Doktoradan Sonra Öğretim Üyesi Olmak İçin Gerekli Temel Şartlar Nelerdir?

aktan

Doçent
bilginiz varsa yazmanızı arz ederim efendim....

Bildiğiniz gibi öğretim üyesi kadroları Yardımcı Doçent, Doç. ve Prof'u kapsamakta.

Doktora sonrası Yardımcı Doçent olarak başlayabilirsiniz. Ancak, bu kadrolarda aranılan şartlar fakülte ve yönetime göre farklılık göstermekte.
Örneğin, bazı üniversiteler akademik çalışma olarak sadece tezi kabul ederken bazı üniversiteler tezin yanında birkaç yayın da isteyebilirler. Bunun yanı sıra dil puanı olarak alt limit de belirlenmektedir. Ancak, bu da yine başvurduğunuz fakültenin yönetim kurulu kararına göre değişmektedir.

Son olarak ALES öğretim üyesi olmak için GEREKMEZ.!

muleta

Öğrenci
bilginiz varsa yazmanızı arz ederim efendim....

her üniversitenin kendi kriterleri var bildiğim kadarıyla. belirli bir puanı toplamış olmak gerekebilir, bazı üniversiteler yurt dışı yayınını zorunlu kılıyorlar, bazı üniversiteler için de dr. ünvanını almış olmak yetiyor herhangi bir yayına ihtiyaç duyulmaksızın.

devrimci sinan

Kısıtlanmış Üyelik
teşekkürler efendim..peki bu kadrolarda da torpil var mı. torpil şart mıdır. kişiye özel kadrolar mı oluyor bunlar..

- - - Güncellendi - - -

vardır kesin

- - - Güncellendi - - -

cevap verebilecek yok mu

aktan

Doçent
teşekkürler efendim..peki bu kadrolarda da torpil var mı. torpil şart mıdır. kişiye özel kadrolar mı oluyor bunlar..

- - - Güncellendi - - -

vardır kesin

- - - Güncellendi - - -

cevap verebilecek yok mu

Akademik network'un içinde olmadan kadro bulunmasının zor olacağı bir gerçek..
Bu bakımdan ulusal kongrelere katılmak, alanında iyi konumda hocalarla tanışmak ve onların da aracı olmasını istemek olabilen şeyler

muleta

Öğrenci

- - - Güncellendi - - -

vardır kesin

- - - Güncellendi - - -

cevap verebilecek yok mu

öğretim üyesi kadroları genellikle isme açılır. ilk önce alınacak kişi bulunur, kadro da ona açılır.ilanlarda yaptığı çalışmalar, tezin ismi bile verilir. sistem bu şekilde işliyor maalesef. ama sorsanız torpil yok, herkes başvurabilir dersler. siz bitirdiniz galiba doktorayı? :)

devrimci sinan

Kısıtlanmış Üyelik
bitirmeye az kaldı. sonra torpilsiz olarak yard doç olacağım. hakkımla kazanırım yine. yemişim onların torpilini. sökmez bana torpil :)

celik58

Öğrenci
Yardımcı doçent olma konusunda benimde bazı sorularım olacak...Öncelikle yardımcı doçent olmak için istenen makalenin tezden üretilmesi noktasında bir sıkıntı var mı? Yine bu makalenin doktoradan sonra araştırma görevlisi-doktor olarak yapılması gibi bir şart var mı yoksa doktoradan önce yapılmış çalışmalar kabul ediliyor mu? Son olarak YDS puanı için 3 yıl şartı var mı? Bilenler cevap verirse sevinirim. Teşekkürler...

celik58

Öğrenci
O ayrı bir durum yrd. doç. olmadan dışarıdan doçent olabilir siniz tabii. Sonra üniversitelerin doçent kadrosuna geçebilirsiniz. Benim sorularım yrd.doç. olmakla ilgili...

akademik88

Öğrenci
öğretim üyesi kadroları genellikle isme açılır. ilk önce alınacak kişi bulunur, kadro da ona açılır.ilanlarda yaptığı çalışmalar, tezin ismi bile verilir. sistem bu şekilde işliyor maalesef. ama sorsanız torpil yok, herkes başvurabilir dersler. siz bitirdiniz galiba doktorayı? :)

bu tam olarak dogru degil. genel de universiteler ise alim icin on ilan veriyorlar, gayri resmi bir ilan. basvurular uzerine on gorusmeleri yapip bir ya da bir kac kisi belirliyorlar. eger bir kisiyi belirlemislerse tamam is senin ama resmiyete dokmemiz lazim diyorlar. sonra resmi ilana cikip ise aliyorlar. oyle soylendigi gibi direk kisiye goren ilan olayi biraz sallamasyon, ozellikle akademik ortamda. ama dedigim gibi iki kere ilan verip ise alma durumu olabiliyor. bu arada bu dedigimi Ingiltere de bizzat yasadim :)

- - - Güncellendi - - -

doktora bittikten sonra yar doç olmadan direk doçent olunmuyor mu?

hocam sen herhalde isin cok basindasin :)

Ink Bottle

Moderator
doktora bittikten sonra yar doç olmadan direk doçent olunmuyor mu?

Aslında ideal bir akademik ortam için dediğiniz olmalı. Doktorayı bitiren biri 1-2 yıl süre post doc olarak bir yerlere gönderilip orada yayınlarını tamamlamalı ve dönünce de doçentlik sınavına girip geçmek suretiyle doçent olabilmeli. Fakat biz bürokrasi ülkesi olduğumuz için bu mümkün değil. Yayınınız varsa da ders tecrübeniz olmadığından olamazsınız doçent.

akademik88

Öğrenci
Aslında ideal bir akademik ortam için dediğiniz olmalı. Doktorayı bitiren biri 1-2 yıl süre post doc olarak bir yerlere gönderilip orada yayınlarını tamamlamalı ve dönünce de doçentlik sınavına girip geçmek suretiyle doçent olabilmeli. Fakat biz bürokrasi ülkesi olduğumuz için bu mümkün değil. Yayınınız varsa da ders tecrübeniz olmadığından olamazsınız doçent.

hakikaten cok havadan konusuyorsunuz. bugun dunyanin hic bir yerinde 1-2 sene sonra docent olma imkani kesinlikle yok. hatta bir cok universite doktora yi bile tek basina kabul etmiyor. dedigin gibi bir kac sene postdoc yap sonra gel diyorlar. ancak oyle yard doc olabiliyorsun. hatta Almanya, Fransa gibi ulkelerde bu devlet politikasi, doktora yetmez diyorlar. bunun devlet politikasi olmayan yerlerde de bircok kisi artik postdoc yaptigi icin ogretim uyeligi basvurularinda postdoc yapmayanlar kafadan eleniyorlar.

Ink Bottle

Moderator
hakikaten cok havadan konusuyorsunuz. bugun dunyanin hic bir yerinde 1-2 sene sonra docent olma imkani kesinlikle yok. hatta bir cok universite doktora yi bile tek basina kabul etmiyor. dedigin gibi bir kac sene postdoc yap sonra gel diyorlar. ancak oyle yard doc olabiliyorsun. hatta Almanya, Fransa gibi ulkelerde bu devlet politikasi, doktora yetmez diyorlar. bunun devlet politikasi olmayan yerlerde de bircok kisi artik postdoc yaptigi icin ogretim uyeligi basvurularinda postdoc yapmayanlar kafadan eleniyorlar.

Post. Doc. un gerekliliğine ben de inanıyorum fakat yayınları tam olan birini yardoç olarak tutmanın gerekliliği kısmında size hak vermem için biraz daha açmanız gerekecek.

muleta

Öğrenci
bu tam olarak dogru degil. genel de universiteler ise alim icin on ilan veriyorlar, gayri resmi bir ilan. basvurular uzerine on gorusmeleri yapip bir ya da bir kac kisi belirliyorlar. eger bir kisiyi belirlemislerse tamam is senin ama resmiyete dokmemiz lazim diyorlar. sonra resmi ilana cikip ise aliyorlar. oyle soylendigi gibi direk kisiye goren ilan olayi biraz sallamasyon, ozellikle akademik ortamda. ama dedigim gibi iki kere ilan verip ise alma durumu olabiliyor. bu arada bu dedigimi Ingiltere de bizzat yasadim :)

- - - Güncellendi - - -

hocam sen herhalde isin cok basindasin :)

hocam yapmayın allah aşkına, istisnaları olabilir tabi ama öğretim üyeleri ilanlarının sahipleri önceden bellidir zaten, bu işlerin içerisinde olan herkes bunu bilir, sallamasyon değildir. öngörüşmeler olabilir tabi ki, ama çıkılan ilan neredeyse kesin bir şekilde bir kişiyi tanımlar.

akademik88

Öğrenci
hocam yapmayın allah aşkına, istisnaları olabilir tabi ama öğretim üyeleri ilanlarının sahipleri önceden bellidir zaten, bu işlerin içerisinde olan herkes bunu bilir, sallamasyon değildir. öngörüşmeler olabilir tabi ki, ama çıkılan ilan neredeyse kesin bir şekilde bir kişiyi tanımlar.

hocam sana Ingiltere den ornek veriyorum, okulun ismini versem herhalde dusup bayilirsin.

sallamasyon dedigim iste 36 yasinda olsun 83.5 kilo olsun gibi :) cok cok net ozelliklerin belirtildigi ilana ben rastlamadim. sadece dedigim 2 asamali ilan verilebiliyor. sana yurtdisinda ki sistemden bahsediyorum :)