Yardımcı Doçent Kadrosu Açtırmak

keynesyengil

Öğrenci
malesef türkiyede durum bu kadro açtırmak.araştırma görevlisisiniz doktoranız bitti. kimse a senin doktoran bitti seni hemen yrd doç alalım demeyecek.peki biz yrd doç kadrosunu nasıl alacağız? fikri olan var mı?

1.Araştırma görevliliğiniz sırasında yaptığınız bilimsel çalışmaların sayısını doktora bittikten sonra artıracaksınız. Nitelikli bir aday dosyanız olmalı.
2.Dil probleminiz varsa bu sorunu aşacaksınız.
3.Üniversitelerin İlanlarını takip edeceksiniz.

keynesyengil

Öğrenci
1.Araştırma görevliliğiniz sırasında yaptığınız bilimsel çalışmaların sayısını doktora bittikten sonra artıracaksınız. Nitelikli bir aday dosyanız olmalı.
2.Dil probleminiz varsa bu sorunu aşacaksınız.
3.Üniversitelerin İlanlarını takip edeceksiniz.

hocam siz bu isin icinde degil misiniz.Yukarida yazdiginiz sekilde olur mu hic.Yrd doc kisiye ozel acilir ben baska uni ilanina nasil basvurayim.her universitenin kendi arastirma gorevlisi ogretim gorevlisi var onlari oncelikle alirlar.Benim kendi universiteme actirmam gerek yoksa bu saatten sonra yukarida yazdiklariniz cok naif ve temiz bir dusunce ama realite sizinde bildiginiz gibi oyle degil

canear

Öğrenci
Hocam once rektorden randevu alacan. Ama oncesinde dil sorununu halletmek zorundasin. Sonra rektorum benim canim sevdigim bak bir dahaki secimlerde oyum sana. Sivazlarim yalarim yutarim dik tutarım (kusura bakma ama oyle) bana noolur kadro beee diye resmen yalvaracan. O da sana kadro verecek. Ya da dekanla tebelles olacan. Saglam adamsa o gidip konusacak ama rektor isi daha garantidir. Rektor yardımcıları tirttir. Gitme bile.

keynesyengil

Öğrenci
Hocam once rektorden randevu alacan. Ama oncesinde dil sorununu halletmek zorundasin. Sonra rektorum benim canim sevdigim bak bir dahaki secimlerde oyum sana. Sivazlarim yalarim yutarim dik tutarım (kusura bakma ama oyle) bana noolur kadro beee diye resmen yalvaracan. O da sana kadro verecek. Ya da dekanla tebelles olacan. Saglam adamsa o gidip konusacak ama rektor isi daha garantidir. Rektor yardımcıları tirttir. Gitme bile.

yani butun yrd doclar boyle mi kadro almislar

Motzart

Öğrenci
hocam bu arada doktora bittikten sonra öypli olarak yardımcı docent kadrolarına oncelık durumu kalkmıs yanı sımdı zorunlu hızmet ıcın arastırma gorevlısı doktor olarak gideceğiz üniversitemize, peki yardımcı docent kadrosu olmaması verılmemesi vs durumlarında on yıl , yırmı yıl atıyorum emekli olana kadar dahi kadro verilmeme doktor aras. gorevlisi olarak kalma durumu olabilir mi :0 en kötü zorunlu hizmet sonrası baska okullara da basvurma sansımız oluyor ama

canear

Öğrenci
yani butun yrd doclar boyle mi kadro almislar

Hocam bir ust mesajda diger arkadasi realitelerden uzak olmakla itham ediyorsun ki haklisin. E ben sana surekli şahit oldugum gercegi soyluyorum yani realiteyi söylüyorum, ona da inanmak istemiyorsun. Hayir kafanizda bir cevap var onu mu duymayi bekliyorsunuz. Yrd.doc. kadrolari ve syni zamanda 50 d adistanlik kadrolari ada ve adama gore acilan kadrolardir. Hele de yrd.doc. de adam kritere tez adi yazar. Spesifik konu yazar. Bunun gercegi budur.

İstanbul'da bulunan devlet üniversitelerinden bahsedecegim. Birçok kişi tanıyorum. Doktorasını bitirmiş ve X üniversitesine yrd. doç. dr. olarak girmek istiyor. Araya birilerini sokmuş, iş oldu olacak. Fakat olmuyor. Neden? Çünkü adam, o üniversitenin akademik yükseltilme yönergesinin şartlarını SAĞLAMIYOR!!! Yabancı dili yetersiz ya da akademik dosyası yetersiz. SSCI'lı makalesi yok. Elbette taşra üniversitelerinde kriterler daha alt seviyededir. Fakat İstanbul'daki pek çok üniversitede durum böyle. İnanın, kriterler giderek zorlaşıyor.Hatta bazı üniversitelerde İngilizce ders verebiliyor olmak şartı bile konmuş. 2016'dan sonra İstanbul'daki bir devlet üniversitesine öğretim üyesi olarak girebilmek daha da zorlaşacak.

Kısacası önümüzdeki birkaç yıl içinde rektörle anlaşsanız ya da birilerini araya soksanız bile kar etmeyecek. Tüm üniversiteler, ilk 50'ye, hiç olmazsa ilk 100'e girmek, bütçeden daha fazla pay alabilmek amacıyla kaliteyi artırmanın yollarını aramak mecburiyetinde kalacaklar. Peki kaliteyi artırmak nasıl mümkün olabilir? Elbette bilimsel yayın ve yabancı dille.

A

Akademik Forum

Guest
biri 80 bir 92.5 olmak üzere iki yabancı dilim, 2'si sci olmak üzere bir çok yayınım var. tanıdık sahibi olmak hala liyakattan daha önemli konumda.

A

Akademik Forum

Guest
ÖYP li araştırma görevlileri doktoralarını bitirdikten sonra, asıl üniversitelerine döndüklerinde, yard. doç. kadrosunu hemen alabiliyor mu. Üniversitenin kadro verme zorunluluğu var mı ? Cvplarsanız sevinirim

Cmp

Öğrenci
Bir arkadaşımın arkadaşının özelde yardımcı doçentliği alma macerasını biliyorum.
Doktorayı alanında Türkiye'de en iyi okulda yaptıktan sonra araştırmacı olarak avrupaya gitti. Her sene yaza doğru memlekete geldi okullarla görüştü ilk sene olmadı ikinci sene olmadı en son üçüncü senenin sonunda bir üniversiteye arkadaşını ziyarete gitti. Yemekhanede yemek yedi bölümdeki diğer hocalarla tanıştı muhabbet sohbet felan. Başvuru evraklarını verdi gitti yurdışına işinin başına. Aradan kısa bir süre geçti sunuma çağırdılar, sunum yaptı çalıştığı konular tezleri makaleleri vs anlattı. Kadroyu zaten tanıyordu dekan sorunca herkes okey verdi ve aldı işi. Devletteki profesörle aynı maaşı alıyor bir yard. doç olarak ama eğitimleri yayınları sağlam insan. Hani sağlam deriz o bile üç senede buldu işi. Doktora bitti haydi yard doç çok kolay değil gözlemlerime göre.
Öğretim üyesi olmak için gerçekçi olalım kimse ilan bekleyeyim de başvurayımla bir yere gelemez ya okulu sahip çıkar ya önceden çalıştığı çevresi sağlamdır yada dayı bizim memlekette her kapıyı açıyor zaten. Bakalım o gün gelince bizim halimiz ne olacak..

Arkadaşlar ne kadar net konuşmuşsunuz, 50d ve yrd. doç'luk kişiye özel açılırmış da bilmem neymiş de! Tamam belki %80-90'ı o şekilde olabilir, bunu inkar etmiyoruz ama el-insaf hepsi de öyle değil. Buraları okuyan insanların umudunu kaybetmesine sebep olduğunuzu düşünüyorum. İnanın ki hakikaten çalışan, gayret ve sabır gösteren insanlara bir yerlerden kapı da açılıyor, dayısız da oluyor, çok nadir ama imkansız değil, asla! Ayrıca yrd. doç'luk olayında kendi üniversitenin seni ataması kadar doğal bir şey de görmüyorum, o kadar emek harcamışsın o kuruma, başkasını alsalar ki asıl torpil bu olsa gerek, tabi ki emeğinin karşılığını almalısın. Ama bunun için kimseyi yalayıp yutmaya da lüzum yok kanımca. Çalışın, geri kalan her şey kendiliğinden hallolacaktır... Yalayanları görüyoruz, akşama kadar lak lak peşinde koşan insanlar kadro alacağı zaman asgari şartı sağlayıverince tercih edilmek için tabi ki yalamak zorunda kalıyor... Yani sözün özü, "Sen balını hazırla, sinek Bağdat'tan gelir" Saygılar... :)

A

Akademik Forum

Guest
hocam bu arada doktora bittikten sonra öypli olarak yardımcı docent kadrolarına oncelık durumu kalkmıs yanı sımdı zorunlu hızmet ıcın arastırma gorevlısı doktor olarak gideceğiz üniversitemize, peki yardımcı docent kadrosu olmaması verılmemesi vs durumlarında on yıl , yırmı yıl atıyorum emekli olana kadar dahi kadro verilmeme doktor aras. gorevlisi olarak kalma durumu olabilir mi :0 en kötü zorunlu hizmet sonrası baska okullara da basvurma sansımız oluyor ama

Hocam merhaba bu madde hangi yılda kalktı acaba bilginiz var mı ya da bilgisi olan? 2011 haziranda girenlerde bu madde var mıydı? Kazanılmış hak açısından

Motzart

Öğrenci
hocam yılını bilemiyorum yanlış bir şey söylemek istemem yalnız forum da konuşulmuştu okulların kadro vermek gibi zorunlulukları olmadığına dair öyp de de o sebeble burada tekrar sordum bilgisi olan hocamlar yardım lütfen.

A

Akademik Forum

Guest
Teşekkürler. Bu madde kazanılmış bir hakkı gösteriyor çünkü. Ben bu madde nedeniyle Öyp yi tercih ettim denilebilir mi diye. Evet üniversitelere bırakıldı ancak kadro geldiğinde öncelikli olmak açısından kullanılabilir mi?

A

Akademik Forum

Guest
Arkadaşlar benim merak ettiğim bir soru var. Gitmek istediğimiz Üni'de kendi ana bilim dalımız yoksa nasıl bir süreç oluyor her hangi bir bilginiz var mı? Eğer süreç daha zorlu ise atanma ihtimalimiz zaten düşük iken olasılıkları azaltmamak adına soruyorum.

İlgilenir ve cevap verirseniz sevinirim...