Yurt dışından doktora ile vakıf üniversitesine yrd. doçentiğe başvurma

Epiktetus

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar,

Uzunca bir süredir yurt dışındayım. Türkiye'de iken akademisyen olma gibi bir hedefim yoktu o yüzden TR üniversitelerinde pek bağlantılarım yok. İşleyişler konusunda da bilgim az. Doktoramı yeni tamamladım, yurt dışında iş bulmakta zorlanıyorum. Ailevi nedenlerden dolayı da Türkiye'de akademisyenlik benim için çok iyi olur. Devlet üniversitelerinin çok kapalı olduğunu biliyorum. Örneğin, yrd. doçent pozisyonlarına kendi doktora öğrencilerini (araştırma görevlilerini) alıyorlar. Bu AB ve ABD'de pek rastlanmayan bir durum. Nesye, benim hedefim bu yüzden daha açık olacağını tahmin ettiğim vakıf üniversiteleri.

Sorum ise şu: bir AB ülkesinde doktora yaptım. Vakıf üniversitelerine yrd. doçentlik başvurusunu nasıl yaparım? Şu ana kadar gördüğüm bilgiler kafamı çok karıştırdı. Yurt dışında başvurular bir CV, mektup, ve referans mektupları ile yapılıyor genelde.

Maalesef kişisel bağlar çok önemli. Ben Türkiye'de üniversiteden insanlarla görüşsem, onlardan biri "tamam seni beğendik gel" der ise ne yapabilirim? Bu kadar basit mi (yurtdışındaki gibi) yoksa buna rağmen zorluklar/prosedürler var mı?

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

not- sadece TC vatandaşıyım.

Son düzenleme:

Papatya10

Öğrenci
Merhaba,

Ben de sizinle hemen hemen ayni durumdayim. Oncelikle sistemi cok iyi bilmedigimi soylemek isterim. Ogrendigim kadari ile vakif universitesi de olsa kadro alimi yine YOK tarafindan oluyor. Yani Vakif Universitesinin kendi insiyatifinde olan bir karar degil, en nihayetinde YOK tarafindan onayi gerekiyor. Ben de sizin gibi burdaki usul nasil diye sordugumda soylenen hep soz konusu universitenin dekan veya rektoru ile gorusme sonrasi eger onlar isterse YOK e kadro basvurusunda bulunacaklari ve sizi kadro acilirsa kabul edecekleri. Yanlisim varsa bilenlerden duzeltmesini rica ederim. Bir de bana soylenen oyle dekanla kendi kendine randevu almaya kalkma baskasi araci olsun o sekilde git gorusmeye seklinde. Sordugunuz gibi "tamam seni begendik gel" derlerse kadro aciklari da varsa bir sorun olmazmis. Zorluklari ise denklik gibi islemlerle ugrasmak. Ama iste yine durum kadro meselesine geliyor YOK tarafindan kadro sorunu olmazsa sizi istedikleri takdirde hicbir sorun olmuyor.

Benim en cok canimi sikan ise bu islemlerin suresi... Denklik islemleri uzun suruyor sonra kadro vs uzun suruyor ve bu surede ben de forumda sormustum; gecici pozisyonlarda calisilabilir mi diye ama anladigim kadari ile boyle bir durum soz konusu degil.

Bana herkes donme dedi, niye geliyorsun vs dediler ama galiba vazgececegim, ailevi nedenlerden oturu geri donemiyorum ama ozel sektore gecmeyi ve akademisyenligi birakmayi dusnuyorum...

Umarim forumda bilen kisiler bilgi ve tecrubelerini paylasir ve hepimiz faydalaniriz.

Kolay gelsin

- - - Güncellendi - - -

Ben bir de vakif universiteleri maaslarlar ilgili olarak size ve herkese sormak isterim, devlet universitelerine gore durum nasil diye? Devlet Universitelerinde Yar.Doc. maaslari bildigim kadari ile 3.800 lira civarinda ama buna ders ucreti dahil mi degil mi bilmiyorum. Bu konuda bilginiz varsa paylasirsaniz sevinirim.

Ink Bottle

Moderator
Merhaba,

Ben de sizinle hemen hemen ayni durumdayim. Oncelikle sistemi cok iyi bilmedigimi soylemek isterim. Ogrendigim kadari ile vakif universitesi de olsa kadro alimi yine YOK tarafindan oluyor. Yani Vakif Universitesinin kendi insiyatifinde olan bir karar degil, en nihayetinde YOK tarafindan onayi gerekiyor. Ben de sizin gibi burdaki usul nasil diye sordugumda soylenen hep soz konusu universitenin dekan veya rektoru ile gorusme sonrasi eger onlar isterse YOK e kadro basvurusunda bulunacaklari ve sizi kadro acilirsa kabul edecekleri. Yanlisim varsa bilenlerden duzeltmesini rica ederim. Bir de bana soylenen oyle dekanla kendi kendine randevu almaya kalkma baskasi araci olsun o sekilde git gorusmeye seklinde. Sordugunuz gibi "tamam seni begendik gel" derlerse kadro aciklari da varsa bir sorun olmazmis. Zorluklari ise denklik gibi islemlerle ugrasmak. Ama iste yine durum kadro meselesine geliyor YOK tarafindan kadro sorunu olmazsa sizi istedikleri takdirde hicbir sorun olmuyor.

Benim en cok canimi sikan ise bu islemlerin suresi... Denklik islemleri uzun suruyor sonra kadro vs uzun suruyor ve bu surede ben de forumda sormustum; gecici pozisyonlarda calisilabilir mi diye ama anladigim kadari ile boyle bir durum soz konusu degil.

Bana herkes donme dedi, niye geliyorsun vs dediler ama galiba vazgececegim, ailevi nedenlerden oturu geri donemiyorum ama ozel sektore gecmeyi ve akademisyenligi birakmayi dusnuyorum...

Umarim forumda bilen kisiler bilgi ve tecrubelerini paylasir ve hepimiz faydalaniriz.

Kolay gelsin

- - - Güncellendi - - -

Ben bir de vakif universiteleri maaslarlar ilgili olarak size ve herkese sormak isterim, devlet universitelerine gore durum nasil diye? Devlet Universitelerinde Yar.Doc. maaslari bildigim kadari ile 3.800 lira civarinda ama buna ders ucreti dahil mi degil mi bilmiyorum. Bu konuda bilginiz varsa paylasirsaniz sevinirim.

Hocam maaşlar üniversiteye göre değişiyor. Bazı üniversiteler özellikle de CV'si güçlü akademisyenlere devlete göre çok daha fazla hatta belki iki katı maaş verebiliyor bazılarında ise (özellikle kalitenin düşük olduğu özel okullarda) maaşlar devlete göre düşük. Genellikle maaşlar bilinmiyor, aynı okulda çalışan iki yardımcı doçent birbirinden farklı maaş alabiliyor özelde.

keynesyengil

Öğrenci
hocam eger saglik tip psikoloji ya da mimarlik gibi universiteye para kazandiran bolumlerde iseniz maasiniz yuksek olacaktir

ancak iktisat isletme vb artik ogrencilerin tercih etmedi dolayisiyla universitenin para kazanamadigi bolumlerde iseniz maasiniz dusuk olur
vakif universiteleri icin soyluyorum

A

Akademik Forum

Guest
özelde yardımcı docent maasları hakkında daha fazla bilgi lütfen. 2016 yılında maaslara zam yapılacak mı mesela?