Almanca Dil Eşdegerligi Hakkında YÖK'ün Hatası

lostcan

Öğrenci
Merhaba Arkadaşlar :
Sizinle bir çok kişinin önemsemedigi ve yökun bana göre hatalı cıkardıgı bir sorunu paylaşmak istiyorum.Tüm nedenleriyle sorunu sizinle paylasacagım
Su an Almanya da bulunmaktayım.Dil egitimi almaktayım.Almanca da Master yapabilmek için DSH veya Testdaf sınavlarından başarılı olmak zorundasınız.Yök ün eşdegerlik tablosunda bu sınavların KPDS veya ÜDS eşdegerlikleri verilmektedir.DSH sınavında 3 türlü not vardır : DSH1 , DSH2 , DSH3 diye .
TESTDAF da da 3 türlü not vardır: Testdaf3 , testdaf4 ve testdaf5 .Almanyada DSH2 notu Testdaf 4 e eşdegerdir.Ama Yökun Tablosunda DSH 2 , Testdaf3 e eşdeger olarak gösterilmiş.Bu en basit bir hatadır...Almanca eşdegerligiyle ilgili buyukkkkkkkkkkkkkkk hatalarr bulunmaktadır.Akademik Personel yetkililerinden ricam bu hatayı resmi olarak duyurmalarıdır...(Ben kişisel olarak görevimi yaptım)...

Teşekkürler

Ahmet2744

Öğrenci
Güzel bir noktaya değinmişsiniz. Bende sizin gibi aynı pozisyondayım. Bu durumun son hail nedir bilginiz var mı acaba?
Artı konuya hakim site yetkilisi veya akademisyen arkadaşlarımızın bilgilerini bizimle paylaşmalarını temenni ederiz.
Veya konuya Almanyada veya türkiyede ulaşabileceğimiz bir isim veya telefon numarası bilen varsa paylaşırsa seviniriz.

:crushed:

Merhaba Arkadaşlar :
Sizinle bir çok kişinin önemsemedigi ve yökun bana göre hatalı cıkardıgı bir sorunu paylaşmak istiyorum.Tüm nedenleriyle sorunu sizinle paylasacagım
Su an Almanya da bulunmaktayım.Dil egitimi almaktayım.Almanca da Master yapabilmek için DSH veya Testdaf sınavlarından başarılı olmak zorundasınız.Yök ün eşdegerlik tablosunda bu sınavların KPDS veya ÜDS eşdegerlikleri verilmektedir.DSH sınavında 3 türlü not vardır : DSH1 , DSH2 , DSH3 diye .
TESTDAF da da 3 türlü not vardır: Testdaf3 , testdaf4 ve testdaf5 .Almanyada DSH2 notu Testdaf 4 e eşdegerdir.Ama Yökun Tablosunda DSH 2 , Testdaf3 e eşdeger olarak gösterilmiş.Bu en basit bir hatadır...Almanca eşdegerligiyle ilgili buyukkkkkkkkkkkkkkk hatalarr bulunmaktadır.Akademik Personel yetkililerinden ricam bu hatayı resmi olarak duyurmalarıdır...(Ben kişisel olarak görevimi yaptım)...

Teşekkürler

SRDREZBER

Öğrenci
ÖSYM eşdeğerlilik tablosunda belirtilen seviyeler sadece A1 den C2ye kadar ancak DSH sonuç belgelerinde ise sonuçlar malumunuz DSH1,2 ve 3 şeklinde belirtilmektedir.Benım sınav sonucum DSH3 ise ben bunu neye göre karşılığını alıcam ve bunu YÖK'e kabul ettirmek için nasıl bir yol haritası izlemeyelim?ÖGEDER olarak bu konuda bir yardımınız olabilir mi?

_EMİR_

Araştırma Görevlisi
ÖSYM eşdeğerlilik tablosunda belirtilen seviyeler sadece A1 den C2ye kadar ancak DSH sonuç belgelerinde ise sonuçlar malumunuz DSH1,2 ve 3 şeklinde belirtilmektedir.Benım sınav sonucum DSH3 ise ben bunu neye göre karşılığını alıcam ve bunu YÖK'e kabul ettirmek için nasıl bir yol haritası izlemeyelim?ÖGEDER olarak bu konuda bir yardımınız olabilir mi?

Hocam öncelikle şunu söylemeliyim ÖGEDER in Akademikpersonel.org ile organik bir bağı yoktur. Sorunuza gelince DSH'nin YÖK'ün Eşdeğerlik Tablosunda adı yoktur. Daha doğrusu YÖK DSH sınavını eşdeğer olarak kabul etmiyor. Şu an için yapılabilecek bir şey yok. YÖK eşdeğerlik tablosuna eklerse o zaman sorun çözülür.

SRDREZBER

Öğrenci
Hocam öncelikle şunu söylemeliyim ÖGEDER in Akademikpersonel.org ile organik bir bağı yoktur. Sorunuza gelince DSH'nin YÖK'ün Eşdeğerlik Tablosunda adı yoktur. Daha doğrusu YÖK DSH sınavını eşdeğer olarak kabul etmiyor. Şu an için yapılabilecek bir şey yok. YÖK eşdeğerlik tablosuna eklerse o zaman sorun çözülür.
bağının olup olmadığını bilmiyorum çokta öenmli değil ayrıca bu konuyla daha önce karşılasıp çözen birinin tecrübelerini aktarıp aktaramayacağı konusunda yardımı olabilir mi gibilerinden kastetmiştim ÖGEDER olarak yardımınız olur mu derken.
bilakis YÖK eşdeğerlilik tablosunda DSH var ancak en son yayınlanan da geçmiyor.Ben sınava 2013 temmuzda girdiğim için o dönemdeki eşdeğerlilik tablosu geçerli ve orada DSH nın eşdeğerliliği mevcut,dikkatli bilgilendirelim lütfen...

_EMİR_

Araştırma Görevlisi
bağının olup olmadığını bilmiyorum çokta öenmli değil ayrıca bu konuyla daha önce karşılasıp çözen birinin tecrübelerini aktarıp aktaramayacağı konusunda yardımı olabilir mi gibilerinden kastetmiştim ÖGEDER olarak yardımınız olur mu derken.
bilakis YÖK eşdeğerlilik tablosunda DSH var ancak en son yayınlanan da geçmiyor.Ben sınava 2013 temmuzda girdiğim için o dönemdeki eşdeğerlilik tablosu geçerli ve orada DSH nın eşdeğerliliği mevcut,dikkatli bilgilendirelim lütfen...

En son yayınlananda DSH geçmiyorsa denkliği kalkmış demektir tıpkı ielts gibi. Dikkatli bilgilenmişsindir umarım. Umarım artık yardımcı olmuştur sana.

Son düzenleme:

SRDREZBER

Öğrenci
En son yayınlananda DSH geçmiyorsa denkliği kalkmış demektir tıpkı ielts gibi. Dikkatli bilgilenmişsindir umarım. Umarım artık yardımcı olmuştur sana.

yardımcı olmadıgın gıbı konunun mecrasını da kaydırdın.Tartışmak için söylemiyorum bunu sadece okuyacak olan diğer kişilerde dogru bıilgilensin diye son kez yazıyorum bu konuyla alakalı;
DSH sınavının denkliği ösym eşdeğerliliğinde VAR.ancak bu en son yayınlanan tablo 2014 şubatta yok bu da demektir ki bu tarihten sonraki DSH sınavları geçerli değildir önceden bu tarihe kadar alınmış belgeler için bir önceki eşdeğerlilik tablosu geçerlidir bu da demek oluyor ki DSH nın geçerliliği 2014 şubata kadar olan sınavlar için bulunmaktadır.

Gelelim asıl meseleye DSH puanları 1 2 3 diye belirtiliyor bunun A1 ..C2 puanlama sistemine göre uyarlanması için nasıl bir yol izlemek gerek bu konuda bir bilgin varsa paylaş yoksa meseleyi ekseninden kaydırmazsan sevinirim.

- - - Güncellendi - - -

Güzel bir noktaya değinmişsiniz. Bende sizin gibi aynı pozisyondayım. Bu durumun son hail nedir bilginiz var mı acaba?
Artı konuya hakim site yetkilisi veya akademisyen arkadaşlarımızın bilgilerini bizimle paylaşmalarını temenni ederiz.
Veya konuya Almanyada veya türkiyede ulaşabileceğimiz bir isim veya telefon numarası bilen varsa paylaşırsa seviniriz.

:crushed:

herhangi bir sonuç elde edebildiniz mi?

almanca77

Öğrenci
yalnızca dsh değil, yök ün eşdeğerlik tablosundan test daf da kaldırıldı. sadece bir sınav eşdeğer kabul ediliyor. o da deutsch telc gmbh. en son bu şekildeydi.

Ahmet2744

Öğrenci
Maalesef herhangi bir bilgi elde edemedim. Buradaki dil kursları bile DSH ve TESTDAF ın eşderliği YDS de nedir bilmiyor (Her kafadan bir ses çıkıyor). Hatta bu konuyla ilgili ÖSYM - YÖK yazı gönderdim ama dönüş olamadı.

M

Mahmut MKM

Guest
DSH belgesini Arastirma görevlisi alimi atamaalrinda kullanan varmi

Merhaba Arkadaslar, benim 25 ocak 2014 de aldigim DSH belgemi simdi atandigim Üniversite kabul etmiyor, daha önce DSH belgesi kullanarak bir Universiteye atanan bir arkadasimiz varsa bana cevap yazabilirimi? Eger böyle bir arkadasimiz varsa emsal teskil etmesi acisindan benim icin büyük önem tasimaktadir....

Ahmet2744

Öğrenci
TESTDAF not kullanımı

Arkadaşlar bugün açıklanan Testdaf sonuçlarında Schriftlich ten 3 almışım, ama diğerler 3 ün altı. Sınav 4 bölümden oluştuğu için Ösym nin eşdeğerlik tablosunda sadece 3,4,5 demiş, hangisini değerlendirmeye alacağız.
3 ü mü, 3 ün altını mı yoksa 4 olan notumu kullanacağız? Yada illa tüm bölümlerden aynı not mu olması gerekiyordu?
Yada aldığımız puanlar arasından en yüksek olanı mı kullanacağız? :ambivalence:
Yardım lütfen

Son düzenleme:

Ahmet2744

Öğrenci
Arkadaşlar dün ve bugün ÖSYM ve YÖK ile görüştüm. Bizimde bilgimiz yok diyorlar. Müracaat edeceğiniz üniversite ne talep ederse o olur diyor. Üniversiteyi aradım oda bilmiyor. Ne yapmam lazım arkadalar. En iyisi 4 nottan en yüksek olanını yazıp göndereyim mi hala bilemedim.

A

Akademik Forum

Guest
Dsh osym denkligi

Merhabalar, ben de Almanya'da yüksek öğretim görmek icin DSH sinavina girmistim 2012 yilinda. 2014 yilinda ösym tarafindan aciklanan denklik listesinde DSH var ancak Şubat 2016 yılında yayınladıkları listede yok. Bu hic adil degil!!!! Konu ile ilgili nerelere basvurmami önerisiniz? Bu durumu düzeltmeleri gerek :(

A

Akademik Forum

Guest
Ösym'nin amaci ne anlamadim! DSH!!!

Merhabalar, ben de Almanya'da yüksek öğretim görmek icin DSH sinavina girmistim 2012 yilinda. 2014 yilinda ösym tarafindan aciklanan denklik listesinde DSH var ancak Şubat 2016 yılında yayınladıkları listede yok. Bu hic adil degil!!!! Konu ile ilgili nerelere basvurmami önerisiniz? Bu durumu düzeltmeleri gerek :( Bana bu konuda yardimci olabilecek arkadaslarim var mi acaba?

Ahmet2744

Öğrenci
Eğer sınava girdiğiniz yılda eşdeğerliliği varsa, onu kabul ederler. Eğer bilgileri yoksa o yıla ait bilgisayardan eşdeğerlilik çıktısını ve ösym nin yayınladığı sınava giriş tarihinde yürürlükte olan eşdeğerlilik esas alınır ibaresini ekleyin ve müracaat edeceğiniz yere gönderin. Hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. Kolay gelsin

- - - Güncellendi - - -

Bir örnekle açıklayayım size, geçen yıl Ankara Üniversiteine arkadaşım Yüksek Lisans için müracaat etti. O DA ALMANYADA TELC in B1 (o yıl 60 YDS demekti) ini almıştı. Ve müracaat ettiği yıl B1 in bile eşdeğerliliği yoktu. Size anlattığım şekilde onada anlattım, üniversite konu hakkında bilgilerinin olmadığını söylemiş, dediğim belgeleri gönderince şu anda Tez döneminde. Hayırlı olsun şimdiden (Girdiğiniz yılın eşdeğerliliği önemli sizin için)

germanistin

Öğrenci
Merhabalar, Daha ömceden eş değerlik tablosunda olup sonradan kaldırılan bir sınavın tekrardan tabloya gelme şansı nedir? DSH gibi? 2016 eylül de DSH 2 yapmıştım