Amerika'ya Kongre Vize Başvurusu?

metuca

Öğrenci
Iyi akşamlar
Amerika'ya kongreye giderken vize başvurusu yapacağım fakat vize tipini ne olarak seçeceğim. Çünkü öğrenci seçersem bu sefer de sevis ıd diye bir numara istiyor.
Daha önce Amerika'ya kongre için giden var mı?

aktan

Doçent
Amerika'ya kongre için giderken normal pasaporta turistik vize almak en mantıklısı, arkadaşlarım da o şekilde gittiler....Bu sayede 10 senelik vize alabilirsiniz.

Ancak hizmet pasaportu çıkartma durumu da olabiliyor. Bu durumda sadece kongre de kalınacak zaman boyunca vize veriyorlar. Sonrasındaysa vizenin bir önemi kalmıyor.

Amerika'da kısa zamanlar için öğrenci vizesi almaya gerek yok, kongre davetiye mektubuyla turistik vize başvurusu yapılabilir.

- - - Güncellendi - - -

Iyi akşamlar
Amerika'ya kongreye giderken vize başvurusu yapacağım fakat vize tipini ne olarak seçeceğim. Çünkü öğrenci seçersem bu sefer de sevis ıd diye bir numara istiyor.
Daha önce Amerika'ya kongre için giden var mı?

Amerika'ya kongre için giderken normal pasaporta turistik vize almak en mantıklısı, arkadaşlarım da o şekilde gittiler....Bu sayede 10 senelik vize alabilirsiniz.

Ancak hizmet pasaportu çıkartma durumu da olabiliyor. Bu durumda sadece kongre de kalınacak zaman boyunca vize veriyorlar. Sonrasındaysa vizenin bir önemi kalmıyor.

Amerika'da kısa zamanlar için öğrenci vizesi almaya gerek yok, kongre davetiye mektubuyla turistik vize başvurusu yapılabilir.

praxeas

Öğrenci
metuca hocam biz lab grubu olarak geçen sene gitmiştik Amerika'ya. herkes aynı şeyi yapmıştı, turist vizesi için başvuruyorsun. mülakatta sana ne için gittiğini, hangi alanda sunum yada poster sunumu yapacağına kadar soruyorlar. sonrasında da vizeli pasaportunu sana gönderiyorlar.10 yıllık pasaport çıkartmanı öneririm, 10 yıl boyunca istediğin kongreye gidersin, yada rahatlıkla gezebilirsin. iyi kongreler :)

aktan

Doçent
Hayır hizmett pasaportumuz daha onceki yurtdisi görevden var onunla giderken gene vize gerekecek mı

Hizmet damgalı pasaportlar altı aydan az olmamak kaydıyla pasaport sahibinin görevinin müddetine göre geçerli olmak üzere tanzim edilir.
Eğer pasaportunuz halen geçerliyse ve gideceğiniz kongre zamanını da kapsıyorsa kullanabilirsiniz.

A

Akademik Forum

Guest
Merhaba.amerikaya kongreye gitmek icin.hizmet pasaporti ve vize almak mi yoksa normal pasaporta bahsettiginiz gibi vize almak mi daha kolay ve kisa sureli.bir ayda hallolurmu acaba hem pasaport hem vize.

aktan

Doçent
Pasaportu almak 2,3 gun civari suruyor ortalama..onun disinda vize suresinde pasaporta gore bir fark olmuyor..randevu internetten aliniyor..genelde hafta ici erken saatler bos oluyor..bu bakimdan vize basvurusu 1-2 hafta icerisinde sonuclaniyor..gri ve normal pasaport arasinda vize alma suresi acisindan bir fark yok.

Ink Bottle

Moderator
Merhaba.amerikaya kongreye gitmek icin.hizmet pasaporti ve vize almak mi yoksa normal pasaporta bahsettiginiz gibi vize almak mi daha kolay ve kisa sureli.bir ayda hallolurmu acaba hem pasaport hem vize.

Gri pasaportla almak nispeten daha kolay bence. Ben gri pasaport ile başvurdum mülakatta sorduğu tek soru neden gidiyorsun sorusuydu, sonra 10 yıllık B1/B2 vizesini onayladı.

Bordoyla başvuran arkadaşıma aylık geliri, ne iş yaptığı, masrafları kimin karşılayacağı gibi sorular sormuş.

Son düzenleme:
A

Akademik Forum

Guest
Gri pasaportla Amerika vizesine başvurduğunuzda hangi evrakları götürdünüz. İnternette DS 160 form ve pasaport dışında net bir evrak listesi mevcut değil.Bir de vize ücretini nerden ödediğinizi öğrenebilirmiyim

geigerinnen

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba ben de İtalyaya gideceğim kongre için. önceden yeşil pasaportum vardı vize ile ilgili başvuru yapmadım. Atanınca iptal oldu tabi. Turist vizesi mi alınıyor akademik çalışma için de? Gidenler yardımcı olursa çok memnun olurum. Schenger vizesi bir ayı bulabilr çıkması diye okudum italyan konsolosluk sitesinde.

A

Akademik Forum

Guest
Hizmet pasaportuma kongre için 10 yıllık turist vizesi aldım gittim, geldim.. 10 yıllık daha vizem var :)

Dostum hizmet pasoportunu (gri pasaport) kongre donusu bagli oldugun enstituye vermelisin. Gri pasaport ile ayrica vize almana gerek yok. Ayrica sende iki hafta kalacak olan pasaporta nasil 10 sene vize verdiler?

Ink Bottle

Moderator
Dostum hizmet pasoportunu (gri pasaport) kongre donusu bagli oldugun enstituye vermelisin. Gri pasaport ile ayrica vize almana gerek yok. Ayrica sende iki hafta kalacak olan pasaporta nasil 10 sene vize verdiler?

ABD gri pasaporta da vize istiyor.

Pasaportun süresi ile vize süresinin hiç bir alakası yok. Süresi dolan o pasaportun üzerindeki vize süresi dolmamış olan başka bir poasaportla birlikte kullanılır. Benim de ABD vizem süresi dolmuş gri pasaportumun üstünde. Turistik amaçlı gittiğimde bordo pasaportumla kullanıyorum onu.

Pasaport 2 hafta kalmıyor, süresi dolunca emniyete iletiyorsunuz, emniyet gerekli işlemleri yapıp size iade ediyor.

A

Akademik Forum

Guest
ABD gri pasaporta da vize istiyor.

Pasaportun süresi ile vize süresinin hiç bir alakası yok. Süresi dolan o pasaportun üzerindeki vize süresi dolmamış olan başka bir poasaportla birlikte kullanılır. Benim de ABD vizem süresi dolmuş gri pasaportumun üstünde. Turistik amaçlı gittiğimde bordo pasaportumla kullanıyorum onu.

Pasaport 2 hafta kalmıyor, süresi dolunca emniyete iletiyorsunuz, emniyet gerekli işlemleri yapıp size iade ediyor.

Dostum kongreden gelince, o gri pasaportu deliyorlar. Onu bir daha kullanmıyorsun zaten. Enstitü senin pasaport koleksiyonuna delinmiş pasaportu ekliyor. Seneye tekrar kongreye gitmek için yeni bir gri pasaport alıyorsun emniyetten. Gelince onu da deliyorlar atıyorlar zarfın içine. Gri pasaport döngüsü böyle devam eder. Sen aynı gri pasaportu bozdurup bozdurup harcayamazsın. Bu yüzden tek seferlik kullanılan bir pasaport nasıl 10 sene vize alıyor. Ben bunu anlamadım.

İki haftayı da lafın gelişi söyledim. Emniyet sana altı aylık da gri pasaport verebilir, görevlendirme sürene bağlı. Kongrelerde genelde 3-4 gün olur. Görevlendirme süresini buna göre ayarlarlar. Kimse sana 10 yıllık gri pasaport vermez.

Amerikanın gri pasaporta ilave vize istediğini ilk defa senden duydum, üç sene önce arkadaşlarım gitti kongre amaçlı, gri pasaport dışında vize ile uğraştıklarını hatırlamıyorum.

Tüm bu muhabbet tamamen gereksiz. Görevlendirme ile yurtdışına gidilecekse en sağlıklı bilgiyi bağlı olduğunuz enstitüden alırsınız. NOKTA.

Ink Bottle

Moderator
Dostum kongreden gelince, o gri pasaportu deliyorlar. Onu bir daha kullanmıyorsun zaten. Enstitü senin pasaport koleksiyonuna delinmiş pasaportu ekliyor. Seneye tekrar kongreye gitmek için yeni bir gri pasaport alıyorsun emniyetten. Gelince onu da deliyorlar atıyorlar zarfın içine. Gri pasaport döngüsü böyle devam eder. Sen aynı gri pasaportu bozdurup bozdurup harcayamazsın. Bu yüzden tek seferlik kullanılan bir pasaport nasıl 10 sene vize alıyor. Ben bunu anlamadım.

İki haftayı da lafın gelişi söyledim. Emniyet sana altı aylık da gri pasaport verebilir, görevlendirme sürene bağlı. Kongrelerde genelde 3-4 gün olur. Görevlendirme süresini buna göre ayarlarlar. Kimse sana 10 yıllık gri pasaport vermez.

Amerikanın gri pasaporta ilave vize istediğini ilk defa senden duydum, üç sene önce arkadaşlarım gitti kongre amaçlı, gri pasaport dışında vize ile uğraştıklarını hatırlamıyorum.

Tüm bu muhabbet tamamen gereksiz. Görevlendirme ile yurtdışına gidilecekse en sağlıklı bilgiyi bağlı olduğunuz enstitüden alırsınız. NOKTA.

Tamam işte deliyorlar ama geri veriyorlar abi onu demek istiyorum ben de ve sen onu kullanabiliyorsun. Sonuçta vize sayfasını delmiyorlar. Süreli bir pasaportla onu kullanabiliyorsun.

ABD'ye arkadaşın vizesiz nasıl gitti bilmiyorum. Türk Vatandaşlarının Tabi Olduğu Vize Uygulamaları / T.C. Dışişleri Bakanlığı linkinden de bakabilirsin, tüm pasaport türleri vizeye tabidir ABD için.

UK4455

Öğrenci
merhabalar. yazdiklariniz simdiden cok isime yaradi ama soyle bir sorum olacak. eger hizmet pasaportu ile vize basvurusunda bulunursam yine 10 yillik turist vizesi alma gibi bi durumum var mi ? yoksa sadece kongre suresincemi verirler vizemi ? bu yuzden bordo il almakistiyorum. ayrica daha 1 yil once J1 ile gitmistim amerikaya.bunun olumsuz bir etkisi olabilir mi acaba ? simdiden teskkur ederim