Dil Yüzünden İlişik Kesilirse Tazminat Ödeniyor mu?

ysf

Öğrenci
Arkadaşlar bir sorum var yardımcı olursanız sevinirim. Diyelim ki öyp yi kazandık. 2 yıl boyunca 65 i geçemezsek atılıyoruz peki atılırken tazminat ödüyor muyuz yoksa ödemiyor muyuz? eğer ödeyeceksek ortalama ne kadar olur?şimdiden teşekkürler..

kbr000

Öğrenci
ya bana acil cevap yazarsanız cok sevınırım öyp tercihlerinde dil yerini boş bırakırsak 50 olarak mı hesaplanıyo lütfennn acıl cevap beklıyorum :(

felcnoor

Öğrenci
6 ay hizmet edince senetten kurtuluyorum. bi senet yapılıyo yani dil eğitimim esnasında. 6 ay sonunda başarısız olursam ? sen yoluna ben yoluma mı oluyor ?

mert

Öğrenci
geçen senelerde uygulamaları bilen arkadaşlar bilgilerinizi paylaşırsanız çok olacak.

mecburi hizmet dil eğitiminde dönünce hemen başlıyor mu?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Adige_Faruk

Öğrenci
Galiba bana sordunuz. Atandığınız okula geri dönüyorsunuz dil kursu bitince ve eğitim tercihlerine kadar orada çalışıyorsunuz. Bu beklediğiniz süre o zorunlu hizmetten sayılır.

Merhabalar. Ben nazmi hocama bir başlık altında bir soru yönelttim ama cevap alamadığım ve çok merak ettiğim için birde burada sormak istiyorum. Gerçi bu başlık durumu açıklıyor ama lütfen içimi rahatlatmak açısından tekrar sormama izin verin.

Ben geçtiğimiz dönem üniversiteden mezun oldum. Fakülteyi, Akademik hayatıma fayda sağlasın diye çok fazla önemseyerek derece ile bitirdim. 100 lük sistemde puanım 95,33. Pek hazırlanamadım ama ALES e girip 70 üzeri bir puan da aldım. Önümüzde ki ALES sınavında bu puanı daha da arttırmayı hedefliyorum. Fazla bir dil temeli olmadığı içinse KPDS den 50'yi geçemedim. Ben öyp nin en son yaptığı alımlara başvuru yapmadım. Sebebi ise bu konu hakkında net bir bilgiye sahip olmadığımdı. Daha doğrusu dil konusunda. Ama başvuru yapsaymışım atanıyor muşum bunuda öğrendim.

hocam sorum şuydu, Ben öyp nin yeni alımlarında başvurumu yapıp bir üniversiteye yerleştirildiğim de, üniversite beni dil kursuna gönderecek, maaşımı verecek ve benden ilk etapta 50 yi geçmemi isteyecek. 6 ay kurs ve 6 ay da ek süre ile inanıyorum ki iyi çalışarak bunu yapabilirim ama elimizde olmayan bazı sebeplerden dolayı ilk sene 50 puanı geçemeyince direk olarak öyp programından çıkarılıp, üniversite ile ilişiğim kesilip, senette ki tutarımı ödemem gerekiyor. Bu soru kafamı kefiller için kurcalıyor. Sonuçta insanları mağdur etme korkusu, beni de korkutuyor.

Son olarak Aralık 2012 de yeni bir alım daha yapılacak mı acaba? şimdiden teşekkür ederim.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Sorunuzu anlayamadım daha doğrusu soru göremedim? Aralıkta olacak evet 2 bin kişilik bir alım.

Adige_Faruk

Öğrenci
Sorunuzu anlayamadım daha doğrusu soru göremedim? Aralıkta olacak evet 2 bin kişilik bir alım.

Nazmi hocam teşekkür ederim cevapladığınız için. Biraz gereksiz konulara da değindim, uzattım yazarken. Özeti şuydu sorumun. öyp ile atanıp, maaşımı alıp bir dil kursuna gönderildiğimde 1.yılın sonunda 50yi geçemediğimde ilişiğim kesilip tazminat bedeli ödüyormuyum? sorum Buydu. Bu başlık altında Eylül.2010 tarihinde yine böyle bir soru sorulmuş ve siz hayır ödemiyorsunuz diye cevap vermişsiniz. Ben acaba bu 2 yıllık geçen sürede bir değişiklik oldu mu bu konu ile alakalı diye tekrar sormuştum.
Teşekkür ederim...

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Şimdi şöyle açıklayayım. İlk yıl dil kursu kasımda başlar, mayısta biter sizin atamanız eylülde olur 50'yi geçemezseniz bir sonraki yıl eylülde ilişik kesilir. Bu demek oluyor ki hazirandan eylüle kadar 3 ay çalışmış oluyorsunuz yani geri kalan 3 ayı ödemeniz gerekir.

Adige_Faruk

Öğrenci
Şimdi şöyle açıklayayım. İlk yıl dil kursu kasımda başlar, mayısta biter sizin atamanız eylülde olur 50'yi geçemezseniz bir sonraki yıl eylülde ilişik kesilir. Bu demek oluyor ki hazirandan eylüle kadar 3 ay çalışmış oluyorsunuz yani geri kalan 3 ayı ödemeniz gerekir.

Nazmi hocam çok teşekkür ederim. Ben bu soruların cevaplarını buladığım için bir önceki atamade tercih yapmamıştım. Ama şimdi yapacağım. 50 yi geçemeyince ilişiğimin kesileceğini ve 6 aylık kurs ücretinin ve aldığım maaşın 3 aylık kısmını hizmetle, 3 aylık kısmınıda elden ödeyerek kapatacağımı anladım. Ben böyle bir duruma düştüğümüzde, herkesin telaffuz ettiği 300 bin liralık bir seneti ödemekle sorumlu tutulacağız diye biliyordum, yanlış biliyormuşum.

Nazmi hocam, aralık ataması ile ben atanırsam hangi ay görevlendirmem çıkar üniversiteye. ve şubat atamasının dil kursu hangi ay başlar ?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Aralık ayında yapıldığında Ocakta başlarsınız Dil kursu ancak mart 10 gibi açılır.

Adige_Faruk

Öğrenci
Aralık ayında yapıldığında Ocakta başlarsınız Dil kursu ancak mart 10 gibi açılır.

bu süre zarfında 2 üds ve 2 kpds olmak üzere 4 sınav hakkım var 50 yi verebilmek için. Umarım kurs fırsatından faydalanarak ve çalışarak dil olayını halledip kendimi işime verip hizmetimi layığıyla yerine getirebilirim.

Nazmi hocam son bir soru sorsam, sizi de fazla meşgul etmek istemiyorum ama, her üniversite dil kursu için farklı tutarlarda senet imzalatıyor. 20binleri 50binleri ve 75binleri duydum.
Sizin söylediğiniz gibi 3 ayı ödersiniz dediğinizde ben aldığım maaşarla birlikte + bu senette ki rakamımı ödeyeceğim. yoksa sadece 3 aylık hizmetten geriye kalan 3 ayın maaşını mı ?