Yüksek lisans tezinden bildiri

manahuna

Öğrenci
Yazımı devam eden yüksek lisans tezinden akademik danışmanla ortak bir bildiri çıkartılabilir mi? Konuyla ilişkili ancak tamamen aynısı olmayacak şekilde?

Mr December

Baş Editör
Yazımı devam eden yüksek lisans tezinden akademik danışmanla ortak bir bildiri çıkartılabilir mi? Konuyla ilişkili ancak tamamen aynısı olmayacak şekilde?

Tabiki yazabilirsiniz. AMA tezi makale yaptığınızda dipnot olarak

* Şu tarihte şu konferansta yayının bir kısmı bildiri olarak sunulmuştur.

şeklinde not düşmeniz gerekir.

Tarko

Doçent
Tabiki yazabilirsiniz. AMA tezi makale yaptığınızda dipnot olarak

* Şu tarihte şu konferansta yayının bir kısmı bildiri olarak sunulmuştur.

şeklinde not düşmeniz gerekir.

Ayrıca "bu makale X'in Y adlı Yükseklisans tezinden üretilmiştir." şeklinde bir ibare not düşmesi gerekiyor çalışmaya bildiğim kadarıyla.

A

Akademik Forum

Guest
peki yine aynı şekilde "yüksek lisans tezinden alınmıştır" şeklinde dipnot düşüp tezdeki veriler bildiriye çevirlebilir mi? Yani kısacası tez kısa bir özet haline getirilerek bildiri halinde sunulabilir mi?

M

Misafir1435

Guest
Merhabalar benim de aynı konuda şöyle bir sorum var. Yl tezim için savunma öncesi sözlü sunumu yapılacak şekilde bir kongreye bildiri gönderdik. Yalnızca özet mi yoksa tam metin mi gönderilmelidir? Tam metin gönderilmesi ileride sakınca yaratır mı? Ve bu tezden yapılması gerekli olan makale yerine geçer mi?

qwerty

Öğrenci
Merhabalar benim de aynı konuda şöyle bir sorum var. Yl tezim için savunma öncesi sözlü sunumu yapılacak şekilde bir kongreye bildiri gönderdik. Yalnızca özet mi yoksa tam metin mi gönderilmelidir? Tam metin gönderilmesi ileride sakınca yaratır mı? Ve bu tezden yapılması gerekli olan makale yerine geçer mi?

Tezin tamamını kapsamıyorsa sorun olmaz ancak yukarıda bahsedildiği gibi tüm tezi kongrelerde harcamayın, makaleye saklayın.
Tezin bir bölümünü kongrede sunabilirsiniz.

M

Misafir1435

Guest
Tezin tamamını kapsamıyorsa sorun olmaz ancak yukarıda bahsedildiği gibi tüm tezi kongrelerde harcamayın, makaleye saklayın.
Tezin bir bölümünü kongrede sunabilirsiniz.

Cevabınız için teşekkürler. Ben bildiri kitabında yalnızca özet yer alsın, mezuniyetim sonrasında bir dergide makale olarak yayınlanmasını istiyorum. Ancak danışmanım bildiri kitabında basılan tam metin formatın tezin makalesi yerine geçeceğini ileride aynı puanı getireceğini söylüyor. Benim içime sinmiyor bu durum.

qwerty

Öğrenci
Cevabınız için teşekkürler. Ben bildiri kitabında yalnızca özet yer alsın, mezuniyetim sonrasında bir dergide makale olarak yayınlanmasını istiyorum. Ancak danışmanım bildiri kitabında basılan tam metin formatın tezin makalesi yerine geçeceğini ileride aynı puanı getireceğini söylüyor. Benim içime sinmiyor bu durum.

Sizin düşünceniz mantıklı ve olması gereken aslında.
Mantıklı olmak şartıyla hocanın da isteğini yerine getirip bir parçasından tam metin yapıp sonrasında daha kapsamlı bir makale yapabilirsiniz.
Kongrenin ya da başka kongrelerin önceki senelerde yapılmış tam metinlerine bakın.

hbs

Öğrenci
Herkese merhaba, bir sorum olacak...
Tezimi kitaplaştırmak istiyorum, lambert akademi, gece kitaplığı gibi yayınlardan hangisi akademisyen için daha iyidir bir fikri olan var mı acaba?