Kazandım, Kayıt Yaptırdım Ama Ders Seçmedim, Ne olur?

lasteresitas

Öğrenci
Bu yarıyıl için bir üniversitenin yüksek lisans programını kazanmıştım ve kayıt yaptırdım, fakat hiç ders seçmedim. Öğrenci kimlik kartım da çıkmıştı hatta. Şimdi 2. dönem ders almak istiyorum, alabilir miyim sizce? Ya da sen kazanıp kayıt dışında bir şey yapmamışsın kaydını sildik biz falan diyebilirler mi? Bahsettiğim olay dondurma vs. değil, kayıt yaptırıp hiç uğramadım enstitüye. Ne olur acaba?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Diyemezler, çünkü artık kayıt silme kalktı, ilk 3 yıl harç da yatırmayacaksınız. Ders seçmeden devam edebilirsiniz hatta 1 yıl boyunca ders seçmezseniz sadece pasif konuma geçer ama öğrenciliğiniz devam eder sonra yine aktif konuma bir dilekçe ile geçersiniz.

arşgör

Öğrenci
peki ders kaydı yaptıktan sonra derse gidilmezse nasıl bir durum olur? sadece devamsızlık mı olmuş olur? yani prosedur nedir?

feri02

Öğrenci
Devamsızlıktan kalırsınız yine bir şey olmaz sonra yine seçersiniz.

hocam bir soru da ben sorayım bari. Ben de bir y.l programını kazandım kayıt ve ders seçme işlerini yaptım; fakat devam edemedim, acaba bazı ilanlarda istenen yüksek lisans yapıyor olma şartını sağlıyor muyum? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Sağlıyorsunuz, sadece 3 yılı geçmesin yeter o zaman şart sağlanmaz. Öğrenci belgesi yeterli oluyor derslere bakılmıyor.

ilkesra

Öğrenci
HOCAM benimde benzer durumum var=( bu dönem bi üni.de yüksek lisansı kazandım kayıt yaptırdım ama ders seçmedim. başka bi üni.de farklı bir alanda yüksek lisansa başladım. acaba ben de hala kayıt yaptırıp gitmediğim yerde yüksek lisans yapıyor sayılır mıyım?

crenis

Öğrenci
Nazmi Hocam, tıp fak. için doktoraya kayıt yaptırdım, gitmezsem bunun herhangi bir yaptırımı olur mu, hocalar bu konuda şikayet vb bir hakka sahip mi? Bir de hiç gitmezsem, ders kaydı yaptm ve 1. donem derslerine hiç gitmedim, 2. donem derslerine kayıt yaptırabilir miyim, danışmanımın onaylamama gibi bir hakkı var mıdır? Teşekkürler...

Son düzenleme:

lasteresitas

Öğrenci
Bir enstitünün ilanın şöyle bir not düşülmüş;

Öğrencilerin kayıt yenileme döneminde alacağı dersleri seçip, danışmanına onaylatması gerekmektedir. Aksi halde eksik işlem olması nedeniyle kayıt yapılmamış kabul edilir.

Bu nedir? Usulsuz bir uygulama olabilir mi?

translator

Öğrenci
Hocam,
pazartesi günü yüksek lisansa kayıt yaptıracağım. salı günü de öyp tercihimi yapacağım. enstitüyü arayıp sprdum, pazartesi günü öğrenci belgesi veremeyiz fakat kayıt yaptırdığınıza dair belge verebiliriz dediler. şimdi ben bu durumda yüksek lisans yapıyor olma şartını sağlamış olur muyum?

Sayılırsınız tabiki, öğrenci belgesi alabiliyorsunuz çünkü.

nazmi hocam lütfen cevap.....ben de güz dönemi kayıt yaptırdım fakat ders seçmedim...okula gittim öğrenci belgesi almaya...belgede öğrenci asil olarak kayıt hakkı kazanmış fakat ders kaydı yapmadığından dolayı pasif öğrenci durumundadır...yazıyor şimdi yüksek lisans yapıyor olan öyp kadrolarına başvurabilirmiyim...

zeyşan1

Öğrenci
Ben gecen sene 4 yıllık üniversiteye kayıt yaptırdım öğrenci kimligimi bile aldım fakat üniversiteye gitmedim .Bu sene tekrar sınava girdim ygs ile 2 yıllık bir bölüm seçmek istiyorum merak ettğim konu acaba kaydımı yaptrdıgım üniversiteden diplomamı almak için tekrarmı üniversiteye gitmem gerekiyor ? Diplomamı buraya göndermelerini rica etsem olurmu ? yanıt verirseniz sevinirim :)

A

Akademik Forum

Guest
Ben de 2009 yılında bir yüksek lisansa girdim. Gittim harcımı yatırıp kayıt yaptırdım ama ders kaydına falan gitmedim. Şimdi aradan 5 sene geçmiş, gitsem hakkımı kullanabilir miyim:)??

A

Akademik Forum

Guest
Hocam merhaba ben formasyon için kendi üniversiteme bu salı kayıt yaptırdım ama şimdi kendi memleketimdeki üniye hak kazanmışım burayada başvursam buraya devam etsem formasyon için sıkıntı olur mu

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Ben de 2009 yılında bir yüksek lisansa girdim. Gittim harcımı yatırıp kayıt yaptırdım ama ders kaydına falan gitmedim. Şimdi aradan 5 sene geçmiş, gitsem hakkımı kullanabilir miyim:)??
Yakında çıkacak olan son af yasasından yararlanabileceksiniz ve yeniden kayıt yapabilecekisiniz.
Hocam merhaba ben formasyon için kendi üniversiteme bu salı kayıt yaptırdım ama şimdi kendi memleketimdeki üniye hak kazanmışım burayada başvursam buraya devam etsem formasyon için sıkıntı olur mu
Hayır hiç bir sıkıntı olmaz, ikisi de devam edebilir.

A

Akademik Forum

Guest
Hocam selamlar bende 2009 yilinda selcuk universitesi iki yillik anestezi teknisyenligine gittim 1 sinif bitti ikinci sinifa godemedim kaydimida sildirmedim dondurmadimda bu yil imkanim var gidip kayıt yenileyip ikinci siniftan devam edebilirmiyim e devlet üzerinden öğrenci belgesi aldim ogrenciligim aktif gözüküyor simdidrn teşekkür ederim saygilar

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Hocam selamlar bende 2009 yilinda selcuk universitesi iki yillik anestezi teknisyenligine gittim 1 sinif bitti ikinci sinifa godemedim kaydimida sildirmedim dondurmadimda bu yil imkanim var gidip kayıt yenileyip ikinci siniftan devam edebilirmiyim e devlet üzerinden öğrenci belgesi aldim ogrenciligim aktif gözüküyor simdidrn teşekkür ederim saygilar
Evet pasif konuma geçiyor, gidip kayıt yenilerseniz devam edebilirsiniz.