9 Eylül 2018 YDS Sonbahar Sınavınız Nasıl Geçti?

Gamze

Administrator
9 Eylül 2018 YDS Sonbahar Sınavına giren tüm adaylara geçmiş olsun. Sınavla ve sorularla ilgili düşüncelerinizi bu konuda paylaşabilirsiniz.

YDS 2017 Sonbahar Dönemine ait sınavı tartışabilir, aklınızda kalan sınav sorularını bu konuda paylaşabilir ve çözüm yollarını öğrenebilirsiniz.

Sınav sonuçları 04.10.2018'de açıklanacak.

DS Sınav soruları ve muhtemel cevapları Remzi Hoca tarafından sağlanmaktadır.

Katkılarından dolayı Remzi Hoca’ya teşekkür ederiz.

Genel değerlendirme

2018 Sonbahar YDS bitti. Umarız herkes istediği puana ulaşır.2018 ilkbahar testi ile karşılaştırıldığında 2018 sonbahar testi daha kolaydı denilebilir. Bu durumun YDS nin artık yılda 4 defa yapılacak olmasına ve son zamanlarda YDS ‘e giren sayısının azalmasına bağlanabilir. Bu durumda önümüzdeki dönemde YDS’ye girenlerin sayısında artma olabilir.

Sınavın ilk16 sorusunda ve cloze testlerde orta düzeyde bile çalışma yapan birinin aşina olacağı kelime ve phrasal verb soruları vardı. Tense soruları zorlayıcı değildi. Gerund / infinitive soruları ektra fazla bilgi gerektirmeden yapılabilecek türden ve biz bunu derslerde sadece iki kelime ile özetlemiştik. Bağlaç soruları sınava girenlerin daha aşina oldukları zıtlık türündendi, bu durumda çok anlamasalar bile işaretleyebilecekleri türdendi.

Sınavda cümle tamamlama soruları daha kısa ve anlaşılırdı. Bu bölümün daha rahat geçilmesi zamanlama açısından katılımcılara faydalı olmuş olabilir.
Çeviri soruları oldukça rahattı, sınavlarda zaman zaman rastlanan çok küçük nüanslara bağlı soru yoktu denilebilir.

Paragraf soruları orta düzeydi. YDS paragraf sorularında son zamanlarda yaptığı gibi soru çeşitliliği yine korudu, hatta bu defa bir tane tone & style sorusu bile sordu. Bu durum YDS ‘e girenlerin okuma çalışmalarında daha çeşitli sorularda çözmeleri gerektirdiğini gösteriyor.

Diyalog soruları oldukça uzundu, ancak bir soru dışında zor değildi diyebiliriz.

Eşanlamlı cümle soruları orta uzunlukta ve rahat yapılabilecek bir bölümdü. Bu soru tipi YDS’ girenlerin korkulu rüyasıdır ancak bu defa hiç değilse 4 soruda 2 doğru verebilecek seviyede idi.

Paragraf tamamlama soruları oldukça uzundu ve belki bu testin en zor soru tipiydi denilebilir. Bir soru dışında oldukça zor ve zaman alıcı idi.

İlgisiz cümle sorularının zor kolay arasında dengelenmişti. Geçen sınavlarda bu soru tipinin daha zor olduğu dikkate alınınca, sınava girenlerin daha çok doğru çıkarabilmesi mümkündür.

YDS muhtemel cevaplarından bir kısmı:

1. (studied) extensively
2. (primary) objective
3. commonly accepted
4. excuse
5. compelling ( scientific evidence )
6. bring about
7. have been swallowed / offering
8. might not answer / remains
9. have been / began
10. even though
11. not only / but also
12. on / within
13. on / from
14. despite
15. but
16. although

17. exist
18. because of
19. for
20. even if
21. to say

22. rely on
23. thanks to
24. (demand) for
25. will not produce
26. however

Son düzenleme:
Z

Zekman

Guest
Yds 2018 sonbahar

Zor muydu ne???
First imperssions parcasi sinavimi mahvetti diyebilirim.

Z

Zuhlavizyon

Guest
2018 ingilizce yds/sonbahar

Son beş soru:
1) Tarım ile ilgili soruda 1. Cümle
2) Martin luther king sorusunda 4.Cümle
3) tv ve sinema nın karşılaştırıldığı soru 3. Cümle
4) Böceklerle ilgili soru 2. Cümle
5) günün 12 saatlik gece ve gündüz dilimlerine ayrılmasıyla ya da onun gibi bişey ile ilgili bir soru vardı.... umarsızca 2. Cümle yaptım
Paragraf soruları zordu.
Objective(yazarın tutumu) ve (switch on -activate) gibi 2 kısa soru vardı.
Diğerleri Allah kerim.
Paragraftaki eksik cümle
A yet ile başlayan cümle islamiyet ve bilim ilişkisi gibi bişeydi paragraf
C for example ... öğretmenlerin öğretme yöntemlerini anlatan ve örnek veren paragraf
B... olumlu cümle( ebeveynlerin çocuklara olumlu yaklaşımı sonucu çocukların daha iyi arkadaşlarla vakit geçirmek isteyecekleri ile ilgiliydi veya ona yakın bir şey )
.....

A

anonimo

Guest
Obama sorusuna çok zaman harcadım korkunç bir paragraftı. Kolay bir sınav değildi bence

A

Ahmet40

Guest
Yds 2018 eylul

Merhabalar....paragraf sorularinda video oyunlarinda yazarin yaklasimi hangi kelimedir vardi. Objective dedim...dogrumudur

A

Ahmet40

Guest
Piri reisin harita sorularindan paragraftan cikarilacak sonuc baska haritalarda oldugumu yoksa haritanin dogrulugumu neydi sizce

H

hasankoc314

Guest
Yds 2018 sonbshar

Dogru objective olacak. Hocanin cevabı excuse dedigi soruyu yada seceneklerini hatirlayan var mı?

A

Akademik aDAM

Guest
Yds 2018 sonbahar

1. Studied EXTENSIVELY
2. İn the face of COMPELLING evidence
3. Primary OBJECTIVES
4. The easiest EXCUSE
5. BRING ABOUT the desired outcome
6. Thrive ON / deep WITHIN our tissues
7. Animals are hunted NOT ONLY for their meat, BUT ALSO for the body parts
8. DESPITE its notoriety as a naval weapon,
9. Effects of coffee are noticeable after 10 minutes BUT the effects peak after 45
minutes
10. Research ON / FROM a developmental perspective
11. Science MIGHT NOT ANSWER / REMAINS humanity’s best tool
12. Have been swallowed/ offering
13. ALTHOUGH some well respected cheese is made from pasteurized milk
14. ACCEPTED by scientists
15. EVEN THOUGH babil ile ilgi…
16. For a long time HAVE BEEN / but from 1700 onwards BEGAN
CLOZE TEST 1
1.RELY ON large lithium batteries
2. HOWEVER another element cobalt
3.the demand FOR
4. will not reduce
5. THANKS TO recently developed
CLOZE TEST 2
1. The rules EXIST
2. We know the rules are there BECAUSE OF…
3. Similar structures FOR similar events
4. EVEN IF there may be other elements as well
5. What people meant TO SAY
CÜMLE TAMAMLAMALAR: cevaplar koyu renklidir.
1. Because their empire grew so large and took them into very different climates, the Romans
became the first major society to wear seasonal clothing.
2. Unless there are substantial changes in the way humans affect ecosystems, there will be
greater loss of biodiversity in the near future.
3. It has long been known that manipulating a gene in an organism can slow aging and extend its
lifespan, but genetic techniques to safely halt or reverse age-related conditions in humans
have so far proven improbable.
4. When mental disorders, physical conditions and functional losses co-occur, older individuals
face an increased risk of hospitalization or placement in long-term care facilities.
5. While people can generally cough voluntarily, environmental pollutants such as cigarette
smoke or dust can also cause coughing.
6. When technological advances made the interior of Africa accessible in the 19th century, the
nations of Europe raced to colonize the continent.
7. The Sung dynasty Chinese had the technology to make rockets, but there is no definitive
evidence that they did so.
8. Even though the eastern influence has been strong the last few centuries, the ethnic and
traditional character of Balkan food culture has been well preserved.
9. Because bodybuilders exert a great deal of energy, their metabolism requires more calories
per day than the average person.
10. Just as the earth’s atmosphere would stagnate without weather, our very lives depend on it,
to sustain agriculture and keep our bodies healthy.
PARAGRAPH TAMAMLAMA:
72. Medieval Islam: A. Yet, medieval Islamic science is sometimes dismissed... (?)
73. Western Schooling: B. At the same time, there are some, perhaps not many, families in the
village that have different approaches for their children...
74. Adolescence: B. It could be helpful if parents establish effective communication... foster
academic interest...
75. Teaching Approaches: E. For example, a teacher whose goal of teaching is to transmit and
increase knowledge will likely focus on the content and provide structured learning...
DİYALOG SORULARI
1. Ploygot
How do you think such people manage to learn so many languages?
2. E-Therepy
What is the biggest myth about e-therapy?
3. Organ Donation
So far as I understand the team is basically trying to raise people’s awareness about the issue?
4. I am bored and I couldn’t finish anything ….
Plus, you can share your goals and plans with someone...
5. Marriage
Be cautious, as forgiveness could backfire (personality)...
AKIŞI BOZAN CÜMLE
1. Martin Luther King *D
Cevap: (IV) King led March on Washington in 1963
2. Tv-Cinema *C
Tüm cümleler Tv ve Cinema arasındaki farkı anlatıyor.
Cevap: (III) Communial watching connections ...
3. Agriculture *A
Tüm cümleler Agriculture development anlatıyordu.
Cevap: (I) Historians ve 2 farklı civilization and productivity anlatıyordu.
4. Insects *C
Tüm cümleler depend on insects
Cevap: (III) We wouldn't have needed 430.000 insecticides...
5. Time measurement sun dial vs water dial *D
Tüm cümleler zaman ölçümü ve yöntemleri idi.
Cevap ( V) equipment by Chinese
ÇEVİRİ SORULARI
1- To discover the techniques of macro photography, photographer should use light and position,
and notice how the background changes with slight moves;
2- Although the nature of diseases does not change from one culture to another, there is clear
evidence that how diseases are understood varies differently;
3- Prevention of academic failure is a serious subject because children who fail academically
experience significant social and economical problems throughout their lives;
4- Soyut doğasından ötürü bir çok tanıma sahip olan ve bu yüzden tartışmalı bir konu olan zeka,
genellikle bilişsel becerilerin ve problem çözme yeteneğinin bir ölçütü olarak görülür.
5- 1. Dünya savaşının tüm savaşları sona erdirecek savaş olduğu zannediliyordu, fakat yenilen
Ülkeler ağır barış şartlarıyla karşılaştı, ki bu da 2. Dünya savaşının ortaya çıkmasına sebep oldu;
6- Günümüzdeki kentsel gelişmeler, artmakta olan nüfusla birlikte, Mısır’daki birçok arkeolojik alanı
tehdit etmektedir.
RESTATEMENT
1. While some people believe video games are a waste of time, certain vides games ----
Video games are regarded as time-consuming however certain videos games may be beneficial
Çeldirici they are beneficial olan seçenek
2. The increasing awareness of the impact of job stress is best illustrated by the sheer increase in the
number of job stress research in recent decades.
Cevap içinde dramatically ve best bulunmaktadır.
3. Mentally healthy adults have a right to reject medical interventions even though this is likely to
result in fatal consequences.
Regardless of deadly consequences of rejecting medical interventions , adults are mentally
healthy are entitlement to do it.

Y

Ydsadayı1823

Guest
Bence

2 soruda itirazım var. Birincisi Sense of control hakkındaki soru. Ben turn down dedim. Iyi sonucu turn down ederek olası kötü sonuçları kontrol ediyormuşuz hissi olabilir.

Diğeri conversationslardan marriage olan. Bunun cevabı da çok bariz olarak içinde mutual respect geçen cümleydi.

Aklıma takılan birşeyler daha vardı ama hatırlamıyorum şu an.

Y

yunusemrekys

Guest
Cvp

verilen cvplar dan ing -ing çevirilerde katılmadığım sorular var, zihinsel sağlığı yerinde olan yetişkinlerde , it is their right diye bir cümle vardı , doğru cvp o olması gerekiyor

D

Dilbilimci_29

Guest
Dil hocası ve dilbilimci olarak bu sınavın ciddi kötü hazırlanmış bir sınav olduğunu ve hatalar içerdiğini söyleyebilirim (bunu hazırlayanların beklentileri olan 'doğru' cevapları göz önünde bulundurarak söylüyorum). Boğaziçiliyim, ana dilim İngilizce ama ben şahsen bazı sorularda 'doğru' bir cevap göremedim. Eskiden hazırlanan KPDS en azından sıkıcı da olsa mantıklı cevaplar içeriyordu.
Soruları detaylı hatırlamıyorum ama Video games sorusunun paraphrase'inin doğru cevabı 'time-consuming' içeriyorsa kesinlikle yanlış. 'Waste of time' ve 'time-consuming' semantik olarak epey farklı.
Bu sınavın sorunu zorluk değil, hazırlayanların kafalarındaki saçma cevap beklentisi. TOEFL veya IELTS kesinlikle daha zor değil bence, en azından mantıklı bir insanın dil seviyesini ölçme kapasitesinde sınavlar.
Ülkemizdeki eğitimin geldiği hal içler acısı ve bu sınavdan belli bir puan almak zorunda olanlar için üzülüyorum. Bir çok soru itiraz edilebilecek nitelikte maalesef.

Alican Bozyel

Öğrenci
Hocalarımla hatırladığım kadarını cevapladık. Tahminimden daha iyi gelecek sonuçlar:) Umarım herkesin iyi geçmiştir. Ama bu benim için çok önemliydi. 2 yıldır doktora yeterlik için hazırlanıp halledemediğim sınavdan şu an 80 üstü bekliyorum. Online eğitim konusunda harika olan bir yer, aklınızda olsun hiç başka kaynağa falan gerek olmadan. Benim gibi zaman kaybı yaşamayın valla bak... 2 ayda hallettim hala inanamıyorum ya

TemaDil > https://temadil.com/

B

Başka bir dilci

Guest
Baska bir dilci

Dilbilimci_29 kesinlikle haklısınız. İki prepositon sorusunum cevabı da for bu kar preposition içinde niye ikisi de aynı sorulmuş. eventhough although but despite cümle tamamlamada yet li ifade hep birbirine benzer konular sorulmuş kısır döngü içinde bir sürü farklı bağlaç anlamı sorgulamak varken niye??Bu da sınav hazırlandıktan sonra bir bütün olarak yeterince kontrol edilmemiş gibi bir izlenim yaratıyor.