ALES Denkliği GRE ve Akademik Kadrolar

beyazay

Öğrenci
konuyla ilgili bilgi sahibi olanlara sormak istiyorum sanırım öypde gre puanını kullanamıyoruz. açıktan araştırma görevlisi ya da öğretim görevlisi kadrolarında kullanabılıyormuyuz yoksa onda da sadece ales mi geçerli.

üniversitelerin yüksek lisans doktora alımlarında alesin gre denkliği verilmiş peki bu ne demek? türk öğrenciler için mi geçerli yoksa sadece yabancı öğrenciler için mi geçerli. şimdiden teşekkürler.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Lisansüstü alımlarda yabancı uyruklu öğrencilerin olabileceği düşünüldüğünden yüksek lisans ve doktorada gre ve gmat kullanılabiliyor. Ancak ÖYP, Araştırma Görevliliği, Öğretim Görevliliği gibi kamu kadrolarında T.C. vatandaşı olunması gerektiğinden ALES'in bir eşdeğeri yoktur. Lisansüstü alımlarda Türk vatandaşları da ALES'in eşdeğerlerini kullanabilir.

ecmelbyz

Öğrenci
bende bu konuyu çok merak ediyorum cari alımlarda bazı üniversitelerin GRE yi kabul ettiğini okudum peki ösym bu konuda kesin bir geçerlilik verdimi acaba ? yardımcı olursanız çok sevinirim ben alese girmek istemiorum gre yi çare olarak düşündüm :crushed: sınav konusunda ve geçerliliği hakkında bildiklerinizi paylaşırsanız çok sevinirim iyi günler

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
bende bu konuyu çok merak ediyorum cari alımlarda bazı üniversitelerin GRE yi kabul ettiğini okudum peki ösym bu konuda kesin bir geçerlilik verdimi acaba ? yardımcı olursanız çok sevinirim ben alese girmek istemiorum gre yi çare olarak düşündüm :crushed: sınav konusunda ve geçerliliği hakkında bildiklerinizi paylaşırsanız çok sevinirim iyi günler
Hemen üsttede yazdığım gibi cari alımlar için kullanılmıyor.

ecmelbyz

Öğrenci
hocam mesela üniversitelerin kabul şartlarında gre gmat sonuçlarınada yer vermişler bu durum tamamen yabancı öğrencilere mi yönelik yani bizim bu şekilde başvurumuz kabul edilmiyor mu gazi ege ankara gibi biçok üni eklemiş

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
hocam mesela üniversitelerin kabul şartlarında gre gmat sonuçlarınada yer vermişler bu durum tamamen yabancı öğrencilere mi yönelik yani bizim bu şekilde başvurumuz kabul edilmiyor mu gazi ege ankara gibi biçok üni eklemiş
Nerede yer vermişler? Cari alımlarda mı? Lisansüstü alımlarda mı?

ecmelbyz

Öğrenci
MADDE 5 –

(2) Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavından (ALES) başvurduğu programın puan türünde 65.00 ve üzeri puana veya uluslar arası sınavlardan (GRE/GMAT) Üniversite Senatosu tarafından belirlenen puana sahip olmaları gerekir.

hocam mesela bu madde sadece yüksek lisansa başvuru için mi yani araştırma görevliliği kadrosuna gre ile başvurmam mümkün değil mi? ilk kez araştırıyorum bu konuyu ve çok bilgim yok hocam kusura bakmayın lütfen. teşekkür ederim

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
MADDE 5 –

(2) Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavından (ALES) başvurduğu programın puan türünde 65.00 ve üzeri puana veya uluslar arası sınavlardan (GRE/GMAT) Üniversite Senatosu tarafından belirlenen puana sahip olmaları gerekir.

hocam mesela bu madde sadece yüksek lisansa başvuru için mi yani araştırma görevliliği kadrosuna gre ile başvurmam mümkün değil mi? ilk kez araştırıyorum bu konuyu ve çok bilgim yok hocam kusura bakmayın lütfen. teşekkür ederim
Alıntıladığınız bölüm lisansüstü eğitim öğretim yönetmeliğine ait dolayısı ile maalesef akademik kadrolar için geçerli olmuyor.

A

Akademik Forum

Guest
Merhaba,

Peki yabancı uyruklu birisi için GRE belgesi araştırma görevliliği için geçerli olmuyor mu?

qpuro

Kısıtlanmış Üyelik
Lisansüstü alımlarda yabancı uyruklu öğrencilerin olabileceği düşünüldüğünden yüksek lisans ve doktorada gre ve gmat kullanılabiliyor. Ancak ÖYP, Araştırma Görevliliği, Öğretim Görevliliği gibi kamu kadrolarında T.C. vatandaşı olunması gerektiğinden ALES'in bir eşdeğeri yoktur. Lisansüstü alımlarda Türk vatandaşları da ALES'in eşdeğerlerini kullanabilir.

Hocam,

Doktoraya başlarken ALES puanımın geçerliliği bitiyor. Kadro alacağım okulda doktora olacak,

1) Kadromun olduğu okulda doktora olmasına rağmen doktoraya başlarken tekrar ALES puanı gerekecek mi?
2) ALES yerine GRE puanı kullanabilir miyim?

Teşekkür ederim.

Son düzenleme:

zsa

Öğrenci
Hocam,

Doktoraya başlarken ALES puanımın geçerliliği bitiyor. Kadro alacağım okulda doktora olacak,

1) Kadromun olduğu okulda doktora olmasına rağmen doktoraya başlarken tekrar ALES puanı gerekecek mi?

Teşekkür ederim.

Hcam bende aynı durumdayım ne yapınız acaba merak ettim?

finduilas

Profesör
Hocam,

Teşekkür ederim.
Eger yuksek lisansi OYP kapsaminda yaptiysaniz ve ayni okulda devam edecekseniz ALES gerekmez. Ama okul degistirecekseniz gerekir.

GRE kullanamazsiniz.

Sent from my SM-N920T using Tapatalk

pinko_34

Öğrenci
Üniversite uzmanlık kadrosu başvurusunda GRE puanı ALES yerine kullanılabilir mi?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirimm

merhaba uzmanlık kadrosuna atanmayı beklıyorum. bende de GRE ve ALES var. benden ales istemıslerdı. GRE puanının akademık kadroda gecerlı olucagını sanmıyorum. ama emın olmak ıcın basvuracagın okulu aramanda fayda var. daha dogru bılgı edınırsın

dpd06

Öğrenci
Üniversite uzmanlık kadrosu başvurusunda GRE puanı ALES yerine kullanılabilir mi?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirimm

High Education - Yükseköğretim Kurulu
İlgili üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü, yalnız ALES puanı ile de öğrenci kabul edebilir. ALES'e eşdeğer kabul edilen ve Yüksek Öğretim Kurulunca ilan edilen eşdeğer puanlar, her bir üniversitenin senato kararları ile yükseltilebilir.

Yani üniversiteye sormanız lazım, YÖK topu onlara atmış.

A

Akademik Forum

Guest
O paylaştığınız alıntı lisansüstü eğitim ile ilgili. Öğretim elemanı yalnız Alesle alınır.