Harika Bir Mantık Sorusu Daha!

PRNur

Öğrenci
Bir takı dükkanının vitrinindeki 5 rafa broş, bilezik, kolye, yüzük ve küpe olmak üzere 5 tür takı yerleştirilmiştir. Vitrinde biri altından, öteki gümüşten olmak üzere, her takı türünden ikişer tane takı vardır. Bu 10 takının yerleştirilmesiyle ilgili olarak şunlar bilinmektedir:

-Altın takılar rafların sağ tarafına, gümüş takılar rafların sol tarafına yerleştirilmiştir.
-Aynı tür iki takının hiçbiri ötekiyle aynı rafta değildir ve aralarında en az 1 raf vardır.
-Altın kolye en üstteki rafta, altın küpe alttan ikinci raftadır.
-Gümüş küpeyle altın broş aynı raftadır.
-Gümüş yüzükle altın bilezik aynı raftadır.

Soru: Aşağıdakilerden hangisi kesin olarak doğrudur?

A) Gümüş kolye alttan üçüncü raftadır.
B) Gümüş bilezik en üstteki raftadır.
C) Altın yüzük alttan üçüncü raftadır.
D) Gümüş kolyeyle altın küpe aynı raftadır.
E) Gümüş broşla altın yüzük aynı raftadır.

Bana göre doğru olabilecek 2 şık var, doğru olanı neye göre kesin doğru olarak belirtmişler anlayamadım doğrusu, yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

Ertelenmiş Düşler

ALES Soru Editörü
Bir takı dükkanının vitrinindeki 5 rafa broş, bilezik, kolye, yüzük ve küpe olmak üzere 5 tür takı yerleştirilmiştir. Vitrinde biri altından, öteki gümüşten olmak üzere, her takı türünden ikişer tane takı vardır. Bu 10 takının yerleştirilmesiyle ilgili olarak şunlar bilinmektedir:

-Altın takılar rafların sağ tarafına, gümüş takılar rafların sol tarafına yerleştirilmiştir.
-Aynı tür iki takının hiçbiri ötekiyle aynı rafta değildir ve aralarında en az 1 raf vardır.
-Altın kolye en üstteki rafta, altın küpe alttan ikinci raftadır.
-Gümüş küpeyle altın broş aynı raftadır.
-Gümüş yüzükle altın bilezik aynı raftadır.

Soru: Aşağıdakilerden hangisi kesin olarak doğrudur?

A) Gümüş kolye alttan üçüncü raftadır.
B) Gümüş bilezik en üstteki raftadır.
C) Altın yüzük alttan üçüncü raftadır.
D) Gümüş kolyeyle altın küpe aynı raftadır.
E) Gümüş broşla altın yüzük aynı raftadır.

Bana göre doğru olabilecek 2 şık var, doğru olanı neye göre kesin doğru olarak belirtmişler anlayamadım doğrusu, yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

Ben 2 tablo yaptım D şıkkı ikisinide sağladı o halde D şıkkı kesin dedim. :)

tablo 1

gümüş bilezik - Altın kolye
gümüş küpe - altın broş
gümüş yüzük-Altın bilezik
gümüş kolye - altın küpe
gümüş broş - altın yüzük

tablo 2

gümüş broş - altın kolye
gümüş bilezik - altın yüzük
gümüş küpe - altın broş
gümüş kolye-altın küpe
gümüş yüzük - altın bilezik

ery

Öğrenci
tablo 2

gümüş broş - altın kolye
gümüş küpe - altın broş
gümüş kolye-altın küpe

D şıkkı doğru cevap olamaz, yukarıdaki tabloda (tablo 2) gümüş küpe ve altın küpe altlı üstlü gelmişler, ancak aralarında en az bir raf olması gerektiği bilgisi verilmişti. Tablo 2'yi aşagidaki gibi oluşturursak cevap B olarak karşımıza çıkar.

Tablo 2

G Bilezik- A Kolye
G Küpe- A Broş
G Kolye- A Yüzük
G Broş- A Küpe
G Yüzük- A Bilezik

Verilenlere göre her iki durumda da G Küpe- A Broş sadece en üstün bir altındaki rafta bulunabilirler. G Yüzük- A Bilezik ise ilk tabloda en alttan üçüncü, ikinci tabloda ise en alttaki rafta yer alabilir. diğerleri de bunlara göre yer değiştirir. her iki durumda da G Bilezik sadece en üst rafta yer alır.

PRNur

Öğrenci
Ben 2 tablo yaptım D şıkkı ikisinide sağladı o halde D şıkkı kesin dedim. :)

tablo 1

gümüş bilezik - Altın kolye
gümüş küpe - altın broş
gümüş yüzük-Altın bilezik
gümüş kolye - altın küpe
gümüş broş - altın yüzük

tablo 2

gümüş broş - altın kolye
gümüş küpe - altın broş
gümüş kolye-altın küpe

Malesef hocam cevap B olacak. Ben de D şıkkı demiştim ama benim 2. tablom sizinkinden farklı idi.

Şöyle yaptım ben

gümüş bilezik, altın kolye
gümüş küpe, altın broş
gümüş yüzük, altın bilezik
gümüş kolye ya da gümüş broş altın küpe
gümüş kolye, gümüş bilezik ya da gümüş broş, altın kolye

gümüş bilezik, altın kolye
gümüş küpe, altın broş
gümüş kolye ya da gümüş bilezik, altın yüzük
gümüş broş ya da gümüş kolye, altın küpe
gümüş yüzük ya da gümüş broş, altın bilezik

benim tablolarım çok ihtimalli olduğundan 2 tablo daha çıkarılabilir yani gümüş kolye ile altın küpe olabileceği gibi gümüş bilezik ile altın kolye de olabilir doğru cevap bilemedim açıkcası..

- - - Güncellendi - - -

tablo 2

gümüş broş - altın kolye
gümüş küpe - altın broş
gümüş kolye-altın küpe

D şıkkı doğru cevap olamaz, yukarıdaki tabloda (tablo 2) gümüş küpe ve altın küpe altlı üstlü gelmişler, ancak aralarında en az bir raf olması gerektiği bilgisi verilmişti. Tablo 2'yi aşagidaki gibi oluşturursak cevap B olarak karşımıza çıkar.

Tablo 2

G Bilezik- A Kolye
G Küpe- A Broş
G Kolye- A Yüzük
G Broş- A Küpe
G Yüzük- A Bilezik

Verilenlere göre her iki durumda da G Küpe- A Broş sadece en üstün bir altındaki rafta bulunabilirler. G Yüzük- A Bilezik ise ilk tabloda en alttan üçüncü, ikinci tabloda ise en alttaki rafta yer alabilir. diğerleri de bunlara göre yer değiştirir. her iki durumda da G Bilezik sadece en üst rafta yer alır.

doğru haklısınız, fakat bu tabloyu yapmakla birlikte, D şıkkı ihtimalini de her iki tabloda oluşturdum, o nasıl olacak :)

Ertelenmiş Düşler

ALES Soru Editörü
2.tabloyu yanlış yapmışım evet. [MENTION=55557]ery[/MENTION] cevabı doğrudur.

prnur hocam D şıkkının kesin doğru olması için oluşturulabilecek tüm tablolarda gümüş kolye ile altın küpe aynı rafta olması lazım.Halbuki bu ihtimali çürüten ery hocanın yaptığı tablo 2 var. :)

PRNur

Öğrenci
2.tabloyu yanlış yapmışım evet. [MENTION=55557]ery[/MENTION] cevabı doğrudur.

prnur hocam D şıkkının kesin doğru olması için oluşturulabilecek tüm tablolarda gümüş kolye ile altın küpe aynı rafta olması lazım.Halbuki bu ihtimali çürüten ery hocanın yaptığı tablo 2 var. :)

Evet haklısınız, ben diğer tablolarda D şıkkını çıkardım diye düşündüm fakat, benim tablomda olasılıklar da var, yani 4 tablo yapacak olsam 4 tabloda da B şıkkı olurken, D şıkkı sadece 2 tabloda yer alacaktır.

Teşekkür ederim.. :eek:

ery

Öğrenci
Cevabi bulduk ama bu arada ihtimalleri de kesinlestirirsek sanirim daha iyi olacak :) pnr hocam bahsettiginiz gibi 4 tablo yapabilmek sanirimki mumkun degil. Sizin de dediginiz gibi ilk tabloda yer alan gumus kolye ve brosun yerini degistirirsek ikinci bir tablo elde ederiz, bu tabloda baska bir degisiklik mumkun degil. Ucuncu tablo ise daha once tablo iki olarak olusturdugumuz tablo olur ancak bu tabloda yer degistirilecek hicbir durum soz konusu degil, kendi icinde tek olasilikli bir tablodur :) gorebildigim kadariyla butun ihtimaller bunlar.

Dahi

Öğrenci
Gümüş | Altın
Bilezik | Kolye
Küpe | Broş
Yüzük | Bilezik
Broş / Kolye | Küpe
Broş / Kolye | Yüzük

Gümüş | Altın
Bilezik | Kolye
Küpe | Broş
Kolye | Yüzük
Broş | Küpe
Yüzük | Bilezik

Tüm verileri doğru olarak sağlayan gümüş Broş'un altta Kolye'nin üstte ve Kolye'nin üstte Broş'un altta olduğu yukarıdaki 2 farklı tablo kombinasyonu vardır ve ayrıca altta gösterdiğim 1 tane daha uyan tablo var benim görebildiğim.

Bu tablolara göre;
A) Gümüş kolye alttan üçüncü raftadır. (OLABİLİR)
B) Gümüş bilezik en üstteki raftadır. (KESİN DOĞRU)
C) Altın yüzük alttan üçüncü raftadır. (OLABİLİR)
D) Gümüş kolyeyle altın küpe aynı raftadır. (OLABİLİR)
E) Gümüş broşla altın yüzük aynı raftadır. (OLABİLİR)