2015 Akademisyen Maaşları

keynesyengil

Öğrenci
YILI 15.01.2015 yılı kariyer uzman maaşları
NET ÜCRET*
MÜFETTİŞ (BAKANLIK) 1/4 25 4.993 TL
UZMAN (MERKEZ-KARİYER) 1/4 25 4.993 TL

MÜFETTİŞ (BAKANLIK) 7/1 3 3.860 TL
UZMAN (MERKEZ-KARİYER) 7/1 3 3.860 TL

MÜFETTİŞ YARDIMCISI (BAKANLIK) 9/1 0 3.351 TL
UZMAN YARDIMCISI (MERKEZ-KARİYER) 9/1 0 3.351 TL

- - - Güncellendi - - -

ya doktora sahibi 5/1 yrd doç yeni uzmandan 300 tl eksik alıyor

Ink Bottle

Moderator
YILI 15.01.2015 yılı kariyer uzman maaşları
NET ÜCRET*
MÜFETTİŞ (BAKANLIK) 1/4 25 4.993 TL
UZMAN (MERKEZ-KARİYER) 1/4 25 4.993 TL

MÜFETTİŞ (BAKANLIK) 7/1 3 3.860 TL
UZMAN (MERKEZ-KARİYER) 7/1 3 3.860 TL

MÜFETTİŞ YARDIMCISI (BAKANLIK) 9/1 0 3.351 TL
UZMAN YARDIMCISI (MERKEZ-KARİYER) 9/1 0 3.351 TL

- - - Güncellendi - - -

ya doktora sahibi 5/1 yrd doç yeni uzmandan 300 tl eksik alıyor

Akademisyenliği para kazanmak olarak gören kişi zaten yapmasın hocam. Size başka bir örnek vereyim. Ben okuldan mezun olduğumda Ford Otosan'da işe kabul edildim ve bana verecekleri maaş benim şu an aldığım (zamla birlikte) paranın en az 300-500 lira fazlasıydı. Yani bir yarddoç maaşına eşitti. Benim yarddoç olmam en az 5-6 yıllık bir süreç ve ben o süreçte Ford Otosan'da çalışsam (arkadaşlardan biliyorum) maaşım bugünün parası ile en kötü 7-8 bin lira olur. Yani bir yard. doç. un iki katı kazanmış olurum.

Amacınız para kazanmaksa özel sektöre girersiniz. Akademisyenlikle uzmanlıkla muzmanlıkla para kazanılmaz. Amacınız "ben ömür boyu öğreneyim öğreteyim" ise o zaman da akademisyen olursunuz.

keynesyengil

Öğrenci
Hocam ford otosanla ne alakası var ben devletin bir kurumundaki uzmanların maaşlarını yazdım sonuçta para için çalışıyoruz bu düzende para ile kurulmuş bunu ben kurmadım böyleydi bizde uyum sağlamaya çalışıyoruz devletteki adaletsizliği göstermek için yazıyorum sonuçta uzmanlık ya da müfettişlik bir makam değil aynı yrd doç ya da doç gibi unvanı olan kadrolar ve bunlarla karşılaştırdığımız zaman bence haksızlığa uğruyoruz çünkü çevremde o kadrolarda çalışıp hiç riske girmeden normal mesaisine gidip gelip hiç bir şey üretmeden bu maaşları alan insanlar var.
Bugun akademik kariyerine başlayan bir gencin gelecekte kadro bulup bulamayacağı hangi şehirde yaşamak zorunda kalacağı iş garantisinin sallantıda olduğu bir durum var.Bu olumsuzluklara rağmen insanlar sevdikleri başarılı olabileceklerine inandıkları için akademisyenliği seçiyorlar en azından devlet uzman kadar değer versin bunca çabayı göze alan insanlara

A

Akademik Forum

Guest
Hocam yazınızda belirttiğiniz gibi iş garantisi olup olmamasına,mobbinge yoğunlaşın torpil yaptırmayın yapılmasına göz yummayın ilerde göz yumulan sizde olabilirsiniz.Bence para para nereye kadar o beğenmediğiniz işleri yapmak isteyen etrafımda 3 tane doktora mezunu var.Sayısız yüksek lisans öğrencisi ve mezunu var.Ayrıca o A grubu mesleklerde torpil olsa bile çoğunda ciddi bir kpss,kurum sınavı,mülakatı dil puanı var ve o kişilerin alacağı son ünvan o ve ek bir ödemeleri yok(ekders,danışmanlık,sınav gözetmenliği,proje,ikinci öğretim ekders,vb.)Sizden ricam yazımda sadece kpss,kurum sınavı olan yere takılıp bizimde tezimiz makalemiz var demeyin diğer yerlere yoğunlaşın.

keynesyengil

Öğrenci
hocam ne alakası var ben merkez uzmanlıktan akademisyenliğe geçmiş biriyim kurumları da çok iyi biliyorum yapılan işte bir şey yok zaten bir sürü uzman oluyor kurumda başkan iş yoğun olmadığı için 3-5 kişi ile idare ediyor diğerleri yatış ben beğenip beğenmeme konusunda bişey demedim verilen emek yapılan çalışmalar sonucunda en azından bir eşitlik olsun dedim

- - - Güncellendi - - -

Hocam yazınızda belirttiğiniz gibi iş garantisi olup olmamasına,mobbinge yoğunlaşın torpil yaptırmayın yapılmasına göz yummayın ilerde göz yumulan sizde olabilirsiniz.Bence para para nereye kadar o beğenmediğiniz işleri yapmak isteyen etrafımda 3 tane doktora mezunu var.Sayısız yüksek lisans öğrencisi ve mezunu var.Ayrıca o A grubu mesleklerde torpil olsa bile çoğunda ciddi bir kpss,kurum sınavı,mülakatı dil puanı var ve o kişilerin alacağı son ünvan o ve ek bir ödemeleri yok(ekders,danışmanlık,sınav gözetmenliği,proje,ikinci öğretim ekders,vb.)Sizden ricam yazımda sadece kpss,kurum sınavı olan yere takılıp bizimde tezimiz makalemiz var demeyin diğer yerlere yoğunlaşın.
hocam merak ettim arkadaşlarınız neden doktoradan sonra memnun değiller mi a kadro işleri yapmak için can aatıyor

A

Akademik Forum

Guest
Hocam arkadaşlarımın ikisi mebde öğretmen birisi kolejde öğretmen üniversiteler kadro açmadı(biliyorsunuz bu kadrolar kişiye açılıyor!!) 2 sene olacak hala bekliyorlar gerçi en son konuştuğumda birisi umudunun kalmadığını söylemişti.Benim demek istediğim genel olarak üniversitelerde mobbinge ve torpile çözüm bulunmalı ve azda olsa elle tutulur akademik çalışmalara yoğunlaşmalı paranın az olduğunu düşünmüyorum.Bir yandan bir sürü derse giriyoruz vaktimiz mi var çalışma yapalım derken bir taraftan her hafta sonu sınavda görev almak için uğraşılmamalı bana göre tezat böyle şeyler.Bu zamdan sonra (ki bence öncede geçerli) akademisyenlik çok cazip oldu.Şuanda hiç bir kurum lisans mezununa 5000 tl civarı maaş vermez.(öğretim elemanı ek ders,sınav gözetmenliği,ikinci öğretim,yaz okulu,bazı açılan kurslar) zaten çalışan adam da yükseliyor profesör oluyor.Ama hiç bir kurumda çalışan uzman ya da memur atomu da parçalasa şeften öteye hayatı boyunca geçemeyebilir.Benim hocamda dahil birçok akademisyene çok saygı duysam da durum böyle.İnşallah durumu ifade edebilmişimdir.O yüzden sayfayı daha fazla meşgul etmeyim.Size akademik hayatınızda başarılar dilerim.

freshwind

Öğrenci
Bence uzmanların maaşı yüksek. Onunda sebebi buraların biraz seçilmiş:) elemanlarla dolması. Bizim maaşlar türkiye şartlarında iyi şu anda