Endüstri Mühendisliği Maaşları 2024: (YENİ) Devlet – Özel

Endüstri mühendisliği günümüzün meslekleri arasında yer alan, bu nedenle sıklıkla araştırılan meslek dallarından birisidir. Endüstri mühendisliği bölümünü merak eden kişiler, alan ile ilgili doğru bir araştırma yapmak ister. Bizler sizin için Endüstri mühendisliği maaşlarını ve diğer tüm detayları içeren bir yazı hazırladık.

Günümüzde neredeyse en geniş çalışma alanına sahip endüstri mühendisliği, bölüm ya da meslek arayanların oldukça dikkatini çekiyor. Tekstilden mobilyaya birçok farklı alanda çalışabilen endüstri mühendislerinin maaşları da merak edilen bir diğer husus.

Sizin için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda; endüstri mühendislerinin ne iş yaptığından, çalışma koşullarından, aldıkları maaştan ve başka birçok farklı detaydan bahsettik.

Endüstri Mühendisleri Ne İş Yapar?

Endüstri mühendisliği maaşlarına geçmeden önce meslek hakkında birtakım bilgileri verelim…

Endüstri mühendisleri esneklik, kalite, maliyet ve verim unsurları kapsamında çalışmalarını gerçekleştirmektedir. Endüstri alanında çalışan mühendislerin en temel amaçları mevcut olan sistemleri iyileştirmek için çalışmalar ortaya koymasıdır.

Peki Endüstri mühendisinin görevleri nelerdir? İş kapsamında hangi sorumlulukları yerine getirmek zorundadır? Bir endüstri mühendisinin sorumluluk ve görevleri şu şekildedir;

 • İstatiksel ve matematiksel hesaplamalar kapsamında üretimin arttırılması,
 • Üretim süreci esnasında en yüksek verim elde edilmesi,
 • İşçilik ve ürün maliyetlerinin minimum düzeyde tutulması,
 • Nihai olan ürün kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar,
 • Üretim için kullanılan ya da kullanılacak olan uygulamaların detaylı geliştirilmesi.

Yukarıda maddeler halinde belirtmiş olduğumuz görev ve sorumluluk tanımları, endüstri mühendisinin temel görevleridir. Kişinin çalıştığı yere ve çalıştığı pozisyona göre bu görevlere eklemeler yapılabilir. Özellikle endüstri mühendisliği maaşları, yapılan görev ve sorumluluklara göre de değişiklik gösterecektir.

Önerilen içerik: İç Mimar Maaşları

Endüstri Mühendisliği İş İmkanları

Endüstri Mühendisliği Maaşları
Endüstri Mühendisliği Maaşları

Endüstri mühendisliğinin çalışma alanın geniş olması nedeniyle iş olanakları da oldukça fazladır. Üretim ve verimlilik kapsamında çalışan endüstri mühendislerinin birçok sektörde iş bulma olasılığı yüksektir. Bu nedenle önü açık bir meslektir diyebiliriz.

Endüstri mühendisliği maaşlarının iyi olmasının asıl nedeni, çalışma imkanı için çok fazla alan olmasıdır. Endüstri mühendislerinin çalışabileceği meslekleri sizler için şöyle sıraladık::

 • Satış ve pazarlama sektöründe,
 • Üretim sektöründe,
 • Bilişim sektöründe,
 • Araştırma ve geliştirme sektöründe,
 • Proje yöneticiliği ve danışmanlığı sektöründe,
 • Hizmet sektöründe,
 • Finans sektöründe çalışabilirler.

İlginizi çekebilir: İnşaat Mühendisi Maaşları

Endüstri Mühendisleri Nerede İş Bulabilirler?

Yukarıda maddeler halinde belirttiğimiz sektörlerde endüstri mühendisleri iş bulabilirler. Kamu sektöründe; Devlet Demiryollarında, Bakanlıklarda, Üniversitelerde, Belediyelerde ve Eti Maden İşletmelerinde iş bulabilirler. Özel sektörde ise; şirketlerde ve fabrikalarda iş bulabilirler.

endüstri mühendisliği maaşları
endüstri mühendisliği maaşları

Endüstri Mühendisliği Maaşı 2024: Ne Kadar Kazanıyorlar?

Herkesin merak ettiği konu olan “Endüstri Mühendisliği Maaşları Ocak 2024’te Ne Kadar Oldu?” sorusunu sizler için cevapladık. Endüstri mühendislerinin aylık kazançları, kamu ve özel sektörde çalışmalarına göre değişim göstermektedir.

Bu nedenle hangi sektörde çalışmaya başlayacaksanız, diğer sektörü de araştırmanızı öneririz. Böylelikle size en uygun olan sektörün değerlendirmesini yapabilir, iyi bir seçim yapabilirsiniz. Aşağıda devlette ve özelde endüstri mühendisliği maaşları 2024 bilgilerini inceledik… İşte detaylar!

Devlette Endüstri Mühendisi Maaşları 2024: Yeni Zamlar!

Devlette endüstri mühendisliği maaşları ne kadar diye soracak olursak. Kamuda çalışmak birçok kişi açısından daha avantajlı sayılmaktadır.

Bu nedenle endüstri mühendisleri de ilk etapta kamu sektöründe çalışmayı hedefler. Peki kamu sektöründe endüstri mühendisleri maaşları ne kadardır? Aylık olarak Endüstri mühendisliği maaşları ne kadardır?

Devlette endüstri mühendisliği maaşları 2024 yılı itibariyle şu şekildedir:

 • Yeni Başlayan Endüstri Mühendisi Maaşı: 43.500 TL
 • Kıdemli Endüstri Mühendisliği Maaşı: 50.000 TL

Kamu sektöründe yönetici, uzman, uzman yardımcısı, müfettiş, müfettiş yardımcısı gibi pozisyonlarda çalışıyorsanız; alacak olduğunuz maaş miktarı daha fazla olacaktır. Maaş miktarını etkileyen faktörler arasında çocuk ve eş durumu, yabancı dil ve pozisyon gibi faktörler de bulunmaktadır.

Endüstri mühendisliği maaşlarının çalışılan kuruma ve pozisyona göre değişim gösterdiğini ekleyebiliriz.

Özel sektörün yanı sıra devlette daha hızlı bir şekilde yükselebileceğinizi söyleyebiliriz. Aynı özel sektördeki yükselme mantığı gibi devlette de kademe kademe yükselebilirsiniz. Böylelikle alacak olduğunuz maaş miktarı da artar.

Kamu sektöründe 10 sene ve daha fazla çalışmış bir mühendisin aylık ortalama maaşı 48.000 TL ile 50.000 TL arasında değişim göstermektedir. Burada tecrübenin de önemli olduğunu görebiliriz.

İlginizi çekebilir: Bilgisayar Programcılığı Maaşları

Özelde Endüstri Mühendisliği Maaşları 2024: Yeni Ücretler…

Tecrübesiz bir endüstri mühendisiyseniz, özel sektörde çalışmaya başladığınızda alacak olduğunuz maaş 25.000 TL ile 50.000 TL arasında değişim göstermektedir.

Genellikle bir mühendisin alması gereken maaş bu miktardan yüksektir. Ancak bazı şirketler herhangi bir tecrübesi olmayan endüstri mühendislerini asgari ücret seviyesinde çalıştırmaya başlarlar.

Yani şunu söyleyebiliriz ki, özel sektörde çalışacaksınız çalışacak olduğunuz firmayı iyi seçmeniz gerekmektedir. Muhtemelen 3 – 4 farklı firmayla görüşmeye gittiğiniz zaman maaşın değişiklik gösterdiğini fark edersiniz.

Bilgisayar programlarına yatkınlığı, mühendis adayının sertifikaları ve yabancı dil bilme durumu da endüstri mühendisinin özel sektörde maaşını etkileyecektir. Eğer 5 yıllık bir tecrübe geçmişine sahipseniz; özel sektörde alacağınız maaş 35.000 TL ve üzerine çıkabilir.

endüstri mühendisliği maaşları
endüstri mühendisliği maaşları

Bunun yanı sıra bütün üretim alanları üzerine iş yapan fabrikalarda aylık maaş aralığı 25.000 TL ile 40.000 TL arasındadır. Burada da iş tecrübesi, çalışılan pozisyon ve yabancı dil bilme durumu maaş miktarını etkilemektedir.

İşe yeni başlayan endüstri mühendisleri genellikle devlet maaşlarını fazla gördüğü için devlette çalışmak isterler. Ancak şunu unutmamalıyız ki özel sektörde her zaman verim -maaş ilişkisi bulunmaktadır.

Tecrübeli endüstri mühendisleri çoğunlukla özel sektörde kendilerini gösterir ve ön plana çıkarlar. Bunun sebebi özel sektörde çalışanın verimliliği arttıkça maaşının da artmasıdır. Endüstri mühendisliği maaşlarını artırmak için mesleki deneyim ve beceri çok önemlidir.

Örnek verecek olursak; birçok büyük şirkette çalışan tecrübeli endüstri mühendislerinin maaşları aylık olarak 35.000 TL ile 50.000 TL arasında değişim göstermektedir.

Özelde endüstri mühendisliği maaşları özet olarak şu şekildedir:

UnvanEn DüşükOrtalamaEn Yüksek
Yeni mezun olan endüstri mühendisi  25.000 TL  27.500 TL  30.000 TL
2 yıl ve üstü tecrübesi olan endüstri mühendisi maaşı  30.000 TL  35.000 TL  40.000 TL
Uzman yani +5 yıl ve üstü tecrübesi olan endüstri mühendisi  40.000 TL  45.000 TL  50.000 TL
Endüstri mühendisi maaşları 2024: Ortalama veriler…

Devlette Endüstri Mühendislerinin Çalışma Koşulları Nelerdir?

Devlette çalışmak özel sektörde çalışmaktan bir tık daha rahattır diyebiliriz. Çünkü özel sektörün yanı sıra mesai saatleriniz belirlidir. Hafta sonu iki gün standart izin gününüzdür.

Devlette endüstri mühendisliği maaşlarının iyi olmasının yanı sıra ek olarak yan hakların da avantaj sağlaması söz konusudur. Bu nedenle okuldan mezun olduktan sonra KPSS çalışmasıyla kamu kurumlarında endüstri mühendisi olmanız çok daha önemlidir.

Hafta sonu izinlerinin yanı sıra yıllık izin konusunda da sıkıntı yaşama olasılığınız oldukça düşüktür. Bu nedenle rahat bir çalışma ortamı arayan endüstri mühendisleri kamu sektörünü tercih ederler.

Önerilen içerik: Psikolog Maaşı

Özel Sektörde Endüstri Mühendislerinin Çalışma Koşulları Nelerdir?

Devlet kurumuna nazaran özel sektörde çalışmak daha zordur. Bunun sebebi ise birçok şirkette ya da benzeri kurumda haftanın altı günü çalışma zorunluluğun olmasıdır.

Bunun yanı sıra mesai saatleri belirlenmiş olsa dahi bu saatlerin dışına kolaylıkla çıkılabilmesidir. Eğer gün içerisinde bir yoğunluk söz konusuysa çalışan kişinin mesai saatleri uzayabilir.

Yine özel sektörde çalışmanın bir diğer zor kısmı ise yemek imkanlarının kısıtlı olmasıdır. Çoğu şirket yemek imkanını çalışanına sunmaz bile.

Bu nedenle yemek ödemeleri çalışanların ceplerinden gider. Bu gibi nedenlerden ötürü özel sektör genel itibarıyla hem daha çok hem de daha az kazanç sağlanabilecek bir aralıkta yer alır. Endüstri Mühendisliği Maaşları yazımız 2024 tarihleriyle güncel olup detaylı bilgilerin hepsini içermektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Endüstri mühendisliği maaşları ile ilgili bizlere sıkça sorulan sorular ve yanıtları şöyledir:

Endüstri mühendisleri ne kadar maaş alıyor?

Endüstri mühendisliği maaşı kamu sektörü için 43.500 TL – 50.000 TL arasındadır. Ek olarak müfettiş gibi kadrolara geçen kişiler daha fazla maaş alabilmektedir. Özelde endüstri mühendisliği maaşları ise 25.000 TL ile başlar. Mesleki deneyim kazandıkça ve becerilerinizi geliştirdikçe bu maaşlar 50.000 TL’lere kadar çıkabiliyor.

Yurt dışında endüstri mühendisi maaşı ne kadar?

Yurt dışı endüstri mühendisliği maaşı, ülkeden ülkeye göre değişiklik gösterir. Ancak Avrupa ülkelerinin birçoğunda endüstri mühendisleri ortalama olarak aylık 4.000 – 5.000 Euro arasında maaş almaktadır.

Endüstri mühendisliği CEO olabilir mi?

Endüstri Mühendisliği bölümü mezunları, özellikle sanayi sektöründe faaliyet gösteren şirketlerde CEO’luk yapabilir. Ancak CEO olmak, bölüm mezuniyetinden çok daha fazlasını gerektirmektedir.

Endüstri Mühendisliği iş imkanları için ilgili siteye göz atabilir ayrıca sitemiz üzerindeki güncel Maaş Bilgisi sayfasından diğer meslek gruplarının da maaşlarına ulaşabilirsiniz.

Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir