ALES'e Neden Girmeliyim? Nerelerde Kullanabilirim?

nehir

Öğrenci
Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES):Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda, lisansüstü eğitime girişte,yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların secme işleminde ,ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır.

yoko

Öğrenci
Öyp'yi kazananlar için doktora ilanlarına başvurma işlemleri dışında alesin kullanıldığı bir yer olacak mı çünkü 3 sene geçerlilik süresi daha dolmadı şubatta doktoraya başvuruyorum bir daha girmeyi düşünmüyorum ama ilerde zorunlu görev için gittiğimde yar.doç. kadrosuna atanırken istenir mi?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Öyp'yi kazananlar için doktora ilanlarına başvurma işlemleri dışında alesin kullanıldığı bir yer olacak mı çünkü 3 sene geçerlilik süresi daha dolmadı şubatta doktoraya başvuruyorum bir daha girmeyi düşünmüyorum ama ilerde zorunlu görev için gittiğimde yar.doç. kadrosuna atanırken istenir mi?

Öğretim üyesi kadrosu için ALES kullanılmıyor.

Salper

Öğrenci
Konuda sayılanlara ek olarak 2013 güz dönemi başında yapılan açıklamayla birlikte Pedagojik Formasyon Eğitimi almak isteyenlerde bu sınava girmek zorundadır.

rosesoul

Öğrenci
yükseklisans yapıorum, e yurtdışında devam etmek istiyorum,alesten 70 şartı vardı, hala geçerlimidir, yada başvuruları nezman oluyor, nereden bilgi alabilirzi?

rosesoul

Öğrenci
Konu hakkında detaylı bilgiye sahip değilim, sadece ales 70 üeri puanımızolursa yüksek lisansımızı yurtdışında yapıoruz ve dönüşte kadrolu işimiz oluor diye duymuştum

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Konu hakkında detaylı bilgiye sahip değilim, sadece ales 70 üeri puanımızolursa yüksek lisansımızı yurtdışında yapıoruz ve dönüşte kadrolu işimiz oluor diye duymuştum
Siz YLSY'den bahsediyorsunuz, biraz eksik bir bilgi ne yazık ki o kadar kolay değil (artık) işin içine mülakat girdi ve ALES 70 az kalıyor. Şu linki okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz: YLSY Nedir? | Akademik Personel 2014-2015

Son düzenleme: