Yükseklisans danışmanı ve doktora danışmanı aynı olmazsa

lisansküstü

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba,
Yükseklisansım yeni bitti ve aynı okulda doktoraya başvurmak istiyorum.
Doktora başvurusu için birlikte çalışılmak istenen hocanın bulunması ve onun onay yazısının mülakat günü sunulması gerekecek.

Ben yükseklisans tez hocamdan başka biriyle çalışmak istiyorum.

Hocalar bu konuya nasıl bakıyorlar? Bu durum geçmiş tez danışmanımı rahatsız eder mi?
Sonuçta başvuru için onun referans mektubuna ihtiyacım olacak. Ayrıca ileriki aylarda başka başvurular da yapmak istiyorum ve yine şimdiki hocamın referansına ihtiyacım olacak. Bu konuda bir gerginlik yaşanır mı, doktora için onu seçmemem nedeniyle bana ters düşüp kötü referanslar verir mi sizce?
Kafam bayağı karışık.

fenx

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba,
Yükseklisansım yeni bitti ve aynı okulda doktoraya başvurmak istiyorum.
Doktora başvurusu için birlikte çalışılmak istenen hocanın bulunması ve onun onay yazısının mülakat günü sunulması gerekecek.

Ben yükseklisans tez hocamdan başka biriyle çalışmak istiyorum.

Hocalar bu konuya nasıl bakıyorlar? Bu durum geçmiş tez danışmanımı rahatsız eder mi?
Sonuçta başvuru için onun referans mektubuna ihtiyacım olacak. Ayrıca ileriki aylarda başka başvurular da yapmak istiyorum ve yine şimdiki hocamın referansına ihtiyacım olacak. Bu konuda bir gerginlik yaşanır mı, doktora için onu seçmemem nedeniyle bana ters düşüp kötü referanslar verir mi sizce?
Kafam bayağı karışık.

Genellikle hoca sizinle bir geçmişe sahip olduğu için ve size emek verdiği için bu emeğin boşa gitmesini isteyecektir. Eğer sizden memnunsa bırakmayın ve sinerji yaratmaya çalışın. Eğer ya siz ya da hocanız sizden memnun değilse farklı bir hocaya geçiş yaparken tatlı dille izah etmenizi öneririm ama içinize hiçbir şey atmayın. Yanlışsa yanlışı söyleyin. Hoca için değil bir noktada kendiniz için çalışmaktasınız ve sizin hayatınız. Diğer hocalar çok daha iyiyse bile arada sırada onlardan yardım istemeden önce hocanızla konuşmanızda fayda var. Ayrıca hocanın tavrının sizinle uyumlu olması da gerekli.