2015 YDS - Ielts

avanak_apti

Öğrenci
Merhaba, ben bu siteye yeni üye oldum. 2015 Ağustos ayında İşletme Yüksek Lisansa başvuracam. Yds 40 istiyorlar.Sınav için önümde 6 ay var, fakat benim hedefim Yüksek Lisanstan sonra Yurtdışında doktora yapmak, bunun için Ielts'e girmeyi düşünüyorum. Sizce önümüzdeki Nisan ayında Yds'ye mi hazırlanmalıyım, yoksa Ielts mi ? Seviyem B1. 3 tane kursla görüştüm. Ielts'e girebilmem için C1 seviyesinde olmam gerektiğini söylediler. Yardımcı olursanız sevinirim..

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Merhaba, ben bu siteye yeni üye oldum. 2015 Ağustos ayında İşletme Yüksek Lisansa başvuracam. Yds 40 istiyorlar.Sınav için önümde 6 ay var, fakat benim hedefim Yüksek Lisanstan sonra Yurtdışında doktora yapmak, bunun için Ielts'e girmeyi düşünüyorum. Sizce önümüzdeki Nisan ayında Yds'ye mi hazırlanmalıyım, yoksa Ielts mi ? Seviyem B1. 3 tane kursla görüştüm. Ielts'e girebilmem için C1 seviyesinde olmam gerektiğini söylediler. Yardımcı olursanız sevinirim..
Merhaba, forumumuza hoş geldiniz. Size tavsiyem IELTS'e yönelik çalışmanızdır bu süre içinde de zaten YDS'den 40 alabilecek duruma gelirsiniz, başarılar dileriz.

Kutadgu

Moderator
Bildiğiniz gibi IELTS'in YDS eşdeğerliliği kaldırıldı. Yurtdışı doktora için ielts istenilebilir belki ama döndüğünüzde karşınıza YDS çıkabilir. Bu yüzden sistemli bir çalışma yaparak her iki sınav içinde bir noktaya getirebilirsiniz kendinizi. 6 ay güzel bir sure.

avanak_apti

Öğrenci
Teşekkürler. Dün gideceğim Kurstaki Hocayla görüştüm, önce Grammer yapını ve Readingi güçlendirelim Nisan ayında ki Yds'ye gir dedi,45-50 aldırırım dedi 6 ayda,daha sonra ben seni 1 ay da Ielts hazırlarım dedi, çok mu iddaalı konuşmuş, yoksa gerçekten yapabilir mi ? Yds sorularına bakıyorum moralim bozuluyor.

Kutadgu

Moderator
Teşekkürler. Dün gideceğim Kurstaki Hocayla görüştüm, önce Grammer yapını ve Readingi güçlendirelim Nisan ayında ki Yds'ye gir dedi,45-50 aldırırım dedi 6 ayda,daha sonra ben seni 1 ay da Ielts hazırlarım dedi, çok mu iddaalı konuşmuş, yoksa gerçekten yapabilir mi ? Yds sorularına bakıyorum moralim bozuluyor.

Seviyeniz B1. Sıfırdan başlamıyor olmanız bir avantaj. Hocanız geçerli bir plan sunmuş size. Bence iyi. Grammer ve okuma YDS için temeldir, IELTS' e ise başlangıç aşamasında önemli. 4 skilden biri olan READING aşamasını edinmiş olacaksınız. Bu arada tabiki de kursta cümle dizilimlerini öğreneceksiniz. Bu da diğer skiller için ön hazırlık olmuş olacak.
Size tavsiyem bu süreçte bol bol kelime edinin. Google'a Setimes yazın. Bu sitede İng-Türkçe çevirisi hazır olan haberler var. Ordan her gün bir haberin çıktısını alarak çevirmeye çalışın ve sonra çeviremediğiniz yerleri Türkçe kısmından kontrol edebilirsiniz. Cümleleri çevirirken gorduğunuz kısaltmaları, tenseleri, bağlaçları, yapıları bir kağıda not ediniz.
1 ayda ielts için bunların yanında tabiki de yabancı film, haber dinlemeniz de önemli. Dile aşina olmanız gerek. Forumumuzda ielts'e girmiş olan arkadaşlarımızın çok güzel tespit ve önerileri var. Örn : http://www.akademikpersonel.org/iel...ts-sinavi-tecrubesi-ve-calisma-tavsiyesi.html

http://www.akademikpersonel.org/iel...ts-calisma-stratejilerim-sinav-deneyimim.html

http://www.akademikpersonel.org/iel...ng-system/33738-21-kasim-ielts-deneyimim.html

Bu sayfalarıda incelerseniz umarım ki faydası olacaktır.
Ve son olarak bu şekilde çalışırsanız 45-50 den çok çok yüksek bir puan alabilirsiniz inanın :)

Son düzenleme:

avanak_apti

Öğrenci
Hocam peki nasıl bir yol izlemeliyim. Elimde Rıdvan-Suat Hocadan strateji kitapları var onlara bakıyorum ağır geldi bana. Reader at Work 1 var. Fono İngilizce çeviri teknikleri var. Açıkcası Yds soruları ve Ielts içeriği gözümü korkuttu. Ders çalışmayı bıraktım. Nasıl bir yol çizeceğimi bilmiyorum.Kazanmak istiyorum, materyallerim var harekete geçemiyorum, bir güvensizlik geldi üstüme :( İngilizce seviyem düşük ondan mı acaba ?
Seviyeniz B1. Sıfırdan başlamıyor olmanız bir avantaj. Hocanız geçerli bir plan sunmuş size. Bence iyi. Grammer ve okuma YDS için temeldir, IELTS' e ise başlangıç aşamasında önemli. 4 skilden biri olan READING aşamasını edinmiş olacaksınız. Bu arada tabiki de kursta cümle dizilimlerini öğreneceksiniz. Bu da diğer skiller için ön hazırlık olmuş olacak.
Size tavsiyem bu süreçte bol bol kelime edinin. Google'a Setimes yazın. Bu sitede İng-Türkçe çevirisi hazır olan haberler var. Ordan her gün bir haberin çıktısını alarak çevirmeye çalışın ve sonra çeviremediğiniz yerleri Türkçe kısmından kontrol edebilirsiniz. Cümleleri çevirirken gorduğunuz kısaltmaları, tenseleri, bağlaçları, yapıları bir kağıda not ediniz.
1 ayda ielts için bunların yanında tabiki de yabancı film, haber dinlemeniz de önemli. Dile aşina olmanız gerek. Forumumuzda ielts'e girmiş olan arkadaşlarımızın çok güzel tespit ve önerileri var. Örn : http://www.akademikpersonel.org/iel...ts-sinavi-tecrubesi-ve-calisma-tavsiyesi.html

http://www.akademikpersonel.org/iel...ts-calisma-stratejilerim-sinav-deneyimim.html

http://www.akademikpersonel.org/iel...ng-system/33738-21-kasim-ielts-deneyimim.html

Bu sayfalarıda incelerseniz umarım ki faydası olacaktır.
Ve son olarak bu şekilde çalışırsanız 45-50 den çok çok yüksek bir puan alabilirsiniz inanın :)

avanak_apti

Öğrenci
Sağolun Hocam. peki çalışmaya nerden başlayım, nasıl bir strateji izlemeliyim ? Elimde Reader at work, Suat-Rıdvan Hocaların kitabı Strateji 1-2 var, fono çeviri teknikleri var.strateji kitapları ağır geldi,Yds sorularına baktım çözemedim,Grammeri tamamlamak mı gerekiyor çözebilmek için. Kazanmak istiyorum, elimde materyallerde var ama harekete geçemiyorum :(

Kutadgu

Moderator
Sağolun Hocam. peki çalışmaya nerden başlayım, nasıl bir strateji izlemeliyim ? Elimde Reader at work, Suat-Rıdvan Hocaların kitabı Strateji 1-2 var, fono çeviri teknikleri var.strateji kitapları ağır geldi,Yds sorularına baktım çözemedim,Grammeri tamamlamak mı gerekiyor çözebilmek için. Kazanmak istiyorum, elimde materyallerde var ama harekete geçemiyorum :(

Öncelikle güzel bir çalışma programı yapmanız şart. Dil zaman isteyen birşey. Bir an gelecek düşünmeden doğru yanita ulasabileceksiniz. Bunun için de birikim şart. Ielts ya da diğer dil sınavları farketmez, temel bir grammer bilmeniz gereklidir. ( tense, modal, baglac, gerund infinitive vs. ) Gerekli olan temeli aldıktan sonra Fono çeviri tekniklerini ozumseyerek grammerden edindiğiniz bilgilerle yorumlamanizi gelistirirsiniz. Reader at work kitaplari güzeldir kelime gelişimi icin. Gunde bir iki parca da oradan goturursunuz. Ilk etapta Cümle cümle tane tane anlayarak. Daha sonra hızınız ve kavrayisiniz gelisecektir. Strateji 1-2 güzel kitaplardir. Son iki yildir ÖSYM stratejiden uzak dursa da bu kitaplardaki sorular ve yine isabetli yorum yapabileceginiz onemli ipuclari bulunmaktadir. Bu kitaplari bitirdikten sonra artik denemelere gecebilirsiniz. Ozellikle son ay cozumlu deneme setleri alarak , günlük bir denemeyle sinav deneyiminizi gelistirebilirsiniz. Ozellikle kelime cok onemli bu sinavlar icin. Kelime ve anlamlarini bir kağıda yazarak ezber yöntemi iyi bir yöntem değildir. Bana göre en iyi yöntem kelimeleri cümle içerisinde gormektir. Unutmayiniz ki bir kelime farklı cumlelerde farkli anlamlara gelebilir. Bu da cok okumayla cok gormeyle gelisecektir. Elinizde ki kitaplar kelime ve soru icin yeterli. Guzel bir yayindan bir deneme setiyle calismalarinizi YDS icin noktalayabilirsiniz. :)

saithoca

Doçent

As long as you do your best, there is no reason why you should fail to achieve your goal and get a high score on YDS :)

A

Akademik Forum

Guest
Merhabalar ben ÖYP'li bir araştırma görevlisiyim Haziran 2013'te IELTS'den dil puanı alarak yerleşleşmiştim. Bu yıl yüksek lisansım bitiyor tabi dil puanımın geçerliliği de bu durumda doktoraya başlarken durumum nasıl olacak? Bu konuda bilgilendirirseniz çok mutlu olurum.

müslüm71

Öğrenci
hocalarım yeni başlayacak az buçuk temeli olanlar için yds ve ielts ye yönelik tavsiye edebileceğiniz sonuç alınmış online kurs varmı?

mgne

Öğrenci
Hocam merhabalar siteye bugün üye oldum. Bir sorum olacak. Beim 15.06.2013 tarihli ilets puanım var ve geçerliliği 15.06.2015 tarihinde mi bitiyor yoksa haziranın sonuna kadar kullanma olasılığıöm var mı? Hocam şimdiden çok teşekkür ederim