ABD İcin IELTS mi TOEFL mı, Neden?

Sercan

Profesör
Mrb arkadaslar bu konuda kafam karıştı bu sinavlarin kolaylik derecesi sizce nasil daha once girenler varsa bu sinavlara

Forumda arama yaparsanız çok fazla sayıda bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ielts'e girmiş birisi olarak, Ielts'in Toefl'a göre daha kolay olduğu görüşündeyim. Yakın zamanda Toefl'a da gireceğim sanırım, o zaman daha detaylı bir kıyaslama yapabileceğim. Ancak sınav geçerliliği bakımından Toefl derim.

sametweb

Öğrenci
Master programlari icin ABD'de IELTS'den en az 6.0 ya da TOEFL'dan en az 80 almaniz beklenir. Hangisi daha kolay derseniz, IELTS'ten 6 almak daha kolaydir. Ama is yukseltmeye gelince 6.0'dan 7.0'ye cikmak, TOEFL'da 80'den 90'a cikmaktan daha zordur (Benim gorusum). IELTS baslangic icin kolay sinav, adini soyleyene zaten 4.5 veriyorlar :)

Bu arada IELTS'i kabul etmeyen okullar hala var ABD'de.

finduilas

Profesör
Iki sinava da girmis ve ABD'de master yapan biri olarak kesinlikle IELTS diyebilirim bu soruya. Ama kisiye gore de degisir tabii ki. Kolaylik/zorluk acisindan iki sinavin da birbirine denk oldugunu dusunuyorum. Farklari sinavin uygulanis biciminde. Ben kagit-kalem insaniyim, bilgisayarda o uzun paragraflari okurken altini cizemedigim, isaretleme yapamadigim icin icim sıkılıyor, uykum geliyor. O yuzden kesinlikle IELTS diyorum. Sizin icin durum daha farkli olabilir belki.

Sent from my SM-N920T using Tapatalk

erdemyeler

Öğrenci
Iki sinava da girmis ve ABD'de master yapan biri olarak kesinlikle IELTS diyebilirim bu soruya. Ama kisiye gore de degisir tabii ki. Kolaylik/zorluk acisindan iki sinavin da birbirine denk oldugunu dusunuyorum. Farklari sinavin uygulanis biciminde. Ben kagit-kalem insaniyim, bilgisayarda o uzun paragraflari okurken altini cizemedigim, isaretleme yapamadigim icin icim sıkılıyor, uykum geliyor. O yuzden kesinlikle IELTS diyorum. Sizin icin durum daha farkli olabilir belki.

Sent from my SM-N920T using Tapatalk

Bende kanadada bir isüre doktora yapmış sonra güzel bi iş bulunca bırakmış biri olarak yazayım :) Tekrar başlicaktım ama olmadı.
Speaking olarak : IELTS daha kolay en azından tıkanınca karşıdaki yönlendiriyor.
Writing olarak: IELTS daha karmaşık, TOEFL writingten yüksek almak daha kolay eğer listeninginiz iyiyse tabi çünkü sorunun birinde hikaye filan dinletip onunla ilgili birşeyler yazdırıo.
Listening: Eğer listeninginiz iyiyse TOEFL zaten neredeyse tamamen listening üzerine kurulu bir sınav daha iyi olacaktır.
Reading: IELTS Reading çok darmadağın, TOEFL daha düzenli en azından paragraf paragraf gidio bir de arada kek sorular var "this" derken bu cümlede neyi kastetti gibi. IELTS ise her paragrafın anlamını çıkarımlarını ayrı ayrı akılda tutmak biraz zor açıkçası benim için. Yalnız altını çizememek benim için de zor. Kağıttan okumak bambaşka bir güzellik insan değerini kağıt yokken anlıo :'(

Şahsen listening-speakingime güveniyorsam toefl
reading-writingime güveniyorsam ielts seçerim gibime geliyor şu an.

skorlarım:
TOEFL: 102 IELTS:7.0 ama şunu da söyleyeyim türkiyede iken yüksek skor almak sanki daha kolaydı. İki sınavıma da kanadada girdim.

Son düzenleme: