KPDS-ÜDS Kendi İmkanımızla Çalışmak İçin Uzmanlardan Akıl Bekliyorum

balbazar

Öğrenci
Hocam başlıktaki gibi akıl almak istiyorum. Ziraat Müh. Mezunuyum . Dile kendi imkanlarımla çalışmak istiyorum. Kaynak vs. herşey var lakin nasıl çalışılacağı hakkında bilgim yok. Siz uzman hocalarımdan akıl almak istiyorum. Sırası ile ne yapacağımı yazar mısınız ? Buna çok ihtiyacım var :)

anliknefes

Öğrenci
Hocam başlıktaki gibi akıl almak istiyorum. Ziraat Müh. Mezunuyum . Dile kendi imkanlarımla çalışmak istiyorum. Kaynak vs. herşey var lakin nasıl çalışılacağı hakkında bilgim yok. Siz uzman hocalarımdan akıl almak istiyorum. Sırası ile ne yapacağımı yazar mısınız ? Buna çok ihtiyacım var :)

Hocam kpds.org sitesinde ingilizce kitap setleri var oradan bakin size uygun seti alin ve o kitaplardan calisin. Ahmet akinin kitaplari o kitaplar. Ben o setlerden kendime uygun olan sayisal uds setini almistim calisrim ve seksen iki bucuk aldim uds sinavindan

Aozksn

Öğrenci
işin uzmanı değilim ama geçen dönem aynı durumdaydım. Üds - kpds 'ye kendi olanaklarımla evde çalıştım elli kusurlarda olan puanımı yetmiş yediye yükselttim ( 2 sınavda bir birine çok yakın artık - benim görüşüm- ) Ben Cesur Öztürk'ün kitaplarına çalıştım ( şu sınav taktiklerinin vs olanlardan ) bir de çıkmış soruların çözümlü olanlarından aldım

Evde çalışmayla olmayacak şey değil elbette. Bence sıfırdan gramerle başlayıp gidersen en kötü altmışlar seviyesini görürsün hatta çok daha iyisi bile olur

Özetle; Sıfırdan gramer başla, sınav taktiklerine bak ( çeviride, paragraf tamamlama cümle tamamlamada izlenecek yöntemler vs ) takıldığın konularda bol soru çöz ( soru bankası al bir tane ), Son 5-6 sınavı deneme olarak mutlaka çöz ( bu denemelerde kendi sıralamanı yapabilirsin mesela ben okuma parçalarını önce çözerek daha rahat sınavlar geçirmeye başladım, normal sıralamayla gittiğimde okuma parçalarında pilim bitiyordu, onu öne alınca sınav daha rahat geçmeye başladı )

Bu tabi kendi uyguladığım yöntem umarım yardımcı olur sana da kolay gelsin ;)

balbazar

Öğrenci
Bazı arkadaşlar akıl verdi. dedilerki sınavda 35ten basla dediler. ilk 35 soruyu en sona çöz dediler.
Ve kelime ezberleme ile bu iş yürümez dendi. Ne diyorsunuz bu akıllara ,doğrumu demişler sizce ?

Mr December

Baş Editör
Bazı arkadaşlar akıl verdi. dedilerki sınavda 35ten basla dediler. ilk 35 soruyu en sona çöz dediler.
Ve kelime ezberleme ile bu iş yürümez dendi. Ne diyorsunuz bu akıllara ,doğrumu demişler sizce ?
Kelimelerin nasıl kullanıldığını ne ek aldığını bilmedikten sonra ezberlemek bir işe yaramaz. Sınav için çalışacaksınız ama aynı zamanda ingilizce bilginizin de kullanılacak şekilde artması lazım.

balbazar

Öğrenci
Hmm hocam avatarınızda doç.dr. yazıyor. demekki ingç problemini aşmışsınız . başka ne tür tavsiyeleriniz var bu çöm kardeşlerinize :)

Mr December

Baş Editör
Hmm hocam avatarınızda doç.dr. yazıyor. demekki ingç problemini aşmışsınız . başka ne tür tavsiyeleriniz var bu çöm kardeşlerinize :)
Keşke öyle hemen Doç olabilsem. Mesaj sayısına göre olunuyor forum kapsamında :) İngilizceyi oldum olası çok sevdim. Lisede öğrendiğim ingilizce fazlasıyla hala bana yetiyor diyelim. Gramerden başlayın önce bir ilerleyin. Duruma göre tavsiyede bulunuruz.

duygu atş

Öğrenci
ingilizce için kartlar var . Kelime dağarcığını geliştirmek adına güzel bir yöntem bence. o kartlarda kelimenin ingilizcesi, ingilizce okunuşu ve türkçe karşılığı mevcut her dakika yanınızda taşıyabildiğiniz için yararı oluyor diyebilirim zaten üds-kpds sınavlarında en çok çıkan kelimelerden oluşturmuşlar. Bilginiz olsun Başarılar.

notable

Öğrenci
IELTS için herkes pratik bilgilerini paylaşırsa çok memnun olurum.
Bu sınava daha önce giren arkadaşların ''güncel'' tavsiyeleri nelerdir.
Hangi kitabı kullanalım yada nerelerden çalışalım.

duygumetu

Öğrenci
bende üds 80 kpds 85 aldım ancak temelim yok denecek kadar azdı gramerim ve işin mantığını almanak önemli ,ki almanyada erasmus yaptım , konuşma anlamda bir sıkıntı yok, ingilizcenizle pek te bir alakası olduğunu düşünmüyorum %80 taktik sınavı olarak görüyorum şu soruda şunu yap bunda adamlar bu yoldan gitmeni istemiş gibi çıkarımlar yaparak çözdüm .Tabi bu duruma ulaşmamam ilk üds den 41 alıp ne oluyor , ben nerede yanlış yaptım dedikten sonra ortaya çıktı , işin rengi.. resetledim .En temelden başladım , online bir kurstan yardım aldım.
Bir tavsiyem daha geçmiş sınav soruları analizini çok çok iyi yapın ösym nın her yıl bazı soru kalıplarında değiştiğine inanıyorum bir yıl yarım cümle zorsa bir diğer yıl diyalogtan vuruyor adamlar vb gibi , paragrafı ciddi ciddi önemseyin uzun demeyin gözünüz korkmasın, kısa kısa yollarını neresınden tutacağınızı soruya ısındıkça anlayacaksınız. Kelime soruları özellikle isim soruları zor oluyor son üç yıldır, bu tipi herkes başaramıyor zaten yapamıyorum deyip üzülmeyin illa ki bir yerinden sınavı yakalarsınız.
Ve üds- kpds hazırlık sürecinde en önemli şey sabır ve azim , yorulmayın , yanlışlarınızın nereden olduğuna önem verin , zamanla o yanlışlar gidecek ve siz bu iş olacak ! diyeceksiniz :)Birde okuduğunuzu çat pat anlıyorsanız , zamanla doğru düzgün anlamaya başlayacaksınz.Sorulara yorum getirmekten kaçının bunu en çok paragrafta yapıyoruz örn işletmecisiniz ve keynes paragrafı geliyor aa ben bu adamın iktisadi düşüncesini de biliyorum diyorsunuz göz ucuyla paragrafı tarayıp geçiyorsunuz şıklarda mutlaka sizin yorum yaptığınız cevapta oluyor , yani ÖSYM bizi çok iyi tanıyor bu hataya düşmeyin .
Son olarak sınav yaklaştıkça hurafeler artacaktır , şu zor olacakmış bu kelime kesın çıkar vb. kapatın kulaklarınızı yolunuza devam edin .
Nacizhane tavsiyem budur .
Başarılar :)

mbeser

Öğrenci
benim biraz alt yapım var ama ing kursa yazıldım A1 seviyeden başlattılar B2 ye yükseltip kpds den 24 saatlık vıp eğitim alacağım yaklaşık 10 ay sürecek kpds ve üds den 90 almam lazım sizce yapabilirmiyim

cengizhancenk

Öğrenci
Hocam Odtu Mezunuyum ancak ingilizceyi kendi imkanlarımla öğrendim maalesef odtu hazırlıga çeşitli sebeplerle gidemedim derslere katılamadım ,donem sonundaki sınava en temelden hiç ingilizcem yokken kendim hazırladım o gunku çalıştıgım tekniklerle 4 yıl sonra kpds ye 2 kere girdim sadece son yılın çıkmış sorularını çözerek A derecesi aldım.Olay sizde bitiyor kurs falan hikaye hepsi para tuzagu kdps biraz birikim istiyor ancak 6-7 ayda halledersiniz
şimdi çalışıcagız kaynakları ve taktiği söylüyorum öncelikle temeliniz olmadıgını düşünürek grammer için Betty Azarın kitabı var iki seviye onu alın ve olgunlarda satılan reader at work 1-2 var onları bıtırseniz okumayla ilgili sorununuz büyük oranda bitecek bir de kendinize oxfordun ingilizce-ingilizce sözlüğü var onu alın(orjinalini alın korsanı hemen dagılıyor:)) ingilizce türkçe sözlük işe yaramaz ilk başta biraz sıkıcı gelebilir ancak alışacaksınız onemli olan biraz sabretmeniz,ilk dort ay sadece bunlara yogunlasın son 2-3 ay ise todays zaman adlı gazete var onu okuyun .okuduguzu anlamanızda size seviye atlatacak(belki gazeteyi yayınlayan kurumla düşünceleriniz uyuşmayabilir ancak işlerini iyi yapıyorlar).Kullanılan kelimeler çogunlukla kpds de çıkan kelimeler ayrıca işinize yarıyacak diğer bir özliik ise web sayfasında bilmediğiniz kelimenin üzerin tıkladıgınızda sözlüğün türkçe anlamın gelmesi.Koaly gelsin, ancak şunu söyleyeyim insanın başaramayacağı bir şey yok eğer gerçekten isterseniz ve başaramaktan başka çareniz yoksa:)

pelinn

Öğrenci
bende üds 80 kpds 85 aldım ancak temelim yok denecek kadar azdı gramerim ve işin mantığını almanak önemli ,ki almanyada erasmus yaptım , konuşma anlamda bir sıkıntı yok, ingilizcenizle pek te bir alakası olduğunu düşünmüyorum %80 taktik sınavı olarak görüyorum şu soruda şunu yap bunda adamlar bu yoldan gitmeni istemiş gibi çıkarımlar yaparak çözdüm .Tabi bu duruma ulaşmamam ilk üds den 41 alıp ne oluyor , ben nerede yanlış yaptım dedikten sonra ortaya çıktı , işin rengi.. resetledim .En temelden başladım , online bir kurstan yardım aldım.
Bir tavsiyem daha geçmiş sınav soruları analizini çok çok iyi yapın ösym nın her yıl bazı soru kalıplarında değiştiğine inanıyorum bir yıl yarım cümle zorsa bir diğer yıl diyalogtan vuruyor adamlar vb gibi , paragrafı ciddi ciddi önemseyin uzun demeyin gözünüz korkmasın, kısa kısa yollarını neresınden tutacağınızı soruya ısındıkça anlayacaksınız. Kelime soruları özellikle isim soruları zor oluyor son üç yıldır, bu tipi herkes başaramıyor zaten yapamıyorum deyip üzülmeyin illa ki bir yerinden sınavı yakalarsınız.
Ve üds- kpds hazırlık sürecinde en önemli şey sabır ve azim , yorulmayın , yanlışlarınızın nereden olduğuna önem verin , zamanla o yanlışlar gidecek ve siz bu iş olacak ! diyeceksiniz :)Birde okuduğunuzu çat pat anlıyorsanız , zamanla doğru düzgün anlamaya başlayacaksınz.Sorulara yorum getirmekten kaçının bunu en çok paragrafta yapıyoruz örn işletmecisiniz ve keynes paragrafı geliyor aa ben bu adamın iktisadi düşüncesini de biliyorum diyorsunuz göz ucuyla paragrafı tarayıp geçiyorsunuz şıklarda mutlaka sizin yorum yaptığınız cevapta oluyor , yani ÖSYM bizi çok iyi tanıyor bu hataya düşmeyin .
Son olarak sınav yaklaştıkça hurafeler artacaktır , şu zor olacakmış bu kelime kesın çıkar vb. kapatın kulaklarınızı yolunuza devam edin .
Nacizhane tavsiyem budur .
Başarılar :)

öncelikle tebrkler darısı başımıza çok gzl puanlar almışsınız.benm ingilizcem pek yok düz liseydim.dilimmi gelşiştirmek için en baştan başlıcam nasipse bu yıl.9 eylül hazırlık sınıfına gidicem büyük bir ihtimalle çevremdeki hocalar kpds üds için hazrlk sınıfı yeterli olmaz dediler.buda kafama takıldı sene kaybetmeden bu yıl bu işi halletmek istiyorum.hazrlk sınıfı dışında neler yapabilirim tek başıma acaba?pek bir bilgim yok bu ing konusunda yardmcı olursanız sevinirim.

sarimaske

Araştırma Görevlisi
yazılan tüm öneriler mantıklı fakat önemli olan nokta şu ki sen hangisini kullanarak verimli olacak yüksek puan alacaksın... bunun tam bir çözüm yolu yok çünkü ben grammer çalıştım girdim düşük not aldım grammere çok az bakıp bir ayda kelime ezberledim nispeten daha iyi not aldım... denge ve senin ne ile verim alacağın çok önemli.. bunu da ancak görerek anlayabilirsin....

duygumetu

Öğrenci
öncelikle tebrkler darısı başımıza çok gzl puanlar almışsınız.benm ingilizcem pek yok düz liseydim.dilimmi gelşiştirmek için en baştan başlıcam nasipse bu yıl.9 eylül hazırlık sınıfına gidicem büyük bir ihtimalle çevremdeki hocalar kpds üds için hazrlk sınıfı yeterli olmaz dediler.buda kafama takıldı sene kaybetmeden bu yıl bu işi halletmek istiyorum.hazrlk sınıfı dışında neler yapabilirim tek başıma acaba?pek bir bilgim yok bu ing konusunda yardmcı olursanız sevinirim.
teşekkürler pelinn .. hazırlık sınıfı ile üds - kpds yapısı farklı oluyor(benım görüşüm) burada sen tense ve grameri halletmeye bak bence en buyuk karı bu olacaktır .. üds ve kpds de çıkan yayın kelıme ve pv kalıpları mevcut onlarıda ezberle derim , yazarak çalış ve yukardakı uyelerın bahsettiği kitapları çok çok duydum (ancak hiçbirini kullnamadım , kullanan arkadaşlar memnun ). kulak dolgununuz içn bbc olur cnbc-e olur anlamasanız da dınleyın bır kaç kelımeyı tutsanız kar kar dır :) diye düşüyorum (kendimden biliyorum ) ki sizin hazırlıkta ki listening bunu destekleyecektir.
iyi çalışmalar:)

pelinn

Öğrenci
yazılan tüm öneriler mantıklı fakat önemli olan nokta şu ki sen hangisini kullanarak verimli olacak yüksek puan alacaksın... bunun tam bir çözüm yolu yok çünkü ben grammer çalıştım girdim düşük not aldım grammere çok az bakıp bir ayda kelime ezberledim nispeten daha iyi not aldım... denge ve senin ne ile verim alacağın çok önemli.. bunu da ancak görerek anlayabilirsin....

tşkkrler sarimaske.haklısın mantklı öneriler ama bu konuda pek bir bilgim olmadığı için nası çalışmam gerek hangi yolu izleyeyim o ysden pek kesn değil aklımda.heralde işin içine girdikçe anlarım bende:))

pelinn

Öğrenci
teşekkürler pelinn .. hazırlık sınıfı ile üds - kpds yapısı farklı oluyor(benım görüşüm) burada sen tense ve grameri halletmeye bak bence en buyuk karı bu olacaktır .. üds ve kpds de çıkan yayın kelıme ve pv kalıpları mevcut onlarıda ezberle derim , yazarak çalış ve yukardakı uyelerın bahsettiği kitapları çok çok duydum (ancak hiçbirini kullnamadım , kullanan arkadaşlar memnun ). kulak dolgununuz içn bbc olur cnbc-e olur anlamasanız da dınleyın bır kaç kelımeyı tutsanız kar kar dır :) diye düşüyorum (kendimden biliyorum ) ki sizin hazırlıkta ki listening bunu destekleyecektir.
iyi çalışmalar:)

teşekkr edemrm cvp yasdgn için:single_eye:yeni yeni alıştırmaya çalışıyorum bende kendimi alt yasılı filmlere, ing şarkılara v.b. yayınlara.tercih ettiğin kpds/üds deki kitaplar hangileriydi acaba.birde şu kelime ezberleme konusunda bir yayın kitap falan kullandınmı herşeyide ezberlemek istemiyorum pek bilmediğm için sınavın yapısını.
son sorum dersaneyemi gttn acaba hazırlanırken:angel:

merzer

Doçent
bahsedilen kitaplardan bazisini edindim. Ama kendi kendime çalışmak zor oluyor. Burada kurs olmadığından kendIm çalışmak zorundayim ama. Kelimeleri kelime sitesinden ezberleyerek 25 den 46 ya çıktım. Şimdi akin dil eğitimin kitaplarıni edindim 55 alsam kafi alabilecek miyim bilmiyorum... Gramer konusunda kendi kendine çalışma beceriniz varsa halledilebilir diye düşünüyorum. Ama benim gibi illa biri anlatmalı modunda iseniz biraz zorluyor. En azından ben boşa çalışmış gibi hissediyorum