz orta -üst gramer seviyesine çıkmanızı öneririm.
wordtest.com u kullanıyorum kelime için bir de reader at workten günde 2 parça okuyup onun kelimelerini çıkarıyorum faydası olacak mı bu sınavda göreceğiz...

Kelimeleri bağlam kapsamında öğrenin, direk kelime hiçbir işinize yaramaz.

merzer

Doçent
Hiç bir işe yaramaz demek pek doğru değil :) AZ çok çağrışım yapıyor sıfat halleri vs vs vs.
Ama bir sınırı var elbette yani tüm kelimeleri bilip yüksek alınacak diye birşey yok demek daha doğru ... Reader at work bağlam kapsamını biraz veriyor denebilir mi?

jass_85

Öğrenci
benim de kelime haznemi biraz genişletmem lazım. ben de çıkmış soruların kelimelerini ezberlemeyi düşünüyorum öncelikle. ne gramer tek başına yeterli oluyor ne de sadece kelime bilgisi.. ikisini de halletmek gerekiyor, ben de gramer eksiği yok ama kelimeden kaybedebiliyorum bazen. üds ye ilk defa gireceğim ve inş 80 üzerinde bi not alırım

muhibbi

Öğrenci
Üds-Kpds'de sıklıkla çıkan kelimeler listesi bende de mevcut herkeste olduğu gibi. Ama benim anlayamadığım 3000-5000 arası kelime bilenler nasıl ezberliyorlar? Eski metot oturup tekrar yoluyla mı ezberliyorsunuz, çeviri mi yapıyorsunuz yoksa bambaşka bir yöntem mi denediniz? Bir de iyi güzel kelimeleri isim,sıfat,zarf halleriyle de ezberleyelim de nasıl? Yani herkes kelime ezberlenmeden bir şey olmayacağının farkında ama kimse nasıl ezberleneceğini bilmiyor :(

SELİN1

Öğrenci
onlarıda ezberle hocam sık çıkan kelimeler die..bir de get ready for üds ydi sanırım onun voc. kitabını çok beğenirim tavsiye ederim...kursta o yayını kullanmıstık set halınde..

Emre bey bende bir şey sormak istiyorum şuan üniversitede öğrenciyim ve bu sene ales üds onlara giricem bu yaz maltaya dil eğitimine gitmeyi planlıyorum üds için fakat türkiyedeki okulların üds için yeterli olabilceğini söylüyorlar siz sanırım kursa gittiniz memnu kaldınız mı diye sormak istiyorum..