Akademisyen olmak istiyorum hangi yolu seçmeliyim

Öncelikle iyi günler Hacetepede Matematik Öğretmenliği okuyorum akademisyen olmak istiyorum fakat türkiyede doktoradan sonra doçentlik kadrosunu bulmanın çok zor olduğunu duydum(torpilsiz) ekonomik imkanlarım olduğu için
doktora mı yurtdışında yapabilirim aslında yapmak da istiyorum türkiyede mi yoksa yurtdışında mı kadro bulmak daha kolaydır birde matematik öğretmenliğinden matematik bölümüne geçmelimiyim akademisyenlik için yoksa bölümüm de mi devam etmeliyim? birde dokora yaparken araştırma görevlisi olursak yanlış bilmiyorsam maaş alıyoruz kadro bulamazsak araştırma görevlisi olarak işimize devam edebiliyor muyuz yoksa doktora bitince araştırma görevlisi kadromuzda mı alınıyor

eczak

Yardımcı Editör
Öncelikle iyi günler Hacetepede Matematik Öğretmenliği okuyorum akademisyen olmak istiyorum fakat türkiyede doktoradan sonra doçentlik kadrosunu bulmanın çok zor olduğunu duydum(torpilsiz) ekonomik imkanlarım olduğu için
doktora mı yurtdışında yapabilirim aslında yapmak da istiyorum türkiyede mi yoksa yurtdışında mı kadro bulmak daha kolaydır birde matematik öğretmenliğinden matematik bölümüne geçmelimiyim akademisyenlik için yoksa bölümüm de mi devam etmeliyim? birde dokora yaparken araştırma görevlisi olursak yanlış bilmiyorsam maaş alıyoruz kadro bulamazsak araştırma görevlisi olarak işimize devam edebiliyor muyuz yoksa doktora bitince araştırma görevlisi kadromuzda mı alınıyor

Hocam merhaba, seçmeyi düşündüğünüz bu yolda başarılar diliyorum.

Öncelikle doçentlik kadrosu bulmada bir sıkıntı yok. Doçentlik unvanı ve kadrosu ilk etapta düşüneceğiniz durum olmamalı. Araştırma görevliliği ile YL/ Dr. odaklanmanızı öneriyorum.
Yurtdışında YL/dr. yapmak avantajlı olabilir. Burada dr. sonrası dr. öğretim üyesi veya öğretim görevlisi kadroları bulmanız bakımından yarar sağlayabilir.
Şu an araştırma görevlisi alımları 50/d li olarak yapılıyor. Dr. sonrası ilişik otomatik olarak kesiliyor.

Hocam merhaba, seçmeyi düşündüğünüz bu yolda başarılar diliyorum.

Öncelikle doçentlik kadrosu bulmada bir sıkıntı yok. Doçentlik unvanı ve kadrosu ilk etapta düşüneceğiniz durum olmamalı. Araştırma görevliliği ile YL/ Dr. odaklanmanızı öneriyorum.
Yurtdışında YL/dr. yapmak avantajlı olabilir. Burada dr. sonrası dr. öğretim üyesi veya öğretim görevlisi kadroları bulmanız bakımından yarar sağlayabilir.
Şu an araştırma görevlisi alımları 50/d li olarak yapılıyor. Dr. sonrası ilişik otomatik olarak kesiliyor.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim siz diyorsunuzki gideceğiniz yola odaklanın yolun sonunda işsiz kalmazsınız :D

kiperoguz

Öğrenci
Hanginde başlasam bilemedim. Öncelikle akademisyen olsam mı acaba diyerek olunmaz artık. Ben akademisyen olacağım kardeşim ! demelisiniz. Bunu tersleme olarak algılamayınız, karşılacağınız zorluklara dair bir uyarı olarak görünüz. Bölümünüzü değiştirmeye bence gerek yok, ilanları takip ediniz, matematik öğretmenliğine dair ilan çok nadir çıkıyorsa, matematik bölümüne dair çok çıkıyorsa ancak o zaman değerlendirilebilir. Doçent kadrosu veya Dr. Öğretim Görevlisi (eski Yrd.Doç) kıt bir kadro değil, ihtiyaç çok, imkan da çok, ancak hiç bir kurum geeel vatandaş kadroya gel, yok mu kadro isteyen demiyor. Siz bence kadro var mı yok mu kısmına takılmaktan ziyade. Bu noktaya gelene kadar geçecek olan, çok muazzam sabır ve dirayet isteyen sürece odaklanın derim. Çalıştığınız hocalarınız ile iyi geçinmeniz gerekecek. Çok çalışmanız gerekecek. Rekabette öne geçmeniz gerekecek. Sevmediğiniz işleri yapmanız gerekecek. Araştırma görevlisi kadroları bir nevi burs gibidir. Öğrenim esnasında devam eder. Mantığı şudur; devlet der ki sende iş var sen yapıcan bu işi, gel ben sana para vereyim de rahat rahat araştır, kafan rahat olsun..onu da YL veya Doktora süresince verir. Sonrasında vermez. Önceden böyle değildi, artık böyle. Lisans mezuniyet notunuz yüksek olmalı, ALES puanınız yüksek olmalı, YDS puanınız yüksek olmalı. Bunları gözden kaçırmayın. Akademisyen olmak, diğer hiç bir şeyi olmaya benzemez. Çok uzun ve çok fazla değişkene sahip bir süreçtir. Umarım cesaretinizi kırmaz yazılanlar. Zorluklara hazırlamak için söyledim. İnanmak başarmanın yarısıdır. Başarılar..