Harçlar Yüksek Lisans ve Doktora Eğitiminde Kaldırıldı!

A

Akademik Forum

Guest
üniversite harçları

iyi günler bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim bu dönem kimya bölümünde yüksek lisans ikinci öğretim programına yerleştim başvuru koşullarında harç ücreti 700 tl olarak belirlenmiş ancak daha sonra bu şartı kaldırıp düzenlenme aşamasına alındığı belirtildi ve kayıt yaptırdıktan 2 ay sonra bu ücreti 4.000 tl ye çıkardılar buna yasal olarak hakları var mı? yani bu ücret neredeyse özel üniversitelerde talep edilen ücret kadar

gökhan82

Öğrenci
Arkadaşlar ben yüksek lisansı kazandım ve 20 temmuzda kayıt yaptıracağım. Ben ÖYP de yüksek lisans yapıyor olma şartlı ilanlara başvuru yapabilir miyim? YÖK çağrı merkeziyle konuştuğumda o süreçte öğrenci belgesi alabiliyorsanız sorun olmaz dediler. Peki ben kayıt yaptırdığım tarih de en erken ne zaman öğrenci belgesi alabilirim bilgilendirebilirseniz çok mutlu olacağım.

A

Akademik Forum

Guest
Merhaba. Yüksek lisans başvurularında referans kullanılabilir mi? Eğer kullanılabiliyorsa, referans mektupları yahut referansların isimleri nereye eklenir? Teşekkürler...

macleod476

Öğrenci
kayıt yaptığınız üniversiteden daha net bilgiye ulaşırsınız.

- - - Güncellendi - - -

Arkadaşlar ben yüksek lisansı kazandım ve 20 temmuzda kayıt yaptıracağım. Ben ÖYP de yüksek lisans yapıyor olma şartlı ilanlara başvuru yapabilir miyim? YÖK çağrı merkeziyle konuştuğumda o süreçte öğrenci belgesi alabiliyorsanız sorun olmaz dediler. Peki ben kayıt yaptırdığım tarih de en erken ne zaman öğrenci belgesi alabilirim bilgilendirebilirseniz çok mutlu olacağım.

Merve

Baş Editör

Kayıt yaptırdığınızda alabilirsiniz.

sushi

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, aynı durum uzun süredir benim de kafamı kurcalıyor. Üniversite yetkilileri kesinlikle net bir cevap vermiyor. Ancak YÖK Lisansüstü Yönetmeliği gayet açık ve net;
Süre
MADDE 10- (Değişik:RG-6/2/2013-28551)
a)Tezli yüksek lisans programını tamamlama süresi azami üç yıldır. Daha kısa sürede mezun olabilecek bir öğrenciyle ilgili düzenlemeler, ilgili senato tarafından kabul edilen yönetmelikle belirlenir.
b) Tezli yüksek lisans programını azami üç yıl içinde başarı ile tamamlayamayanlar, 2547 sayılı Kanunun 46 ncı maddesinde belirtilen koşullara göre ilgili döneme ait öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini ödemek koşulu ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilir. Bu durumda, ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmaksızın öğrencilik statüleri devam eder.

Durum böyle iken A Üniversitesi halen 5. yarılında harç alma işlemini uyguluyor. Konuyu kendilerine bir türlü izah edemedim acaba YÖK'e dilekçe yazsam netice alır mıyım. Aynı konuyla ilgilenen arkadaşlar yazarsa memnun olurum. Selamlar..

bugün danışmanım da beni uyardı aslında harç ödememen gerekir diye. bu dönem 6.yarıyılım için kayıt yaptırdım yüksek lisansta. lisansüstü yönetmeliğine göre 3.yıldan sonra harç ödemem gerekirken geçen dönem ve bu dönem harç yatırdım. haftaya enstitü ile görüşeceğim. yök'e dilekçe ile başvurmak en mantıklısı sonuç alınamazsa.

sohoxx

Öğrenci
Arkadaşlar Merhaba, iki yüksek lisansa aynı anda kayıt yaptırdım. İkinci kayıt yaptırdığım programa devam ettim şimdi tez aşamasındayım yani ikinci yılım ve bu programda harç borcu gözüküyor. Şimdi ilk yaptırdığım yüksek lisanstan kaydımı sildirirsem bu borç kalkar mı? Harcı yatırmazsam (bugün harç yatırmanın son günü)devam ettiğim programda kaydım silinir mi ?Tezi bu sene değil seneye yazmaya karar verdim çünkü.

nanofly

Öğrenci
Arkadaşlar Merhaba, iki yüksek lisansa aynı anda kayıt yaptırdım. İkinci kayıt yaptırdığım programa devam ettim şimdi tez aşamasındayım yani ikinci yılım ve bu programda harç borcu gözüküyor. Şimdi ilk yaptırdığım yüksek lisanstan kaydımı sildirirsem bu borç kalkar mı? Harcı yatırmazsam (bugün harç yatırmanın son günü)devam ettiğim programda kaydım silinir mi ?Tezi bu sene değil seneye yazmaya karar verdim çünkü.

Diğer programdan kaydınızı sildirseniz bile, yetimeyeceği için, harcınızı bugün için yatırmak zorundasınız. Gelecek dönem için de, devam ettiğiniz enstitüye ikinci kaydınızı sildirdiğinize dair dilekçe verin. Bence, tezinizi şimdi yazmayacak bile olsanız danışman değişikliği, yönetmelik değişikliği gibi problemlerle uğraşmamak için harcınızı yatırıp kaydınızı yapın.

sohoxx

Öğrenci
zaten tez aşamasında olduğum için herhangi bir kayıt halimin olmadığını söylediler,derslerin hepsini verdim.Teze başlamak için sanırım sadece parayı yatırmak durumunda kalacağım.Sonuç olarak parayı yatırana kadar herhangi bir kayıt silme olmuyor.Enstitünün ben çok emin değilim diyerek söylediği bu.

A

Akademik Forum

Guest
Harc odemeleri

Arkadaslar merhaba,

Ben 2011 yilinda doktora programina kayit yaptirdim, ilk donem 2 ders sectim ve iki hafta dersleri takip ettim. Daha sonra yurtdisina ciktim ve hicbir donem de kaydimi yenilemedim.
Ocak ayinda baska bir universitede doktoraya basliyacagim, bu arada baska bir universite de arastirma gorevlisi olarak calisiyorum. Sorum su ki ben yeni universitemde doktora yaparken harc odeyecek miyim?

Simdiden cevaplariniz icin tesekkurler, iyi calismalar...

elife1

Öğrenci
arkadaşlar merhaba ilk sayfalar da harçların kaldırıldığı yazıyor son sayfalar da harç ödenir hala biri bana yardımcı olabilir mi acaba yüksek lisans için harç ödüyor muyuz?

Şuan bir üniversitede yüksek lisans yapıyorum ve başka bir üniversiteye ikinci yüksek lisans kaydı yaptıracağım. Harç ödemesini kayıt yaptıracağımız zaman mı, ders kaydı yaptıracağımız zaman mı ödüyoruz?

K

karaa45

Guest
arkadaslar açıköğretim 2. üniversite kapsamında son sınıftayım tezli yüksek lisans devlet üniversitesine yüksek lisans başvurum kabul edildi. açıköğretime devam edenin yüksek lisans harcı ödemesi gerektiği konusunda bir bilgi aldım. bunun doğruluk durumu nedir? eger ödemem gerekiyorsa ne kadar harç ödemem gerekli. yardımcı olursanız sevinirim

Altunbaca

Öğrenci
Hocam meraba ben Nevşehir Üniversitesi İşletme yüksek lisans öğrencisiyim. Normalde 2014 bahar döneminde başladım ama hazırlık dersi aldığım için bu döneme iki tane almam gereken kredili dersim kaldı. Bu dönem 3. Yarıyılm yani katkı payı ödemem gerekiyor mu. Ders kaydımı yapamıyorum

A

Akademik Forum

Guest
Değerli hocalarım acil yardımınıza ihtiyacım var ikinci lisansımı okuyorum ve bu yıl güz döneminde Yüksek Lisansa Kaydımı yaptırdım. İlk dönem para falan ödemedim.Bahar döneminde 258 TL öğrenim ücreti çıkıyor. Ben şimdi lisans bitene kadar askerlik ertelensin diye öylesine kayıtlıyım. Acaba bu ücreti ödemesem kaydımı yeniletmesem askerlik sorun olur mu? Eğer olacaksa mecbru ödemeycem.Acil bilen hocalarım yardımcı olur musunuz?

A

Akademik Forum

Guest
Merhaba, ben de bir önceki arkadaşın belirttiği gibi 2015 Eylül ayından itibaren 2 ayrı yüksek lisansa kayıtlıyım. İlk kayıt olduğum yüksek lisansı dondurmuştum. Okula kayıt oldum ve direk dondurdum yani, derslere hiç gitmedim. İkinci kazandığım yere de kayıt oldum ve ona devam ediyorum.
Güz döneminde hiçbir şey ödemedim ama bahar döneminde harç ödemem gerektiğini söylediler. Nasıl oluyor anlamadım. Madem ki iki yüksek lisansa kayıtlı olununca harç ödeniyor, ilk dönem neden istenmedi? İlkinde kaydım dondurulduğu için harç ödemeye itiraz etsem faydası olur mu?

A

Akademik Forum

Guest
yüksek lisans

yüksek lisansda iki yılmı yoksa 3 yılmı harç ödenmiyor

- - - Güncellendi - - -

Konu güncellenmiş olsun.
Azami süre aşılmadıkça harç ödenmiyor değil mi?
Peki iki tane tezli yüksek lisansa kaydı varsa öğrencinin ve biri azami süreyi aştıysa ne olur?