ÜDS VE Dil Tazminatı?

goldfalcon

Öğrenci
Merhaba ben hali hazırda öyp araş.gör olarak çalışıyorum başlarken üds puanım üzerinden dil tazminatı ödenmeye başladı 2013 senesi eylül ayında gün itibariyle elimize yeni bir evrak geldi onda üds yazmıyor yds kpds olması lazım hocam toplu halde o parayı sizden geri istememiz söz konusu yeni belgede üds yok dedi memur geriye yönelik nasıl işletiyorsunuz diyorum ses yok?anlamadığım sanırım bu zamana kadar yanlışlıkla dil tazminatı ödediler onumu geri ödetmeye çalışıyorlar?yada bunu geri ödeme zorunluluğum nedir?

A

Akademik Forum

Guest
Evet yanlışlıkla ödemişlerdir. ÜDS akademik alan için dil sınavıdır . Dil tazminatı için KPDS ve o kaldırıldıktan sonra YDS geçerludir. Yanlış yapılan ödemeler geri alınır.

Size dil tazminatı yanlışlıkla ödenmiş. Geriye doğru bir işletim yok. ÜDS dil tazminatı için kullanılmıyordu. Dil tazminatı için KPDS ve YDS geçerlidir.Kesinlikle geri alırlar.

goldfalcon

Öğrenci
Size dil tazminatı yanlışlıkla ödenmiş. Geriye doğru bir işletim yok. ÜDS dil tazminatı için kullanılmıyordu. Dil tazminatı için KPDS ve YDS geçerlidir.Kesinlikle geri alırlar.

bir yanlışlık olması lazım hocam nitekim 2012 baharda üds aldım ve ocak sonrası yds oldu bu sınav ve ösym açıklama yaparak yds ve üds eşdeğer ve denktir dedi bundan sonra zaten denklik verildiği için anladığım kadar banada ödeme yapıldı zaten şimdi bu noktayı ya kaçırıyorlar yada başka bir durum var....

Denklik akademik konularda. Dil tazminatında kullanılmıyordu kullanılıyor olsaydı ben de tazminat alırdım. ÜDS akademik personel girisindd doktorada doçentlikte geçerli. KPDS isedil tazminatı içindi. Sonra YDS her ikisi için de geçerli oldu.

goldfalcon

Öğrenci
Denklik akademik konularda. Dil tazminatında kullanılmıyordu kullanılıyor olsaydı ben de tazminat alırdım. ÜDS akademik personel girisindd doktorada doçentlikte geçerli. KPDS isedil tazminatı içindi. Sonra YDS her ikisi için de geçerli oldu.

hocam zaten onu diyorum YDS her ikisi içide geçerli 2012de yds yoktu ama yerine üds vardı e sonra buna denklik ve eşedeğerlilik verdi yök bir dönem sonra?dolayısıyla aynı sınavdan puanı olan biri niye tekrar girsin ki sınava?nitekim benim fakültem kpds diye tutturmuşken yeni atandığım kurum ise dil tazminatı ödemek için toefl soruyor?o açıdan bakılırsa toeflde bu defa sıkıntı?

2012 de ÜDS varken aynı zamanda KPDS vardı. Birisi akademik amaçla, diğeri tazminat için kullanılıyordu. Sonra YDS her ikisinin yerine getirildi. Evet, ayrıca girmek gerekiyordu. Ben KPDS'ye girmediğim için tazminat almadım.
Bkz. "04 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik"in 4 üncü maddesinin 1 inci fıkrasına göre, Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca, Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dillerinde yapılacak Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında ilgili kanun hükmünde kararnamede belirtilen düzeyde puan alanlara tazminat ödenmektedir.

İlgili yönetmeliğin 5 inci maddesinin 2 nci fıkrası gereği; YDS Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için Mart, Nisan, Mayıs ayları içerisinde bir kez ve Eylül, Ekim, Kasım ayları içerisinde bir kez olmak üzere yılda iki kez; diğer diller için ise Mart, Nisan, Mayıs ayları içerisinde olmak üzere yılda bir kez yapılmaktadır."

- - - Güncellendi - - -

2) Yabancı dil tazminatı neye göre ödenir?

Yabancı dil tazminatına hak kazanabilmeniz için, KPDS sınavına girmeniz ve bu sınav sonucuna göre A, B veya C seviyelerinden birini elde etmeniz gerekmektedir. TOEFL, IELTS veya benzeri sınav sonuçlarına göre, kamuda yabancı dil tazminatı ödemesi yapılmamaktadır. (2012 yılında geçerli olan mevzuat)

- - - Güncellendi - - -

Şu an geçerli olan yönetmelik:
TOEFL, PTE, TestDaF GİBİ SINAVLARDA PUANI OLANLARA YABANCI DİL TAZMİNATI ÖDENİR Mİ ?

Bilindiği üzere, bazı yabancı dil sınavlarının KPDS ve YDS'ye eşdeğerliği bulunmaktadır. Bunlar şunlardır :

-CAE, CPE, TOEFL iBT, PTE (İngilizce)

-TestDaf, DSD II, TELC Deutcsh, Goethe Institut (Almanca)

-DELF&DALF (Fransızca)

-CELI (İtalyanca)

-DELE (İspanyolca)

-TORFL (Rusça)

Bu sınavların akademik kadroya başvuru veya lisansüstü eğitime giriş durumlarında eşdeğerlilikleri dikkate alınmaktadır. Kamu görevlilerine yabancı dil tazminatı ödemelerinde sadece KPDS ve YDS sonuçları dikkate alınmaktadır.

finduilas

Profesör
hocam zaten onu diyorum YDS her ikisi içide geçerli 2012de yds yoktu ama yerine üds vardı e sonra buna denklik ve eşedeğerlilik verdi yök bir dönem sonra?dolayısıyla aynı sınavdan puanı olan biri niye tekrar girsin ki sınava?nitekim benim fakültem kpds diye tutturmuşken yeni atandığım kurum ise dil tazminatı ödemek için toefl soruyor?o açıdan bakılırsa toeflde bu defa sıkıntı?

Sizin ayni sinavdan puaniniz yok, UDS'den puaniniz var. YDS UDS ve KPDS'nin "yerine" sayilmadi, sadece artik akademik alimlar icin de dil puani icin de YDS gecerli. "YDS ikisi icin de gecerli, o zaman UDS de KPDS ile ayni olur" diye bir sey yok yani. Dil tazminati olmasi icin ya KPDSniz ya da YDSniz olmali.